Laboratorium zaawansowanej elektroniki i automatyki 210
Spis treści
0.Podwójnie zbędne polskie szkoły „wyższe”
1.Co się dzieje z Europą ?
2.Zabawa w gospodarkę usług
3.Wojna
4.Polski samochód Miś
0.Podwójnie zbędne polskie szkoły „wyższe”
Świat się zmienia i zmieniają się światowe porządki.
Coraz mniej jest na rynku światowym nisz w których można zatrudnić Polską Tanią (lub już nie tanią ) Siłę Roboczą.
Podwójnie zbędne stają się polskie szkoły „wyższe”
W Polsce wszystko co nowoczesne i rentowne należy do Zachodu. Ale nawet pozornie Polskie firmy takie nie są. PKN Orlen – udział Skarb Państwa - 49,9%, TAURON - SP - 30,08%, KGHM - SP - 31,79%, ENEA - SP - 52,9%. Jedynie w ENEA SP posiada większościowy pakiet właścicielski. W reszcie firm jest dużo obcego kapitału a czasem on dominuje.
Zachodnie koncerny likwidują w Krakowie centra usług wspólnych. Zadania przenoszone są na przykład do Indii. W Indiach mamy mnóstwo marnych ale bardzo tanich programistów. Oni zastępują pracowników z Krakowa znających trochę Java i Pythona a zarabiających aż 15-30 tysięcy złotych.
Są też w Indiach znakomicie programiści, ambitni i głodni sukcesu. Satya Nadella (Microsoft), Sundar Pichai (Alphabet), Parag Agrawal (Twitter), Leena Nair (Chanel) czy Arvind Krishna (IBM) to wszystko Hindusi.
Dobrze zarabiający pracownicy z Krakowa stali się zbędni na rynku światowym.
Proste usługi na rzecz jednej firmy to najbardziej niestabilna firma. Ponieważ powszechnie używa się internetowych modemów RF (chmura) i komputery Laptop od usług nie są fizycznie połączone z serwerem kablem to przy zmianie lokalizacji miejsca (Polska ->Indie) świadczenia usług nie trzeba stawiać nawet serwera.
„Z kogo się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie.”
Zwolnimy 700 tys. kurierów - ogłasza szef jednej z największych chińskich grup e-commerce Richard Liu. CEO JD.com zaznacza, że stanie się to w wyniku zastąpienia ich przez roboty wyposażone w sztuczną inteligencję.
W Japonii od lat humanistyczne kierunki studiów są tylko płatne. Bawić się można tylko za własne pieniądze.
Agencje Xinhua i South China Morning Post podają że w okresie realizacji 14 Planu Pięcioletniego (2021-2025) chińskie uczelnie zlikwidowały 12 200 programów studiów licencjackich, jednocześnie tworząc 10 200 nowych.
Likwidowano kierunki nadpodażowe albo dewaluowane przez postęp technologiczny: zarządzanie informacją i systemami (160 zlikwidowanych programów), administracja publiczna (138), marketing (104), projektowanie produktu (93), a także sztuki, humanistyka i języki obce. To te dziedziny, w których generatywna AI najszybciej automatyzuje pracę entry-level: tłumaczenia, podstawowy grafik design, standardowe raporty i analizy marketingowe.
Nowe programy idą w kierunku cywilizacji: sztuczna inteligencja, robotyka, półprzewodniki (projektowanie i produkcja chipów), data science, zaawansowana inżynieria, inteligentne systemy energetyczne, oraz "embodied intelligence" — dziedzina, w której już dziewięć uczelni, w tym Shanghai Jiao Tong University, Zhejiang University i Beijing Institute of Technology, otworzyło formalne programy, niektóre z planowanym naborem do 120 studentów rocznie.
1.Co się dzieje z Europą ?
Widmo społecznego rozczarowania obciąża Europe. Przywódcy kluczowych państw mierzą się z bezprecedensową falą ogromnego niezadowolenia społeczeństw. Przywódcy Niemiec, Francji i Anglii mają rekordowe historycznie niskie, znikome poparcie. Czegoś takiego jeszcze nie było. Oczywiście im więcej jest nielegalnych imigrantów tym mniejsze jest poparcie dla rządów.
Brytania kurczy się gospodarczo, militarnie i kulturowo. Około 40% dzieci w szkołach ma tam pochodzenie imigranckie poza europejskie. Poziom edukacji się obniża. Rośnie nowe pokolenie rodem z trzeciego świata. Labourzyści i torysi nie wiedzą jak zatrzymać lub choć zwolnic upadek UK. W konsekwencji polityki dezindustrializacji, nielegalnej imigracji, multi-kulti i popierania dewiacji seksualnych, Brytania jest w fazie swobodnego spadku.
Brytyjska ministra spraw zagranicznych Yvette Cooper apelowała do swojego premiera Keira Starmera, aby ustąpił ze swojego stanowiska. W końcu Keir Starmer ustąpił ze stanowiska.
"Przejdzie [premier Starmer] do historii jako najgorszy premier w dziejach. Przejdzie do historii jako ten, który zapoczątkował upadek UK. Przejdzie do historii jako ten, który prześladował własnych, białych obywateli, wysługując się muzułmanom i afrykańskiej dziczy. Przejdzie do historii jako ten, który kazał policji aresztować starsze kobiety za wpisy w internecie, jednocześnie przymykając oko na gwałty na 250 tysiącach białych brytyjskich dzieci. Przejdzie do historii jako ten, który wpuścił mniejszości islamskie do administracji, rządu, służb i policji, które obecnie stają się tam już większością.
Doprowadził do tego, że UK będzie pierwszym krajem islamskim z bronią atomową, tuż u bram Europy."
Gangi Pakistańczyków zgwałciły kilkadziesiąt tysięcy brytyjskich dzieci. Policja, prokuratura i sądy nic nie robiły.
Rząd co dzień aresztował nawet 30 przeciwników polityki nielegalnej imigracji.
Włochy są w stagnacji od blisko 30 lat i są już stracone – zadłużenie, mała aktywność pracowników, demografia, słaba innowacyjność, duże rozwarstwienie dochodowe, nielegalna imigracja. To co się u nich dzieje budzi politowanie. Włochy były krajem bogatym i jakoś dalej żyją. Ale nadchodzi pogrom. Za dekadę na emeryturę będą odchodziły roczniki liczące po milion Włochów. Tymczasem na rynek pracy będą wchodziły roczniki o połowę mniejsze, a potem roczniki liczące po 400 tysięcy osób. Dwóch pracowników na emeryta a potem jeden. Władze to widzą i bezsilne nie wiedzą jak temu zapobiec ! Na razie okręt Włochy powoli nabiera wody ale za jakiś czas przewróci się do góry dnem a potem zatonie.
USA bały się wplątania przez europejskiego sojusznika w wojnę termojądrową z ZSRR. Stąd energetyka jądrowa i broń jądrowa Brytyjczyków i Francji jako „samodzielnych” aktorów nuklearnych. Ameryka po cichu przekazała dokumentacje, materiały, urządzenia a nawet pomoc bo byłe mocarstwa kolonialne nie mogły sobie poradzić. Faktycznie jest to amerykańska broń. Podobna jest geneza programów Nuclear Sharing.
Francja w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wybudowała ( kluczowa pomoc koncernów USA ) swoją energetykę jądrową i kraj miał dekadami tanią energie elektryczną. Francja miała i ma najwyższy w świecie udział energii jądrowej w bilansie. Ale bloki jądrowe się starzeją i trzeba wybudować nowe aby je zastąpić.
Reaktor EPR (European Pressure Reactor) we Flamanville, który po 18 latach budowy wiosną 2026 roku zakończył program prób rozruchowych, szykuje się do pierwszego dużego 350 dniowego postoju remontowego – przeglądu całościowego. Remont po budowie !
Przegląd całościowy to we Francji obowiązek regulacyjny. Planowany czas jest jednak bardzo długi i sugeruje bardzo duży remont. Typowy głęboki przegląd dziesięcioletni trwa bowiem od trzech do pięciu miesięcy.
Wymiana pokrywy reaktora jest konieczna. Stal pokrywy i dna zbiornika reaktora, wykuta w Creusot, ma nadmierną zawartość węgla, co obniża jej odporność na pękanie. W 2017 roku ASN uznał wadliwy zbiornik reaktora za zdatny do eksploatacji mimo wady, lecz ze znacznie obniżoną mocą. Pokrywę nakazano wymienić ale dno, z tą samą wadą, jako niewymienialne, pozostawiono pod programem wzmożonego monitoringu.
Wymienione jest całe paliwo zamiast jednej trzeciej paliwa. Ma to uwolnić blok od problemów zużycia wykrytych na chińskich EPR w Taishan, gdzie w 2021 roku część prętów uszkodziło zużycie cierne koszulek wywołane drganiami zespołów wymuszonymi przepływem chłodziwa. Podobne problemy wymusiły modyfikacje w fińskim EPR w Olkiluoto 3. Pełna wymiana rdzenia jest tu rzekomo posunięciem profilaktycznym.
Konieczna jest wymiana elementów układów chłodzenia. Flamanville odprowadza ciepło do wody morskiej z kanału La Manche, a środowisko nadmorskie obciąża obieg korozją chlorkową, biofoulingiem i erozją. Już w lutym 2025 roku reaktor odstawiono po spadku przepływu w chłodzącym obiegu morskim. EDF użyje teraz materiały lepiej dostosowane do obiektu nadmorskiego. Wymieniony zostanie też przestarzały cyfrowy układ sterowania – po blisko dwóch dekadach od powstania zrobił się archaiczny.
Budowę EPR rozpoczęto w 2007 roku. Miała ona potrwać 54 miesiące i zakończyć się w 2012 roku kosztem 4,6 mld euro. Ciąg poważnych problemów – mikropęknięcia fundamentu, błędy spoin, wadliwa pokrywa i dno reaktora podniosły koszt do około 19 mld euro. Spoiny obiegu wtórnego naprawiano do maja 2023 roku. Załadunek paliwa ruszył w maju 2024. Krytyczność uzyskano 3 września 2024, a 21 grudnia 2024 blok zsynchronizowano z siecią. Pełną moc osiągnął 14 grudnia 2025, a 27 kwietnia 2026 EDF ogłosił zakończenie prób rozruchowych. Moc brutto bloku to 1650 MWe.
Francuzi nie będą już budować kolejnych EPR w swoim kraju ale nadal oferują go (!) zagranicy. Ciekawe jakie dają łapówki kupującemu ? Porzucili projekt EPR na rzecz EPR2.
USA od długiego czasu nie potrafią już wybudować elektrowni jądrowej i problem pojawił się we Francji co jest oczywiste.
Sprawa szalonych kosztów budowy elektrowni jądrowych we Francji i czas budowy zaniepokoiła nawet Komisje Europejską bo przecież Francja jest już zadłużona po uszy.
Gdy energia zacznie mocno drożeć we Francji to zaczną się problemy całej jej już słabej gospodarki.
Niemcy są 8 rok w stagnacji.
Jak Europa czy USA chcą konkurować z Chinami i dogonić Chiny, gdy zwiększają zakupy bo w Europie się nic nie opłaca robić ? Importują zwykłą tanią stal ale 80% drogiej, wysokiej jakości stali produkują ... Chiny i jest to 12 razy więcej niż USA
Polskie firmy nie potrafią zrobić tego co robiły 40 a nawet 50 lat lat temu. Postęp w technologi bywa znikomy ale nierzadko był kosmiczny.
2.Zabawa w gospodarkę usług
Pojęcie usług jest bardzo pojemne. Prymitywną usługą jest salon masażu dla psów. Skomplikowaną usługą mogą też być prace projektowe i badawczo - rozwojowe.
Neoliberalizm – monetaryzm wygenerował ogromną ilość pieniądza szukającego po świecie łatwego zarobku. Ta patologia wygenerowała kolejne patologie a jedną z nich jest „gospodarka usług”.
Zabawa w gospodarkę prymitywnych usług trwa dopóki są zewnętrzni wierzyciele chętni do pożyczania światowych pieniędzy za które kraj kupuje - importuje w świecie wszelkie potrzebne mu towary. Doliczane są do importu wszelkie podatki, marze i koszty korupcji. Z jednego dolara długu robi się 3-20 dolarów PKB.
Na finansowym rynku światowym jest ogrom wolnych środków szukających zarobku i dopóki rynek uważa że pożyczanie „krajowi usług” jest bezpieczne to muzyka gra i wszyscy jedzą, piją i się bawią. Jednak gdy kelner przyniósł ogromny rachunek to każdy przy stole patrzy jak uciec bez płacenia. Gdy zaczyna się panika to ostatni wierzyciele, którzy późno uciekają ze swoja forsą z „kraju usług” mogą sporo stracić.
Zadłużenie Polski szybko rośnie. W miesiącu maju 2026 przybyło 47 mld zł długu czyli przybywało ponad 1.5 mld zł dziennie.
Dług rośnie ale na wUkrainie, przywileje i rozpasanie w strefie budżetowej pieniądze były, są i będą. Kto by się z nich przejmował deficytem i długami.
Rządzenie Polską jest tak fatalne, że w jakiejś części musi być sabotażem.
Ceny tych samych towarów w Polsce są zbliżone do cen zachodnich. Niektóre towary są tańsze a niektóre są droższe. Bardzo często w tych samych opakowaniach przetworzona żywność (nie tylko żywność ) dla krajów postkomunistycznych jest dużo gorszej jakości. W części krajów zachodu stosowanie w żywności oleju palmowego jest dawno zakazane a w wyrobach sprzedawanych w Polsce olej palmowy jest nadal powszechnie stosowany. Ale olej palmowy w żywności to tylko jeden temat a jest ich wiele.
Mniejszy był w polskim PKB udział usług niż to jest w zachodnich PKB. Tańsze były w Polsce usługi więc rząd polski wpadł na pomysł podpompowania papierowego PKB hasłem - Więcej usług !
„Produkt” sektora rządowego jest do PKB wliczany po kosztach. Fizycznie mniej takich samych usług medycznych po wyższej cenie i PKB od tego rośnie !
To co się dzieje w sektorze Ochrony Zdrowia jest inspirowane i pilotowane przez rządy POPISu.
O planach grabieży [ prywatyzacja,okradanie szpitali ] dawno temu mówiła posłanka PO Beata Sawicka na słynnych taśmach nagranych przez CBA - „na służbie zdrowia lody będą kręcone".
Polska ma monstrualne deficyty i szybko się zadłuża. Minister finansów Domański ma dziwny wygląd. W Vaginecie Tuska jest więcej dziwnych osób – to gabinet osobliwości.
Tylko nieliczne wskazane przez Cesare Lombroso korelacje między cechami fizycznymi (wyglądem) człowieka a skłonnością do zachowań antyspołecznych - przestępczych są uznawane przez współczesną naukę.
Lombroso wydał książkę "Człowiek-zbrodniarz". Poniżej tablica 5 z włoskiego wydania Człowieka-zbrodniarza z wyglądem przestępców.
Niewielu stać na częste bywanie w restauracjach.
Restauracja drogo lokal wynajmuje od miasta bo wiadomo że urzędnicy byle czego nie zjedzą i należą się im premie.
Lumpen elity polski uważają że usługi zdrowotne im się priorytetowo należą gratis. Gdy zwykli pacjenci szpitala Południowego w Warszawie godzinami czekali na obsługę w SOR, lumpów obsługiwano w saloniku VIP momentalnie zlecając po paru minutach nawet kilkadziesiąt badań. 3.Wojna
A.Skąd się biorą wariackie ceny broni a szczególnie rakiet USA ?
Autor odbył po studiach przymusową służbę wojskową i dostał później stopień oficera. Elektronika wojskowa na sowieckiej licencji to był prymityw ale elektronika samolotu F-16 to też jest prymityw. Propaganda stwarza nimb tajemniczości i snuje wizje jaki to jest aj-waj ta broń ! Po to aby okradać społeczeństwa.
Firmy z doliny krzemowej nie chcą brać rządowych zleceń militarnych bo panuje opinia że to je degraduje !
Od zawsze analizowano zdobyczną broń wroga. Robiła to III Rzesza i robił ZSRR.
Na frontach ukraińskich jest konfrontowana broń zachodnia z rosyjską. Obie strony poznają broń przeciwnika.
Na sowieckiej Ukrainie produkowano dużo broni. Wszelkie dane o rosyjskim uzbrojeniu upoważnione podmioty będą mogły znaleźć, po zarejestrowaniu się, na ukraińskim państwowym portalu TrophyLab. Zgromadzono materiały pozyskane m.in. od jednostek wojsk Ukrainy, ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), a także z analiz z wyspecjalizowanych instytucji naukowych.
Badacze uzyskują dostęp do dużego katalogu rysunków technicznych, danych technicznych i
wyników analiz rosyjskiego uzbrojenia. Jest to wspólna baza wiedzy, która pozwala wykorzystywać już przeprowadzone badania.
W rakiecie na paliwo i utleniacz ciekłe, ciecze są tanie ale dość trudny konstrukcyjnie był silnik rakietowy. Jednak bombardowana III Rzesza wyprodukowała sporą ilość rakiet V2. Rakiety takie produkuje też Iran. Silnik pulsacyjny w powolnym pocisku V1 był bardzo prosty i tani ale po modyfikacji można uzyskać bardzo dużą prędkość.
Rakieta na paliwo stałe z obecną elektroniką jest prosta.
W ramach utrzymywania stabilności strategicznej, USA i ZSRR pilnowali wasali aby nie produkowali oni wielu rzeczy z obszaru militarnego a metodą przemysłową nie produkowali nowoczesnych stałych paliw rakietowych. Technologia produkcji tych paliw nie jest wbrew pozorom trudna.
Dobre rakietowe paliwo stałe produkują sobie Chiny (możliwe że po cichu paliwo sprzedali Iranowi) i bez problemu wyprodukują Niemcy (bardzo mocni w chemii), Japonia czy Korea Południowa.
Gdy Łagodny Hegemon dostarczał swoim wasalom bezpieczeństwo i wolność handlu (czyli potencjalne bogactwo) oni kupowali jego paranoicznie drogą broń. Gdy Drapieżny Hegemon zacznie łupić (już zaczął) swoich wasali niczego dobrego im nie oferując, oni odwrócą się od niego i od hegemona żadnej broni nie kupią a zaczną wycofywać się z łupieżczego dolara.
To wszystko nie mieści się w głowie przygłupów sterujących UE ale rządy mądrzejszych krajów Unii już to rozumieją.
Trzeba przyjąć do wiadomości że świat się zmienił i dalej się zmienia. Trzeba w nowym świecie znaleźć sobie miejsce.
B.Kraje swoją pozycje międzynarodową zdobywały i zdobywają „mieczem” i /lub krwią. II Wojnę mieczem (gospodarka) wygrały USA a krwią i mieczem wygrał ZSRR. W sowieckiej narracji niezwyciężona Armia Czerwona z bratnim Wojskiem Polskim u boku ścięła łeb faszystowskiej hydrze. Idiotyczna narracja Styropianu o jakiejś powojennej okupacji sowieckiej PRL kompletnie zniszczyła nam światowy Image. A przecież Image kraju ma wymierną wartość liczoną w setki miliardów dolarów. Świat wie że okupowane za karę były zbrodnicze Niemcy i Japonia.. oraz jeszcze Polska. Widząc to, Polskę obraża Izrael występując z kosmicznymi roszczeniami majątkowymi wspierany przez USA ( Ustawa 447) a nawet Ukraina ! Ukraina w Radzie Bezpieczeństwa w 2023 roku ohydnie pomawiała Polskę ! Nic nie znacząca Litwa rozmawia z Polską z pozycji mocarstwowej.
Neosanacja skłóciła Polskę ze wszystkimi sąsiadami.
Merdający ogonkiem infantylny agenturalny Styropian starał się ze wszystkich sił opluć PRL. Teraz się okazuje że o gen. Świerczewskim w III RP wypisywano brednie wyssane z brudnego palucha. „Idiota” płynnie znał trzy języki i był dobrym wykładowcą w akademii wojskowej. Podpuchnięte oczy miał nie od wódki ale z przemęczenia bo pracował cały tydzień po 15 godzin dziennie. Potrafił wyprowadzić oddziały z okrążenia.
Medialny obraz krajów ma wpływ na ich postrzeganie przez populacje świata. W świecie lubiane są bogate kraje żyjące w pokoju. Zbrodnie wojenne Japonii zostały zapomniane przez świat. Kraje w konfliktach ( nawet ofiary napaści ) są źle widziane. Izrael jest najbardziej znienawidzonym krajem świata. USA i Rosja są źle widziane.
Najbardziej lubiane w świecie kraje ( pierwsze i ostatnie 10, wynik percepcji netto):
Szwajcaria +36
Kanada +36
Japonia +34
Szwecja +33
Włochy +32
Norwegia +32
Hiszpania +31
Australia +30
Dania +30
Nowa Zelandia +30
Najmniej lubiane kraje:
Izrael -24
Korea Północna -19
Afganistan -19
Iran -17
Stany Zjednoczone -16
Irak -13
Rosja -11
Syria -10
Pakistan -9
Białoruś -5
Źródło: Democracy Perception Index 2026 (46,667 respondentów, 85 krajów)
C.Wojna Izrael-USA przeciwko Iranowi NIE jest wojną peryferyjną bo przecież ropa naftowa i gaz ziemny o które chodzi w tej wojnie są najważniejszymi rzeczami w świecie. To jest kampania w wojnie systemowej hegemonii słabnących USA.
D.Dla Hegemona Drapieżnego Polska ma tylko taką wartość ile drogo uda się jej sprzedać broni i jak Polskę uda się wykorzystać do osłabienia Rosji. Głupcy sterujący Polską chcą umierać za dolara hegemona a hegemon w sprawie pozycji Polski w nowym układzie światowym nie kiwnie nawet palcem w bucie.
Nowy układ światowy może być trwale niekorzystny dla Polski.
Dla USA najważniejszy był bezcenny Izrael a dopiero potem sojusznicy i gdzieś tam daleko Polska.
Gdy hegemon ma problem z Iranem potrafił zrugać Izrael !
E.Wojna na Ukrainie oraz wojna USA-Izraela z Iranem doszczętnie skompromitowały XX wieczne bronie Rosji i USA. II armia świata ugrzęzła na Ukrainie a I armia świata musi uznać zwycięstwo Iranu. Rosja groziła Ukrainie bronią jądrowa i została zdyscyplinowana przez Chiny. Pomarańczowy prezydent USA groził Iranowi bronią jądrową i został uznany za zbrodniczego idiotę.
Spadającą z nieba rakietę hipersoniczną mającą w atmosferze szybkość > 10 Machów otacza bańka plazmy i potężna fala uderzeniowa. Ona w dodatku manewruje. Nie ma ani jednego przypadku zestrzelenia takiej rakiety w atmosferze. Taką rakietę niszczy się w kosmosie. Ale rakiety USA rodziny SM do tego zadania są drogie i hegemon ma ich bardzo mało. W dodatku na jeden zwalczany obiekt trzeba dla pewności wystrzelić ich kilka.
Także lotniskowiec ze swoją obstawą jest bezbronny wobec pocisku hipersonicznego.
W satrapiach arabskich do atakujących bazy USA irańskich dronów strzelano 2-3 Patriotami i one się błyskawicznie skończyły bo priorytetem dla USA stał się Izrael i rakiet satrapom nie dostarczano. Iran choć mógł to nie niszczył bezmyślnie i bezkarnie petrochemii, portów i miast satrapów. Uderzył w hotel bo tam przenieśli się żołnierze USA ze zniszczonej bazy. Wszyscy przyjęli do wiadomości regionalną projekcje siły Iranu. Cywilizacja Persów ma tysiące lat i okazało się że Ajatollahowie potrafią myśleć.
F.Polska nie ma wywiadu i nic nie wiemy o planach Rosji. Ruscy szachiści byli wśród najlepszych w świecie. Rosja przed wojną niczego od nas nie chciała. To Styropian szczekał na Rosję. Zdewastowana Ukraina się wyludnia a Zachód jest w narastającym kryzysie. Rosja może czeka aż Zachód wyjdzie z propozycją pokoju. A może ma inny pomysł lub ich wiele ?
Długość granicy Polski z Rosją i Białorusią, gdzie stacjonują rosyjskie wojska, jest większa niż długość granicy z Ukrainą. Nawet gdyby Rosja okupowała Ukrainę to niewiele to w naszej sytuacji zmienia. Twierdzenie jakoby Ukraina walczyła też za Polskę jest fałszywe.
G.Nie wolno stwarzać powodu do wojny. Głupio dając Ukrainie broń, zaopatrzenie i pieniądze na wojnę de facto niepotrzebnie i ryzykownie uczestniczymy w wojnie przeciw Rosji. Należało Ukrainie bezpiecznie szybko udzielić dużego kredytu (polskie banki z gwarancją polskiego rządu ), najlepiej zabezpieczonego zastawem i za ten kredyt sprzedawać nasze dobra (ani grosz nie opuści Polski) a niczego nie dawać. UE przecież nie dała Ukrainie 90 mld Euro ale jej pożyczyła !
Prowokacja Żełeńskiego z UPA miała pogorszyć stosunki z Polską. Jątrząca Polska jest odsuwana od poważnych gremiów. Może po ustaniu wojny Polska ma się stać Winowajcą !
H.Polska kupiła ostatnio za miliard dolarów (to znaczy zapłaciła a kiedyś mają być dostarczone ) kilkaset (260) rakiet Patriot. Załóżmy komfortowo że leci do Polski 2000 dronów ze spodziewanego przez nas kierunku. Spora część z tego to wabiki. Mimo wystrzelenia wszystkich Patriotów oraz akcji samolotów i helikopterów z NATO duża część dronów dokonała zniszczeń. Po kilku godzinach wojny zostaliśmy prawie bez obrony !
A jak niewiele dronów nadleci znad Bałtyku to wszystkie dokonają zniszczeń !
Co te Patrioty są w stanie obronić? Dzielnicę Warszawy z domem Tuska czy z domem Kaczyńskiego ?
Coraz więcej osób sprzeciwia się bezsensownym łapówkarskim zakupom uzbrojenia. Możliwe że część pieniędzy kierowana do koncernów USA to tajna spłata okupu „447”
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Miliard-dolarow-na-obrone-polskiego-nieba-MON-kupuje-kilka
set-rakiet-do-systemu-Patriot-9154720.html
Komentarz:
„Trybunał Stanu się należy wszystkim, którzy doprowadzili do pauperyzacji państwa polskiego.
Mało jest dowodów na nieskuteczność tej broni na UA? Przed czym i przed kim przepalamy tyle
publicznych pieniędzy? Dlaczego dajemy się uwłaszczyć wszelkiej maści geszefciarzom, którzy
zarabiają krocie na akcjach amerykańskich koncernów zbrojeniowych, niejednokrotnie
wykorzystując poufne informacje? Jakie stawki „chodzą” u nas za grzeczne kupowanie tej
broni z minionej epoki? Dziennikarstwo to jednak nie jest zawód. Nie widziałem i nie
słyszałem nigdzie ani jednego, który miałby cywilną odwagę zadać takie pytania publicznie.
Brawo naiwni! Wszyscy głosujący, wierzący, że system d’Hondta zapewni wybór tych, co
zapewnią dobrobyt i suwerenność państwa. Mach 5 kontra Mach 10+ w kokonie plazmy,
manewrujący przed uderzeniem w cel z precyzją kilku metrów. 1 mld USD i ani jednego słowa
wyjaśnienia dlaczego można to wydać na rzeczy naprawdę ważne i potrzebne. „Patriotyczne”
wyrzucanie pieniędzy w przysłowiowe błoto. "War is the racket". Tak, dla wszystkich
cynicznych socjopatów i przekręconych moralnie…….Clown world. „
I.Państwo Ukraina pod koniec I Wojny wymyślili Niemcy. Po napaści III Rzeszy na ZSRR w 1941 roku nacjonaliści ukraińscy postawili wszystko na Hitlera licząc na stworzenie swojego państwa. Odpowiedzią Niemiec było aresztowanie przywódców w tym Bandery i koniec mrzonek o własnym państwie.
Już w trakcie majdanu Ukraińcy ponownie postawili na Niemcy. Wyrzucono Polaków jako dotychczasowych bliskich sojuszników z dalszych negocjacji. Skończyło się to forsowaniem formatu normandzkiego z udziałem Niemiec i Francji.
Do dnia ataku w 2022 i krótko potem, Polska przekazała Ukrainie ogromną część sprzętu ciężkiego, amunicji i wyposażenia, kiedy inni czekali aż Ukraina upadnie.
Obecnie Ukraińcy ponownie postawili na Niemcy obcesowo dając Polsce do zrozumienia, że już nas nie potrzebują i to oni będą rozdawać karty w naszym regionie.
Ciekawy będzie dalszy rozwój wypadków.
Politycy ukraińscy gloryfikują ludobójców. Niepodległa Ukraina jako wróg Rosji i Polski. Mogli postawić na pisarzy, naukowców, żołnierzy bo takich mają.. ale wybrali sobie zbrodniarzy. Konsekwencje tego już są poważne.
Ukraińcy potrafi zdenerwować nawet przysypiającego staruszka Bidena. Prezydent Trump zrugał Żełeńskiego.
Swoim ludobójstwem Izrael sprawił że jest powszechnie znienawidzony w świecie. Od Ukrainy odsuwa się coraz więcej państw.
J.Pakt migracyjny to wojna turbo lewactwa z państwami narodowymi. To istotny element rozbijania i podporządkowania państw narodowych oraz niszczenia ich tożsamości i suwerenności. Społeczeństwa powoli zaczynają rozumieć że gra idzie o ich być albo nie być.
Przemytnicy ludzi zarabiają 1 mld Euro rocznie a 2 mld aktywiści i prawnicy. Dobrze ulokowani w rządach sorosowscy macherzy zapewniają przestępcom nietykalność.
Sąd w Bobigny skazał redaktora naczelnego i dyrektora francuskiego prawicowego magazynu „Frontieres”, Erika Tegnéra, na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz 10 tys. euro grzywny za ujawnienie danych osobowych prawników specjalizujących się w prawie imigracyjnym. Sprawa dotyczy kontrowersyjnej publikacji prasowej z 2025 roku zatytułowanej „Inwazja migracyjna: Winni”, w której magazyn wziął na celownik adwokatów reprezentujących migrantów i osoby nieposiadające prawa pobytu. Dziennikarzom zarzucono wykorzystanie artykułu do prowadzenia nagonki i narażenie prawników na ataki
K.Narracja o super potędze armii USA z najlepszą AI to na razie bajka dla naiwnych
L.Wietnam został wspaniale odbudowany po zniszczeniu go przez zbrodnicze USA. Na pewno ?
Irak został wspaniale odbudowany po zniszczeniu go przez USA z bandą piesków. Na pewno ?
Afganistan został wspaniale odbudowany ?
Libia została wspaniale odbudowana ?
Syria została wspaniale odbudowana ?
Iran być może odbuduje zniszczenia po bombardowaniach bowiem żąda od USA 300 mld dolarów reparacji wojennych.
O odbudowie Ukrainy mówi się już od 4 lat. Na razie trwa wojna i odbudowa Ukrainy to dzielenie skóry na niedźwiedziu. Europa jest w kryzysie i nie ma ma nadwyżek na odbudowę Banderlandu.
Być może kiedyś niemieckie firmy będą „odbudowywać” Ukrainę za pieniądze pożyczone przez EU, które spłacać będzie także Polska. Niejasne jest co można odbudować. Najbardziej zniszczony jest Donbas ale tam jest Rosja. Rosyjski Krym też nie będzie odbudowany. Co ma być odbudowane ?
Czy należy odbudowywać fabryki albo nieruchomości należące do oligarchów ? Zniszczone są elektrownie i system energetyczny należące do oligarchów. Podatnik z EU miałby dalej tuczyć zbrodniczych oligarchów, którzy zrobili zamach stanu i w sumie doprowadzili do wojny. Którzy wyłudzili to mienie i przez 36 lat nie inwestowali a kupowali w Monako bardzo drogie jachty i rezydencje.
Nie wolno niczego odbudowywać a tylko budować – inwestować w zupełnie nowe swoje obiekty na ziemi o jasnym statusie. Ale ziemia Ukrainy została już rozgrabiona za łapówki.
Czy w kraju epidemii korupcji firmy będą chciały inwestować ? Bardzo to jest wątpliwe.
Ukraińcy potrzebują i chcą pieniędzy i technologii. A tego polskie firmy im nie dadzą bo tego nie mają. Dej, Dej, Dej !
M.Zdalnie sterowani polscy „politycy” nie kierują się interesem Polski. Czasem pozorują zachowania emocjonalne osób niestabilnych psychicznie z huśtawkę nastrojów. Raz widzą w jednych sojuszników a raz wrogów .
N.Wojny robotów już są.
Pilot zestrzelonego myśliwca F-15 ( dużo silniejszy i droższy od F-16 ) - który w kwietniu katapultował się nad Iranem i został uratowany przez wojska USA - opisał funkcjonariuszom wywiadu podczas odprawy „szokujący widok” przed incydentem: grupę autonomicznych irańskich dronów unoszących się w powietrzu i poruszających się synchronicznie. Formacja miała przypominać kształtem meduzę.
O.O nas bez nas.
„Kanclerz [Niemiec] i jego ludzie uważają, że niemiecko-francusko-brytyjskie trio E3 najlepiej nadaje się do tego, by pewnego dnia dla Europy negocjować z Rosjanami, Ukraińcami i Amerykanami powojenny porządek” - pisze „Der Spiegel”.
Nie ma pewności ze z grupą E3 będą chcieli rozmawiać Trump i Putin.
Polska jest coraz częściej widziana jako niepożądany czynnik jątrzący.
Tusk przykładał palce w kształcie pistoletu do pleców prezydenta Trumpa. Putina nazywał mordercą. Taka osoba nie żadnych zdolności konsyliacyjnych i tylko przeszkadza oraz utrudnia. Więc jest niepożądana. Także osobą niepożądaną jest minister Sikorski.
Tusk już wcześniej dostał ostrzeżenie – był upokarzany ale tego nie zrozumiał i teraz już jest Persona Non Grata.
Cierpi na tym polski interes narodowy bo nasz głos nie będzie wzięty pod uwagę.
Żełeński dostrzegł słabość i izolacje Polski. W razie nastania Pokoju jątrząca Polska będzie kreowaną na winną wybuchowi wojny i strasznych konsekwencji tego. Nienawiść Ukraińców zostanie czy może już jest skierowana na Polskę.
P.Ukraina nie jest naszym sojusznikiem. Tożsamość Ukraińców budowana jest na nienawiści do Rosji i Polski. Z tego wynikną tylko kłopoty.
„Wielka Brytania nie ma wiecznych wrogów ani wiecznych przyjaciół, ma tylko wieczne interesy”. Słowa te wypowiedział w XIX wieku brytyjski premier Henry Temple, lord Palmerston.
Q.USA udzieliły ZSRR w czasie II Wojny ogromnej pomocy materialnej. Żołnierze chodzili w dobrych butach od USA a mundur mieli uszyty z materiałów z USA. Ameryka karmiła Armie Czerwoną i nie tylko ją... Ale USA w 1945 roku wstrzymały pomoc. W efekcie w 1946 roku w ZSRR był śmiertelny głód. Temat ten rozwinięto w „Fault tolerant”.
Obecnie Ukraina jest utrzymywana przez Zachód. Gdy pomoc ta po wojnie zostanie wstrzymana na Ukrainie będzie nędza i szalejący bandytyzm. Trzeba już na granicy z Ukrainą budować zaporę i wprowadzić płatne wizy.
4.Polski samochód „Miś”
Według propagandowego pomysłu Vaginetu "Polski" (realnie Tajwański) samochód "będzie" ( raczej go nie będzie ) się nazywał Polon. Miś na miarę naszych możliwości. Inwestor z Kataru.
Doskonała nazwa - bardzo drogi, śmiertelnie trujący (50 000 razy bardziej trujący niż cyjanowodór !), w 103 dni rozpada się tworząc ołów. Na pewno chwyci marketingowo jako bezpieczny wybór.
Lepsza od razu i bardziej komunikacyjna jest nazwa "Novichok"
Pierwszy w świecie samochód z napędem jądrowym !
Wyposażeniem dodatkowym auta będzie licznik Geigera - Millera. Może to trochę uspokoi klientów ?
Volkswagen zwalnia kilkadziesiąt tysięcy pracowników i uważa że będzie jeszcze gorzej.
Montownia o wydajności 400 tysięcy samochodów rocznie produkująca 3 modele na wspólnej platformie nie będzie rentowna, bo samochodów nikt nie kupi za cenę zapewniającą zysk.
W 2025 roku 400 tysięcy samochodów sprzedał Opel (+Vauxhall) dysponujący gamą 10 modeli, w tym dostawczych. Każdy jest z wyborem rodzaju napędu i typu. W Europie działa około 6900 autoryzowanych dealerów i punktów serwisowych marek Opel i Vauxhall. Pierwszy samochód marki Opel powstał jeszcze w XIX wieku.
Bez doświadczeń, bez polskich kadr, bez dealerów i bez rozpoznawalności marki szansa na sukces wynosi Zero.
Tajwański Foxcom jest kontraktowym producentem elektroniki i niczym więcej. Dostaje kompletną dokumentacje do produkcji i produkuje.
Tajwan chce za polskie pieniądze kolonizować Polskę i mieć samochód niby europejski do sprzedaży w UE. Pracować w montowni mają tani imigranci. A co to nas obchodzi i co to nam da?
W marnowaniu pieniędzy podatników na różne "drogie, słomiane inwestycje", głupie instytuty, nowe pasożytnicze agencje rządowe od tego i owego, POPIS jest mistrzem.
Archiwum. Regulacja obiektów środkowo i górnoprzepustowych BP i HP.
Zwykle o stabilności układu pętli ze sprzężeniem zwrotnym ( umownie regulator i obiekt ) decydują własności obiektu przy dużych częstotliwościach bowiem jego destabilizujące przesunięcie fazy rośnie z częstotliwością. Zwykle obiekt można uważać za specyficzny filtr dolnoprzepustowy. Przesuniecie fazy opóźnienia jest proporcjonalne do częstotliwości.
Także dolnoprzepustowe są z reguły trudne w regulacji obiekty nieminimalnofazowe.
Są natomiast obiekty których wyjście jest środkowoprzepustowe i górnoprzepustowe.
Dla jasności potrzebne jest wprowadzenie.
Filtry środkowoprzepustowe są najczęściej stosowane w radiokomunikacji. Mają przepuścić niezniekształcony sygnał wybranego kanału i jak najmocniej tłumić sygnały kanałów sąsiednich i dalszych.
Projektowanie układu regulacji w dziedzinie częstotliwości (idee już bliskie ustalenia w 1945 roku) było holistyczne czyli całościowe. Z marginesu fazy dla obiektu II rzędu wprost wynika dobroć Q a zatem przeregulowanie. Sprawa jest bardziej skomplikowana dla obiektów wyższego rzędu (minimalnofazowych ) ale zależność marginesu fazy i wzmocnienia od przeregulowania jest monotoniczna. Własności systemu w światach czasu i częstotliwości wynikają z siebie
Szeregowy obwód RLC jest jednocześnie II rzędu filtrem dolnoprzepustowym LP (napięcie na kondensatorze), środkowoprzepustowym BP (napięcie na rezystorze) i górnoprzepustowym HP (napięcie na indukcyjności ).
Suma LP(s) + BP(s) + HP(s) = 1. Oczywiście tożsamość ta jest zawsze słuszna nawet gdy trzy filtry są osobne ale mają tą samą Wo i Q. Wszystkie trzy transmitancje LP(s), BP(s), HP(s)
mają ten sam mianownik czyli bieguny. BP(s)= LP(s) x s a HP(s)= LP(s) x s2. Zatem filtry mają różne zera. Mianownik odpowiada za aperiodyczność /oscylacyjność odpowiedzi
Na wykresie pokazano „aperiodyczne” odpowiedzi 3 filtrów LP, BP i HP dla dobroci Q=0.5 o tym samym Wo. Odpowiedź LP jest aperiodyczna w zwykłym sensie ale dla BP i HP można tylko powiedzieć że nie są oscylacyjne. HP zawsze ma „przeregulowanie” w podobnym sensie jak system regulacji z obiektem całkującym i zwykłym ( a nie specjalnym likwidującym Zero ) regulatorem PI /PID/ Odpowiedzi przy dobroci Q=1 są już oscylacyjne. Ogólnie znane oscylacyjne przeregulowanie dla LP wynosi 18% ale oscylacyjności odpowiedzi BP i HP nie znajdziemy w żadnym podręczniku.
W przypadku filtru HP miarą oscylacyjności jest iloraz kolejnych ekstremów a nie pierwsze.
To minimum wiedzy jest potrzebne do oceny odpowiedzi pętli regulacji z obiektem BP lub HP.
Im większe jest wzmocnienie pętli z obiektem dolnoprzepustowym LP tym szersze jest pasmo (domyślnie od góry !) (małosygnałowe !). Szybkość narastania sygnału jest powiązana z pasmem.
Im większe jest wzmocnienie tym większa jest oscylacyjność odpowiedzi.
Jaki będzie dualizm z obiektem regulacji HP.
Im większe jest wzmocnienie pętli z obiektem HP tym szersze jest pasmo od dołu ( małosygnałowe ! ). „Wolność” (małosygnałowa) narastania sygnału jest powiązana z pasmem od dołu. Im większe jest wzmocnienie tym większa jest oscylacyjność odpowiedzi.
Dla obiektu LP można w pętli użyć regulatora całkującego ale jest to wykluczone dla obiektów BP i HP bo przecież one składowej stałej DC nie przepuszczają wcale.
Regulator PD ( = Lead I rzędu) z obiektem LP II rzędu (może być aperiodyczny lub oscylacyjny) dla określonego przeregulowania (odpowiedź jest III rzędu !) ma tym większe wzmocnienie im większe wyprzedzenie fazy wprowadza Lead.
Regulator P z korekcja Lag I rzędu, z obiektem HP II rzędu (może być aperiodyczny lub oscylacyjny) dla określonego „przeregulowania” (odpowiedź jest III rzędu !) ma tym większe wzmocnienie im większe opóźnienie fazy wprowadza Lag.
Widać tu pewien dualizm.
Na wykresie pokazano odpowiedź na skok jednostkowy pętli z obiektem HP i regulatorem P – Lag o wzmocnieniu 60. Pasmo w dół zostało mocno poszerzone. Bez korekcji Lag z takim sensowym przeregulowaniem wzmocnienie pętli może być tylko małe.
Dla czytelności na wykresie wyjście regulatora przeskalowano x 0.1. Patent 430.Głębokie sprzężenie zwrotne we wzmacniaczu lampowych mocy top quality. Rozwiązanie ogólne i dla dolnej części pasma częstotliwości.
Kompensacje dwubiegunową jako rozwiązanie dla reszty pasma podano w P432.
Lampy elektronowe są w odróżnieniu od tranzystorów tylko typu N co znakomicie utrudnia stworzenie wzmacniacza mocy ze sprzężeniem bezpośrednim. Na wyjściu zawsze jest dopasowujący impedancje transformator. Typowo o przekładni impedancji 8 KOhm / 8 Ohm. Sprzężenia pojemnościowe między stopniami oraz transformator przy niskich częstotliwościach wprowadzają przesunięcia fazy i głębokość sprzężenia zwrotnego może wynosić wynosi ledwie kilka razy ! Czasem w ogóle nie jest stosowane.
Lokalne sprzężenie zwrotne Ultra Linear w stopniu mocy jest bardzo nieekonomiczne ponieważ mocno obniża (do 50-60%) możliwą do uzyskania moc wyjściową. Z uwagi na indukcyjność rozproszenia transformatora przy wyższych częstotliwościach zniekształcenia nie są redukowane. Dodatkowo duże jest potrzebne napięcie sterujące siatki wyjściowej pary pentod mocy co podnosi wymagania i komplikacje dla części sygnałowej. W istocie jest to nonsensowna droga donikąd.
W pokazanym rozwiązaniu zastosowano głębokie ogólne, globalne sprzężenie zwrotne. Jest ono możliwe tylko przy zastosowaniu odpowiedniej kompensacji częstotliwościowej pętli. Dla ustabilizowania pętli sprzężenia zwrotnego od dołu dano człon korekcji dynamicznej (kondensator C1) Lag a zarazem zminimalizowano przesunięcia fazowe przy niskich częstotliwościach.
Zastosowano kaskadę dwóch różnicowych stopni napięciowych na lampach ECC83 (podwójne triody) bowiem dają one największe wzmocnienie napięciowe. Różnicowy sygnał wyjściowy z anod wejściowej pary różnicowej o bezpośrednio połączonych katodach bezpośrednio (a) podano do siatek drugiego stopnia. Dla niskich częstotliwości wzmocnienie drugiego stopnia jest niewielkie i skutkiem kondensatora C2 między katodami (korekcja Lead) rośnie dopiero powyżej pewnej częstotliwości. Z uwagi na długoterminowy dryft napięcia niezrównoważenia triod stopnia wejściowego drugi stopień nie może pracować z pełnym wzmocnieniem od prądu stałego. Po zrównoważeniu DC (rezystorem anodowym) i po zwarciu kondensatora napięcie różnicowe na anodach drugiego stopnia widocznie pływa. Dryft ten zależy od jakości lamp !
Przy napięciu zasilania 400Vdc i małych prądach anodowych (duże rezystory Ra dla uzyskania jak największego wzmocnienia) stopnia, napięcia na anodach różnicowego stopnia wejściowego są niewielkie i niewielkie są ujemne napięcia siatek i siatki generują ujemne, bardzo niewielkie ale trochę nieliniowe prądy. Gdy impedancja źródła sygnału jest niewielka nie ma to żadnego znaczenia.
Przy średnich częstotliwościach wzmocnienie obu stopni przekracza 3200 razy a więc jest ogromne.
Gdy impedancja źródła sygnału może być nietypowo duża, napięcia na anodach (rozwiązanie b ) stopnia wejściowego jest większe i sygnały z anod są podane do siatek drugiego stopnia przez dzielniki R z bocznikującymi C obniżające napięcie wspólne. Stałe czasowe są zgrane z obwodem Lead w katodach i razem tworzą jeden Lead. Rozwiązanie to nie jest polecane.
Zniekształcenia generowane przez parę różnicową są kilkanaście razy mniejsze niż przez pojedynczą triodę. Układy różnicowe tłumią też zakłócenia z napięcia zasilania. W układach różnicowych w ogóle nie występują efekty „zatykania” się przy przesterowaniach.
Układ ten sprawdzono modyfikując fabryczny wzmacniacz z lampami wyjściowymi EL34. Nie ma on globalnego sprzężenia zwrotnego. Przy częstotliwości 1 KHz ze znamionową mocą wyjściową zmierzone zniekształcenia nieliniowe przekraczają 11 %. Z omawianym układem nie przekraczają one 0.2%. Zniknął także niewielki przydźwięk 100 Hz. Stopień wyjściowy jest nieoptymalny. Z lepszym stopniem zniekształcenia spadną poniżej 0.07%. Dwa te zera w THD są cenne marketingowo.
Sprawdzenie.
Regulator dla obiektu BP lub HP jest podwójnie trudny bo zadanie jest podwójne. Regulator ma jak zawsze zapewnić dobre zachowanie nie tylko dla szybkich sygnałów ale też dla sygnałów wolnych, które obiekty mocno deformują.
Zadanie jest potrójnie trudne gdy uwzględnimy rezonanse transformatora wyjściowego.
-Posługując się schematem omówionego lampowego wzmacniacza (podano parametry transformatora wyjściowego, pdf do lamp ECC83 i EL34) narysuj charakterystykę częstotliwościową otwartej pętli czyli Bodego
Ćwiczenie.
Obiektami regulacji HP są tu dwa proste wzmacniacze Audio ze sprzężeniami pojemnościowymi. Są to od dołu częstotliwości filtry górnoprzepustowe II rzędu a od góry dolnoprzepustowe. Zasilane są niewielkim napięciem.
Pomiar programem RMAA lub innym wskazuje że ich parametry są nędzne. Oscyloskop podaje wykres Bodego.
Regulatory pętli wykonano ma OPA2132 / LM101 ale na schematach nie podano wartości części elementów. Tylko części elementów aby zmniejszyć skalę trudności.
Przy niskich częstotliwościach w pętli działa kompensacja Lag. Od średnich częstotliwości wzmocnienie regulatora jest podniesione kombinowaną kompensacją Lead a następnie redukowane. Dzielnik globalnego sprzężenia zwrotnego ma kondensator Lead.
-Po pomiarze wzmacniaczy ustal optymalne wartości elementów regulatora aby uzyskać jak najlepsze rezultaty pomiarów RMAA.
-Porównaj charakterystyki Bodego otwartej pętli z uzyskanymi „optymalnymi” elementami z istniejącymi już fizycznie projektami.
-Z pomocą RMAA sprawdź czy poprawa parametrów dla istniejących regulatorów jest taka jak oczekiwano
-Generatorem i oscyloskopem sprawdź odpowiedź nieliniową przy przesterowaniu.





Czyli elektrownie jądrową moga nam wybudowac Korea, Chiny albo Rosja. USA i Francja to FRAUD.
OdpowiedzUsuńDobrze to wiedzieć.