Laboratorium zaawansowanej elektroniki i automatyki 122
Spis treści.
1.Energetyka
2.Sen o drogiej taniej pracy.
3.Propaganda sukcesu i zderzenie z rzeczywistością.
4.Automatyzacja biznesu i państwa
5.Intel - Ciąg dalszy
1.Energetyka.
Już w pierwszych latach osiemdziesiątych zauważono że koszt jednostki mocy nowych elektrowni jądrowych rośnie znacznie szybciej niż elektrowni konwencjonalnych. Powodem tego jest rosnący czas budowy ( długie zamrożenie kapitału ) spowodowany nowymi wymogami stawianymi przez nadzorujące krajowe agencje jądrowe. Zarazem realizacja tych modyfikacji - wymogów realnie nie podnosi bezpieczeństwa obiektów ! Za Elektrownie, WNT1997, D.Laudyn, M.Pawlik, F. Strzelczyk.
W Polsce na pewno ( niesprawność i korupcja ) byłoby jeszcze drożej !
Realnie w Polsce elektrownie jądrowe zaczną pracę za 20 lat lub wcale.
Zatem wiatraki i magazyny energii ( pompowo - szczytowe i bateryjne) mimo iż drogie stanowią racjonalną alternatywę.
Doświadczenia duńskie wskazują, że zastosowanie coraz większych turbin wiatrowych istotnie poprawia średnie wykorzystanie mocy wiatraków lądowych i Morskich Farm Wiatrowych co jest bardzo korzystne dla systemu energetycznego. W okresie 1992-2023 średnie wykorzystanie mocy MFW wzrosło tam z 23% do 46%.
Zatem Polska z opóźnieniem przystępując do budowy morskich wiatraków może stawiać duże wiatraki i czerpać z renty zapóźnienia.
Dane na temat szybkości wiatrów na Ziemi trochę się różnią, zależnie od źródła.
Strona https://globalwindatlas.info/en ma interaktywne mapy.
Morze Bałtyckie przy brzegach charakteryzują relatywnie płytkie wody, niższa wysokość fal i mniejsze pływy niż na Morzu Północnym, co jest pozytywne.
Jednak średnia prędkość wiatru na Bałtyku jest niższa niż na Morzu Północnym co mocno przekłada się na produktywność projektu.
Elektrownie wiatrowe na Bałtyku budują m.in. Orlen, PGE i Polenergia wraz z zagranicznymi partnerami. Deklarują, że udział polskich firm w inwestycji sięgnie 20-30 % Polscy przedsiębiorcy obawiają się, że będzie znacznie niższy. Kluczowe zamówienia popłynęły w dużej mierze do firm spoza kraju. W przypadku farmy Baltica 2 podmorskie kable dostarczą Chińczycy, a fundamenty dostarczą Hiszpanie.
Polskie firmy apelują o większy udział rodzimego przemysłu przy budowie wiatraków. Przekonują, że mają odpowiednie doświadczenie, zatrudniają tysiące ludzi i płacą podatki w naszym kraju
Energie elektryczną generują w potrzebnej ilości siłownie jądrowe, cieplne, hydroelektrownie a OZE są niesterowalne. Magazynowana jest ona w zbiornikach wody elektrowni pompowo – szczytowej i od niedawna w akumulatorach ( drogie magazynowanie ). W każdej chwili ilość dostarczanej i odbieranej (w tym straty ) energii jest taka sama. Ograniczeniem w generacji i odbiorze może być zdolność przesyłowa lub dystrybucyjna systemu.
Firmy przemysłowe o technologiach wysoce energochłonnych od dawna pobierają moc tylko w porach gdy energia elektryczna jest względnie tania ! Chcąc powiększyć udział OZE w generacji trzeba masowo uelastycznić generacje i pobór energii ! Przy mocno zmiennej cenie energii powiększy się grono elastycznych odbiorców.
Zamiast tego podejmowane są działania niespełna rozumu.
Im większy jest obszar na którym generowana jest energia przez wiatraki i PV tym mniejsza jest sumaryczna zmienność tej generacji co jest bardzo pożądane. W Europie jest jednak za mało silnych kontynentalnych linii przesyłowych NN ( przejście linii przez granicę państwa to „Interkonektor” ) i stąd szalone różnice w cenach energii elektrycznej między krajami.
Zielona energia ma wprost nieprawdopodobną siłę zakłócania rynku energii elektrycznej !
Właściciele gruntów bronią się wszelkimi sposobami przed postawieniem im linii przesyłowej bowiem grunt traci nawet 99% wartości a czasem i 100% ! Prawie zawsze odwołują się do sądów gdzie w instancjach sprawy trwają latami i nieskorumpowane sądy muszą wziąć po uwagę ogromną utratę wartości gruntu. W Niemczech rozważana jest budowa kablowych linii przesyłowych NN DC ale koszt końcowych stacji przekształtnikowych AC-DC i DC-AC oraz kabli i tuneli dla nich jest szalenie wysoki.
W Niemczech trzeba przesyłać energie wytworzoną przez wiatraki na północy do odbiorców na południu kraju.
Przez sieci przesyłowe Polski i Czech płynęła ta energia ( Przepływy kołowe. W statystyce niechciana para Import- Export ) do czasu aż Polska na swój koszt wybudowała drogie sieciowe przesuwniki fazowe.
Przepływ ten był racjonalny tyle że Niemcy nie chcieli za niego płacić a Polska i Czechy musiały płacić za straty energii w swojej przeciążonej sieci !
Obecnie spadł entuzjazm do budowy kontynentalnych sieci przesyłowych i rozwija się kryzys braku zaufania. Cała Skandynawia już nie chce integrować rynków energii z Niemcami i odmawia budowy nowych linii przesyłowych i chce zmienić algorytmy przepływów i rozliczeń.
Niemcy mające jedną strefę cenową i zmienne ceny energii wynikające z coraz większego udziału Odnawialnych Źródeł Energii w produkcji wysyłają zdaniem norweskiego ministra energii Terje Aaslanda „niewłaściwe sygnały rynkowe”, dezorganizując skandynawski rynek energii.
Szwecja odmówiła niedawno budowy nowego połączenia elektroenergetycznego Hansa PowerBridge o mocy 700 MW. Rząd Szwecji nie chce nowego połączenia przez Morze Bałtyckie z Niemcami, uznając ich rynek za „nieefektywny” oraz „eksportujący wysokie ceny energii” a także zagrażający destabilizacją wymiany energią w Szwecji. Szwedzi także mają kilka stref cenowych jak Norwedzy.
Każdy system energetyczny racjonalnie używający wiatraków i PV musi mieć:
-Elastyczne Elektrownie konwencjonalne. Elastyczność wyraża się w relatywnej % mocy z którą mogą jeszcze pracować i w szybkościach rozruchu ciepłego i zimnego. Niewiele jest ich w Polsce w odróżnieniu od Niemiec.
-Elastyczne Elektrociepłownie z magazynami ciepła. Sprawność elektrociepłowni gazowo – parowych dużej mocy przekracza 80 %. Duże zbiorniki na gorącą wodę grzewczą są tanie. Brak w Polsce.
-Elektrownie szczytowo-pompowe. Mała moc i brak inwestycji mimo oczywistej długofalowej opłacalności
-Magazyny bateryjne o potężnej pojemności. Praktycznie Brak
-Mocno przewymiarowana sieć przesyłowa (w tym interkonektory ) i dystrybucyjna. Brak
-Elastyczny popyt na energie. Brak
W paliwowych elektrowniach cieplnych zmiany obciążenia powodują m.in. zmiany temperatury m.in. drogiego przegrzewacza w kotle, rurociągów parowych i I stopnia turbiny. Skutkiem zmiany wymiarów i dużych naprężeń mechanicznych jest spadek trwałości. Zatem wyliczalne koszty zmian mocy są znaczne.
Elektrownie jądrowe w zasadzie pracują ciągle bez regulacji mocy z dużą, najbardziej ekonomiczną mocą. Po koniecznym lub awaryjnym wyłączeniu bloku następuje „zatrucie reaktora” Xenonem 135 i bezpiecznie reaktor można uruchomić dopiero po 20-25 godzinach ! Nigdzie w świecie nie ma systemu energetycznego zdominowanego przez OZE gdzie elektrownie atomowe pracują jako źródło podszczytowe albo nawet szczytowe ! Koszty regulacji mocy elektrowni jądrowych mogą dwukrotnie powiększyć koszty generowanej energii elektrycznej !
Dlatego kraje inwestujące w OZE, jak Niemcy czy Hiszpania nie planują budowy elektrowni atomowych a nawet zamykają już istniejące , a kraje stawiające na energetykę jądrową jak Francja czy Czechy słabo inwestują zwłaszcza w lądowe wiatraki i PV.
Zatem jeśli część generacji będzie pochodziła z elektrowni jądrowych to tym więcej musi być elektrowni pompowo - szczytowych i akumulatorowych magazynów energii.
Jeśli ktoś zakłada że elektrownią jądrowe będą elastycznym źródłem to ma w głowie siano lub jest oszustem.
Einstein miał powiedzieć że dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i ludzka głupota ale co do pierwszego nie jest pewien.
Tak czy owak energia z OZE jest droga i przyszłość przemysłu energochłonnego w Europie jest wątpliwa.
Obecnie (lipiec 2024) w Chinach bardzo szybko rozwijane są odnawialne moce w energetyce. Buduje się 180 GW instalacji PV i 159 GW energetyki wiatrowej. Te 339 GW reprezentuje 64 % budowanej obecnie światowej energii słonecznej i wiatrowej. Chiny budują prawie dwukrotnie więcej OZE niż reszta świata ! Zachód przy Chinach stał się karłem.
Chiny prawie zmonopolizowały produkcje PV i produkują najlepsze turbiny wiatrowe ! A w zamiarach Niemiec to one miały wzbogacić się na eksporcie OZE.
W Chinach coraz więcej OZE musi mieć swoje magazyny energii.
Największą wadą OZE jest niestabilność ich generacji. Współczynnik mocy i moc turbin wiatrowych rośnie z ich rozmiarem co jest bardzo korzystne. Repowering oznacza demontaż starych turbin i „zastąpienie” ich ( z reguły budowany jest nowy fundament ) nowymi znacznie większymi turbinami. Nie ma jeszcze metody utylizacji starych turbin. Faktycznie złomowe turbiny z repoweringu z Niemiec przywieziono do Polski i zainstalowano co widać na wykresie. Czyli zwieziono do Polski kolejne śmieci. Polska ma z tego powodu najmniejszą średnią moc wiatraka.
Śmieci te blokują dobre miejsca z wysokim potencjałem wiatru gdzie powinny pracować duże turbiny o wysokim współczynniku mocy.
Media ubolewają nad ogromną ilością odmów przyłączenia OZE do polskiej sieci energetycznej.
Ponieważ kosztowne przyłączenie do publicznej sieci energetycznej jest dobrem rzadkim w świecie wypracowano odpowiednie rozwiązania rynkowego rozdysponowania dobra rzadkiego tak aby wygrywały podmioty wiarygodne i inwestycje były najbardziej korzystne społecznie:
-Aukcja dla chętnych z minimalną ceną, współczynnikiem mocy i z warunkiem opłacalności
-Gwarancja bankowa wykonania inwestycji na czas. Gdy inwestycja nie została wykonana gwarancja przepada a umowa rozwiązana.
-Wysoka zaliczka zwracana po uruchomieniu inwestycji.
-Krótkie okresy ważności postulowanego przyłączenia. Czasem tylko 1 rok.
W Polsce stado małp przy ul Wiejskiej w Warszawie spowodowało że:
-Składa się prawie gratis jak największą liczby wniosków o przyłączenie.
-Im więcej jest odmów przyłączenia, tym podmioty składają więcej wniosków. Symboliczne kwoty zaliczek nie zawężają grona podmiotów mających zdolność do złożenia wniosków.
-Po akceptacji wniosku robi się prosty plan inwestycji i spekulacyjnie sprzedaje „projekt” z wielką przebitką
-W istocie jest to to samo co stworzeniu sztucznego tłoku wokół okradanej ofiary w pociągu.
Duża fabryka akumulatorów litowo-jonowych do EV firmy LG w Polsce zanotowała (lipiec 2024) 53% spadek produkcji w ciągu roku ! „Chce ona zmienić profil produkcji.”
Prawdopodobnie chińska konkurencja jest za mocna dla LG. Za droga stała się polska praca i energia a za duże zagrożenie wojną. KE chce (akcja Francji) obciążyć produkcje akumulatorów kosztem emisji CO2 od użytej w produkcji energii. To zabije produkcje akumulatorów w Polsce i LG musi przenieść fabrykę do kraju niskoemisyjnego.
Reuters podaje, że "LG Energy Solution prowadzi rozmowy z trzema chińskimi dostawcami, którzy mogą pomóc południowokoreańskiemu koncernowi w produkcji tanich baterii do pojazdów elektrycznych na rynek europejski...Maroko, Indonezja i Finlandia to trzy potencjalne lokalizację, w których LGES rozważa produkcję akumulatorów na rynek europejski. Obecnie koncern ma w Europie fabrykę baterii litowo-jonowych koło Wrocławia."
Firma Bloomberg NEF zajmująca się statystykami rynku „gospodarki niskoemisyjnej" podała, że średni koszt produkcji akumulatora o pojemności 1 kilowatogodziny spadł w roku 2023 do rekordowo niskiego poziomu 139 dolarów. Z 20% marzą producenta przy wielkim zakupie 1 KWh pojemności akumulatora może kosztować ca 167 dolarów. Z taką ceną duże akumulatorowe magazyny energii mają jeszcze sens.
2.Sen o drogiej taniej pracy.
Droga tania praca to oksymoron prowadzący do dysonansu poznawczego.
Udział płac w PKB w Europie:
Niemcy: 61.4%
Hiszpania: 59.1%
...
Polska: 47.3%
To jeden z kosztów zachodnich inwestycji w Polsce ! Opłaty za kapitał są paskarskie.
Polacy nie chcą już tyrać za miskę ziemniaków.
W Innowacyjności słaba Polska jest na piątym miejscu od końca w UE.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Innowacyjnosc-nie-jest-nasza-mocna-strona-Polska-na-piatym-miejscu-od-konca-w-UE-8792879.html
Słowo „innowacyjność” służy głównie oszustom do wyłudzania pieniędzy od podatnika.
Polski rząd od 1989 roku oferował zachodnim firmom bardzo tanią pracę Polaków.
Firmy skupione na niskich kosztach pracy stale przenoszą produkcję do krajów w których występuje:
-niska płaca minimalna (lub nie ma ustawowej płacy minimalnej)
-niskie przeciętne wynagrodzenie
-wysokie bezrobocie
-wysoki przyrost naturalny, gwarantujący trwały dostęp do taniej siły roboczej w przyszłości
Ważne są też takie sprawy jak bezpieczeństwo (z dala od wojen !), stabilność i przewidywalność polityki, stabilność prawa oraz bliskość rynków zbytu.
Ważna jest też cena lokalnych surowców, energii i transportu.
W Piekutkowie dla Lear Corp. pracowało 1000 osób i teraz w przeniesionej fabryce tyle samo ludzi będzie pracować w Tunezji.
Według GUS w powiecie włocławskim średnie zarobki przekroczyły w zeszłym roku 6 tys. zł brutto. Aby tyle zapłacić pracownikowi, pracodawca musi jednak wydać ponad 7,2 tys. zł, czyli 1700 euro
Średnia pensja w Tunezji wynosi 1200 dinarów, czyli 1520 zł (355 euro)
Płaca minimalna w Tunezji wynosi 350 dinarów, czyli 444 zł (103 euro)
I jeszcze wisienka na torcie: Odległość z Tunisu do Mediolanu wynosi 1000 km a z Warszawy do Mediolanu wynosi 1500 km.
3.Propaganda sukcesu i zderzenie z rzeczywistością.
Radosna propaganda sukcesu ery Gierka zakończyła się głębokim kryzysem i długotrwałą stagnacją. W dnie kryzysu PRL w 1987 roku, renomowany The Economist ocenił że PRL jest 23 gospodarką świata. Rzetelność tej oceny potwierdziły inne ośrodki. W transformacji ustrojowej gwałtownie się obsunęliśmy ( w budownictwie mieszkaniowym o blisko 40 lat ! ) by potem dekadami nadganiać potworne straty. Obecnie jesteśmy na … 22 pozycji w świecie. Aj, waj. Jaki cymes. Jaki wspaniały, cudowny rozwój ! Po prostu świat nie stał w miejscu i się mocno rozwijał. W światowych rankingach Polska wygląda słabiutko. Była dla zagranicy atrakcyjna inwestycyjnie z powodu … taniej pracy ! Czy z tego można się cieszyć?
Kto wierzy w bajki z mchu i paproci podawane przez GUS sam sobie szkodzi.
Wygląda na to że manipulowany i masowany wskaźnik PKB stracił funkcje informacyjną !
Światowe koncerny ( także mikroelektroniczne) mają swoich przedstawicieli technicznych i handlowych w każdym liczącym się kraju świata.
Potężny światowy koncern ABB zatrudniający w całym świecie ponad 110 tysięcy pracowników ( przychód w 2023 – 32.2 mld dolarów ) powstał w 1988 roku z połączenia potężnej szwedzkiej ASEA i szwajcarskiego ABB. Wikipedia - „ABB is a global leader in electrical equipment, industrial automation and robotics”.
ABB obecnie zwija swoje fabryki w Polsce.
ABB jest liczącym się w świecie producentem ( fabryka Lenzburg ) półprzewodników największej mocy. W półprzewodnikach w krajach pokomunistycznych ma przedstawicieli w: Czechy, Słowacja, ROSJA, Rumunia, Węgry. Do tego trzeba by dodać NRD wchłonięte przez Niemcy. W Polsce nie ma !
I tak jest w każdej dziedzinie. Po prostu Polska nie ma SWOICH nowoczesnych firm i jest technologiczną pustynią! Tylko tania praca.
Na Letnich igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024 Polska zajęła w klasyfikacji medalowej „skandaliczne” 42 miejsce. To najgorszy wynik od 100 lat gdy odrodzona Polska w 1924 roku przystąpiła do Olimpiad. Przed nami jest maleńki Izrael a za nami III Światowy Kazachstan.
Honor uratowały kobiety a mężczyźni nie zdobili ani jednego złotego medalu.
Z powodu II Wojny Olimpiady w 1940 i 1944 roku były odwołane. Ale w Londynie w 1948 roku zmotywowani, zdeterminowani Polacy zajęli całkiem dobre miejsce i to mimo tego że populacja Polski została straszliwie biologicznie osłabiona w czasie wojny.
Media donoszą o korupcji i wyuzdanym kolesiostwie oraz złodziejstwie w związkach sportowych. Ale warto przypomnieć że o ile przez cały okres PRL Polacy rośli to w III RP przestali rosnąć a w 2015 roku zatrzymał się wzrost długości życia !
Z całej populacji werbuje się do sportu wyczynowego osoby o najlepszych predyspozycjach i być może Polacy są nie tylko mniejsi ale i słabsi.
W 1939 roku niemiecki żołnierz był średnio wyższy, cięższy, silniejszy i zdrowszy od polskiego. W dodatku mógł być pod wpływem ( silny „doping” ) Pervitinu.
Drugie miejsce na Olimpiadzie zajęły Chiny. Coraz lepiej odżywieni i zdrowsi Chińczycy są coraz więksi i coraz dłużej żyją – w przeciwieństwie do III RP !
W Polsce wszystko co nowoczesne i rentowne należy do zachodniego kapitału. Możliwe że po odjęciu z fikcyjnej „polskiej gospodarki” zachodnich firm zajęłaby ona na przykład.. 42 miejsce zamiast 22 !
Ta 42 lokata jest raczej rzeczywistym miejscem polskiego statusu cywilizacyjnego na świecie. Jesteśmy „pełnowymiarowym” peryferyjnym słabeuszem.
Na listach (MFW, BŚ, CIA) nominalnego PKB pc Polska jest na 51..53 miejscu. Tam gdzie „bogata” Polska jest na 51 miejscu to biedna Rosja jest na 52 miejscu. Trudną do oceny część polskiego PKB konsumują zachodni inwestorzy i być może w Netto jesteśmy poniżej 60 miejsca.
Główny index giełdowy WIG20 jest obecnie na poziomie z marca 2000 roku i to mimo iż inflacja i rzekomy wzrost PKB poczyniły ogromne postępy. Polska giełda to najgorsza szulernia świata ? Czy rynek się drastycznie myli w ocenie polskiej gospodarki ?
W tym czasie giełda amerykańska urosła wielokrotnie !
Wszystkie rządy III RP wiele mówiły o konieczności dokonania przez Polskę technologicznego skoku.
Międzynarodowa Federacji Robotyki (IFR) podaje ostatnio, że wskaźnik gęstości robotyzacji, pokazujący liczbę robotów na 10 tys. zatrudnionych w przemyśle, przekroczył w Polsce 71 i jest ponad dwa razy wyższy niż przed dekadą. Ale średnia światowa przebija 150.
Korea Południowa – ponad 1000 robotów
Singapur – 730
Niemcy – 415
Kolejne miejsca: Japonia (397), Chiny (392), Szwecja (343) i Hongkong (333). Pierwszą dziesiątkę uzupełniają: Szwajcaria (296), Tajwan (292) i Stany Zjednoczone (285), które nieznacznie wyprzedziły Słowenię (284). W drugiej dziesiątce, ze wskaźnikiem między 169 a 248, znalazły się Holandia, Włochy, Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania i Kanada.
Czy my faktycznie goniliśmy świat czy coraz bardziej odstajemy ? Porównajmy: w jednym tylko roku 2022, gdy we wszystkich fabrykach w Polsce zamontowano niespełna 3,1 tys. nowych robotów, Niemcy zainstalowali… 25,6 tys., czyli tyle, ile Polska wtedy miała w ogóle; Włosi dołożyli w rok 11,5 tys. nowych robotów, Francuzi 7,4 tys., Hiszpanie – 3,8 tys., mniejsi Czesi – 2,8 tys. , Holendrzy – 2,7 tys., Austriacy – 2,5 tys. Chińczycy zamontowali w tamtym roku 290 tys. nowych robotów, czyli ponad połowę wszystkich na świecie. A produkują ich już około 400 tys. rocznie.
Obecny wzrost PKB Polski oparty jest na konsumpcji. Czyli rozdawnictwo i zadłużenie pompuje PKB !
Kopanie i następnie zasypywanie rowów też powiększa PKB tak długo... jak ktoś za to płaci, na przykład z kredytu !
Nominalny medianowy dochód w Polsce pozostaje niski na tle większości państw UE. W 2023 roku wynosił niepełne 11,2 tys. euro rocznie. Tylko w pięciu krajach Unii (pokomunistyczne dziadostwo: Rumunia, Bułgaria, Węgry, Słowacja i Chorwacja) był jeszcze niższy a Polacy spędzają w pracy tygodniowo aż 40.4 godziny gdy średnia dla UE to 37,5 godziny
Globalny dług instytucji rządowych i samorządowych w 2023 roku wzrósł do 97 bln USD - oceniła agenda ONZ ds. handlu UNCTAD. "Globalny dług publiczny w dalszym ciągu szybko rośnie, do czego przyczyniają się kaskadowe kryzysy, a także powolne i nierówne funkcjonowanie gospodarki światowej.”
Globalny dług wzrósł z poziomu 240 bilionów dolarów w 2017 r. do 360 bln obecnie (2024). Do tego nieujawniane obligacje, fundusze, derywaty, zastawy, krypto śmieci, papierowe surowce i cała masa dziwnych “produktów” finansowych zapisanych w komputerach. Gdy przestaną być generowane wirtualne zyski posiadacze „produktów” będą chcieli kupić coś namacalnego. Drukarze nie nadążą z drukowaniem. Po chleb trzeba będzie jechać z taczką pieniędzy. Nieruchomości są wtedy totalnie niepłynne i nic nie pomogą.
4.Automatyzacja biznesu i państwa.
Nowoczesna cyfrowa komunikacja radiowa narodziła się w Europie. Nokia pierwszego smartfona wypuściła w 2004 roku i Apple go zmałpował. Ale z potęgi innowacyjnej Nokii niewiele zostało. Dlaczego Europa nie ma teraz własnego Apple’a ?
Dlaczego Europa nie ma własnego Google’a, Microsoftu, Amazona, Facebooka, Twittera-X, WhatsApp, Instagrama, Tik Toka...?
Chiny, Rosja i aspirujące potęgi mają takie własne portale.
Polska nie ma nawet swojego edytora tekstów, arkusza kalkulacyjnego i przeglądarki. Działalność Comarchu i jemu podobnych ociera się o korupcje i oszustwo.
W mikroelektronice firmy europejskie nawet już nie udają że uczestniczą w światowym wyścigu. Europa nie ma Samsunga, Huawei’a czy nawet Sony.
Stopień komplikacji zadania automatyzacji państwa mało zależy od liczby ludności bowiem liczba procedur jest zbliżona.
Stany Zjednoczone były liderem w użyciu komputerów w bankowości i administracji.
Powołana do życia ustawą z 1935 roku Social Security Administration jest agencja rządu USA podobną do polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dziewięciocyfrowy Social Security Number ( SSN ) ma podobną funkcje jak polski Pesel. Choć USA mają 30 x krotnie większe nominalne PKB od Polski to SSA ma podobną ilość personelu co ZUS. Cofnięta reforma ubezpieczeń społecznych rządu TKM premiera Buzka (TW Karol i TW Docent) była oszustwem a oprogramowanie ZUS zlecono Prokomowi wystruganego z banana oligarchy Ryszarda Krauze.
Urząd podatkowy IRS ( Internal Revenue Service, ) to agencja rządu USA zajmująca się ściąganiem podatków zatrudniająca 102 tysiące pracowników czyli prawdopodobnie tylko trochę więcej niż razem polskie odpowiedniki administracji skarbowej.
Pokraczna automatyzacja zadań polskiego państwa i samorządu dopiero się rozpoczyna no ale w kraju tak bardzo skorumpowanym nie może być inaczej.
Korupcja zabija wszelki realny rozwój.
Ogromna korupcja była i jest w Polsce przy zamówieniach wojskowych. Nie tylko w Polsce. To stały temat w mediach.
FSB aresztowała odznaczonego przez prezydenta Putina "bohatera Rosji" Dmitrija Bułhakowa. Jest podejrzany o "defraudację na dużą skalę" Dostarczano wojskom niskiej jakości produkty spożywcze po bardzo zawyżonych cenach.
Polska nie ma żadnego modelu ewentualnej przyszłej wojny i w związku z tym planu przygotowania do niej. Wszystkie zakupy uzbrojenia są szemrane i przypadkowe. Pieniądze podatników wyrzucone są w błoto. Jak za Sanacji.
Polska kupi 96 śmigłowców AH-64E Apache aż za... 40 mld złotych. Na podstawie projektu z 1976 roku produkcje ich rozpoczęto dopiero w 1982 roku bo nie były one potrzebne. Projekt modernizowano co nie zmienia faktu że trzon projektu jest archaiczny.
To ratowanie tonącego Boeinga przed bankructwem. Polska nie otrzyma kodów źródłowych. Pewnie 50 helikopterów stanie się dawcami części zamiennych.
Większość pieniędzy wypłynie do USA i zasili kieszenie amerykańskich właścicieli koncernów zbrojeniowych. W 1937-1938 roku tamtejszy polski rząd zachowywał się tak samo nieodpowiedzialnie i wiadomo czym się to skończyło. Historia lubi się powtarzać jako farsa.
Zakup amerykańskich śmigłowców Apache rozwścieczył francuskich polityków.
„Za nasze pieniądze, bo Polska jest beneficjentem netto budżetu UE, a Francja bardzo dużym płatnikiem netto, Polska kupiła właśnie 96 amerykańskich helikopterów! To jest UE!”
Śmiech przez łzy - Dobrze że nas na takie wydatki militarne stać. Mamy bardzo dobry i dofinansowany system ochrony zdrowia, wysokie emerytury a zadłużenie spada. Ha, ha, ha!
Nabywcą i użytkownikiem koreańskiego samolotu szkolno - bojowego FA-50 jest tylko Polska. Jego uzbrojenie jest archaiczne o znikomej skuteczności. Obiecano znacznie lepszy radar i dostosowanie do nowszych amerykańskich (!) rakiet. Projekt FA-50 nie jest już rozwijany.
Obecnie w imponującym tempie opracowywany jest w Korei nowoczesny samolot wielozadaniowy KF-21 Boramae (jest to projekt koreańsko-indonezyjski).
Trwają też w Korei prace na samolotami bezzałogowymi operowanymi przez AI.
Zatem FA-50 kupiła bez rozeznania banda totalnie niekompetentnych dyletantów z nikim tego nie uzgadniając. Polska straciła, zarobił PIS. Tak przez 8 lat wyglądały ich publiczne zakupy.
"Największą wadą zakupów byłego szefa MON było niemal całkowite ignorowanie rzeczywistych potrzeb armii i polskiego przemysłu obronnego. Minister Błaszczak kupował kompulsywnie i nie zawsze to, co rzeczywiście było potrzebne Wojsku Polskiemu, wbrew wypracowywanej przez wiele lat doktrynie."
W 1969 roku Laurence Peter, kanadyjski pedagog, sformułował zasadę głoszącą: „W organizacji hierarchicznej każdy awansuje aż do osiągnięcia własnego progu niekompetencji”. Zasada miała dotyczyć struktur urzędniczo-menedżerskich, ale została uogólniona na świat polityki. Faktycznie wielu polityków zachowuje się tak, jakby przekroczyli próg swojej niekompetencji. Są tego ciekawe przykłady.
Lepiej by było, gdyby Andrzej Duda najpierw pomyślał, a dopiero potem zabierał głos. Ale osiągnięcie progu niekompetencji sprzyja odwrotnej kolejności jego działania.
Ostatnia światowa awaria systemów operacyjnych Windows pokazała jak bardzo niebezpieczne jest ich stosowanie. W Chinach od pewnego czasu w państwie, samorządach, wojsku … komputerów z procesorami Intel i AMD nie wolno jest używać.
Szwajcaria wymaga obecnie (ustawy 2023 ), aby całe oprogramowanie rządowe było open source. Przełomowe prawodawstwo EMBAG nakazuje stosowanie oprogramowania open source (OSS) w całym sektorze publicznym.
Wymaga od wszystkich organów publicznych ujawnienia kodu źródłowego oprogramowania opracowanego przez lub dla nich, chyba że uniemożliwią mu to prawa lub obawy stron trzecich ale mają to być sytuacje zupełnie wyjątkowe. To podejście ma na celu zwiększenie przejrzystości, bezpieczeństwa i wydajności operacji rządowych.
Rząd uważa że wszyscy skorzystają z tego rozporządzenia, ponieważ zmniejszają ona blokadę dostawców dla sektora publicznego, pozwala firmom na rozszerzenie cyfrowych rozwiązań biznesowych i potencjalnie prowadzi do zmniejszenia kosztów IT i lepszych usług dla podatników.
EMBAG wymaga również udostępnienia nieosobowych i niewrażliwych na bezpieczeństwo danych rządowych jako otwartych danych rządowych (OGD). Oznacza to znaczące przesunięcie paradygmatu w kierunku większej otwartości i praktycznego ponownego wykorzystania oprogramowania i danych.
Oczekuje się, że wdrożenie EMBAG będzie służyć jako model dla innych krajów rozważających podobne środki. Jego celem jest promowanie suwerenności cyfrowej oraz zachęcanie do innowacji i współpracy w sektorze publicznym.
Inne kraje w Europie od dawna wspierają open source. Na przykład w 2023 r. prezydent Francji Macron stwierdził: „Uwielbiamy open source”. Unia Europejska od dawna pracuje nad zabezpieczeniem OSS w ramach unijnego projektu Free and Open Source Software Auditing (FOSSA).
https://www.zdnet.com/article/switzerland-now-requires-all-government-software-to-be-open-source/
Centrum cywilizacji naukowo-technicznej pod koniec XIX wieku przesunęło się z Europy do USA. Możliwe że teraz przesuwa się do Chin.
Najnowsza książka francuskiego profesora Toodd-a nosi tytuł ‚The Fall of the West’ czyli Upadek Zachodu. Jego argumenty mocno trzymają się danych i realiów.
Śmiertelność dzieci w słabej Rosji jest dziś niższa niż w USA. Dane dotyczące produktu krajowego brutto, fałszywie zawyżone przez sektor usług, nie oddają istoty rzeczy, gdy idzie o realną produkcję przemysłową i rolną na Zachodzie. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w sektorze edukacji:
„Poziom edukacji w USA spada od 1965 roku, liczba [miejscowych] studentów nie zwiększa się, a testy pokazują, że spada iloraz inteligencji. Dziś Amerykanie często nie szkolą już inżynierów, tylko prawników i maklerów giełdowych. Porównywałem ilości i odkryłem, że Rosja, w której mieszka mniej niż połowa populacji, kształci więcej inżynierów niż USA”.
Todd postrzega „nihilistyczne impulsy’” w przejściu od kapitalizmu do neoliberalnego kapitalizmu finansowego jako przyczynę upadku Zachodu:
„W pewnym momencie całkowicie irracjonalne jest to, że ludzie chcą gromadzić ogromne ilości pieniędzy tylko dla pieniędzy. Ale przede wszystkim neoliberalizm w praktyce zniszczył gospodarkę i społeczeństwo. Sama Thatcher stwierdziła, że nie ma czegoś takiego jak społeczeństwo. Jest to nihilistyczne wyznanie. Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, postawa ta wyraża się w przedkładaniu wojny nad pokój”.
https://www.tomshardware.com/tech-industry/huawei-officially-opens-its-2600-acre-randd-center-in-shanghai-will-accommodate-over-35000-scientists-and-engineers
"Huawei oficjalnie otwarło swoje centrum R&D o powierzchni 2,600 acrów, które zatrudni ponad 35,000 naukowców i inżynierów. To więcej niż razem wzięte Apple Park i Microsoft's Redmond Campus
https://tvbrics.com/en/news/china-speeds-up-the-mass-production-of-satellites/
China Aerospace Science and Technology Corporation specjalizująca się w D&R w temacie satelitów na inteligentnych liniach produkcyjnych produkuje satelitę w ciągu 2 tygodni a nie 6 miesięcy jak wcześniej i jak to robi konkurencja.
https://www.scmp.com/news/china/science/article/3271978/china-sets-launch-date-worlds-first-thorium-molten-salt-nuclear-power-station
Chiny rozpoczynają budowę na pustyni Gobi elektrowni jądrowej wykorzystującej stopione sole Tor-u jako paliwo zamiast uranu.
Europa osłabiła się dwoma samobójczymi wojnami i teraz wikłając się w wojnę z Rosją ma szanse na Ostateczne Rozwiązanie ( Endlosung !) Problemu Europy.
Europa jest teraz słaba w technologiach XXI wieku. III Rzesza miała najlepszych fizyków świata i jednych z najlepszych inżynierów. Zmarnotrawiła ten kapitał. Japońskie biura podróży i placówki dyplomatyczne ostrzegają teraz przez podróżami do „niebezpiecznych” Niemiec. Kapitał ludzki Niemiec doznał erozji i deprecjacji od milionów inwazorów !
Światowa pozycja Europy w produkcji nowoczesnej elektroniki spada mimo iż nowoczesna telekomunikacja cyfrowa narodziła się w Europie ! Nokia jest cieniem swojej dawnej potęgi. Pierwsze tranzystory planarne BC108 w Europie Philips-Mullard zaczęli produkować dopiero w 1966 roku czyli 6 lat po firmach z USA. W 1968 roku uruchomiono w ZSRR od razu masową produkcje tranzystora planarnego KT315 i to od razu w taniej obudowie plastikowej !
Rozpoczęta pod koniec lat siedemdziesiątych przez Japonię wojna handlowa kasowała nowoczesne firmy Europy Zachodniej pokazując słabość Europy. W Japonii produkowano wielokrotnie więcej pamięci niż w USA nie mówiąc o Europie. Japońskie procesory były kilka razy szybsze od amerykańskich. Hegemon zdecydował (1985) usadzić Japonię i popadła z czasem w stagnacje.
Warunki poprawnego, efektywnego funkcjonowania każdego rynku są bardzo restrykcyjne ! A każdy rynek musi mieć odpowiednią obudowę fizyczną i instytucjonalną ! W państwach skorumpowanych urzędnicy są niestety w stanie tylko rynkowi jeszcze zaszkodzić.
Mechanizmy rynkowe - o ile działają i w ogóle mogą działać - potrafią być całkiem sprawne.
Urzędnicy nie odpowiadają za wyrządzane szkody co zachęca ich do korupcji !
Na spotkaniu na szczycie w Lizbonie w marcu 2000 roku szefowie rządów państw Unii Europejskiej uzgodnili nowy cel strategiczny: osiągnięcie do 2010 roku pozycji najbardziej konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki świata... metodami biurokratycznymi.
Od tej pory EU zamiast się dynamicznie rozwijać zaczęła się staczać po równi pochyłej.
Nie ma innowacji, nie ma badań naukowych i wysokiej jakości edukacji – jest biurokratyczna pozoracja !
Sowieccy gensekowie zapowiadali dogonienie i przegonienie USA ! To był taki sam kabaret jak Strategia Lizbońska.
W Niemczech od 7 lat trwa stagnacja gospodarcza. Czy tam zaczęło się już nowatorskie życie bez bez wzrostu gospodarczego lub z kurczeniem się gospodarki ?
W Anglii poziom realnych płac jest taki jak w 2007 roku.
Ropa naftowa jest najważniejszym towarem handlowym świata. Na niej posadowiono Petrodolara.
Złodziejscy rosyjscy oligarchowie za uzyskane środki kupowali na Zachodzie dużo towarów luksusowych.
Towary luksusowe są często marnej jakości i funkcjonalności ale ich bardzo droga Marka ma odróżniać ostentacje bogaczy od średniaków. Marże na sprzedaży towarów luksusowych są przeogromne. Im większe jest patologiczne rozwarstwienie dochodowe i majątkowe społeczeństwa tym większe jest „ssanie” na prestiż na pokaz.
W sektorze marek luksusowych powstają pieniądze z niczego ! Marki luksusowe to w istocie wielki prywatny podatek nałożony na bogaczy. Rozwarstwienie dochodowe sztucznie pompuje PKB !
„Złoty interes Diora, czyli tak luksusowe marki nas oszukują. Torebkę za 57 dolarów sprzedaje za ponad 2,7 tys. dolarów”
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zloty-interes-Diora-czyli-tak-luksusowe-marki-nas-oszukuja-Torebke-za-57-dolarow-sprzedaje-za-ponad-2-7-tys-dolarow-8777859.html
https://www.forbes.pl/rankingi/najbogatsi-ludzie-w-europie-liderem-listy-forbesa-2021-bernard-arnault/wntdt5m
Najbogatsi Europejczycy 2021:
1. Bernard Arnault z rodziną (Francja), 150 mld dol. LVMH - Louis Vuitton, Moët Hennessy
2. Amancio Ortega (Hiszpania), 77 mld dol. Zara, Massimo Dutti i Pull & Bear
3. Francoise Bettencourt Meyers (Francja), 73,6 mld dol. L'Oreal
4. François Pinault (Francja), 42,3 mld dol. Saint Laurent, Alexander McQueen i Gucci
5. Beate Heister i Karl Albrecht Jr. (Niemcy), 39,2 mld dol. Aldi
6. Dieter Schwarz (Niemcy), 36,9 mld dol. Kaufland i Lidl
7. Giovanni Ferrero (Włochy), 35,1 mld dol. Cukiernik Ferrero SpA
8. Alain Wertheimer (Francja), 34,5 mld dol. Chanel
9. Gerard Wertheimer (Francja), 34,5 mld dol. Chanel
Normalny Podatek to obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez państwo lub samorząd bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań publicznych.
Korupcyjnym Prywatnym podatkiem były mafijne OFE – Otwarte Fundusze Emerytalne.
„Luksusową” odzież szyje się w Bangladeszu i sprzedaje 30-50 x razy drożej w Europie i USA.
Efekt skali jest bardzo silny. Mali handlowcy nie są w stanie zlecić wielkiej i bardzo taniej produkcji w Bangladeszu oraz zorganizować taniego transportu morskiego.
Co do handlu. Produkcja jest skomplikowana i często wymaga dużego lub ogromnego nakładu kapitału. Ostra może być konkurencja. Handel jest prosty i można w nim wykorzystać efekt skali i automatyzacje ale potrzebna jest pomoc państwa!
Peryferyjny Kapitalizm Zależny,dostępny w Google Books.
Zatem kluczem jest technologia i pracownicy, a nie wzrost nakładu kapitału. Solow i Rowthorn ustalili, ze rzeczywisty wzrost produkcyjności [w USA] nastąpił zaledwie w 6 gałęziach. Oto one:
• sprzedaż hurtowa,
• sprzedaż detaliczna,
• giełdy towarowe.
Gałęzie te miały trzykrotnie większy wkład we wzrost niz trzy następne gałęzie:
• produkcja urządzeń elektronicznych,
• produkcja informatycznych urządzeń elektronicznych (w tym komputerów),
• telekomunikacja.
Co spowodowało tak fantastyczne wyniki w branży handlu, który poprawił wskaźniki produktywności? Odpowiedz – potencjał zintegrowanej komputerowo techniki logistycznej i handlowej. Zastosowanie komputerów do automatyzacji przepływu i nadzoru towarów, centralizacja magazynów lub ich pomijanie oraz lepsze zarządzanie. W uproszczeniu można to nazwać fenomenem Wall-Mart.
Komputery stosowano w handlu od lat. Poszczególne kasy pracowały on-line i centralny komputer w dużym markecie miał na bieżąco wszelkie dane o sprzedaży i stanie magazynu.
Dopiero jednak przekroczenie masy krytycznej komputeryzacji oraz upowszechnienie Internetu, zastosowanego do integracji całości systemu oraz zastosowanie zintegrowanych narzędzi do zarządzania, dało spektakularny wynik.”
W pierwszej wersji PKZ z 2004 roku był dalej taki tekst:
„Jeszcze większy efekt skali niż w handlu umiejscowionym fizycznie występuje w globalnym handlu elektronicznym. Ale w większości krajów świata istnieją przeróżne przeszkody ograniczające taki handel. Tylko hegemon może zmusić rządy uległych mu krajów do zmiany przepisów lub jeszcze lepiej do ich selektywnego nie-egzekwowania wobec amerykańskich firm. Ale hegemon podejmie adekwatne działania tylko mając pewność że ten globalny handel zdominują firmy z USA.
Jeszcze lepszym globalnym interesem może być wszelkie pośrednictwo ( bez elementu fizycznego ) na przykład w zakupie miejsca hotelowego, biletu lotniczego, kolejowego, taksówki, biletu na koncert.... I znów USA pomogą w tej mierze tylko i wyłącznie swoim firmom. Kraje które nie wpuszczą firm USA popadną w oczywisty konflikt z hegemonem.”
Chiny mają popierane przez rząd swoje wielkie firmy handlowe, internetowe, pośredniczące, media społecznościowe itp. Na globalnym południu zasięg mediów związanych z Chinami jest już większy niż mediów Zachodu !
Pierwszego smartfona stworzyła Nokia w 2004 roku ale marketingiem i z krytyczną pomocą rządu USA śmietanę spił Apple. Smartfon jest od lat wyrobem dojrzałym i nikt nie oczekuje przełomu w funkcjonalności. Apple na sprzedaży iPhona miał rentowności brutto 40%. iPhone to nic nadzwyczajnego ale marketingowa magia stworzyła z jego bogatych nabywców sektę.
Teraz rosnące subskrypcje Apple mają rentowność brutto 75% ! Apple ma już ogromną bazę lojalnych i zadowolonych użytkowników iPhone czyli ową sektę.
Na liście bogaczy jest sporo kosmetyków. Koszt produkcji papierosów i kosmetyków może stanowić 1%ich ceny na półce sklepu !
Szminka składa się z wosku, silikonu, oleju, pigmentów i barwników. Dla pomadek nawilżających, satynowych, błyszczących, perłowych i matowych dodaje się jeszcze inne składniki. Stałe surowce rozgrzewa się do stopienia i dodaje płynne składniki a następnie dodaje się pigmenty i barwniki. Po dokładnym wymieszaniu wlewa się mieszankę do formy gdzie szminki zastygają lub alternatywnie ochładza a następnie z masy szybko wyciska kolejne szminki. Jest dużo kolorów szminek z różnym nasyceniem.
Prostym produktem są też błyszczyki, konturówki i kredki.
W składzie pudru znanego od średniowiecza najważniejsze są białe pigmenty, kryjące i tuszujące niedoskonałości cery. Pigment kolorowy nadaje określony pożądany kolor i odcień.
Sankcje wprowadzane przez silniejszego mają przede wszystkim zaszkodzić słabszemu.
Do czasu wprowadzania sankcji na Rosję od 2022 roku Zachód surowce od Rosji miał prawie za darmo. Kupowano towary luksusowe, przepłacone po 20 razy nieruchomości, 500 mld Euro w bankach leżało. Teraz gospodarka Rosji rośnie a Zachód stagnuje.
Rząd premiera Morawieckiego wyszedł przed szereg i zabronił w 2022 roku importu węgla z Rosji. Był on dobrej jakości i względnie tani. Morawiecki realnie nałożył więc sankcje na Polskę i zdestabilizował całą gospodarkę.
Ponieważ duże pieniądze robi się na automatycznym handlu i spekulacji („oddzielenie leszcza od gotówki”) to słabnie zachodni przemysł. Wielka Brytania wypadła z grona dziesięciu największych krajów produkcyjnych świata. Brytania zajęła 12 miejsce w rankingu 2022 roku. Brytyjski sektor produkcyjny, wnoszący zaledwie 217 miliardów funtów do krajowej produkcji i zapewniający około 2,6 miliona miejsc pracy, potrzebuje „długoterminowej strategii przemysłowej”. Meksyk i Rosja prześcignęły Wielką Brytanię, zapewniając sobie odpowiednio siódme i ósme pozycje w świecie.
Brak stabilnej strategii przemysłowej jest główną przeszkodą dla wzrostu sektora. Polityka rządu brytyjskiego jest niespójna.
Ale słabnie cała strefa realna.
"National Health Service has 7.6 million cases waiting for treatment in England alone, almost triple what it was a decade ago. Dental patients have pulled out their own teeth with pliers."
W samej Anglii National Health Service ma 7,6 miliona przypadków oczekujących na leczenie, prawie trzy razy więcej niż dekadę temu. Pacjenci stomatologiczni sami wyrywali sobie zęby szczypcami.
Powstaje pytanie. Gdy pacjenci brytyjscy wyrywają sobie zęby, to muszą te szczypce sobie kupić czy pożyczają je na godziny w NHS? Co z ich dezynfekcją ?
Intel – Ciąg dalszy
Koszt wykonania operacji przez komputery spadał od samego początku ich istnienia.
Już w latach sześćdziesiątych było coraz więcej przypadków gdy oprogramowanie systemu kosztowało więcej niż sprzęt.
Monolityczne ALU 74181 (TTL 1969) oraz monolityczna pamięć ROM mikroprogramu umożliwiły wykonanie wydajnego 16 bitowego procesora na jednej dużej płycie drukowanej nazwanej mikroprocesorem !
Potężny wtedy koncern IBM rodzinę S360 zapoczątkowaną w 1965 roku w latach siedemdziesiątych ulepszył jako S370 zachowując programową zgodność w dół. W latach osiemdziesiątych odszedł w oznaczeniu od cyfry dekady wieku i stosował numeracje przypadkową aby jako S390 wrócić do logiki w latach dziewięćdziesiątych – stąd 90 w nazwie.
Potężny DEC w nowej rodzinie VAX-11 zachował zgodność w dól z rodziną PDP-11.
Hewlett Packard produkcje komputerów rodziny HP2100 rozpoczął w 1967 roku na podstawie kupionego projektu. W istocie był to podpompowany do 16 bitów projekt 12 bitowego PDP-8. Programową zgodność w dół HP eksploatował aż do lat dziewięćdziesiątych.
Procesor Intel 8086 z 1979 roku miał być tymczasową zapchaj dziurą wobec trudności w realizacji projektu IAPX 432. Ale IBM użył procesora 8088 ( słabsza odmiana 8086 z 8 bitową szyną danych ) w komputerze IBM PC a dokumentacje do niego udostępnił. Komputery PC bardzo szybko zyskiwały coraz większą popularność. Znacznie szybszy procesor 80286 z 1982 roku (użyty w IBM PC AT ) był zgodny w dół z 8086. Kolejny 80386 (1985) był w dół zgodny z 80286. I tak dalej.
Oczywiście Intel zdał sobie sprawę że ma kurę znoszącą Złote Jaja !Aby popularyzować swoje procesory udzielał na nie licencji. Japoński NEC mocno ulepszał procesory ( były 2-3 razy szybsze ) co zmusiło Intela do odejścia od licencjonowania.
W okresie 1972-2000 akcje Intela rosły średnio po 35% rocznie. Z 0.01 dolara zrobiły się 52 dolary w szczycie bańki dot.com. Dywidenda od akcji sięgała 5 dolarów rocznie.
Procesory rodziny '86 zdobyły dużą popularność w XXI wieku. Potężny Apple porzucił procesory Motoroli i IBM przechodząc na procesory Intela ale nie był z nich zadowolony i kilka lat temu sfinalizował swój projekt procesora wzorowany trochę na ARM.
W międzyczasie produkowane przez wiele koncernów mikrokontrolery i procesory według projektów licencjonowanych przez ARM zdobyły szaloną popularność !
Jak na ilość tranzystorów i wydajność procesory Intela były drogie co dawało Intelowi marze przekraczające 40 %.
Ale rósł głównie rynek urządzeń mobilnych a do nich energożerny Intel się nie nadaje.
Wyspecjalizowane procesory do AI na tle najlepszych procesów Intela są wielokrotnie wydajniejsze.
Intel od pewnego czasu zaniedbał technologie i konkurencja miała i ma ją znacznie lepszą. Był za to krytykowany.
Czas propagacji we wszystkich układach logicznych CMOS ( procesor jest układem logicznym ) spada ze wzrostem napięcia zasilania ale przy tym w kwadracie rośnie energia na jedno przełączenie. Podniesienie napięcia zasilania pozwala układ szybciej taktować ale silnie rośnie pobór mocy i temperatura chipa co ogranicza jego żywotność.
Mający przestarzałą technologie Intel nie chcąc ustępować konkurencji w swoich procesorach Core 13 i 14 generacji zastosował zdecydowanie za duże napięcie zasilania i trwałość procesorów jest znikoma. Ale problemy miał już drogi flagowy Core i9-12900K. Kurs akcji w sierpniu 2024 spadł do 18.88 dolarów. Zysk operacyjny spadł z 22 mld dolarów do zera. Firma realizuje program naprawczy.
Trudno powiedzieć czy Intel sam lub z pomocą rządu USA (wydrukowanie 20 mld dolarów to przecież drobnostka ) wyjdzie z kłopotów.
Rząd USA stara się metodami bezprawnymi zablokować rozwój technologii mikroelektronicznej w Chinach. Konflikt narasta.
W Chinach nie wolno w sferze publicznej używać maszyn z procesorami Intela i AMD. Nowy procesor jednego z chińskich koncernów ma rzekomo wydajność dochodzącą do poziomu średniego Intela 12 generacji. Zdolności projektowe Huawei też okazały się potężne !
Prawie wszystkie firmy w których po rządach inżynierów przejęli stery „inżynierowie” finansowi mają poważne kłopoty.
W 2018 roku chiński przywódca Xi Jinping podkreślił potencjał „przełomowych innowacji technologicznych” w zmianie historii. Kluczowe postępy, jak podkreślił Xi, zmieniały świat. Wymienił „mechanizację” Pierwszej Rewolucji Przemysłowej, „elektryfikacje” Drugiej Rewolucji Przemysłowej i „informatyzację” Trzeciej Rewolucji Przemysłowej. Teraz, jak powiedział Xi, przełomy w najnowocześniejszych technologiach, takich jak sztuczna inteligencja, doprowadziły świat do czwartej rewolucji przemysłowej. Ci, którzy są pionierami nowych technologii, będą zwycięzcami obecnej ery.
Sprawdzenie
1.Funkcje Bessela mają wiele ważnych zastosowań. Na rysunku jest pokazana drgająca membrana. Rozwiązanie ma funkcje Bessela.
-Wymień te zastosowania.
Biblioteczne funkcje Bessela potrafią być zdumiewająco powolne. Specyfika zastosowania tych funkcji jest często taka że dla danego argumentu x potrzebujemy wartości funkcji rzędu 0....n, gdzie n może być 20 czy 100.
Przy odpowiedniej aranżacji obliczeń bardzo szybko funkcje Bessela pierwszego rodzaju rzędu n=0 i n=1 dla danego x wylicza się stosując takie szeregi potęgowe.
Dla danego x funkcje wyższych rzędów n wylicza się stosując prosty wzór rekurencyjny
-Przedstaw efektywną aranżacje obliczenia tych szeregów potęgowych z żądaną dokładnością E.
-Zmierz w programie w C szybkość obliczeń ( >100 milionów ) i upewnij się że wyniki są poprawne.
2.Coraz więcej wydajnych i niedrogich mikrokontrolerów posiada Akcelerator - Sieć Neuronową.
Pokazany na schemacie blokowym mikrokontroler MAX7800 ma akcelerator Convolutional Neural Network (CNN) czyli splotową sieć neuronową.
Sieć tego rodzaju doskonale nadaje się do rozpoznawanie obrazów i dźwięków. Akceleratory te wykonujące równolegle ogromną ilość operacji mogą pobierać niewiele mocy w urządzeniu bateryjnym !
Aby CNN wykonała użyteczne zadanie do jej pamięci SRAM należy wpisać 442KB informacji będących 1-, 2-, 4-, 8-bitowymi wagami dla sieci których może być do 3.5 Miliona ! Wagi te wcześniej musimy przygotować korzystając z systemu z procesorem AI Nvidi i obszernych zestawów danych do nauki (obrazów, dźwięków ..) bowiem ich wyliczenie procesorem Intela z PC trwałoby wieczność. Przygotowanie zestawów wag może być zadaniem zaporowym i trudnym do pokonania
Program mikrokontrolera w czasie pracy może dość szybko Akceleratorowi załadować nowy komplet danych - wag do wykonania nowego zadania rozpoznawania.
AD ogólnikowo proponuje "Applications:
Audio Processing: Multi-Keyword Recognition, Sound Classification, Noise Cancellation
Facial Recognition
Object Detection and Classification
Time-Series Data Processing: Heart Rate/Health Signal Analysis, Multi-Sensor Analysis, Predictive Maintenance."
Oczywiście zastosowań cywilnych i militarnych jest mnóstwo. Mikrokontroler z kamerą z teleobiektywem i serwomechanizmem może niestrudzenie skanować nawet odległy teren w poszukiwaniu ludzi i sprzężonym karabinem ich momentalnie skutecznie eliminować. Jeden strzał to jedna ofiara. Znakomicie nadaje się do inteligentnych militarnych dronów i pocisków manewrujących.
W czołgu może obserwować horyzont i momentalnie zestrzelić helikopter szykujący się do ataku lub drona.
Ukryty "obserwator" może ciągle teren obserwować kamerą, radarem i nasłuchiwać mikrofonem. W krytycznym momencie nawiąże łączność i przekaże informacje, odpali granatnik przeciwpancerny, wyrzuci w powietrze silny eksplodujący ładunek ze szrapnelami lub aktywuje inny morderczy aktuator.
Ale jest masowy potencjalny cywilny rynek.
-Wymień takie nadchodzące zastosowania.
Ćwiczenie
1.Izolowany drut miedziany o średnicy 0.5 mm i długości 100 cm uformowano w okrąg. Cewkę tą połączono równolegle z kondensatorem polipropylenowym „33 nF-1000 V” o dużej dobroci ( PDF, ma dwa razy po trzy piny i toleruje duży prąd impulsowy) i zasilono z generatora funkcyjnego o rezystancji wewnętrznej 50 Ohm i napięciu (prostokątnym, piłokształtnym, sinusoidalnym ) jałowym mierzonym DSO 2.2 Vpp.
Maksymalne napięcie 1.65Vpp będące funkcją dobroci obwodu LC otrzymujemy przy rezonansowej częstotliwości sinusoidalnego generatora 760 KHz. Gdy kształt cewki zniekształcimy to częstotliwość rezonansu wzrasta a napięcie spada. Metalowy przedmiot wewnątrz cewki ma wpływ na tą częstotliwość i napięcie.
Gdy generator przełączymy na sygnał piłokształtny to amplituda obserwowanego sygnału maleje a gdy damy prostokątny to rośnie ale sygnał jest sinusoidalny i mało zniekształcony. Częstotliwość maksimum jest niezmienna.
-Jaka jest tu ( m.in. rozkład Fouriera ) amplituda napięcia na równoległym obwodzie LC przy sygnale piłokształtnym i prostokątnym ?
Gdy damy drut o innej średnicy to częstotliwość rezonansowa tylko trochę się zmienia. Dobroć cewki z Litzy rażąco odstaje w górę od zwykłego drutu. Aby pomiar był dokładniejszy za przewodem generatora dano ( tylko z Litzą ) rezystor szeregowy 470 Ohm.
-Jaka jest mierzona dobroć cewki z drutu o średnicy 0.5 mm ?
-Jaka będzie wyliczona dobroć cewki z drutu 1.5 mm i mierzone napięcie na obwodzie. Przy jakiej częstotliwości wystąpi rezonans ?
Drut o średnicy 0.5 mm (L=100 cm ) należy uformować w wielozwojową cewkę z karkasikiem lub bez niego aby otrzymać jak największą indukcyjność
-Jakie mają być wymiary cewki i jaka będzie częstotliwość rezonansowa z kondensatorem 33 nF ?
Równoległy obwód LC z C=3.9 nF (polistyrenowy o dużym Q ) i cewką z Litzy ma jednak przy wyższej częstotliwości rezonansowej dobroć mniejszą niż się spodziewamy.
-Co jest tego powodem ?
-Do jakich maksymalnie częstotliwości pracy Litza jest użyteczna ?
Faktycznie złomowe turbiny z repoweringu z Niemiec przywieziono do Polski i zainstalowano co widać na wykresie. Czyli zwieziono do Polski kolejne śmieci. Polska ma z tego powodu najmniejszą średnią moc wiatraka.
OdpowiedzUsuńSame sukcesy rządów PO PIS!
„PiS, PO — jedno zło”; to hasło mówi 100% prawdę. Żrą się między sobą jedynie o forsę i stołki.
UsuńFunkcje Bessela to m.in Pole Elektromagnetyczne. Naskórkowość i efekt zbliżeniowy w cewce to tez PE !
OdpowiedzUsuńFunkcje Specjalne to trudny dział matematyki.
moze pan wyjasnic dlaczego norwegia utrzymuje slaba korone
OdpowiedzUsuńKazdy duzy TV ma zasilacz sieciowy LLC a w nim transformator nawiniety Litzą. Nawet transformatory zasilaczy Flyback na duża częstotliwość są wykonane Litza.
OdpowiedzUsuńSkąd sa wziete wzory na szeregi funkcji Bessela ?
OdpowiedzUsuńGlobalny dług wzrósł z poziomu 240 bilionów dolarów w 2017 r. do 360 mld obecnie (2024). Do tego nieujawniane obligacje, fundusze, derywaty, zastawy, krypto śmieci, papierowe surowce i cała masa dziwnych “produktów” finansowych zapisanych w komputerach.
OdpowiedzUsuńSą jeszcze plany emerytalne nie liczone jako dług . W samym USA to circa 120 bln dolarkow.
Dobrze jest to wszystko wiedzieć. Rewelacyjny wpis.
OdpowiedzUsuńZ ta pętlą z drutu to przygrywka do ładowania bezprzewodowego. Nieprawdaz?
OdpowiedzUsuń