poniedziałek, 13 stycznia 2014

Energetyka 2

Energetyka 2

 W 2011 roku całkowite zużycie gazu ziemnego w Polsce wyniosło 14,381 mld m3. Glowne dostawy gazu z zagranicy w ilości 10,915 mld m3, uzupełnione zostały gazem pochodzącym ze źródeł krajowych w ilości 4,329 mld m3
Import z Rosji, realizowany był w ramach długoterminowego kontraktu zawartego w 1996 roku pomiędzy Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem SA (PGNiG SA) a OOO „Gazprom eksport”. Na podstawie tego kontraktu zakupiono 9,336 mln m3 gazu ziemnego. Dostawy z Niemiec i Czech wyniosły 1,58 mld m3. W pewnej czesci byl to jednak gaz rosyjski.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System zarzadza systemem przesyłowym gazu do 31 grudnia 2030 roku. Sieci gazowe wysokiego ciśnienia maja łączną długość 9 850 km. Zauwazyc nalezy ze siec przesylowa wysokiego cisnienia gazu ma zblizona dlugosc do sieci przesylowej wysokich napiec !
Moc cieplna strumienia gazu coraz czesciej podaje sie w MW a nie tradycyjnie w m3.

Az do epoki liberalizacji rynku gazu dostawy w Europie byly realizowane pomiedzy stronami zawierajacymi 20 -30 letnie kontrakty. Polski kontrakt z Gazpromem byl czyms zupelnie normalnym. Kontrakt taki dawal obu stronom realne bezpieczenstwo i pozwalal planowac dlugofalowe dzialania inwestycyjne. Tak dlugi okres kontraktu pozwalal takze na sfinansowanie systemu rurociagow przesylowych o duzej dlugosci. Norma jest okreslenie minimalnego odbioru i zasada Take or Pay. Generalnie obowiazuje swoboda umow i strony moga sie zawsze porozumiec bowiem nawzajem doskonale wiedza o co chodzi w ich biznesach.
W takim kontrakcie nie bylo miejsca na chetna do dzialalanosci strone trzecia. Poniewaz nie istnial globalny rynek gazu to cene gazu w kontraktach zawsze indeksowano do ceny ropy naftowej. Jednak odniesienie do ceny ropy wykluczalo dowolnosc cen i bezpodstawne dyskryminowanie lub uprzywilejowanie stron. Rynki gazu byly podzielone i lokalne.
Obecnie jednak gaz ziemny dostarcza ponad 25% swiatowej energi co powinno uczynic rynek gazu samodzielnym w stosunku do ropy naftowej.
Przy wydobyciu łupkowego gazu ziemnego zasada TPA zliberalizowanego rynku pozwala dolaczyc sie do sieci nowym zrodłom niezaleznego operatora na niedyskryminujacych go zasadach. Jest to plus.

Wolny rynek to rozne kontrakty i kultura kontraktow i odszkodowania za niewywiazanie sie z umowy oraz system gwarancji i ubezpieczen. Ceny na rynku wyznacza popyt i podaz Przy sztywnym popycie brak podazy powoduje gwaltowny wzrost cen kontraktow. Rynek jest plynny tylko w okreslonych sytuacjach. Przeciwienstwem wolnego rynku sa regulacje wymuszajace dzialania spolek oparte na przymusie panstwowym.
Gielda stara sie skojarzyc jak najwiecej zlecen kupna ze zleceniami sprzedazy tak aby wszystkie wymogi uczestnikow transakcji byly zachowane. Czesc zlecen nie jest realizowana bowiem przykladowo sprzedajacy wyznaczyl wyzsza cene niz akceptuja kupujacy. Transakcjami spot z reguly tylko dokupuje sie towar lub sprzedaje incydentalne nadwyzki. Rynek spotowy jest płytki i nieplynny , a przez to podatny na duże wahania cen.

Zapotrzebowanie na gaz silnie rosnie w czasie surowej zimy. Podobnie jest z energia elektryczna.
Przedsiebiorstwa rynkowe decyzje inwestycyjne podejmuja po szczegolowej analizie sytuacji tak aby uzyskac najlepsza rentownosc dla swoich operacji. Spolki zajmujace sie przesylem gazu (takze spolki dystrybucyjne) musza skalkulowac czy oplaca im sie rozbudowac infrastrukture przesylowa (i ewentualnie magazynowa) tak aby rynek gazu pozostal plynny nawet w czasie lodowatej zimy. Rynek gazu w USA jest ogromny a mimo to i tak jest czasem nieplynny. Za szczesniak.pl

"Bardzo niskie temperatury doprowadzają na przykład do gwałtownych wzrostów cen (volatility), niespotykanych w Europie (oczywiście w kontraktach opartych na ropie również) w miejscach, gdzie rynek jest mniej płynny: nie ma wystarczającej lokalnej produkcji, są zbyt małe przepustowości rurociągów albo zależy od importu LNG. Przykładem są dwa huby dostarczające do stanów New York i New England, na których regularnie dochodzi do gwałtownych wahań cen w górę. Proszę zobaczyć:


W 2013 roku doszło dwukrotnie do chwilowego wzrostu notowań spotowych na dwóch węzłach (Algonquin Citygate i Tranco Zone NY-6) do ponad 30$ (1000 dolarów/1000m3). Jednak do prawdziwego szaleństwa doszło 7 i 8 stycznia, podczas arktycznych mrozów, które dotknęły Amerykę. Ceny na Transco Zone 6 (Nowy York) doszły do $90 / million Btu (3000 dolarów / 1000 m3). Dzień zakończył się na "niskim" poziomie $55.49 (2000 tys.$ / 1000m3). Spot na Algonquin City Gates (New England) zakończył dzień na $34.10 przy rekordach $50. Na Henry Hub było spokojnie - $4.30."


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz