niedziela, 11 września 2022

Laboratorium zaawansowanej elektroniki i automatyki 60

 Laboratorium zaawansowanej elektroniki i automatyki 60

 Trwa w Europie kryzys energetyczny spowodowany sankcyjną rezygnacją przez UE z gazu ziemnego, ropy i węgla z Rosji.
We Włoszech 2500 euro kary grozić będzie za nagrzewanie mieszkania powyżej temperatury 19 C. W Szwajcarii kara wynosi około 3000 euro, a "recydywistom" grozi kara do 3 lat więzienia.

Na rysunku pokazano dwa warianty „Zielonego” ogrzewania domów w Wielkiej Brytanii mocą cieplną 70 GW.
Ogrzewanie z użyciem Pomp Ciepła PC wymaga tam pracy wiatraków morskich o nominalnej mocy 67 GW pracujących średnio z mocą 26 GW. Klimat w UK jest dość łagodny i PC mogą pracować z dobrą sprawnością.
Aby do ogrzewania użyć Zielonego wodoru wiatraki morskie muszą mieć absurdalną moc aż 385 GW !  

Ministerstwo klimatu i środowiska poinformowało że na cele klimatyczne od 2013 roku wydano ( z kieszeni podatnika ) 105 miliardów złotych. W latach 2013-2022 (sierpień) na cele klimatyczne przeznaczono kolejno na wsparcie:
•    OZE – 18,7 mld zł
•    najuboższych odbiorców energii – 14,1 mld zł
•    publicznego transportu zbiorowego – 39,2 mld zł
•    przemysłów energochłonnych – 5,1 mld zł
•    podmiotów sektora energetycznego z przeznaczeniem na działania inwestycyjne wpisujące się w strategię jego transformacji – 6,8 mld zł
•    odliczenia od dochodów w ramach wspierania termomodernizacji i remontów przez wprowadzenie tzw. ulgi termomodernizacyjnej – 21,4 mld zł
•    na rozwój elektromobilności – 0,3 mld zł
Duża część środków została kryminalnie wyłudzona  a część zmarnowano. „Środki się rozeszły”. A można było sensownie środki zainwestować tak jak niektóre kraje świata. Należało zbudować m.in. elektrownie szczytowo-pompowe i jądrowe oraz zmodernizować system przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej.
"Jeśli chodzi o atom sam widzisz, jak ta sprawa wygląda, zero konkretów. Minister opowiada głupoty o Komisji tak jakby ją to interesowało kto będzie budował" — pisze w Email prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

 Ilość emisji ( i koszt pozwoleń emisyjnych ETS ) CO2 w produkcji 1 MWh w Polsce jest trzykrotnie wyższy niż średnia UE i najwyższy w UE.
W Szwecji, która ma najmniejszą intensywność emisji wśród krajów UE (8,8 gCO2ekw/kWh), udział paliw kopalnych w produkcji energii elektrycznej wynosił około 2 %. Dominującymi źródłami energii elektrycznej są energia wodna 42 % i jądrowa 31 %.
Wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej najniższym współczynnikiem intensywności emisji charakteryzuje się Słowacja (101 gCO2ekw/kWh), w której w strukturze produkcji energii elektrycznej największy udział miały w 2021 r. elektrownie jądrowe 53 %, i Łotwa (113 gCO2ekw/kWh), w której dominują energia wodna 47 % oraz gaz 39 %. 

 W Szwajcarii w lipcu 2022 uruchomiono największą elektrownię szczytowo-pompową w Europie o mocy 900 MW. Została ona wykonana w grocie 600 m pod ziemią. Wykorzystuje wodę z dwóch różnych zbiorników. Konstrukcja ma osiągać pojemność energetyczną 20 GWh i odgrywać kluczową rolę w stabilizacji szwajcarskich i europejskich sieci energetycznych.  Koszt wyniósł równowartość (w cenach bieżących ) około 7 mld złotych. Wydobyto 400 tysięcy m3 skały i wydrążono 17 km tuneli W szczytowym momencie budowy pracowało na niej do 650 robotników Sprawność elektrowni Nant de Drance ma wynosić ponad 80 %.
Szwajcaria jest bardzo drogim krajem i obiekt w Chinach o zbliżonych parametrach kosztuje ułamek tego.
W Chinach w styczniu 2022 została uruchomiona wielka elektrownia szczytowo-pompowa, której moc sięga 3,6 GW. Jest to największy na świecie tego rodzaju obiekt pod względem nominalnej mocy. Elektrownia w USA w Bath County w stanie Virginia posiada moc 3 GW i umożliwia przechowanie do 24 GWh energii elektrycznej.
Na trzecim i czwartym miejscu są dwie inne elektrownie szczytowo-pompowe w Chinach – w Huinzhou i Guangdong o mocy po około 2,4 GW. Z kolei piąta jest instalacja Okutataragi w Japonii o mocy niemal 2 GW.
Koszt nowej chińskiej elektrowni wyniósł 19,2 mld juanów, czyli około 12 mld złotych. Celem obiektu jest stworzenie bufora dla systemu elektroenergetycznego w regionie Pekinu, który ma być zasilany energią pochodzącą z ogromnych farm wiatrowych i fotowoltaicznych znajdujących się w prowincji Hebei oraz w Regionie Autonomicznym Mongolii Wewnętrznej. Chińczycy nie zamierzają zwalniać z budową nowych elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych oraz koniecznych dla nich elektrowni pompowo – szczytowych. W Chinach w trakcie budowy lub planowania są elektrownie szczytowo-pompowe o mocy ponad 50 GW.
Wszędzie w świecie elektrownie szczytowo-pompowe potwierdzają swoją 100% przydatność do magazynowania energii z wiatraków, paneli PV i elektrowni jądrowych.
Przykłady te dają wyobrażenie o potężnej niegospodarności i bajecznej korupcji w Polsce.
Potrzebna jest całkowita rekonstrukcja kraju, jego oczyszczenie i odrobaczenie. Polska Warszawki to zgniłe, zepsute do samego ogryzka jabłko.

Szerokie stosowanie w PRL dotacji i rozdawnictwa doprowadziło w końcu PRL do degrengolady i bankructwa.  http://matusiakj.blogspot.com/2022/03/mieszkanie-i-ogrzewanie-niszczace.html
Obecnie za każdą "rządową" dotacje, dopłatę, dodatek i zamrożoną taryfę zawsze zapłacimy z własnej kieszeni wraz z odsetkami. Kosztują też wynagrodzenia urzędników obsługujących te destrukcyjne procesy.
Dopłaty do energii powodują że odbiorcy otrzymują fałszywą informację o realnych kosztach i nie podejmują racjonalizacji i oszczędności. To prowadzi do jeszcze większych dopłat.
Według Bloomberga koszt obsługi zagranicznego polskiego długu wzrośnie w 2023 roku o 154% mimo podniesienia podatków. Suma robi wrażenie.

Jednostkowe zużycie energii w przemyśle przetwórczym wynika  z użytej technologi produkcji. Ale zaniedbania urządzeń i marne prowadzenie procesu zwiększają zużycie energii.
Gdy skokowo mocno wzrosną ceny energii lub surowców  to może to zabić część fabryk.
Gdy wzrost cen jest powolny to producenci przerzucają go na konsumentów.
Zatem aby producenci podjęli sensowne działania racjonalizujące zużycie energii / surowców wzrost cen musi być znaczny ale nie zabójczy. Technologie energooszczędne są jednak drogie. Producenci muszą mieć otwarte linie kredytowe na zakupy technologii a technologia musi być dostępna.

Bardzo droga energia ( i opłaty od emisji CO2 ) w Europie jest zagrożeniem dla metalurgii żelaza i metali kolorowych.
Drugi w świecie producent stali ArcelorMittal zamyka kolejny wielki piec w stalowni w Bremen ponieważ produkcja przynosi potężne straty.

40 CEO europejskich producentów metali ostrzega w liście otwartym przed egzystencjalnym zagrożeniem. Odstawionych instalacji często już nie można uruchomić i trzeba zakład złomować.
https://eurometaux.eu/media/qnhn5k30/non-ferrous-metals-ceo-letter-on-energy-crisis-06-09-2022.pdf

Oczywiście Europa może importować z Fabryki Świata także metale ( cement i wiele innych ) ale pogorszenie bilansu handlowego ze światem spowoduje spadek PKB i osłabienie Euro.
Branża cementowa jest i będzie energochłonna pomimo wdrażania nowych technologii.
Bez szybkiej dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w ropę i gaz Europie grozi katastrofa energetyczna. Jedyną realną alternatywą dla rosyjskich węglowodorów są dostawcy bliskowschodni i mniej z północnej Afryki.
Wszystko będzie dobrze do czasu gdy kraje produktowe nadal będą honorować obligacje dłużne w dolarze i euro.
USA: To jest nasz dolar i wasz problem.
Kraje surowcowe: To jest nasz towar i wasz problem

Brak rosyjskich surowców może tej zimy bardzo zaszkodzić Europejskiej ekonomi, począwszy od Niemiec.
https://www.forbes.com/sites/salgilbertie/2022/09/05/high-natural-gas-prices-will-cripple-europe-and-hurt-us-consumers-this-winter/?sh=48955a384bc7

Kryzys energetyczny rozpoczęty w 1974 roku bardzo zaszkodził Polsce. Na kredyt kupowała ona od Zachodu przestarzałe energożerne technologie. Inna sprawa że obowiązywały ograniczenie CoCom i to co sprzedano i tak je naruszało.

 Ropa naftowa i gaz ziemny są szlachetniejszymi surowcami niż węgiel kamienny i brunatny. Zakładając że jednostka energii w ropie jest trzy razy droższa niż w węglu i ropa ma w decymetrze sześciennym  tyle energii co dwa  kilogramy węgla to baryłka ropy ma kosztować tyle co tona węgla. Czasem tak jest. Przy obecnej cenie ropy 80 dolarów na baryłkę i 400 dolarach za tonę węgla widać jak sytuacja z węglem jest nienormalna. 

 Gaz ziemny transportowany jest rurociągami a po skropleniu wielkimi metanowcami LNG. Na rysunku pokazano zmiany przepływu gazu ziemnego na rynku europejskim w I połowie 2022 w stosunku do I połowy 2021. Ponieważ Niemcy maja mało gazoportów otrzymają, po redukcji dostaw z Rosji, więcej gazu rurociągami  a pozostałe kraje wykorzystają swoje gazoporty do importu LNG. Znacznie mniej gazu rurociągiem z Norwegii odebrała Holandia która zaopatrzyła się w LNG i podjęła wydobycie własnego gazu.
Bardzo długo w świecie energia w gazie ziemnym była tańsza niż  w ropie. Producent i odbiorca gazu ziemnego połączeni byli na sztywno rurociągiem i stabilnymi długoterminowymi umowami. Natomiast statek z ładunkiem LNG może popłynąć gdziekolwiek i zdarza się że zmienia kurs na rynek gdzie cena gazu jest akurat wyższa.
Z rysunku wynika że sytuacja Polski może być niewesoła.
Obecna sytuacja z szalonymi rynkowymi cenami węgla (oczywiście spadną ) i gazu w Europie pokazuje zalety i wady rynku. Rynek a raczej różne rynki są skomplikowanym ewoluującym tworem. Potrzebuje on infrastruktury fizycznej a nade wszystko sprawnego państwa do wymuszenia egzekucji umów. Musi być sąd, loch dla oszustów i komornik.
W II RP z braku krajowego rynku rolnego bywały, skutkiem zaburzeń pogody, lokalne głody niczym w średniowieczu !

 Energooszczędność jest z reguły droga inwestycyjnie. Ale są też bardzo tanie rozwiązania.
Ekrany zagrzejnikowe przyklejane na ścianie za grzejnikiem odbijają ciepło skierowane w stronę ścian, przez co do ogrzania pomieszczenia zużywa się mniej energii. Ekran zagrzejnikowy to izolująca ciepło pianka izolacyjna pokryta folią aluminiową.  Oszczędność energii wynosi około 2–7% w zależności od sytuacji wyjściowej i jakości ekranu ( N. König, Der Einfluss von warmereflektierenden Folien in Heizkorpernischen auf den Heizenergieverbrauch eines Hauses, Fraunhofer – Institut fur Bauphysik, 1980 ) Dla łatwego zastosowania tego ekranu najlepiej gdy odległość grzejnika od ściany jest odrobinę większa.

Na wykresie pokazano spadające przez dekadę koszta dla OZE. Ale dynamiczne spadki od pewnego czasu wyhamowały.
Chiński producent baterii CATL ( głównie do EV ) podpisał umowę z miastem Debreczyn na Węgrzech w związku z planami uruchomienia drugiej fabryki w Europie. Budowa węgierskiego zakładu CATL ma rozpocząć się w 2022 roku. Inwestycja CATL jest jedną z pięciu największych inwestycji zagranicznych typu greenfield w Europie w ciągu ostatnich dziesięciu lat i największą inwestycją w historii Węgier. Ma kosztować 7,34 mld euro.

W ciekawym artykule Erica Schmidta w Foreign Affairs stwierdzono że najważniejszym obszarem rywalizacji między Chinami i USA jest  AI, biotechnologia i półprzewodniki. USA robią co w ich mocy aby zahamować lub opóźnić rozwój tych dziedzin w Chinach.
https://www.foreignaffairs.com/united-states/america-losing-its-tech-contest-china

Bogactwo i szczęście są jednak ze sobą skorelowane ale nie za mocno.  Ale przy tym samym bogactwie per capita są kraje o mocno różnej szczęśliwości.

 Stany Zjednoczone nad automatyzacją wojny pracują uparcie od lat pięćdziesiątych. Zmieniają się rządy ale na ten temat pieniądze zawsze były i są.
Kierownictwo sowieckie po uświadomieniu sobie przewagi Ameryki uznało się za przegranych w Zimnej Wojnie. Sowiecki plan przeprowadzenia masowego rajdu czołgów po użyciu broni jądrowej w kontekście przewag Ameryki był samobójczy.
W obecnej wojnie na Ukrainie Rosjanie są bezsilni wobec technologicznej przewagi Zachodu:
-Zachód góruje rozpoznaniem elektronicznym i satelitarnym
-Precyzyjne rakiety i kierowane pociski 155 mm  niszczą stanowiska dowodzenia, logistykę i obronę przeciwlotniczą.
-Drony dostarczają on - line informacji wywiadowczych i same przeprowadzają dotkliwe punktowe zniszczenia.
Technologia niweluje przewagę liczebną sprzętu Rosjan.
Dzieła zniszczenia potencjału posowieckiego dokonała potężna oligarchiczna korupcja.

Peryferyjny Kapitalizm Zależny, dostępny w Google Books:
„Wojna w Afganistanie pokazała słabość „nowoczesnych” broni w rosyjskim arsenale.
Była dla radzieckich przywódców przykrym otrzeźwieniem. Mudżahedini uzbrojeni w nowoczesne
rakiety Stinger zestrzeliwali radzieckie śmigłowce bojowe, a zdarzały się nawet
trafienia samolotów. Do zniszczenia 240 śmigłowców i samolotów ZSRR użyto zaledwie
360 rakiet Stinger. Skuteczna wobec czołgów i transporterów okazała się także nowoczesna
lekka bron przeciwpancerna. Przeciw frontalnemu atakowi kolumn czołgów, wydawałoby
się niemożliwemu do powstrzymania, partyzanci użyli skutecznie nie tylko lekkiej broni
przeciwpancernej oraz taniutkich min i zapór, ale także zalet terenu i wiedzy podarowanej
im przez USA! Mina przeciwpancerna kosztuje 1⁄60 000 tego co czołg. . . Partyzanci
zastosowali taktykę opracowana w USA, które od dawna pracowało nad tematem wojny
partyzanckiej w specyficznych warunkach. Potężne siły operacyjne ZSRR nie były w stanie
do końca przełamać oporu partyzantów i opanować terytorium wroga. To był kubeł
zimnej wody wylany na marszałków ZSRR i upokorzenie imperium rzuconego na kolana.
Doborowe jednostki zostały sparaliżowane, rozbite, a następnie stopniowo unicestwiane.
Porażki w Afganistanie szokowały „ekspertów”, którzy pod koniec lat 70. twierdzili, ze
czołg T-72 jest nie do pokonania. Równie pozytywna opinie miały rosyjskie śmigłowce
szturmowe Mi-24. Podniosły sie co prawda głosy przekonujące, ze czołgi i śmigłowce były
projektowane pod katem masywnego starcia bloków wschodniego i zachodniego, a zatem
nie były optymalne do terytorium i taktyki partyzantów, ale pamiętać trzeba ze mudżahedini
byli prostymi, niewykształconymi, a wręcz ciemnymi ludźmi tylko przeszkolonymi
do walki.”
Wojnę w Afganistanie Sowieci przegrali z powodu słabości swojej elektroniki i komputerów.
Ukraińcy z powodzeniem stosują w 2022 roku niekonwencjonalne i innowacyjne metody walki obronnej, opracowane przez  USA. System wypracowany przez Amerykanów w ostatnich latach został stworzony z myślą o walce z silniejszym militarnie wrogiem.
Koncepcję Operacyjną Oporu (Resistance Operating Concept – ROC) opracowano w 2013 roku, kilka lat po rosyjskiej inwazji na Gruzję. Początkowo tylko Litwa, Estonia i Polska wyrażały prawdziwy entuzjazm wobec tej doktryny, ale aneksja Krymu przez Rosję w 2014 roku zaskoczyła Zachód i zainteresowanie nową koncepcją obrony szybko wzrosło.
Dawid ma pokonać Goliata !
Już na początku inwazji ukraiński rząd stworzył stronę internetową, wyjaśniającą różne sposoby stawiania oporu najeźdźcom. Są wśród nich metody, które nie zakładają użycia przemocy, takie jak bojkotowanie wydarzeń publicznych, strajki pracownicze, a nawet używanie humoru i satyry, by utrudnić władzom okupacyjnym zarządzanie i przypominać Ukraińcom o prawie do suwerenności.
Opisano też jednak posługiwanie się koktajlami Mołotowa, wzniecanie pożarów i dodawanie środków chemicznych do baków, by unieruchomić pojazdy wroga.
Doktryna ROC przewiduje również szeroko zakrojoną kampanii informacyjną w celu kontrolowania narracji konfliktu czy utrzymania jedności społeczeństwa. Wizyty prezydenta Żełeńskiego w pobliżu linii frontu są pokazywane w wiadomościach na całym świecie, podczas gdy prezydent Rosji Władimir Putin nie jest  widywany poza Kremlem i kurortem w Soczi.

Wywiad USA wydajnie wspierał walczących w Afganistanie a teraz walczących w  Ukrainie.
Niepowodzenia Rosji w wojnie na Ukrainie zachodzą z powodu słabości rosyjskiej elektroniki i komputerów.
Przez 40 lat prawie nic się nie zmieniło. Odpalane przez piechotę pociski przeciwpancerne jak niszczyły czołgi to dalej je niszczą. Tak samo zestrzeliwuje się helikoptery. Teraz pociski są o  wiele celniejsze i z reguły wystarczy odpalić jeden nowoczesny.
Dwa razy Rosja jest agresorem i dwa razy Ameryka toczy z nią wojnę przez pośredników czyli Proxy War. Miejmy nadzieje że Ukraina nie podzieli tragicznego losu Afganistanu.
Zastanawia nienaprawialna głupota rządów Rosji. Łączność w ZSRR i demoludach była kiepska z powodów technicznych i dodatkowo z powodu obsesji kontroli informacji.
-Z powody słabości łączności ZSRR poniósł na początku II Wojny potworne straty. Sytuacje uratowały potężne dostawy z Ameryki. Bez tego Sowieci w 1942 roku zostaliby rozbici.
-Odpowiednikiem łączności głosowej i teleksowej z czasów II Wojny była w okresie wojny z Afganistanie łączność komputerowa i elektroniczny wywiad w kosmosie.
Rosja z przerwani uczestniczy w wielu wojnach i wie że wojna to rzecz bardzo poważna. Mimo iż Rosja  zajęła część Ukrainy to krwawi i jest wymęczona oraz wyczerpana. Zachodnie sankcje jej szkodzą choć nie tak mocno jak Zachód oczekiwał. Rosja po zużyciu dużej części własnych zasobów kupuje obecnie prostą amunicje artyleryjską i niekierowane rakiety małego zasięgu od Korei Północnej.
Ośmiesza ją hurtowe kupowanie bojowych dronów od Iranu.
Coś jest nie tak z rosyjską doktryną wojenną. Zresztą korupcja niszczy wszystko w zainfekowanym nią kraju.
Cat-Mackiewicz, „Chciałbym przekrzyczeć kurtynę żelazną”:
„Największą tragedią narodu polskiego podczas wojny było to, że kierował się fałszywymi doktrynami w polityce zagranicznej, podsycanymi lub wręcz inspirowanymi przez czynniki obce”.
 
Przed II Wojną Światową wielki przemysł w stalinowskim ZSRR zbudowały koncerny Ameryki ale dużo maszyn i urządzeń sowieci kupowali też w Niemczech. Po wojnie sojusz Ameryki z Sowietami zamienił się szybko w Zimną Wojnę.
Państwa NATO zrzeszone w Coordinating Committee for Multilateral Export Controls czyli CoCom stosowały ostrą kontrolę nowoczesnego eksportu do  państw komunistycznych w okresie zimnej wojny.  Dominujący wpływ na tworzenie i egzekwowanie przepisów dotyczących regulacji dyfuzji produktów, półproduktów i technologii „podwójnego zastosowania” miała administracja amerykańska.
Urzędnicy rządowi wsparci przez ekspertów tworzyli  tajne listy produktów, których sprzedaży bezwzględnie zakazano lub które można było eksportować tylko wtedy, gdy odbiorca spełniał określone warunki. Pierwsza lista przygotowana przez Departament Stanu USA w 1952 roku zawierała 167 pozycji. Zakazano eksportu  obrabiarek i innych urządzeń oraz surowców niezbędnych dla przemysłu zbrojeniowego a szczególnie nuklearnego. Ograniczenia dość szybko skierowano w stronę ( to definicja nowoczesności ! ) elektroniki i nowoczesnej chemii. Zakazy obejmowały też krzem, metale ziem rzadkich, ważne stopy metali, syntetyczną gumę, specyficzne smary.
Era odprężenia Detente przyniosła złagodzenie ograniczeń. Przełomem w stosunkach był potężny kontrakt firmy Fiat ( udziałowcem był Ford co nie było przypadkiem ) na budowę dużego kompleksu  fabrycznego dla samochodów osobowych WAZ w Stawropolu. Ani Związek Radziecki ani kraje RWPG nie potrafiły produkować samochodów. Sowieci nie potrafili nawet modernizować fabryki w Gorki kupionej wcześniej od Forda. Zakup przez PRL licencji na Fiata 125 i 126 inspirowany był z Moskwy jako że pokonano już z Fiatem przeszkody CoCom.
Wiodące zachodnie firmy "pomagały" stawiać  olbrzymią fabrykę samochodów ciężarowych Kamaz w ramach planu pięcioletniego 1971–1975. Licencje  zatwierdził Departament Stanu USA, mimo sprzeciwu ze strony Departamentu Obrony jako że wyprodukowane przez Kamaz ciężarówki miały być też przeznaczone dla Armii Radzieckiej. Tylko w  latach 1970–1974 zachodnioniemiecki Mannesmann wyeksportował do ZSRR wytrzymałe, nierdzewne rury o srednicy 56 cali o wartości 1,5 mld dolarów. Używane były w budowie infrastruktury przesyłania gazu ziemnego i ropy naftowej do Europy Środkowej i Zachodniej.
Polska w 1969 roku kupiła od firm Francji technologie i linie produkcyjną do tranzystorów krzemowych. Umowy o niewielkiej wartości ( jedynie około 2 mln dolarów ) ukryto w pakiecie sprzedaży do Polski technologii eksploatacji złóż miedzi, za który Polacy mieli zapłacić Francuzom dostawami tego surowca. Wartość umów handlowych wyniosła łącznie około 100 mln dolarów.
Francja w ogóle nie wystąpiła o zgodę - licencje eksportowa  CoCom co wywołało wściekłość USA. Ani upokorzona wojną Japonia i Francja ani okupowane Niemcy nie zrezygnowali jednak z marzeń o przyszłości i odbudowy pozycji Europy. Francja nigdy nie poddała się rządom USA i Ameryka musiała to przełknąć.
Obiekcje wysuwano też do sprzedaży licencji na magnetofony i radiomagnetofon przez koncern Grundig z NRF.
Francja stwierdziła jedynie że takie tranzystory krzemowe USA mają od 3-5 lat a produkcja w Polsce zostanie uruchomiona za 3 lata  a poza tym ZSRR ma już lepszą technologie. Faktycznie w ZSRR masową produkcje planarnych tranzystorów KT315 ( + litera ) w nietypowej plastikowej obudowie rozpoczęto z  1968 roku. Linie technologiczną z ZSRR otrzymała też TEWA - CEMI. Struktury umieszczono w Polsce jednak w obudowach metalowych i nazwano po selekcji jako BC527 / 528 i błędnie (to nie były tranzystory radiowe BF ) BF519/520/521. Strukturę radzieckiego tranzystora mocy KT802 w dziwacznej sowieckiej obudowie,  umieszczono  w Polsce w zachodniej obudowie TO3 jako BUY52.  BUY53/54 były de facto odpadami i takowych w ZSRR nie obudowywano.
Po uruchomieniu francuskiej linii produkcje na linii sowieckiej zarzucono jako że tranzystory zachodnie były o wiele lepsze. Polsce udało się we Francji kupić tylko część technologi do produkcji układów scalonych. Zakupów  dokonano w Japonii w koncernie Sanyo. Przykrywką  był zakup licencji i technologi do amplitunera Elizabeth. Gdy USA zorientowały się w sprzedaży statek z technologią był już w polskim porcie.
Produkcja mikroelektroniki była początkowo łatwa i prosta. Opóźnienie bloku wschodniego w mikroelektronice  narastało od początku. Polskie tranzystory były strasznie prymitywne i zdecydowano nabyć technologie we Francji. Związek Radziecki w tajemnicy kupił w Japonii ( z która była w stanie wojny !) linie do produkcji tranzystorów germanowych i typy radzieckie miały takie parametry jak japońskie typy z początków linii 2SA i 2SB. Inspiracja do polskich zakupów była więc z ZSRR. Natomiast radziecka technologia tranzystorów krzemowych w części pochodziła nielegalnie  z NRF. Produkcje tranzystorów radiowych takiej klasy jak europejska rodzina BF uruchomiono w ZSRR dopiero w latach osiemdziesiątych czyli z 15 letnim opóźnieniem !
Musi to dziwić bowiem w latach siedemdziesiątych połowa kadry naukowo - technicznej świata pracowała w RWPG !  Nauka w bloku wschodnim była de facto biurokracją która miała legitymizować rządy modelu sowieckiego.
Technologie i część wyposażenia do rafinerii w Płocku kupiono w USA.
Jedna stroną medalu były zakazy CoCom a drugą stroną medalu były bardzo wysokie ceny za jakie Zachód sprzedawał nienowoczesną już technologie krajom RWPG.
Zakupy technologi w krajach RWPG objęte były zapisami cenzury co było antyskuteczne jako że chętnie o tym rozmawiano - plotkowano . Przykładowo Zakłady Chemiczne Police 2 kupiono przepłacając  we Francji za 1.8 mld franków co było suma kosmiczną.
Sowieci kopiowali wszystko co się dało. Kupiony legalnie brytyjski komputer Elliot 803 skopiowano jako Mińsk 22. Mimo iż udany był okrutnie przestarzały.
Radziecki bombowiec strategiczny T-4 był wierną kopią przechwyconego amerykańskiego B-29.
Rozwijającą się współpracę Zachód – Wschód brutalnie przerwała inwazja ZSRR na Afganistan i Stan Wojenny w Polsce.

Polska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej czyli POLSA brzmi prawie jak NASA. Ulica, przy której urzęduje polska NASA, najlepiej opisuje tę instytucję – nazywa się „Trzy Lipy”.
Od powołania do życia w 2014 roku POLSA wydała około 90 mln zł. Nie do końca wiadomo na co.
W październiku 2017 roku na poligonie w Drawsku odbył się lot testowy rakiety suborbitalnej ILR-33 Bursztyn. Rakieta doleciała zaledwie na wysokość 15 km. W kolejnym locie „Bursztyn” miał osiągnąć pułap 50 km, ale doleciał tylko do 23 kilometra. Kolejnym kosmicznym osiągnięciem POLSy jest rakieta Candle 2, która osiągnęła pułap około 10 km. Rakieta Bigos 4  w Drawsku osiągnęła  pułap 15 km. Granica kosmosu to 100 km.
„To jest Miś na skalę naszych możliwości ”

Norweskie fundusze emerytalne utuczone na ropie i gazie ziemnym mają ( sierpień 2022 ) aktywa o wartości 1306 mld dolarów.
Na każdego obywatela przypadają więc aktywa o wartości 1.242 mln zł. Czyli na każdą 4 osobową rodzinę ( rodzice i dzieci ) przypada prawie  5 mln zł!
Wiek emerytalny w Norwegii wynosi 67 lat ale trwają rozmowy nad podniesieniem go do 70 lat.

Istotą debaty publicznej i pragmatycznej działalności organów władzy publicznej w krajach cywilizowanych  jest poszukiwanie lepszych rozwiązań niż stosowane w innych państwach aby osiągnąć długofalowy rozwój czyli ogólne bogactwo.  Zamiast tego w Polsce trwa polityczna licytacja skoncentrowana teraz wyłącznie na osłabieniu reżimu w Rosji. Trwa obrzucanie się błotem.  Walczymy z Putinem tak, że nam buty pospadają za chwilę!

W kraju węgla zabrakło węgla. W kraju buraka cukrowego zabrakło cukru.
W kopalni za 2 mld zł z szybem Jan Paweł 2, którą tak uroczyście otwierał premier Morawiecki, nie ma złoża i nie ma węgla.
Zapomnieli się pomodlić o węgiel. Biskup nie dostał koperty i nie pokropił. Bez poświęcenia nie będzie działać, to chyba oczywiste 
Wzrostu gospodarczego obrazowanego przez wskaźnik PKB nie wolno mylić z rozwojem. Wybetonowanie Kielc kosztowało prawie 120 mln  zł i teraz trzeba z powrotem wrócić do zieleni. Ci co mieli zarobić zarobili.
Betonowali - powstał PKB.
Skują beton - powstanie PKB.
Drogo posadzą drzewa - powstanie PKB.
Na zdjęciach Kielce w 1970 i 2022 roku.
 Polscy przedsiębiorcy przemysłowi są obecnie największymi pesymistami na świecie. Przyszłość sektora widzą głównie w czarnych barwach. Według indeksu PMI perspektywy polskiej gospodarki są najgorsze na świecie. Tak przynajmniej wynika z sierpniowych 2022 roku badań renomowanej firmy S&P Global. Tylko głupcy mogą być zaskoczeni nadchodzącym kryzysem.
To efekt polityki antybiznesowej a w tym niezliczone nowe wymogi jak JPK, polityki lockdownów, to Ruski Wał czyli Polski Ład, drukowanie pieniądza na potęgę  i udział w wojnie. 
Purchasing Managers Index to wskaźnik  pozwalający z dużym prawdopodobieństwem przewidywać przyszłość. Opiera się na ankietach kierowanych do menadżerów odpowiadających za zakupy firm. Jeśli firmy kupują mniej, to następnie są mniej aktywne gospodarczo, a co za tym idzie maleje poziom wpływów podatkowych, zatrudnienie, inwestycje, a ostatecznie osłabia się  kurs miejscowej waluty.
PMI nie należy jednak demonizować.

 Polska jest wśród krajów najbardziej zagrożonych poważnymi niedoborami wody. Retencjonowanie wody w Polsce jest na poziomie 6 %, podczas gdy średnia europejska dochodzi do  20 % a w Hiszpanii sięga 45 %.
Na rysunku pokazano obszary suszy rolniczej w 2022 roku. Najgorszej suszy od 500 lat. Nic dziwnego że ziarno z Ukrainy kupowane jest przez Zachód a w kampanii mającej na celu uruchomienie eksportu mówiono o głodującej Afryce czekającej na ziarno zbóż.
Podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego ( wrzesień 2022 ) prezydent Putin przekonywał, że żywność, która po długich negocjacjach została wywieziona z ukraińskich portów, trafia w ogromnej większości nie do biednych krajów, lecz do państw Unii Europejskiej.
Ankara chce jak najszybciej rozpocząć dostawy rosyjskiego zboża na rynki światowe. Prezydent Erdogan powiedział, że zgadza się z opisanym przez Putina problemem, że zboże z Ukrainy trafia nie do krajów afrykańskich, ale do krajów rozwiniętych co jest nieuczciwe.
 Dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia emitują bogaci !
 Polityka klimatyczna EU oznacza wysokie opodatkowanie. Fitfor55 zwiększa opodatkowanie paliw i energii,  podnosi ceny emisji CO2, rozszerza obciążenia handlu emisjami ETS na transport drogowy, morski i lotniczy, budownictwo oraz ogrzewanie budynków.

 Nadal polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Polska jest w ogonie UE, jeśli chodzi o wdrażanie unijnych przepisów środowiskowych. Otwartych jest obecnie przeciwko Polsce 19 postępowań o naruszenie prawa unijnego. Przy wielkim wsparciu funduszy unijnych, Polska nie dotrzymała terminu wdrożenia dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych z 2015 roku. Ponad tysiąc aglomeracji nie spełnia wymogów tej dyrektywy. Kolejnym znaczącym problemem jest złe gospodarowanie odpadami.  Polska nadal nie zamknęła i nie zrekultywowała wielu składowisk odpadów komunalnych, które nie spełniają unijnych wymogów. Polska musi też mocno zwiększyć inwestycje w recykling, żeby osiągnąć cele wyznaczone na lata 2020–2025.

 W okresie 2019-2021 prawie w całym świecie znacznie pogorszył się standard życia. Chiny są tu wielkim chwalebnym wyjątkiem.
 W marzeniach o przyszłym bezemisyjnym przemyśle infrastruktura ma kosztować 2-3 razy tyle co same obiekty produkcyjne. Zresztą obecnie takie sytuacje też występują nierzadko.
-Już Mini Mill czyli Mini Huta z piecem łukowym i linią Ciągłego Odlewania Stali jest niedroga ( jak na swoją wydajność ) ale potrzebuje dużo energii elektrycznej z drogiej elektrowni.
-W Izraelu na pustyni Negev uprawiane są w temperaturze 35 C winogrona. Zbiory odbywają się 4 razy do roku.  O ile sama uprawa nie jest nadzwyczajna to gro kosztów pochłania pompowanie wody ze złóż podziemnych. Izrael ma też najlepszą technologie odsalania wody ! 

Sprawy finansowe infrastruktury gwałtownie skomplikowała finansjeryzacja, kosmiczne długi, raje podatkowe, oszustwa i mnogość firm Zoombie. Sensowne europejskie dane pochodzą sprzed ery oszustw podatkowych i manipulacji czy w końca XX wieku.
Optymalne projektowanie infrastruktury przynosi potężne korzyści gospodarce i społeczeństwu. Jest jednak bardzo skomplikowane. Współczesne komputery są wystarczające do automatyzacji tego procesu ale trzeba stworzyć program z użyciem AI.
Topienie pieniędzy w infrastrukturalne nonsensy jest przepisem na bankructwo.   

Ciekawe i użyteczne informacje zawiera „Kulik-Zimakowska. Analiza kosztów i korzyści
dla dużych projektów - przewodnik W świetle polityki regionalnej KE Wydanie 1997” 
Schematy analizy projektów realizowanych w różnych sektorach gospodarki
3.1 Przesyłanie i dystrybucja nośników energii
3.2 Wytwarzanie energii
3.3 Drogi i autostrady
3.4 Koleje naziemne i podziemne
3.5 Porty, lotniska i infrastruktura
3.6 Zaopatrzenie w wodę, jej transport i dystrybucja
3.7 Kanalizacja i oczyszczalnie
3.8 Utylizacja i składowanie osadów i odpadów
3.9 Infrastruktura edukacyjna
3.10 Muzea i skanseny
3.11 Szpitale i inna infrastruktura opieki zdrowotnej
3.12 Lasy i parki
3.13 Infrastruktura telekomunikacyjna
3.14 Nieruchomości przemysłowe i parki technologiczne
3.15 Rozwój przemysłu i inne inwestycje w sektorze produkcyjnym

Każda inwestycja infrastrukturalna przynosi straty i wieloletnie korzyści. Odróżnić trzeba aspekt czysto finansowy od ekonomicznego.
De facto matryca strat i korzyści może być dla wszystkich projektów infrastrukturalnych wspólna.
Część elementów macierzy w poszczególnych typach inwestycji będzie zerowa.
Odpowiednio podano
-Średnia finansową stopę zwrotu / Odchylenie standardowe oraz
-Średnią ekonomiczną stopę zwrotu / Odchylenie standardowe
 
Przesyłanie i dystrybucja nośników energii
-5.12 / 5.37
-14.19 / 7.65

Wytwarzanie energii
-
-11.9 / 3.29

Drogi i autostrady
-3.93 / 2.79
-18.63 /13.15

Koleje naziemne
-6.44 /4.26
-13.83 / 8.76
i podziemne
-7.86 / 1.91
-15.06 / 3.23

Porty, lotniska i infrastruktura
Lotniska
-10.73 / 3.22
-16.9 /9.28
Porty
-8.49 / 4.47
-19.96 / 4.15

Zaopatrzenie w wodę, jej transport i dystrybucja
- -1.01 / 7.64
-18.92 / 12.04

Kanalizacja i oczyszczalnie
-1.79 / 9.81
-13.31 / 11.46
 
Infrastruktura edukacyjna
-7.01 / 9.23
-17.53 / 13.20

Szpitale i inna infrastruktura opieki zdrowotnej
-
-14.57 / 6.03

Nieruchomości przemysłowe i parki technologiczne
-10.49 / 5.28
-18.89 / 6.91
 
Rozwój przemysłu i inne inwestycje w sektorze produkcyjnym
-19.59 / 14.45
-

Wnioski
-Średnia ekonomiczna stopa zwrotu jest z reguły o wiele lepsza niż Średnia finansowa stopa zwrotu. Czyli społeczeństwo i firmy odnoszą o wiele większą korzyść niż inwestor ! Czyli w dziedzinie infrastruktury państwo i samorządy są niezastąpione. Widać to na przykładzie autostrad Kulczyka i Staleksportu z paskarskimi opłatami. Dobra woda przynosi ogromne korzyści ale wszyscy chcą aby była tania. W rezultacie inwestycja w „Zaopatrzenie w wodę, jej transport i dystrybucja” jest przeciętnie nierentowna i kapitał unika takich inwestycji !
 
-Inwestycje w drogi, koleje, energetyczne sieci przesyłowe i dystrybucyjne, gazociągi, wodociągi, kanalizacje bardzo mocno podnoszą ceny gruntu.  I uczciwie od tego przyrostu należy się państwu i samorządom potężny podatek od nieruchomości.

-Przy „Średnia finansowa stopę zwrotu” często potężne jest  „Odchylenie standardowe” co oznacza ze sprawnie prowadzona inwestycja przyniesie korzyść inwestorom i społeczeństwu a niesprawnie prowadzona da potężne straty finansowe. 
Korzyść z edukacji jest duża ale ma być ona .. darmowa.
Korzyść z ochrony  zdrowia jest duża ale ma być ona .. darmowa.
Zatem populiści także w dziedzinie infrastruktury mogą wyrządzić potężne szkody.

Cytat:
„3.6 Zaopatrzenie w wodę, jej transport i dystrybucja
3.6.1 Cele
Inwestycje w tym sektorze zwykle prowadzone są na wielką skalę, są to prace związane z uzdatnianiem, użytkowaniem i ochroną zasobów wodnych (tamy, punkty czerpania wody bieżącej, ujęcia wody przez studnie, itd.), ich transportem (przyłącza, duże magistrale wodociągowe, itd.), magazynowaniem i użytkowaniem (sieci lokalnej dystrybucji wody). Projekt może obejmować tworzenie zakładów pompowania i produkcji wody (np. odsalanie wody morskiej) lub przetwarzania jej.
Ogólne cele projektów z tej branży to promocja rozwoju lokalnego (w skali metropolii czy obszaru, itd.), gdyż projekty te mają charakter usługowy w stosunku do sektora produkcji (rolnictwo czy przemysł) oraz/ lub z uwagi na to, że mają doprowadzić do zaspokojenia zapotrzebowania na wodę wśród populacji lokalnej. W ramach analizy należy zatem wykazać i skwantyfikować pozytywne oddziaływanie w zakresie lokalnym.
Cele niektórych projektów wykraczają poza zasięg lokalny, mogą być to projekty o znaczeniu regionalnym lub międzyregionalnym; tak będzie na przykład w przypadku projektu budowy magistral do przesyłania wody na duże odległości z terenów zasobnych w wodę na tereny suche. Ten aspekt sprawy winien zostać należycie przeanalizowany.
3.6.2 Definiowanie projektu
Dobrze jest jasno stwierdzić do czego mają służyć dane zasoby wody, czy do nawadniania, czy też dla celów rolniczych, zaspokajania potrzeb przemysłu, czy ma być to woda pitna dla ośrodków miejskich czy też ma być wykorzystywana do kilku celów jednocześnie. Warto też wyróżnić różne typy inwestycji, klasyfikując je według najważniejszych funkcji, jakie będą pełnić, można np. posłużyć się następującymi kategoriami: i) całkiem nowe przewody wodociągowe; ii) modernizacja lub częściowa wymiana istniejących wodociągów; iii) działanie na rzecz zwiększenia dostaw wody; iv) prace na rzecz zagwarantowania dostaw wody w okresach suszy (sezonowo, rocznie); v) budowa sieci dystrybucji; vi) działania na rzecz usprawnienia procesów zarządzania.
Należałoby w miarę dokładnie opisać jak planowana infrastruktura będzie funkcjonalnie włączona do (istniejącej lub projektowanej) sieci wodociągowej.
W ramach definiowania projektu należy podać co najmniej następujące dane techniczne:
• Podstawowe dane dot. funkcjonowania takie jak: liczba mieszkańców w obsługiwanym rejonie, powierzchnia nawadniana (w hektarach), liczba i rodzaj obsługiwanych zakładów produkcyjnych, dostawa wody na jednego mieszkańca (l/dobę na mieszkańca) lub na hektar (l/dobę na hektar), dane na temat jakości wody (analizy laboratoryjne);
• Parametry fizyczne
• Techniczne lub funkcjonalne styki pomiędzy strukturami oraz ewentualnie z innymi zakładami (dobrze jest załączyć rysunki techniczne lub schematy);
• Dane techniczne i rysunki konstrukcyjne włącznie z jednym lub dwoma przykładami typowych przekrojów czy szkiców (przekrój rurociągów, szkice kabiny sterowania itd.), na których wyraźnie widać części do wybudowania;
• Technologia budowania i dane techniczne większych zakładów czerpania, produkcji czy uzdatniania wody wraz ze szczegółowymi schematami zasad funkcjonowania, jeśli takie są konieczne;
• Technologia zabudowy i dane techniczne budynków oraz innych konstrukcji służebnych, włącznie z planami i przekrojami;
• Najważniejsze rozwiązania techniczne: takie jak kolizje, tunele, zdalne sterowanie lub sprzęt komputerowy, itd. (w tym dane i rysunki).
3.6.3 Studium wykonalności analiza rozwiązań alternatywnych
Punktami odniesienia będzie zapotrzebowanie na wodę ze strony użytkowników14, których można podzielić na grupy według celów użytkowania (woda pitna, nawadnianie, cele przemysłowe, itd.) oraz czas występowania popytu (codziennie, sezonowo, itd.). Krzywą popytu można wyprowadzić na podstawie danych z poprzednich lat z danego rejonu, lub stosując inne metody prognozowania. W ramach studium należy przyjrzeć się także skutkom oddziaływania projektu na środowisko, zwłaszcza jeśli chodzi o takie inwestycje jak zapory, duże magistrale, ważne zakłady przemysłowe, itd. W tym miejscu należy również opisać przyjęte rozwiązania techniczne w zakresie wszelkich znaczących problemów technicznych, na jakie napotyka projekt.
Każde rozwiązanie alternatywne należy porównać z:
• Sytuacją wyjściową, czyli taką, jaka pozostanie jeśli nie zrealizujemy projektu;
• Różnymi możliwymi rozwiązaniami tej samej infrastruktury (alternatywne drogi przebiegu wodociągów, inne technologie budowy tam, inne usytuowanie zakładów czy inny proces technologiczny itd.);
• Alternatywą usprawnienia pracy istniejących zakładów i sieci dystrybucji;
• Zupełnie innymi rozwiązaniami (np. zapora zamiast odwiertów, czy wielokrotne użytkowanie odpowiednio przetworzonych wód recyrkulacyjnych).

3.6.4 Analiza finansowa
Zarządca i inwestor to w wielu przypadkach ten sam podmiot, jeśli jednak są to dwa różne podmioty (może się to zdarzyć na przykład jeśli sieć dystrybucji wybudowana zostanie przez zakład państwowy zarządzany przez firmę prywatną) to zaleca się wówczas by, pamiętając o tym, sporządzić analizę finansową uwzględniającą punkt widzenia obu stron.
Przychody finansowe zwykle oblicza się na podstawie planowanych cen zbytu wody15, które jednak należy oddzielić od opłat za ścieki czy odprowadzenia, jeśli mają one zastosowanie. Należy wziąć pod uwagę również stawki i ceny zbytu za ewentualne usługi towarzyszące oferowane użytkownikom (np. montaż, okresowe przeglądy, itd.). Tempo wzrostu zapotrzebowania można oszacować na podstawie przewidywanych zmian demograficznych lub planowanego czy „naturalnego” rozwoju działalności gospodarczej w danym rejonie (np. rozwój upraw rolniczych, hodowli trzody chlewnej, turystyki, określonej gałęzi przemysłu, itd.).
Wyliczając wartość wytworów projektu, jak również kosztów inwestycji, amortyzacji (czy wartości rezydualnej), utrzymania, kosztów personelu technicznego i administracji związanych z projektem oraz kosztów dodatkowych usług i kosztów ogólnych należy pamiętać o cenie
zakupu produktów i usług potrzebnych do codziennego funkcjonowania struktur i świadczenia usług.
Zalecany horyzont czasowy do rozważenia to okres 25 – 35 lat.
3.6.5 Analiza ekonomiczna
Poza tym, co wynika z analizy przepływów finansowych, główne korzyści społeczne, które będą przedmiotem analizy ekonomicznej, to ceny obrachunkowe wody. Ceny te można oszacować na podstawie cen rynkowych alternatywnych usług (woda dowożona cysternami, woda butelkowana) lub za pomocą innych metod.
A oto pozostałe elementy (skutki odczuwane przez otoczenie zewnętrzne), które należy oszacować, o ile jest to możliwe:
• Ewentualna waloryzacja obsługiwanego rejonu, wyliczona na przykład na podstawie wzrostu cen nieruchomości i gruntów;
• W przypadku sztucznych jezior, przyrost dochodów związany z ewentualnym rozpoczęciem działalności (turystyka, rybołówstwo, itd.);
• Negatywny wpływ na środowisko (utrata gruntów, zmiana krajobrazu, negatywny wpływ na przyrodę i inne infrastruktury (np. drogi);
• Negatywne skutki prowadzenia budów, zwłaszcza w miastach (wpływ na warunki zamieszkiwania, działalność produkcyjną i świadczenie usług, utrudnienia w ruchu, niekorzystny wpływ na zabytki, uprawy rolnicze i infrastrukturę, itd.)
3.6.6 Inne kryteria ewaluacji
Ustawodawstwo większości państw członkowskich wymaga by obowiązkowo poddać ewaluacji wpływ na środowisko niektórych projektów dot. wody (zapory, duże magistrale wodociągowe, itd.), już na etapie zatwierdzania. Ocenę jakościową i ilościową można z powodzeniem przeprowadzić metodą wielu kryteriów.
3.6.7 Analiza wrażliwości i ocena ryzyka
Dobrze byłoby by w ramach analizy wrażliwości i oceny ryzyka przeanalizować przynajmniej następujące zmienne:
• Koszt inwestycji;
• Tempo wzrostu demograficznego w społeczeństwie (z uwagi na zapotrzebowanie na wodę pitną);
• Tempo rozwoju upraw (z punktu widzenia zapotrzebowania na wodę do nawadniania);
• Zmiany stawek w czasie;
• Dynamika zmian kosztów niektórych towarów i usług niezbędnych do realizacji niektórych projektów (np. koszt paliw czy energii elektrycznej dla zakładów odsalania).”

Jak widać do automatyzacji udanych projektów infrastrukturalnych potrzeba bardzo dużej ilości danych ! Potrzebne są mapy także pokazujące istniejącą infrastrukturę.
Z docierających szczątkowych informacji wynika że mistrzami świata w bardzo trudnej automatyzacji projektów infrastrukturalnych stały się ..Chiny.

W Chinach technologie informatyczne są wykorzystywane by zapewnić Chińczykom wygodę, bezpieczeństwo, dobre zarządzania ruchem drogowym.... Szpiegowanie obywateli jest marginesem, marginesu. Komputery i operatorzy owszem śledzą i rozpoznają samochody które odjechały z miejsca wypadku, złodziei którzy wyrywają torebki, nożowników i innych bandytów.

 Przodująca w dziedzinie OZE Kalifornia ma ponad 1,1 mln zarejestrowanych pojazdów elektrycznych co stanowi  43 % pojazdów tego typu w całych USA.
Przedłużająca się fala upałów, a co za tym idzie wysokie zapotrzebowanie na prąd i groźby black-outów, zrodziło w sierpniu 2022 apele, żeby mieszkańcy Kalifornii nie ładowali swych pojazdów elektrycznych.
Paradoksalnie wezwania o dobrowolne oszczędzanie prądu pojawiły się wkrótce po zapowiedzi władz stanowych, że od 2035 roku w całym stanie będzie obowiązywał całkowity zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi.

"Korzystanie z samochodu zasilanego energią elektyczną w Holandii jest obecnie droższe niż jazda samochodem benzynowym - informuje dziennik „De Telegraaf”. Z wyliczeń gazety wynika, że przejechanie 100 kilometrów autem benzynowym kosztuje około 15 euro, natomiast "elektrykiem" - o jedno euro więcej."

Tymczasem zużycie węgla w Chinach czyli Fabryce Świata bije rekordy !
W zasadzie wszystkie poważne państwa, poza Niemcami, chcą inwestować w energetykę jądrową widząc że OZE nie jest pełnym rozwiązaniem. Brytyjski premier Boris Johnson planował budowę jednej elektrowni każdego roku do 2030 roku, aby rozwiązać kryzys energetyczny wywołany inwazją Putina na Ukrainę
https://www.dailymail.co.uk/news/article-11167025/Boris-Johnson-goes-nuclear-prepares-sign-EIGHT-new-atomic-reactors.html

Wysokie i rosnące koszty żywności, surowców i energii  to przepis na niepokoje społeczne i zamieszki. Prawdopodobieństwo ich zajścia w ciągu pół roku w części krajów jest spore.
https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-09-01/inflation-and-war-are-stoking-civil-unrest-across-globe-research-shows

Warszawska szulernie nazwana fałszywie giełdą jest najgorsza w świecie. WIG20 stał się światowym liderem spadków. Notowania na GPW to doskonały dowód na kondycję gospodarki. Importerzy butów (CCC) i ubrań (LPP) tudzież firma tworząca gry dla dzieci (CD Project) od dłuższego czasu nadają ton indeksom w tej szulerni - czy to normalne?

Z roku na rok rośnie w nowoczesnym samochodzie ilość elektroniki. Rośnie także udział kosztów tej elektroniki w cenie samochodu.
CAN jako pierwszy typ magistrali szeroko wszedł do masowej produkcji w branży motoryzacyjnej. Jest też stosowana w urządzeniach medycznych, automatyce przemysłowej i innych branżach.

Sprawdzenie
1.Wyjaśnij logikę działania przedstawionego dwukierunkowego przedłużacza linii sieci CAN
2.Narysuj logikę do dwukierunkowego przedłużacza interfejsu RS485

3.Na rysunku (pdf) pokazano „The ADMT4000 multiturn sensor block diagram”
-Wymień jego potencjalne zastosowania inne niż pokazano w materiale producenta to znaczy na osi silnika serwomechanizmu CNC i robota oraz serwomechanizmie kierownicy samochodu i serwo ustawiania położenia fotela samochodu

4.Wymień zastosowania indukcyjnych sensorów zbliżeniowych.

5.Na wykresie pokazano właściwości pompy
-Co oznacza skrót NPSH 
-Jakim wzorem można dość dobrze przybliżyć sprawność takiej pompy

Cwiczenie
1.Tematem poprzedniego ćwiczenia był realizacja przez program DSP regulacji tonów Bass i Treble. Zastosowano pokazany tam filtr pierwszego rzędu. Ale stosowane są też prostsze filtry.
Program realizuje też m.in regulacje fizjologiczną głośności Loundness, żądane poszerzenie bazy stereo lub pseudostereo.
Na wykresie pokazano charakterystykę częstotliwościowa regulacji Loudness i program w formie typowego ( liczby w prostokątach to adresy dla kanałów L  i R ) diagramu.. Im ciszej tym mocniej podniesione są basy i mniej tony wysokie. Regulacja wielkości sygnału czyli pomnożenie   ( nie Loudness ) jest wykonana tuż przed przetwarzaniem DAC. Jak zawsze powstaje niełatwy problem ze skalowaniem sygnałów dla zachowania pełnej dynamiki. Zastosowany algorytm mało podnosi szumy obcięć. 

Stałe współczynniki C wynoszą C1=-1, C3=0.9921875,  C8=- 0.9921875, C30=-0.0078125, C31=-0.125.
Mikrokontroler stosownie do głośności ustawia dla DSP współczynnik K5.
-Podaj wartości współczynnika K5 dla regulacji głośności 0, -6, -12,-18, - 24, -29, -35, - 41, -53, -59 dB aby uzyskać charakterystykę częstotliwościową jak na wykresie i jak najmniejsze szumy. 

2.Producenci podają maksymalne temperatury pracy chipów w układach scalonych i tranzystorach.
Tranzystorowi w metalowej obudowie TO39 ( celowo ma tu długie nogi ) podano z zasilacza krzyżowego napięcie Uce=20V ( ustal ograniczenie prądu aby nie zniszczyć tranzystora ) a do bazy prąd sterujący dwójnikiem z generatora sygnału prostokątnego. Przy wysokim poziomie sygnału chip tranzystora ma być rozgrzany do temperatury 250 C a przy małym prąd kolektora wynosi 0.1 mA i dokonywany jest oscyloskopem pomiar napięcia Ube  czyli temperatury.
-Dysponując dokumentacją tranzystora ( i innych podobnych tego producenta ) oraz DVM  ustal dokładnie jego czułość w mV/K jako sensora temperatury dla Ic=0.1 mA
-Ustaw generator dla podanych warunków pracy tranzystora i pomiaru DSO
-Skalibruj ( wykaż pomysłowość w użyciu różnych dostępnych przedmiotów ) pirometr tak aby pokazywał sensowną temperaturę obudowy tranzystora  
-Jak będzie orientacyjnie żywotność tranzystora w tych warunkach pracy ?

3.W indukcyjnym sensorze zbliżeniowym zastosowano układ TCA305 ( pdf ) z taką tabelą w dokumentacji.
-Wyjaśnij teoretycznie i eksperymentalnie z czego wynika wybór rdzeni, indukcyjności cewki i częstotliwości pracy.
-Wyjaśnij co to jest „Ra”.

2 komentarze:

  1. Sprawa optymalizacji inwestycji infrastrukturalnych (nowa energetyka dla Polski ) jest bardzo przyszłościowa ale bardzo trudna. Te opłacalności finansowe i ekonomiczne bardzo dużo tłumacza. Nagle wszystko jest jasne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. To pole do zastosowań AI. Korzyści do osiągnięcia są ogromne.

      Usuń