środa, 19 kwietnia 2023

Michał Nadachowski Zbigniew Kulka

 
Michał Nadachowski
Zbigniew Kulka
Szanowni Państwo
 Książka "Analogowe układy scalone". WKiŁ, 1983, jest potrzebna. W istocie byliście edytorami-redaktorami i tłumaczami materiałów wskazanych w tekście  i wymienionych na końcu każdego rozdziału.  Ta formuła jest dość popularna na Zachodzie.
Edytor musi jednak odsiać ziarno od plew i nie powinien wprowadzać chaosu.
Rozdział 4 "Wzmacniacze operacyjne specjalne", "4.1 Wzmacniacze pomiarowe" jest o Instrumentation Amplifier. W tabeli 4.1 wymieniono IA firm Analog Devices i Burr Brown. Posiadam katalogi obu tych firm. AD podkreśla że IA to NIE JEST wzmacniaczem operacyjnym a BB nigdzie nie nazywa IA wzmacniaczem operacyjnym. IA są przy zwykłych wzmacniaczach operacyjnych horrendalnie drogie o czym wypadało by poinformować. Najdroższe modułowe IA tych firm kosztują do 100 dolarów.
Na rysunku 5.14 jest "układ integratora o zwiększonej stałej czasowej". Wzmacniacz operacyjny jest połączony kaskadowo razem z tranzystorem bipolarnym 2N4947 i ta kaskada ma w sprzężeniu zwrotnym kondensator C2=0.1 uF.  Zdaniem moim i kolegów nie ma tu żadnego zwiększenia stałej czasowej. Mój szef profesor również po chwili analizy był tego zdania.  Dla pewności zmontowałem taki układ. Tranzystor Darlingtona 2N4974 30V/1A ma minimalne katalogowe wzmocnienie 30 000. Jest identyczny do zastosowanego przez mnie BC516.  Podając z generatora sygnał prostokątny integratorowi na oscyloskopie jest wyjściowa scałkowana piła z oczekiwaną stałą czasową R2 10 K x C2 0.1 uF = 1 ms.  Zachowanie ze zwykłym tranzystorem BC jest identyczne. Żadnego pomnożenia stałej czasowej przez 5000 ( skąd ta liczba ?)  tu oczywiście nie ma. Tekst na całej stronie 254 o tym układzie jest BREDNIĄ.
Rozmaitych błędów jest w książce niestety cała masa. Na żądanie wskaże je Panom.
N.B. "Analog Integrated Circuit", M.Herpy, Akademiai Kiado, Budapeszt 1980 jest na znakomitym poziomie.
Z poważaniem
JM, adresy, 18.10.1984

3 komentarze:

  1. uuuuu na nich uczyłem się elektroniki

    OdpowiedzUsuń
  2. Tua Pan taku układ scaly, którego nikt nie przebije https://www.bibula.com/?p=140058

    OdpowiedzUsuń
  3. Teraz jesteśmy pustynia elektroniczną i jest gites.

    OdpowiedzUsuń