niedziela, 4 sierpnia 2013

Desertec

Desertec

Desertec był najbardziej ambitnym zamierzanym miedzynarodowym przedsiewzieciem w histori ludzkosci. Do 2050 roku panele fotovoltaiczne i lustra CSP (Concentrated Solar Power ) zbudowanych elektrowni słonecznych miały miec powierzchnie blisko 17 000 kilometrow kwadratowych. Elektrownie słoneczne miały byc umieszczone na pólnocnej Sacharze a generowana energia miała byc kablami HVDC przeslana pod Morzem Srodziemnym do Europy. Według optymistycznej zapowiedzi powstałego konsorcjum koncernow z 2009 roku pierwsza energia z Tunezyjskich elektrowni miała zasilic europejska siec juz w 2016 roku. W 2050 roku generowana energia miała stanowic 1/3 zuzywanej w Europie energii.  Wartosc projektu wynosiła okolo 400 mld Euro.
Planowane zadania były wykonalne. Obecni w konsorcjum Siemens i ABB sa swiatowym liderami w technologi przesyłu wielkich mocy liniami pradu stałego.
Trudno jednoznacznie ocenic co stało sie przyczyna porazki. Arabska wiosna udowodniła ponad wszelka watpliwosc ze panstwa arabskie sa niestabilne politycznie i poczynionym inwetycjom nie sposob bedzie zapewnic bezpieczenstwa. Rzady panstw arabskich naciskane przyszłymi żądaniami obywateli z pewnoscia musiałyby zarzadac od europejskich wlascicieli elektrowni podwyzszenia opłat za uzytkowanie pustyni. Niewykluczone ze projekt zostanie podjety w przyszlosci.
W 2012 roku konsorcjum liczyło 36 powaznych firm a w tym ABB, Bosch i Siemens. Obecnosc tych poteg technologicznych była w zasadzie gwarancja powodzenia przedsiewziecia. Niestety w 2012 roku Siemens i Bosch ogłosili ze wycofuja sie z konsorcjum.

Insolacja (czyli gestosc energi strumienia swiatla słonecznego) na granicy atmosfery Ziemi wynosi przecietnie 1366 watow na metr kwadratowy. Atmosfera zatrzymuje czesc energi i zostaje około 1000 watow na metr kwadratowy, oczywiscie w poprzek strumienia. W zaleznosci od pory roku strumien swiatła pada pod roznym katem na rozne miejsca na Ziemi co zmniejsza insolacje powierzchni. Wyliczenie rocznej insolacji nie jest szczegolnie trudne - wystarczy znajomosc trygonometrii sferycznej i umiejetnosc wyliczenia kilku całek.
Na mierzona insolacje ma wpływ zachmurzenie a ono jest zwiazane z ruchami atmosfery i innymi zjawiskami globalnymi.


Obrazy powyzej [Wikipedia] pokazuja srednia wieloletnia mierzona insolacje (całka po czasie z insolacji powierzchni ) w styczniu i kwietniu w okresie 1984-1993. Roczna insolacja zawiera sie miedzy 800 - 950 kWh/(kWp·y) dla Norwegii do 2,900 dla Australi. Niestety roczna insolacja na obszarze Polski jest mierna co stawia pod znakiem zapytania rentownosc inwestycji w energetyke słoneczna.
Powierzchnia zajmowana przez elektrownie fotovoltaiczne i CSP jest zblizona. Oddana wlasnie do uzytku na bliskim wschodzie elektrownia CSP o mocy 100MW zajmuje 2.5 kilometra kwadratowego.
Powaznym wyzwaniem jest przesył ogromnych mocy na wielkie odległosci. Przy obecnych cenach surowcow, kapitału, pracy i energii optymalna jest w liniach HVDC strata około 3.5% mocy na 1000 kilometrow długosci lini. Dla konwencjonalnych lini pradu zmiennego ta optymalna strata wynosi okolo 5%.

Zbudowany w Chinach system przesyłowy HVDC Xiangjiaba–Shanghai o mocy 6400 MW pracuje z ogromnym napieciem ±800 kV. Oddany do uzytku w 2010 roku system o długosci 2050 km przesyła energie z hydroelektrowni Xiangjiaba w prowincji Sichuan do Szanghaju. Jest to pierwszy w swiecie system na tak wielkie napiecie. Dostawcami wiekszosci technologi był Siemens i ABB.
Tak wiec nie ulega watpliwosci ze sprawie przesyłu mocy z Sachary do Europy wymienione koncerny by z pewnoscia podołały.

Projekt Desertec miał słabe poparcie polityczne a to jak sie wydaje wynikało z realistycznej oceny bezpieczenstwa inwestycji. Na tle mocy planowanych lini przesyłowych projektu Desertec moc obecnie istniejacych lini transgranicznych jest mała.

7 komentarzy:

  1. A tak zrobiono Hiszpanów (oczywiście prywaciarzy):
    http://finanse.wp.pl/kat,1033759,title,Podatek-od-slonca-Hiszpania-uderza-w-energetyke-sloneczna,wid,15857298,wiadomosc.html

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Projektowany jest dekret zgodnie z którym od energii pozyskanej z prywatnej instalacji fotowoltaicznej trzeba będzie odprowadzić podatek !
      Widac hiszpanska panstwowa kasa jest pusta !

      Usuń
    2. Numer stary jak słońce, najpierw zakładajcie, potem podłączajcie, potem zapłacimy Wam, a na koniec fiku-miku - niezapowiedziany podatek, to samo w Czechach, ale numer jest ostrzejszy :
      "Nowy podatek ma charakter retrospektywny i zostaną nim objęci również właściciele instalacji solarnych uruchomionych w latach 2009-2010", piękne określenie: podatek retrospektywny - uważam, że temat nośny, a Czesi ślad przetarli. A my czekamy na ustawę o OZE i zyski z fotowoltaiki - oni tez czekają... na zyski :-)

      http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/1971/czechy-solarny-podatek-uchwalony

      Usuń
    3. No nie do konca, bo:
      "Z płacenia podatku zostaną jednak zwolnieni właściciele małych instalacji PV znajdujących się na dachach, których moc nie przekracza 30 kW."

      Podatek ma dotyczyc tych, co sprzedaja spowrotem energie elektryczna do sieci.

      "W dodatku, producenci energii słonecznej za naszą południową granicą zapłacą 32-procentowy podatek od premii za ograniczenie emisji CO2, które zostaną im przyznane w przeciągu najbliższych dwóch lat."

      Czyli zwykly podatek dochodowy, durne tylko, ze retrospektywny. Oraz oczywiscie po co najpierw przyznawac premie (chociaz moze to w ramach regulacji UE?) a potem z tego kazac placic podatek.

      Poza tym chcialam zwrocic uwage, ze o ile produkcja pradu z fotowoltaiki bez feed-in nie ma znaczenia dla kosztow utrzymania sieci przesylowych, o tyle produkcja z feed-in ma, i to spore. Sieci energetyczne musza byc odpowiednio zbalansowane zeby obsluzyc lokalne skoki w produkcji (wszak slonce nie swieci w nocy, a przy slonecznym dniu produkcja wieksza niz w pochmurny...), czesto to droga impreza, bo trzeba je modernizowac.

      Nie wiem jak jest w wypadku Czech, ale zanim sie cos skrytykuje warto brac takie informacje pod uwage.

      Usuń
    4. To wcześniej nie wiedziano, że sieci przesyłowe trzeba zmodernizować ? - nie zmienia się reguł w trakcie gry, pewien horyzont czasowy powinien być utrzymany, to mi pachnie zwykłym komunistycznym domiarem. Małe farmy - domowe nie są teraz problemem, bo przeważnie nie brały udział w programach dotowanych. Po prostu za duże dotacje spowodowały za dużą liczbę farm solarnych feed-in i reakcja metoda kija nastąpiła. Ale jestem pewien jak przekroczenie masy krytycznej małych ( do 30kW) instalacji nastąpi i to spowoduje, że odbiorcy ograniczą zakup energii, to tacy producenci domiar też dostaną.

      Usuń
    5. To sie nazywa fachowo "External costs of energy sources"
      Krotko mowiac siec przesylowa musi podołac bardzo duzej mocy szczytowej przy niewielkiej sredniej. Tak samo z wiatrakami. To sa naprawde niebagatelne koszty inwestycyjne a pozniej operacyjne.

      Usuń
  2. Polska AD 2013
    "Jej zdaniem dzieci z bezrobotnych rodzin uczą się za to często specyficznej zaradności. – Niestety jej część ma charakter przestępczy, na przykład wtedy gdy zbieranie złomu polega na rozmontowywaniu torów kolejowych – ocenia prof. Golinowska."

    http://forsal.pl/artykuly/723698,demografia-bezrobocie-szara-strefa-bezrobotne-rodziny.html

    OdpowiedzUsuń