poniedziałek, 14 października 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 149

Czy będzie kryzys w Chinach 149

Rozwój polskiej gospodarki w ostatnich trzech dekadach, nie jest ani szybki ani unikalny jak to przedstawia propaganda. Polska nie ma cudownego pomysłu na rozwój ani w ogóle żadnego pomysłu na rozwój. Niesie nas fala globalizacji, która niosła też wiele innych państw a w tym Chiny. Dotychczas wszystko za polski rząd robili „boscy” inwestorzy z zachodu. Wszystko sprowadza się do żerowania na taniej sile roboczej.
Jesteśmy od zachodu kraju blisko centrum rozwoju cywilizacji ludzkości i pionierów technologicznych. Trudno jest w takiej sytuacji zdryfować za daleko w bok. Gdyby Polska geograficznie była na pozycji Ukrainy to rozwój byłby taki jak Ukrainy. A gdy Polska leżała tam gdzie Pakistan to miałaby PKB jak Pakistan.
Od epoki faraonów wiadomo, że roboty publiczne napędzają ( także w Chinach ) rozwój gospodarczy. Większość inwestycji w Polsce finansowana i współfinansowana od 2004 roku przez UE miała charakter infrastrukturalny i napędza nam wzrost PKB. Dopóki środki będą płynęły z UE dopóty będą nakręcać nam PKB. Natomiast prywatne inwestycje są bardzo słabe.

Polak będzie zarabiać tak jak Niemiec, gdy w Polsce będą produkowane opracowane przez Polaków samoloty, układy scalone, luksusowe samochody także elektryczne, nowe drogie leki, drogie substancje chemiczne, elektrownie wiatrowe, słoneczne i atomowe, satelity oraz szybkie pociągi.
Na razie nasza produkcja jest dość prymitywna a nowoczesny eksport prawie w całości tworzą firmy zagraniczne w Polsce.
Natomiast Chiny konsekwentnie rozwijają się technologicznie i przestaną w końcu być tanią siłą roboczą. Modernizacja to strategiczne zadanie na wiele dekad które musi być konsekwentnie realizowane ! Bazowanie na surowcach naturalnych lub taniej sile roboczej usypia uwagę i jest niebezpieczne.
Jak podał Bloomberg w okresie 2000-2019 średnia produktywność Ziemianina wzrosła o 56% a pracownika Arabii Saudyjskiej spadła o 20%. To wielki wstyd i kompromitacja cofać się w rozwoju gdy cały świat się szybko rozwija. Wysokie ceny eksportowanej ropy naftowej maskowały rzeczywisty negatywny obraz saudyjskiej gospodarki.
Tegoroczna nagroda Nobla w dziedzinie ekonomi została przyznana „za eksperymentalne podejście do walki z globalnym ubóstwem”. Komisja noblowska uważa że ograniczenie globalnego ubóstwa jest niezwykle ważne. "Ponad 700 milionów ludzi nadal utrzymuje się z bardzo niskich dochodów. Każdego roku około pięciu milionów dzieci poniżej piątego roku życia nadal umiera na choroby, którym często można było zapobiec lub wyleczyć za pomocą niedrogich metod leczenia. Połowa dzieci na świecie nadal opuszcza szkołę bez podstawowych umiejętności czytania, pisania i liczenia"
Zmniejszenie ubóstwa dotyczy głównie Chin gdzie nędzę praktycznie zlikwidowano i krajów które z nimi współpracują ! Wspomniane tanie ale skuteczne lekarstwa produkuje nie kto inny jak Chiny !

Stany Zjednoczone emitujące dolara są obłędnie zadłużone u świata i raczej długu nie spłacą co rodzi spekulacje na temat stabilności światowego systemu opartego o dolara.
Przed kryzysem 2008 roku kraje zachodniej Europy sprzedawały swoje rezerwy złota. Ale od wybuchu globalnego kryzysu finansowego sprzedaż ich złota całkowicie ustała. Złoto kupowano. Rozpoczęła się repatriacji narodowych rezerw złota z obcych skarbców.
W sierpniu 2017 roku Bundesbank zakończył wielką operację sprowadzania 374 ton niemieckiego złota z Paryża oraz 300 ton z Nowego Jorku. Już połowa niemieckich rezerw złota znajduje się w kraju. W listopadzie 2014 roku Holandia poinformowała o sprowadzeniu z USA 122,5 ton złota. W 2015 roku o repatriacji złota poinformował bank centralny Austrii, który zamierzał sprowadzić do kraju 90 ton kruszcu z USA. Następnie decyzję o repatriacji złota podjęli Węgrzy. W lipcu plan sprowadzenia blisko połowy polskiego złota z Londynu ogłosił Polski NBP.

Bank centralny Holandii opublikował krytyczną informację prasową o systemie monetarnym stwierdzającą że: "Jeśli system załamie się, to zapasy złota mogą posłużyć jako baza do jego odbudowy... Złoto jest idealną świnką-skarbonką. Jest kotwicą zaufania do systemu finansowego … Złoto wzmacnia zaufanie do stabilności bilansu banku centralnego i tworzy poczucie bezpieczeństwa."
https://www.dnb.nl/en/payments/goud/index.jsp
De Nederlandsche Bank posiada 612,5 ton złota, co lokuje go na 10 miejscu na świecie. Tylko 31% złota przechowywane jest w krajowym skarbcu. Tyle samo zdeponowane jest w manhattańskim skarbcu Rezerwy Federanej FED. Reszta holenderskiego złota przechowywana jest w bankach centralnych Kanady i Wielkiej Brytanii.

Zapasy złota gromadzą też Chiny być może po to aby nie zostać z ręką w nocniku czyli z 3.1 bln dolarów rezerw walutowych. Ile naprawdę Chiny mają złota tego nie wiadomo. Pekin zaskakiwał świat, ogłaszając nagłe "odnalezienie" potężnych ilości złota. Chiny należą obecnie do krajów najszybciej zwiększających zasoby złota na świecie. Rzekomo kupują też nieoficjalnie złoto przez podstawione podmioty. Oficjalnie Chiny z niepełnymi dwa tysiącami ton złota mają szóste największe rezerwy na świecie. Liderem są USA (8133,5 ton, tylko że od lat 60 - tych nikt złota nie widział ), Niemcy (3369,7 ton), Włochy (2451,8 ton), Francja (2436 ton) i Rosja (2219,2 ton). Jednak prawdopodobnie Chiny mają dużo więcej złota niż oficjalnie podają. Spekuluje się zarówno o przedziale 5000-8000 ton a nawet 20 000 ton. Chiny są największym producentem ( złota nie eksportują ) i konsumentem złota na świecie. W 2011 roku Chiny wyprodukowały prawie 361 ton złota planując docelowe podniesienie produkcji do 800 ton. Od pięciu lat były wtedy światowym liderem pod względem produkcji. Później danych nie podawano.
Złoto w Chinach jest popularne i modne. Rozwój klasy średniej w Chinach powoduje że pojawiają się kolejne centra handlowe ze złotem, a w handlowych częściach miast powstają całe ulice, przy których mieszczą się prawie wyłącznie sklepy złotnicze. Oprócz biżuterii produkowane są także figurki ze złota, wręczane jako prezenty.
W sytuacji niepewność gospodarczej złoto idzie w górę.
Nie wiadomo czy Polsce za posiadane rezerwy walutowe wolno jest kupować złoto na rynku światowym i ile wolno go kupić.

Efekty wojny handlowej wypowiedzianej dużej części świata przez USA są widoczne w statystyce. We wrześniu 2019 wartość chińskiego eksportu zmniejszyła się o 3,2 % rok do roku, co jest największym spadkiem odnotowanym od lutego. Wartość importu do Chin spadła natomiast w tym okresie o 8,5 % co dotknęło m.in. europejskich eksporterów.

Chiny modernizując się nie zapominają o bezpieczeństwie żywnościowym i o własnej produkcji żywności choć warunki produkcji nie są optymalne na tle upraw innych wielkich światowych producentów.
Wszyscy wiedzą o masowym zatapianiu alianckich okrętów z zaopatrzeniem przez niemieckie U – booty. Wojna to śmierć, zniszczenie i głód. Marynarz U-boota mordując alianckich marynarzy sam ginął średnio po 4 miesiącach służby ! Po zniszczeniu i zablokowaniu szlaków transportowych trzeba zapomnieć o imporcie a cywili i wojsko trzeba żywić.
Mimo iż w Japonii produkcja ryżu jest bardzo droga to w trosce o bezpieczeństwo żywnościowe jest on tam uprawiany. Decyzjom o nieopłacalnej i dotowanej produkcji ( import jest dużo tańszy ale kto bogatemu zabroni dotowania ) nadaje się odpowiedni wymiar propagandowy – japoński ryż ma być smaczniejszy od importowanego ! Japończycy są narodem zdyscyplinowanym ufającym rządowi i dwa razy nie trzeba im powtarzać objawionej „prawdy”.

Produkcja kukurydzy w świecie. Tysiące ton.
United States: 366,287
China: 257,330
Brazil: 94,500
European Union: 60,720
Argentina: 46,000
Ukraine: 35,500
India: 26,000
Mexico: 25,600
Canada: 13,900
Indonesia: 11,900
(US DA)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz