czwartek, 2 kwietnia 2015

Marnotrawstwo energi

Marnotrawstwo energi

1. Polacy zaczeli konsumowac energie elektryczna dopiero po II Wojnie Swiatowej. Przed II wojna światowa w Polsce nie było państwowego planu elektryfikacji. Zelektryfikowanych bylo 3% wsi przy czym na duzej czesci rozleglych terenow poludniowo - wschodnich nie bylo nawet sieci wysokich ani srednich napiec. Slabo zelektryfikowane byly tez miasta co stanowilo razacy kontrast dla miast europy zachodniej. Energia elektryczna w Polsce byla towarem prohibicyjnie drogim i stac na nia bylo tylko zamoznych. Niemiecki okupant zelektryfikowal w czasie okupacji ca 500 wsi. Polska w nowych granicach dostala zagospodarowane ziemie zachodnie po III Rzeszy a utracila zapoznione cywilizacyjnie tereny wschodnie. Skutkiem tego w 1945 roku zelektryfikowanych bylo 10% wsi.
"Komunizm – to władza radziecka plus elektryfikacja całego kraju". W ZSRR slusznie upatrywano powszechna elektryfikacje jako jeden z elementow koniecznych dla powszechnego postępu technicznego. ZSRR kupil przed wojna sporo fabryk glownie od USA oraz Niemiec i temu zawdzieczal sukcesy w budowie elektrowni oraz sieci energetycznej. Nacisk i pomoc ZSRR sprawily ze Polske i kraje bloku wschodniego dosc sprawnie zelektryfikowano.
Praktycznie po przelomie ustrojowym z 1989 roku zaprzestano elektryfikacji polskich linii kolejowych.

http://fortyy.w.interia.pl/Gierek.pdf
"W okresie 1920-1945 gospodarkę ZSRR buduje i modernizuje blisko 1000 zagranicznych firm z czego jedna trzecia obecna jest tam ciągle. Wśród tych stale obecnych 332 firm dominują firmy z USA realizując 114 kontraktów, 94 z Niemiec i 34 z Wielkiej Brytanii.
Wieloletni ambasador USA, bogacz i doradca prezydenta Roosevelta, Averell Harriman doniósl w 1944 roku ze Stalin w chwili szczerości wyznal mu ze -dwie trzecie naszego podstawowego przemyslu zawdzięczamy waszej pomocy i waszej obecności technicznej
Wielkie inwestycje firm z branzy motoryzacyjnej - Ford, General Motors , Packard - uzupelnial potęzny koncern General Electric budując w okresie 1929-1932 m.in wazną fabrykę elektrowni KHEMZ w Charkowie. Fabryka ta miala super nowoczesny wydzial budowy turbin o mocy produkcyjnej 250% największego zakladu GEC w Schenectady !. Bez kontraktu z GEC nie powstalyby liczne radzieckie elektrownie a plan elektryfikacji nie mialby zadnych szans powodzenia. GEC zbudowal takze calą infrastrukturę elektryczną na Uralu. Amerykański dyrektor stoi wtedy na czele radzieckiego przedsiębiorstwa Elektroeksploatsja. Urządzenia do komunikacji radiowej powstają dzięki koncernowi Radio Corporation of America , RCA, realizującego kontrakt z 1926 roku odnowiony i rozszerzony kolejno w 1935 i 1939 roku Lista wielkich banków i koncernów inwestujących wtedy w ZSRR jest ogromna."

2. Według danych Banku Światowego 1,2 mld ziemian nie ma dostępu do energi elektrycznej. Ponad 2,8 mld ludzi gotuje i ogrzewa się prymitywnymi piecami opalanymi zbieranym w poblizu drewnem, biomasą i odchodami zwierzat.

3. Do niedawna wzrost gospodarczy krajow wysokorozwinietych zwiazany byl ze wzrostem konsumpcji nosnikow energi i energi elektrycznej w szczegolnosci. Korelacje ta wpierw zlamaly najwyzej stojace technologicznie gospodarki Niemiec i Japoni. Cos drgnelo takze w USA. Federalna Administracja Energii Elektrycznej uwaza, że mimo wzrostu gospodarczego w 2015 roku wyprodukowane zostanie mniej elektryczności niż w 2007. W przeszlosci wzrostowi gospodarczemu krajow cywilizowanych towarzyszyl bardzo dynamiczny wzrost zuzycia energi a ich gospodarki byly bardzo marnotrawne energetycznie.


Wykres [za obserwatorfinansowy.pl] pokazuje zuzycie energi pierwotnej w krajach swiata. Istotnie zuzycie energi na glowe spadlo w Niemczech i USA ale w Niemczech jest blisko dwukrotnie nizsze niz w USA. Niemcy sa bardzo nowoczesnym i poteznym producentem wypracowujacym najwyzsze w swiecie nadwyzki w eksporcie

4. Powodem ogromnej i niepotrzebnie duzej konsumpcji i marnotrawstwa energii sa miedzy innymi
- Uzycie przestarzalych technologi produkcyjnych oraz dopuszczanie do sprzedazy przestarzalych i malo sprawnych urzadzen
- Slaba izolacja cieplna budynkow oraz ich przegrzewanie. Prymitywna wentylacja bez rekuperatorow ciepla
- Bardzo dlugie bo i ponad 100 kilometrowe dojazdy do pracy dodatkowo z czestymi korkami drogowymi
- Zbedny transport artykulow powszechnie produkowanych na duze / wielkie odleglosci
- Niepotrzebnie czeste podroze lotnicze
- Nieracjonalne uzywanie pralek, lodowek i innych sprzetow domowych. Uzycie mnostwa malo sprawnych punktow oswietleniowych do iluminacja domu. Przesadnie duze zuzycie wody zimnej i cieplej. Podgrzewanie w zimie basenow przydomowych. I tak dalej
- Zbedne silne nocne oświetlenie biur, sklepów i zabytków

Obrazy z powszechnie obecnie dostepnych kamer termowizyjnych pokazuja ulatujace strumienie marnotrawionej energi.

5. Niemcy sa liderem efektywnosci sektora energetycznego w swiecie. Zaskakujaco slaba jest pozycja USA.
http://forsal.pl/artykuly/837041,ranking-sektorow-energetycznych-niemiecka-wydajnosc-i-marnotrawstwo-w-usa.html



"W ostatniej edycji rankingu Międzynarodowej Efektywności Energetycznej zostały przeanalizowane sektory energetyczne 16 największych gospodarek świata, które wytwarzają łącznie 81 proc. światowego PKB oraz odpowiadają za 71 proc. konsumpcji globalnej energii. Twórcy rankingu przyjrzeli się 31 różnym wskaźnikom, z których około połowa odnosiła się do politycznych aspektów zarządzania energetyką państw, a druga połowa do wymiernych rezultatów wykorzystywania energii. Do politycznych wskaźników należały na przykład: programy redukcji zużycia energii, standardy zużycia paliw dla urządzeń albo standardy efektywnego wykorzystywania energii przez urządzenia. Drugi typ wskaźników dotyczył zużycia energii i dostarczał wymiernych wyników. Taka analiza pozwoliła na określenie tego, gospodarki których państw najbardziej efektywnie wykorzystują energię.

Analizowane wskaźniki zostały przyporządkowane trzem sektorom gospodarki, odpowiedzialnym za zużycie energii w krajach wysoko rozwiniętych, a więc: budynki, przemysł i transport. Niektóre ze wskaźników dotyczyły więcej niż jednego sektora, jak np. efektywność generowania prądu. Każdy z krajów mógł zdobyć w rankingu maksymalnie 100 pkt., natomiast za działalność w każdym z sektorów maksymalnie 25.

Zwycięzcą rankingu za 2014 rok okazały się Niemcy. Kraj zdobył łącznie 65 pkt., co pokazuje, że wszystkie najważniejsze gospodarki świata mają jeszcze duże rezerwy, jeżeli chodzi o poprawę efektywności sektora energetycznego. Poza tym różnica potencjałów sektorów energetycznych w największych gospodarkach świata jest duża, a pomiędzy Niemcami a Stanami Zjednoczonymi (dopiero 13. miejsce w rankingu) nawet bardzo duża....
USA w ogonie

Przy przeglądaniu wyników od razu zwraca uwagę bardzo niska pozycja Stanów Zjednoczonych. Martwi fakt, że sektor energetyczny największej gospodarki świata znacznie ustępuje liderom rankingu. USA zdobyły w badaniu zaledwie 42 pkt., co oznacza stratę do Niemiec sięgającą 23 pkt. Niewydolność gospodarki tego kraju prowadzi do marnowania energii i pieniędzy. Skala ekonomii USA jest tak duża, że w przypadku niewydolności energetyki w tym kraju trudno mówić o ogólnie dobrej kondycji tego sektora na świecie.

USA poprawiły co prawda w niewielkim stopniu w ostatnich latach efektywność wykorzystywania energii. Dotyczy to przede wszystkich takich aspektów problemu jak prawo budowlane, standard wykorzystywanych urządzeń, współpraca pomiędzy rządem a przemysłem oraz (ostatnio) standard zużycia paliw dla samochodów osobowych i ciężarowych. Jednakże ogólna ocena amerykańskiej energetyki jest negatywna. W porównaniu do badania ACEE z 2012 roku kraj dokonał niewielkiego progresu, a należy wziąć pod uwagę, że mówimy o najbardziej konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarce świata.

Znacznie szybszy progres pod względem zwiększania krajowej skuteczności zużycia energii zachodzi w krajach takich jak Niemcy, Japonia czy Chiny, a więc też dużych gospodarek. Kraje osiągają te same ekonomiczne cele co USA, jednak zużywają do tego celu mniejsze ilości surowców; redukując koszty, wykorzystując alternatywne źródła energii oraz osiągając przewagę konkurencyjną nad innymi krajami. W USA marnowana jest duża ilość paliw kopalnych, a koszty energii pozostają niepokojąco wysokie.

Wyniki rankingu są skorelowane z konkurencyjnością państw. Niemcy, Włochy czy Chiny potrzebują bowiem znacznie mniejszej ilości energii (a więc też surowców) do wytworzenia takiej samej ilości PKB co USA czy Rosja. Gospodarki energetycznie efektywnych państw są więc bardziej prężne i „lekkie” od konkurentów.
Najważniejszym celem USA i innych państw o niewydolnym sektorze energetycznym powinno być usprawnienie elektrowni napędzanych paliwami kopalnymi oraz dywersyfikacja i zwiększenie inwestycji w niekonwencjonalne źródła energii."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz