sobota, 11 stycznia 2014

Energetyka 1

Energetyka 1

  Dobrobyt obywateli jest w skali swiata niezle skorelowany z poziomem produkcji energi elektrycznej. W skali swiata wzrost dobrobytu wiekszy od wzrostu produkcji energi elektrycznej uzyskali tylko Niemcy i Japonia a wiec najbardziej zaawansowane technologicznie gospodarki swiata. Zatem tylko znakomita i energooszczedna technologia pozwala na wzrost gospodarczy bez przyrostu produkcji energi.
GUS w Malym Roczniku na 2013 roku podaje ze w 2011 roku produkcja brutto energi per capita wyniosła w USA 13101 KWh, Korei 10187, Francji 8662, Japonii 7919, Niemiec 5663, Polska 4245, Chiny 3410. Produkcja Chin dynamicznie rosnie i mozliwe ze niebawem Chinczycy przeskocza Polske w tej mierze.
W 1980 roku udzial polskiej elektrycznosci stanowil 1.8% produkcji swiatowej by spasc w 2009 roku do 0.8%. Naszemu smutnemu spadkowi towarzyszy ogromny wzrost udzialu Chin i Korei ale nie tylko ich.


Prezentowany wykres pochodzi wprost od zrodla danych czyli od PSE, http://www.pse.pl.
Pokazuje on moc zainstalowana w Krajowym Systemie Energetycznym w latach 1960 ÷ 2010. Rozwoj polskiej energetyki wyhamowal po 1988 roku. Caly proces inwestycji w elektrownie trwa ponad 10 lat i w 1988 roku skonczyly sie projekty zapoczatkowane w czasie epoki sekretarza Gierka. Junta jaruzelskiego nie miala zadnego pomyslu na przyszlosc kraju i rzeczy toczyly sie tylko sila bezwladnosci.
W 2010 roku Odnawialne Zrodla Energi dysponowały potencjalna moca zainstalowana 966 MW.

W Polsce zimowy szczyt zapotrzebowania na energie elektryczna występuje w godzinach wieczornych w okresie utrzymywania się bardzo niskich temperatur.
W mroznym dniu 26 stycznia 2010 roku po godzinie 17.15 zanotowano rekordowo wysokie zapotrzebowania na energie - 25449 MW.
W dniu 5 kwietnia 2010 roku zanotowano rekordowe minimum o godzinie 6.00 na poziomie - 10.300 MW.


Kolejny wykres pokazuje kto produkował moc w dniu rekordowego poboru mocy. System podołał zglaszanemu zapotrzebowaniu wszystkich klientow. To dobrze. Ale niestety margines pozostał juz bardzo maly. Zalamanie systemu w czasie ostrego mrozu lub chocby liczne wylaczenia pociagnełyby za soba spore straty materialne, szkody zdrowotne i niestety ofiary smiertelne.


Wedlug wielkosci moc dostarczyly w krytycznym dniu elektrownie na wegiel kamienny, brumatny, wodne elektrownie pompowo - szczytowe oraz elektrownie na gaz ziemny. Elektrownie pompowo - szczytowe spisaly sie rewelacyjnie i sa bezcenne dla bilansowania systemu bowiem nie tylko oddaja moc w szczycie gdy jest ona bezcenna ale pobieraja tez moc w czasie nocnej doliny energetycznej zapewniajac stabilnosc systemu. Czy PSE zapomnial o Odnawialnych Zrodlach Energi. O niczym nie zapomnial i OZE uwzglednia w swoich wykresach. Ale w tym krytycznym dniu OZE nie wniosly zupelnie nic. Takie sytuacje kiedy przy duzym zapotrzebowaniu OZE prawie nic nie wnosza sa w skali swiata nagminne.

Dzienna i roczna zmiennosc poboru mocy wynika z aktywnosci spoleczenstwa. Nieliczni wstaja juz przed godzina 5.00 aby zdarzyc dojechac do pracy. W pracy moc i energie zuzywaja wszelkie maszyny i urzadzenia. Po powrocie do domu korzystamy z licznego elektrycznego wyposazenia domu. W czasie duzych mrozow dogrzewamy sie elektrycznie co zdecydowanie nie powinno miec miejsca. W okresie letnim korzystamy z urlopow i nie zuzywamy energi elektrycznej w pracy.
Letni szczyt wystepuje około godziny 13 przy bardzo wysokich temperaturach otoczenia. Szacuje sie że urządzenia HVAC czyli Heatinhg Ventilation Air Condition pobieraja wtedy, po goracym poludniu, do 1500 MW mocy co jest pewnym nowum bowiem dawniej ich nie było..

2 komentarze:

  1. Chyba wyhamowal, tj zwolnił, a nie wychamowal, tj przestał chamieć.-)

    OdpowiedzUsuń