czwartek, 29 września 2022

Laboratorium zaawansowanej elektroniki i automatyki 61

Laboratorium zaawansowanej elektroniki i automatyki 61

 Lodówka i pompa ciepła do ogrzewania pomieszczeń nie są żadną nowością.
W Szwajcarii dużo energii elektrycznej wytwarzały hydroelektrownie. Oporowe ogrzewanie elektryczne ( jeden Joul ciepła z Joula energii elektrycznej ) jest jednak drogie i rozrzutne. W 1928 zostaje uruchomiona pierwsza pompa ciepła ogrzewająca ratusz genewski pobierająca dolne ciepło z wód Jeziora Genewskiego. Zależnie od różnic temperatur pompa ciepła generuje 2-10 J ciepła z jednego  J energii elektrycznej. Mnożnik jest tym większy im mniejsza jest różnica temperatur między źródłem a „kaloryferem”. Stąd dostarczane ciepło jest niskotemperaturowe.
W 1936 roku zamontowano pompę ciepła w ratuszu w Zurychu, która działała jeszcze w XXI wieku ! Już w pierwszej połowie XX wieku w Szwajcarii dzięki pompom ciepła było ogrzewanych wiele budynków miejskich oraz obiektów użyteczności publicznej. Pompy ciepła pobierały ciepło z powietrza oraz z wody rzek i jezior.
W Sztokholmie duże centralne, systemowe pompy ciepła pracują od 1986 roku.
Do pomp ciepła ma zastosowanie efekt skali i koszt jednostki mocy maleje wraz z ich mocą a sprawność wzrasta.
Zastosowanie pomp ciepła przy generacji elektryczności z węgla nie ma jednak żadnego sensu. O wiele lepsze i tańsze są elektrociepłownie.
Za 20 lat circa co piąte mieszkanie na Ziemi będzie ogrzewane  pompą ciepła. To się opłaca !

W wielu zastosowaniach jednak najważniejsze jest użycie tanich rekuperatorów ciepła z wentylacją wymuszoną. Dotyczy to wszystkich dużych obiektów jak biurowiec, supermarket, stacja metra...

Pogorszenie w wytwarzaniu energii elektrycznej sprawności elektrociepłowni w stosunku do elektrowni jest tym mniejsze im niższa jest temperatura podgrzewanej wody dla systemu ogrzewania. Im niższa jest ta temperatura tym większa jest ilość tłoczonej wody i większa średnicę musi mieć ciepłociąg. Toteż jest pole do optymalizacji. Nawet w sytuacji gdy w PRL wysoko dotowano wydobycie węgla kamiennego opłacalne było obniżenie temperatury wody i powiększenie średnicy nowego ciepłociągu.
Sprawność super nowoczesnej elektrociepłowni gazowo - parowej dochodzi do 90 % ! Mimo tego głupio budowano w Polsce bloki gazowe o sprawności poniżej 30 %.
Systemowe pompy ciepła dla dobrej sprawności są źródłami niskotemperaturowymi i wymagane są ciepłociągi o większych średnicach.
Sprawy te znane są od wielu  lat:
 http://matusiakj.blogspot.com/2022/05/mieszkanie-i-ogrzewanie-archiwum-spis.html

W czasie nadchodzącej kryzysowej zimy kwestie ekologiczne pewnie zejdą na dalszy plan. Polacy mają w swoich kopciuchach palić czym popadnie.
Do ogrzewania mieszkań indywidualnych w Polsce używane są:
Węgiel kamienny - 2,216 mln mieszkań
Gaz ziemny - 1,952 mln mieszkań
Drewno - 1,523 mln mieszkań
Węgiel brunatny - 0,239 mln mieszkań
Energia elektryczna - 0,173 mln mieszkań
Gaz ciekły - 0,091 mln mieszkań
Energia pozyskiwana z otoczenia - 0,074 mln mieszkań
Olej opałowy - 0,060 mln mieszkań
Pozostałe - 0,018 mln mieszkań
Energia słoneczna - 0,011 mln mieszkań
Biogaz - 0,003 mln mieszkań
Biomasa pochodząca z produkcji rolnej - 0,002 mln mieszkań
W ramach  przeprowadzonego spisu możliwe było zaznaczenie więcej niż jednej opcji dotyczącej sposobu ogrzewania. Wiele domów jest ogrzewanych zarówno przy pomocy węgla kamiennego jak i drewna. Liczba wskazań węgla kamiennego oraz gazu ziemnego obecnie mocno się już nie różni . Część domów ma opcję ogrzewania zarówno gazem, jak i paliwami stałymi co stawia właścicieli w komfortowej sytuacji.
Maszyny w kopalniach węgla kamiennego wydobywają głównie węgiel energetyczny czyli miał. Na rynku światowym handluje się głównie takim węglem.  Dla piecykach komunalnych potrzebny jest jednak węgiel „gruby” a ten importowaliśmy koleją z Rosji. Powstał więc problem z brakiem tego węgla.

 Energia w energetycznym węglu kamiennym jest z reguły trzykrotnie tańsza niż w szlachetnych paliwach jak gaz ziemny i ropa naftowa, które są też niezastąpionymi surowcami dla chemii.
Energetyczny kocioł węglowy jest wstępnie do nagrzania opalany mazutem lub gazem. Moc cieplna tych palników jest jednak znacznie mniejsza niż pełne 100%. Z uwagi na stabilność płomienia minimum mocy przy stosowaniu pyłu węglowego wynosi 35-40% mocy maksymalnej bloku ale przy zasilaniu mazutem ( paliwo pozostałościowe, gorszy gatunek HFO ) jest korzystnie mniejsze. Do rozruchu stosowany jest też gaz ziemny.
Po odstawieniu bloku, gdy zmniejsza się w systemie kraju pobór mocy, jego późniejszy rozruch jest długotrwały i kosztowny. W obecnej chorej sytuacji ( trwa wojna ) bardzo drogiego węgla, dobrym rozwiązaniem jest przejście na zasilanie mazutem przy ciągłej (!) pracy bloku z obniżoną mocą. W takiej sytuacji można względnie szybko podnieść generowaną moc przechodząc na pył węglowy.
Budując elektrownie węglową trzeba zadecydować o wielkości zbiorników mazutu i wydajności systemu zaopatrzenia elektrowni w mazut. Na tle całkowitego kosztu elektrowni, koszt większego zbiornika mazutu i trochę wydajniejszej zaopatrującej bocznicy kolejowej jest bardzo mały ale głupiec może chcieć na tym oszczędzić.
Możliwość pracy z mniejszą mocą (na mazucie ) może być bardzo cenna przy uszkodzeniu sieci przesyłowej na przykład w czasie wojny. Dzięki temu system energetyczny nie upadnie i po szybkiej zmianie konfiguracji sieci przesyłowej może dalej pracować z dużą mocą. Oczywiście niewielki obszar pozostanie niezasilony do czasu naprawy podstacji i linii.
Upadek systemu energetycznego pociąga za sobą ogromne koszta.

 W systemie redundantnym po wykryciu awarii zmienia się automatycznie ( czasem z udziałem operatora ) konfiguracje systemu tak aby pozostał sprawny. System generuje jednak alarm i operator musi alarm potwierdzić oraz podjąć akcje naprawczą.
Gdy więc w systemie brakuje elektrowniom węgla energetycznego trzeba przy mniejszej mocy przejść na mazut i węglem palić tylko gdy wymagana jest duża moc.
  
 Polska jest w światowej hierarchii kolejności dziobania na szarym końcu za wpływowymi krajami. Amerykanie uważają, że znacznie bardziej wpływowa niż Polska jest Hiszpania. Na rysunku pokazano oceny siły wpływu krajów w poszczególnych krajach.
Cała nowoczesna i rentowna  gospodarka w Polsce należy do zachodu. Skorumpowany nie-rząd na nią nie ma żadnego wpływu i stąd jego ogólne lekceważenie.  

Po rozpoczęciu wojny przez Rosję stopniowo spadły dostawy gazu ziemnego do Polski. Jesienią 2021 roku zużywaliśmy dziennie 180 GWh energii z gazu. Gdy gaz podrożał przestały pracować elektrownie gazowe i konsumpcja spadła do około 120. Po odbiciu majowym 2022 jest stały powolny spadek do 55. Zakłady chemiczne zużywające gaz stoją. Polska gospodarka się kurczy.
Nie zostaną wyprodukowane nawozy sztuczne i pewnie ich brak w 2023 roku bardzo zaskoczy nie-rząd.

 Wysokie marże producenci uzyskują na wyrobach złożonych i nowoczesnych. Złożoność to tytuł jednego z rozdziału „Fault Tolerant”
 https://drive.google.com/open?id=1N9hLzAi-rKcQqZdIhjijErmFIGJGnknE
Na zdjęciu pokazano 6843 podzespoły rozebranego samochodu VW Golf CL z 1988 roku.
Długo mistrzem świata eksportu były Niemcy. Mają bardzo sprawną maszynerie gospodarczą.
Niemcy w 7 miesięcy od rozpoczęcia budowy uruchomią niedługo w 2022 roku pływający gazoport w Wilhelmshaven o zdolności  przeładunkowej 10 mld m3 gazu rocznie.

Polska w energetyce jądrowej jest teraz kompletnym Zerem. Ci którzy doprowadzili do porzucenia budowy elektrowni jądrowej w Żarnowcu winni być sądzeni i skazani.
Obecnie w 2022 złożono oferty:
1.USA - Westinghouse, 6 reaktorów AP1000 plus finansowanie rządowe nieokreślonej wartości
2.Korea, 6 reaktorów APR1400 z finansowaniem o nieokreślonej wartości
3.Francja, 4/6 reaktorów EPR za 33/48,5 mld Euro.
Niepokojący jest brak ceny w dwóch pierwszych ofertach.  Wydatek będzie (?) około 200 miliardów złotych i  w tym kontekście zdecydowanie za mało jest konkretów.
Tylko oferta firm Korei jest poważna i warta rozważania. Korea buduje szybko i dobrze. Francja buduje straszliwe wolno i drogo. Dwukrotnie zbankrutowany Westinghouse w ogóle nie buduje.

 Zaufanie pracowników do programów automatyzujących procesy biznesowe ( „robotów”) systematycznie rośnie. Według raportu firmy Oracle 64 % respondentów zadeklarowało większe zaufanie do programów - robotów niż menedżerów a 82 % stwierdziło, że roboty potrafią wykonywać pewne zadania lepiej niż ludzie. W innym badaniu, przeprowadzonym na 400 dyrektorach globalnych firm, wykazano, że 53 % z nich już używa RPA w swoich firmach, a rozwiązanie to pomogło poprawić jakość usług i produktywność ich organizacji.
Automatyzacja zadań państwa wymaga nade wszystko dobrych regulacji a w Polsce kolejne ustawy są wydalane przez istoty dwunożne i dwurękie zasiadające w sejmie i rządzie w procesie biegunki legislacyjnej. Niejasnego prawa, sprzecznego wewnętrznie na dziesiątki sposobów nie da się zakodować w programie.

 Futurolodzy prorokują jakie zawody zostaną w przyszłości zautomatyzowane i dotychczasowi pracownicy tych zawodów staną się zbędni. Zbędni mają się stać prawnicy.
Tymczasem w Anglii pracuje dziś dwa razy więcej prawników niż 25 lat temu. USA ma 12 razy więcej adwokatów niż w 1900 roku. Chiny mają 180 razy więcej prawników niż 40 lat temu. Polska ma dwa razy więcej prawników niż 15 lat temu.  „Dużo prawników, mało wyników”
W tym tempie do 2200 roku wszyscy na Ziemi będziemy prawnikami.
Z czego wynika ta paranoja z prawnikami  ?
To rozpowszechnienie kapitalizmu „małej czcionki”, kapitalizmu wprowadzania w błąd, oszustw i korupcji. To gangrena finansjeryzacji. To słynne amerykańskie pieniactwo sądowe w systemie kapitalizmu konfliktowego.
Atmosfera jurydyczna – „Matka Rosjanka a ojciec prawnik”
To jałowe szkodliwe, nadmuchane zbędnymi usługami  PKB.
Makabryczne komplikowanie niespójnego i wewnętrznie sprzecznego prawa. Wyzywająca korupcja - „U nas się to prawo nie przyjęło i go nie stosujemy”.
Na samo sądownictwo wydajemy średnio około 10 mld zł rocznie co stanowi  najwyższy odsetek takich wydatków publicznych w całej Unii Europejskiej !
 
Polskę może czekać spory kryzys ponieważ Polska ma marny nie-rząd.
Bank Światowy opublikował wskaźniki WGI-Worldwide Governance Indicators za 2021 rok, które odgrywają istotną rolę m.in. w metodologiach ratingowych agencji Moody's i Fitch. Ocena Polski spadła we wszystkich sześciu kategoriach w porównaniu z 2020 r.
Im wyższa wartość wskaźnika, tym lepiej postrzegane jest governance w danej kategorii.
Subindeksy     2021 / 2020
Voice & Accountability     0,59 / 0,62
Political Stability and Absence of Violence/Terrorism 0,51 / 0,52
Government Effectiveness 0,29 / 0,36
Regulatory Quality         0,84 / 0,86
Rule of Law             0,44 / 0,53
Control of Corruption     0,57 / 0,65

Poszczególne wskaźniki WGI odzwierciedlają:
Voice & Accountability - stopień zdolności do uczestniczenia obywateli w wyborach i innych wolności obywatelskich (wypowiedzi, zgromadzeń, mediów).
Political Stability and Absence of Violence/Terrorism - prawdopodobieństwo wystąpienia niestabilności politycznej i/lub politycznie motywowanej przemocy, w tym terroryzmu.
Government Effectiveness - jakość usług publicznych, jakość służby cywilnej i jej niezależność od presji politycznej, jakość procesu politycznego, implementacji jego wyników i wiarygodność rządu przy wdrażaniu tych rozwiązań.
Regulatory Quality - zdolność rządu do formułowania i implementacji prawodawstwa, które umożliwia działanie i promuje rozwój sektora prywatnego.
Rule of Law - stopień przestrzegania przez różne podmioty zasad społecznych i pewność co do ich przestrzegania, w szczególności jakość: egzekwowania kontraktów, prawa własności, policji, sądów oraz prawdopodobieństwo wystąpienia przestępstw i przemocy.
Control of Corruption - stopień, w jakim władza publiczna jest wykorzystywana do celów prywatnych, w tym mniejsze i większe przejawy korupcji, a także "zagarnięcie" państwa przez elity i prywatne interesy (w ujęciu bezwzględnym wyższy wskaźnik oznacza niższą korupcję).

 W tabeli podano natężenie 13 czynników ryzyka kryzysu dla krajów grupy Emerging Market.  W grupie 5 najbardziej narażonych krajów EM są niestety Węgry i Czechy co mocno podnosi ryzyko Polski bowiem kapitał przecież głosuje na hasła nogami.
Inflacja powyżej 20% oznacza degradacje cywilizacyjną. Epizody inflacji z krajów rozwiniętych pokazują że po szybkim przekroczeniu progu 5% wygaszenie inflacji do poniżej 2% trwa średnio aż 10 lat !
Autor już kilka lat temu, jako jeden z pierwszych, wskazał że grozi nam stagflacja i osłabienie waluty a inflacja zostanie z nami na dłużej.
 Ustrój imperium carów i imperium sowietów był anty-innowacyjny. Trudno powiedzieć czy w ZSRR coś istotnego odkryto. Po rewolucji postanowiono korzystać z obcych rozwiązań stosując inżynierie wsteczną ale bez zakupu fabryk w USA i Niemczech  gospodarka sowiecka stała w miejscu.
Szwedzi Bofors udane działka przeciwlotnicze kalibru 40 mm produkował od 1932 roku. Działo przeciwlotnicze charakteryzuje duża prędkość początkowa pocisku i dlatego są one też skuteczne w roli broni przeciwpancernej.
Legendarny niemiecki czołg Tygrys miał  trochę zmodyfikowane działo przeciwlotnicze kalibru 88 mm.
Początkowo Brytyjczycy w 1940 roku do strącenia jednego niemieckiego samolotu musieli wystrzelić około 20 tysięcy ekwiwalentu pocisków artyleryjskich. Po zastosowaniu koordynacji i użyciu informacji z centralnego systemu radarów granicznych  ilość ta spadła do 4-5 tysięcy.
Ilość pocisków spadła ponad 10 razy po zastosowaniu przez USA przełącznika zbliżeniowego FUSE i dalej spadła w systemach gdzie armaty są automatycznie ustawiane przez komputer ( początkowo analogowy ) przetwarzający dane z lokalnego radaru. 
Sowieci opracowując armatę przeciwlotniczą S-60 kalibru 57 mm praktycznie skopiowali niemiecką armatę Gerat 58.   Mieli też do dyspozycji działka kalibru 50 mm Flak 41  zdobyte pod Stalingradem.
Optyczno – mechaniczny sowiecki system kierowania działem PUAZO-5A to kopia niemieckiego  Lambda kalkulator ( Kommandogerät 40, 40A i 40B ) z przyrządem do pomiaru odległości D-49. Pracujący na fali 10 cm Grom-2 (też kopia) odległościomierz zwiększał skuteczność kierowanej baterii przeciwlotniczej. Później kalkulator zamieniono na nowocześniejszy RPK-1 Vaza na ciężarówce Ural 375.
Prototyp działa S-60 testowano od  1946 roku i w 1950 roku zaczęło ono wchodzić na wyposażenie Armii Czerwonej. LWP zaczął je otrzymywać po 1959 roku.
Od 1955 roku produkowano w ZSRR samobieżny zestaw ZSU-57-2. Podwójna armata jak S-60 umieszczona była na ”podwoziu” czołgu T-54 ale bez radaru co mocno obniżało walory bojowe.
Sowieci w pociskach przeciwlotniczych FUSE zastosowali dopiero w 1963 roku a więc 20 lat za USA.
Media pokazały w 2022 roku pododdział Wojska Polskiego na ćwiczeniach z działem S-60 !
Przyciąga uwagę odporny na zakłócenia radioelektroniczne moduł dowodzenia z chorągiewkami w rękach ! To komedia i dramat jednocześnie.
Na sowieckiej licencji działo S-60 w Polsce produkowały Zakłady Mechaniczne Tarnów. 
Produkowano je też na Węgrzech i w Chinach jako Type 59 ( 59 to rok początka produkcji ). Sowieci produkowali je głównie technologią zakupioną w latach trzydziestych z USA i dostarczoną w ramach Lend -Lease oraz zrabowaną w okupowanych po wojnie Niemczech.
Radykalnie skuteczniejsze w zwalczaniu samolotów były dopiero rakiety przeciwlotnicze.
Bardzo skuteczne systemy przeciwlotnicze ( także zwalczające torpedy i okręty podwodne) na licznych okrętach otaczających lotniskowiec czyniły go bezpiecznym. Lotniskowce dały USA projekcje siły na cały glob
Artyleria przeciwlotnicza i artyleria dalekiego zasięgu zużywają ogromną ilość amunicji. Sprawność logistyki jest więc bardzo ważna.
 Amerykanie przekazali Ukrainie niemal milion pocisków kalibru  155 mm M795 (o masie 47 kg i 84 cm długości i zasięgu 22.5 km   ) do przekazanych haubic M777 ( żargonowo – „trzy kosy” ). M795 ma promień totalnego rażenia około 50 m ale odłamki mogą zadawać obrażenia poza tą odległością. Teraz USA mają problem z tą wyczerpującą się amunicją. Wojsko USA poszukuje nowych producentów pocisków przeznaczonych dla haubic kalibru 155 mm. Pentagon obawia się, że amerykańskie zapasy amunicji osiągają niebezpiecznie niski poziom.
Administracja jest gotowa zapewnić potencjalnym producentom "części metalowe pocisków, osłony taśm obrotowych, drewniane palety, korki do podnoszenia, materiał wybuchowy IMX-101 oraz ładunki uzupełniające TNT/PBXN-9". Wykonawca musiałby jednak we własnym zakresie zaopatrzyć się w "sypki trotyl".
Kierowane przez GPS pociski M982 Excalibur kalibru 155 mm mają zasięg 40 km i mogą trafić w odległości kilku metrów od celu.  Obecnie kosztują już około 100 tysięcy dolarów.

 Już w późnych latach sześćdziesiątych koszt złożonych programów dla komputera przekroczył koszt drogiego  komputera. W produkowanych w małych ilościach systemach militarnych koszt programu zaczął dochodzić do 90% całkowitego kosztu.
Dla obniżenia kosztów pracy zastosowano kompilatory. Pierwszy, prymitywny kompilator Fortranu pojawił się ( John Backus w IBM ) w 1957 roku. Pojawiły się Fortran II, III, IV (rok 1962 ), 66, 77, 90, 95, 2003, 2008, 2018. Fortran jest używany dalej szczególnie dla superkomputerów.
Obszerny artykuł Wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_programming_languages wymienia znane języki programowania, których jest ponad 600.
Konieczność użycia kompilatorów wynikała z prymitywizmu rozkazów procesorów. Potężny wtedy koncern DEC w procesorach swoich maszyn VAX od 1977 roku zastosował bardzo wygodne,  silne i wydaje rozkazy w dużej ilości. Stworzenie programu z użyciem asemblera ( bez kompilatora ) było całkiem proste m.in. dlatego ze dostępnych było dużo tekstów przykładów.
Tworzenie asemblerem programu dla procesorów '86 to katorga połączona z potwornie małą wydajnością pracy.
Koncerny mikroelektroniczne mają podwójną naturę bowiem muszą też dbać o dostarczenie narzędzi programowych i sprzętowych do swoich procesorów i mikrokontrolerów. 
Technologie o rozdzielczości <10 nm mają opanowaną tylko Taiwan i Korea. Ameryka nie produkuje nowoczesnych procesorów ( tylko i wyłącznie zleca produkcje) ale produkuje programy czyli IT !
Amerykański sektor IT mocno wyróżnia się na tle innych sektorów gospodarki USA. Posiada prawie jedną trzecią światowego rynku IT – 35%. Dużo więcej niż można by się spodziewać na podstawie udziału USA w światowej gospodarce. Ameryka coraz bardziej specjalizuje się w IT rozumianym jako programy !
 Laureat Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii David Card wraz ze swoim współpracownikiem Alanem Kruegerem w 1993 roku sprawdzili, jak podwyżka płacy minimalnej w New Jersey wpłynęła na tamtejszą stopę bezrobocia. Z ich analizy wyszło, że bezrobocie nie tylko nie wzrosło, a nawet zmalało. Tym samym odkryli oni, że rozsądna (<50 % średniej płacy ) płaca minimalna nie powoduje bezrobocia, a przynajmniej nie musi. Za to odkrycie spotkali się z krytyką a nawet wyzwiskami i agresją ze strony ortodoksyjnych ekonomistów.
Metaanaliza z 2015 roku  badań opublikowanych w temacie od 2000 roku jasno stwierdza, że wpływ większości podwyżek płacy minimalnej na zatrudnienie jest niewielki i potencjalnie żaden.
Alan Krueger prawdopodobnie  dostał by wraz ze swoim wieloletnim współpracownikiem Davidem Cardem nagrodę ekonomicznego Nobla w 2021 roku. Niestety w 2019 roku popełnił on samobójstwo.
Sam Card po napisaniu książki „Myth and Measurement” ze względów środowiskowych przestał w swoich pracach naukowych poruszać temat płacy minimalnej.

Zadania optymalizacji efektów alianckich bombardowań Niemiec i Francji rozwiązywano już w czasie II Wojny.
Rosja w odpowiedzi na wrześniową 2022 roku ofensywę Ukrainy zaatakowała precyzyjnymi pociskami ukraińską energetykę:
-Zniszczono m.in. charkowską elektrownię węglową
-Prawdopodobnie ostrzał rakietami Kalibr zniszczył / uszkodził  aż 5 elektrowni  
-Mocno uszkodzono 2 linie wysokiego napięcia 750 kV i 8 linii 330 kV
-Uszkodzono  60 podstacji sieci energetycznej
Setki tysięcy odbiorców nie mają prądu. Ukraina nocą wygląda z satelity już jak ciemne pustkowie. Nie jest to ostatnie słowo Rosji. Gdy była nadzieja na okupacje rejonów to nie niszczono tam podstawowej  infrastruktury.
W konflikcie konwencjonalnym Rosja ma małe szanse z NATO ze względu na mniejszy potencjał gospodarczy i bardzo słaby technologiczny.
Podwodne ataki na Nord Stream 1 i 2 prawdopodobnie  były asymetryczną odpowiedzią Ukrainy i jej sojuszników na bandyckie niszczenie przez Rosję infrastruktury ukraińskiej. Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wyciek z gazociągów Nord Stream. Jeden z wybuchów został zarejestrowany w 30 stacjach pomiarowych w południowej Szwecji. "Nie ma wątpliwości, że to eksplozje" Do uszkodzeń Nord Stream 1 i 2 doszło tuż poza duńskimi wodami terytorialnymi (Basen Bornholmski) i na relatywnie, jak na Bałtyk, dużej głębokości. Łatwo zgadnąć że celem odwetowego ataku Rosji może być Baltic Pipe i inne rurociągi. 
Stany Zjednoczone wydały w 2022 roku na wojnę na Ukrainie więcej niż na wiele swoich instytucji. Miejmy nadzieje że osłabiana, zdesperowana Rosja nie użyje broni jądrowej.  
Wykres pokazuje ile dni trzeba pracować w krajach na nowego iPhone. Polacy są biedni. Chińczyk pracuje na iPhone krócej niż Polak !
W ubiegłym roku udział płac w PKB w Polsce spadł z 40,3 do 38,7 %. W krajach Unii Europejskiej spadł z 48,7 do 47,8 %. Zarabiamy coraz mniej, chociaż wytwarzamy lepiej i więcej. Zyski zgarniają zachodnie koncerny.

Pretekstem dla niskich płac są rzekomo niskie umiejętności niektórych pracowników. Ale po bliższej ocenie stopnia komplikacji ich pracy dochodzimy do wniosku że z reguły ich praca jest bardziej skomplikowana niż na przykład praca urzędnika !
W zestawieniu Statisty  uwzględniono 44 kraje z całego świata, które zostały ocenione w takich kategoriach jak zdrowie emerytów, finansowe aspekty emerytury, jakość życia i materialny dobrostan. Indeks przyjmuje wartość od 0 do 100. Polska zajęła kompromitujące 36 miejsce. 
OECD przewiduje że skutkiem kryzysu ( głównie pokowidowo – energetycznego ) w 2022 roku spadną płace realne.
Rzadko mówi się o tym że firmy a szczególnie koncerny mocno zwiększyły swoje marże (i zyski) co ma duży udział w napędzie inflacji. Zyski firm w Polsce są teraz ponad dwukrotnie wyższe od średniej z poprzedniej dekady. Inflacja to doskonała okazja do zabrania dochodów pracowników przez firmy i ich właścicieli.  „Żaden kryzys nie może się zmarnować ”
Polska jako kraj kolonialny jest eksploatowana przez Zachód.

 Udział płac w PKB jest zdeterminowany politycznie - instytucjonalnie i zmienia się w czasie   mimo ciągłego rozwoju technologii oszczędzających pracę.
W Polsce spadł udział płac w PKB a jednocześnie spadły inwestycje. Jest to bardzo, wyjątkowo  złe. Zwiększeniu inwestycji wbrew mitom sprzyjają:
-Zmniejszenie nierówności dochodowych -> rosną oszczędności do finansowania inwestycji
-Zwiększenie podatku od zysków (w Polsce podatek Belki) -> firmy więcej reinwestują a nie konsumują
-Zwiększenie płac w gospodarce -> presja na automatyzację.
WSJ podaje że europejscy producenci energochłonni ( nawozy, chemia, stal..) przenoszą się do USA gdzie ceny energii i gazu są niskie i firmy otrzymują stymulacyjne wsparcie rządu USA. Europę czeka być może epoka dezindustrializacji i biedy.

Wstępne badania wskazują że wyłączenie oświetlenia ulicznego wzmaga przestępczość uliczną o 39%. Wzrasta też ilość wypadków. Zatem oszczędzając na kosztach energii elektrycznej do oświetlenia poniesiemy koszt wzmożonej przestępczości ( straty ofiar, policja, sądy, więzienia...) oraz koszty wypadków. Może się okazać że całościowo sporo stracimy.
Pierwszym zastosowaniem gazu z miejskich gazowni było właśnie oświetlenie ulic dużych miast.

Książka "Innumeracy: Mathematical Illiteracy and Its Consequences" mówi o sprawie analogicznej do analfabetyzmu czyli kompletnym niezrozumieniu zależności matematycznych i nawet prostej matematyki.
Na rysunku pokazano udział osób wierzących w piekło.
Za dużo jest w Polsce kadzidła, a za mało rozumu i mydła.
Rysunek pokazuje jednocześnie poziom szkół wyższych w krajach !
Polak po 8 klasie ma za sobą 608 godzin religii, 152 godziny fizyki, 190 godzin biologii i 190 godzin informatyki.
Rozwój elektrycznej motoryzacji EV w Chinach przekroczył najśmielsze wyobrażenia. Z punktu widzenia koncernów Japonii, Europy i USA najgorsze jest to że te chińskie samochody są coraz lepsze. Chińskie koncerny ( = Fabryka Świata ) zamiast sprzedawać osobno kluczowy akumulator i inne ważne podzespoły mogą chcieć sprzedawać w świecie kompletne samochody elektryczne EV brutalnie eliminując konkurencje! 
Nie ma jeszcze takiego cudu technologicznego, żeby rosło PKB i jednocześnie dynamicznie malały emisje i żebyśmy konsumowali tyle ile teraz. Jeśli chcemy patrzeć realistycznie na zieloną rewolucję, to musimy troche mniej konsumować i mniej pompować pusty PKB. Potrzebne są potężne inwestycje. 

Ogromne zużycie energii na Zachodzie per capita wynika ze stylu życia.
Transport zbiorowy jest oszczędniejszy niż indywidualny ale i w tej mierze funkcjonują różne mity.
Autobus w jednym z polskich miast zużywa 47 l paliwa diesla ( zawsze na 100 km trasy ) lub elektryczny 140 KWh. Trolejbus zużywa 219 KWh a średni tramwaj aż 400 KWh.
Większe zużycie energii przez trolejbus niż elektryczny autobus wynika ze znacznych strat napięcia – mocy w sieci i braku odzyskowego hamowania.
Koszmarnie duże jest zużycie energii przez przestarzałe tramwaje.

Elektryczny samochód osobowy pożera 20 KWh energii na 100 km a więc dojazd /podróż w kilka osób nie jest wcale taka zła na tle przestarzałego tramwaju.

Zakorkowanie ulic miast ogromnie podnosi zużycie energii przez pojazdy.
Aż pięć polskich miast znalazło się w w 2022 roku w pierwszej dwudziestce rankingu najbardziej zakorkowanych miast świata, zostawiając w tyle  wypełnione samochodami wielomilionowe aglomeracje jak Londyn, Los Angeles czy Sao Paulo. Na szóstym miejscu uplasowała się Łódź, której mieszkańcy spędzili w ubiegłym roku w korkach 103 godziny – o 5 godzin więcej niż stało się w Tel Avivie, Tokio czy Manili. Na 11 miejscu globalnego rankingu korków sklasyfikowano Kraków, na miejscu 14 był Wrocław, w którym zatłoczenie ulic okazało się większe niż  południowoamerykańskich aglomeracjach Santiago i Mexico City. W pierwszej dwudziestce zmieściła się jeszcze Warszawa (wskaźnik zatłoczenia 37 %, 85 godzin w korkach) oraz Poznań z taki samym wynikiem. W czołówce trzeciej dziesiątki, pomiędzy Paryżem a Rio de Janeiro autorzy zestawienia GoShorty umieścili Szczecin. Dopiero pięć miejsc dalej, z czasem straconym w korkach krótszym o 2 godziny, sklasyfikowano Nowy Jork.
Według innego źródła najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce jest Gdańsk. Rocznie gdańscy kierowcy spędzają średnio 456 godzin w korkach.
57 % mieszkańców dużych aglomeracji za najszybszy środek transportu uważa własny samochód, a tylko 19 % komunikację miejską i 15 % taksówki.

Japońscy naukowcy odkryli, że jedną z przyczyn powstawania korków jest zmienianie pasów ruchu przez kierowców. Jadąc na przykład prawym pasem decydujemy się nagle na zjechanie na lewy, ponieważ zauważamy, że porusza się nieco szybciej. To zmusza kierowców z tyłu do przyhamowania. Kolejne samochody również muszą zwolnić, aż w końcu któryś całkowicie się zatrzymuje, co w konsekwencji pogarsza tylko korek. Naukowcy nazwali to zjawisko falą uderzeniową. Wystarczy jeden taki manewr, aby cały ciąg samochodów utracił płynność ruchu na dłuższy czas. 

W Polsce na małą skalę stosowane są pseudo inteligentne ( słowo do wyłudzania pieniędzy ) systemy sterowania ruchem.
W rozkładach jazdy pociągów w Warszawie wprowadzono niedawno prawie 500 zmian ! Ponieważ nie ma w Polsce żadnego systemu projektującego kombinowaną podróż często z konieczności wybiera się podróż samochodem.

Im większy jest  tłok na drogach tym większe zużycie paliwa – energii.
Dawniej stosowano opłatę za wjazd do miasta.
Wstęp do Wenecji ma kosztować od 3  do 10 euro, w zależności od obłożenia, pory dnia oraz miesiąca. Im więcej ludzi, tym drożej.
Nowe przepisy umożliwiają samorządom wprowadzenie Stref Czystego Transportu, do których za darmo wjadą wyłącznie samochody elektryczne, napędzane wodorem lub gazem ziemnym. Wytyczne dotyczą aglomeracji powyżej 100 tysięcy mieszkańców i umożliwiają wprowadzenie opłat w wysokości maksymalnie do 2,50 zł za godzinę. Wjazd do centrum, oczywiście jeśli samorządy skorzystają w możliwości, ma być płatny w godzinach od 9 do 17. W najbardziej skrajnym przypadku, jeśli ktoś będzie zmuszony poruszać się w wyznaczonych strefach we wspomnianym czasie, zapłaci 20 zł za dzień.

 Ogromne zużycie energii na osobę w Stanach Zjednoczonych jest pochodną stylu życia. Klienci kupują tam obecnie pięć razy więcej odzieży, niż kupowali w latach osiemdziesiątych. Brytyjska organizacja charytatywna Barnardo wyliczyła, że przeciętne ubranie będzie noszone zaledwie siedem razy zanim zostanie wyrzucone. Początkowo produkcje odzieży przeniesiono z USA do taniego Meksyku. Porozumienia o Wolnym Handlu ( NAFTA - North American Free Trade Agreement ) wyeliminowało cła między Meksykiem, USA i Kanadą. W 1991 r. 56,2 % ubrań sprzedawanych w USA  było wytwarzanych w Meksyku. Obecnie tylko 2.5% bowiem wytwórczość przeniosła  się do jeszcze tańszej i sprawniejszej Azji.
Za kulisami funkcjonowania tanich sklepów sieciowych z masowymi ubraniami jest brutalny wyzysk pracowników.  Popularna tania hiszpańska sieciówka ZARA w 2018 roku wyprodukowała i sprzedała 450 mln ubrań za prawie 19 mld dolarów. Marże na sprzedaży ubrań są bardzo wysokie. Właściciel Zary Ortega ma majątek około 59,6 mld dolarów. Szwed Stefan Persson z majątkiem 17,6 mld dolarów jest  właścicielem sieci sklepów z tanimi ubraniami H&M.
Tak samo z odzieżą jak w USA jest w Europie. W Wielkiej Brytanii circa 95% ubrań jest z importu.
Ofiarą nadprodukcji ubrań jest środowisko naturalne. Bank Światowy szacuje, że branża mody jest odpowiedzialna za 20 % wszystkich przemysłowych zanieczyszczeń wody na świecie i 10 % emisji dwutlenku węgla. To także produkcja materiałów na ubrania odpowiada za zużycie jednej czwartej chemikaliów.
Ale... „zużyte” ubrania są z Zachodu transportowane do krajów III Świata ( oraz Polski ) , których mieszkańcy chodzą ubrani tak dobrze jak nigdy dotąd w całej historii człowieka !
Rozrzutność nie idzie w parze ze zdrowiem. Średnia długość życia w USA spadła do najniższego poziomu od 1996 roku, co w dużej mierze spowodowane jest pandemią Covid-19. Dane rządowe wykazały, że średnia długość życia w chwili urodzenia wynosi obecnie tylko 76,1 lat w porównaniu z 79 w 2019 roku. Jest to największy spadek od ponad stulecia.


Sprawdzenie
1.Na rysunku ( Temat – linearyzacja sprzężeniem zwrotnym ) pokazano regulator liniowy wraz z linearyzującym sprzężeniem zwrotnym dla obiektu nieliniowego.

-Udowodnij że bieguny zamkniętej pętli regulacji są w pełni określone współczynnikami k1 i k2 liniowego regulatora.
-Dla jakich przedziałów wartości x1 i x2 przekształcenie i sterowanie mają sens ?

Geometrie różniczkową ( w szczególności twierdzenie Frobeniusa ) zastosowano w regulacji do takich spraw jak linearyzacja sprzężeniem zwrotnym, odsprzęganie zakłóceń i estymacji.
-Podaj przykłady poza robotyką

2.Stworzenie funkcji do grafiki wykresu dowolnej funkcji dwóch zmiennych ( jak na rysunku ) jest stosunkowo proste.
-Podaj najważniejsze elementy algorytmu do rysowania takich wykresów.

3.Na rysunku pokazano system kotła podgrzewający substancje w kolumnie destylacyjnej.
-Opisz funkcjonowanie tego systemu


Cwiczenie

1. Omawiany już program DSP procesora dźwięku ma funkcje poszerzenia bazy czyli Base Enlargement
Na rysunkach pokazano schemat blokowy funkcji oraz jej realizacje w programie.

Funkcja jest aktywna dla k25=127,  k26=128 i wyłączona dla  k25=128,  k26=0.
Stałe współczynniki C18=64, C19=192, C20=122, C21=47, C22=47, C23=60.

-Narysuj odręcznie lub z pomocą programu na PC charakterystykę częstotliwościową obu kanałów stereofonicznych

2.Kompilatory radzą sobie z optymalizacją i zrównolegleniem tylko z programem używającym instrukcji strukturalnych. Jeśli więc przykładowo w C chcemy wyjść z „głębokiej” pętli ( po normalnym spełnieniu warunków ) używając instrukcji goto i etykiety poza pętlami to z reguły spowoduje to znaczny spadek szybkości pracy programu. Po użyciu instrukcji goto kompilator nie wie jak program pracuje bo stał się nieprzejrzysty. Często usuniecie tych instrukcji jest jednak trudne a jak użyto ich wiele i są poplątane w spaghetti ( liczby instrukcji goto i etykiet mogą być różne !)  bardzo trudne ale możliwe. W nowym C++ instrukcji goto nie ma co częściowo znieczula para try-catch.
-We wskazanym ( jest ich kilkanaście ) tekście programu  w C ( same wczytują lub generują dla siebie dane testowe ) usuń instrukcje goto. Sprawdź poprawność i porównaj czasy działania po zmianie.
Podpowiedź. Trzeba użyć instrukcji break i continue oraz zapamiętać w pomocniczej zmiennej boolowskiej warunek z if() przed goto i tej zmiennej użyć gdzie trzeba.     

3.W Fortranowskim „IBM System360 Scientific Subroutine Package” ( jako pdf ogólnie dostępny na WWW ) z 1968 roku do przekazywania macierzy (ma dwa indeksy) dowolnych wymiarów użyto wektorów (z jednym indeksem) :
SUBROUTINE  (A,B,R..)
DIMESION A(1),B(1),R(1)
Ta praktyka jeszcze bardzo długo funkcjonowała. Oczywiście tekst procedur z wektorami jest znacznie bardziej złożony niż przy łatwym użyciu macierzy.
-Podaj powody dla których tak zrobiono
-Jaki sens ma tu jako rozmiar cyfra 1 ?

6 komentarzy:

  1. Z elektrownia atomowe rozpatrywana dla Polski jest inny problem nie ma dostępnego uranu na rynku i w najbliższym czasie jego cena też eksploduje, więc rozpatrywanie jakiejkolwiek propozycji jest bez sensu. W przypadku Polski jedna z podstawowych rzeczy jest budowanie małych zbiorników retencyjnych z elektrowniami wodnymi.
    Co co tego wybuchu Ukrainą nic nie zrobiła bo bankrut na amerykańskich dotacjach i są za ciężcy na taką operację zresztą chyba ok 25 km był tam jakiś amerykański okręt więc na razie nic nie wiemy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Na razie paliwo jądrowe jest dostępne i nie jest drogie. Ale jaka będzie przyszłość nie wiadomo.

      Usuń
    2. Przy braniu propozycji nie podaje się do publicznej wiadomości, choćby o skutkach np. występowania białaczki
      https://www.aerzteblatt.de/archiv/61936/Leukaemien-bei-unter-5-jaehrigen-Kindern-in-der-Umgebung-deutscher-Kernkraftwerke
      W praktycznie wszystkich przypadkach, chodzi o wyciąganie kasy przy dużym budżecie propagandowym

      Usuń
    3. Każdy sposób wytwarzania energii okrutnie niszczy środowisko a elektrownie jądrowe najmniej

      Usuń
  2. Inflacja 17.2 % Suwerenowi musi zabraknąć na chleb, wódę i kiełbasę, a wtedy pogoni PiSbolszewię widłami.
    Czyli będzie denominacja szmatławej złotówki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Oni nas wykończą. Nie potrzeba zadnej wojny - wystarczą rządy PiSiaków.

    OdpowiedzUsuń