niedziela, 24 kwietnia 2022

Powtorka z historii

 Powtorka z historii
Peryferyjny Kapitalizm Zależny,dostępny w Google Books:
"Wojna w Afganistanie pokazała słabość „nowoczesnych” broni w rosyjskim arsenale.Była dla radzieckich przywódców przykrym otrzeźwieniem. Mudzahedini uzbrojeni w nowoczesne rakiety Stinger zestrzeliwali radzieckie śmigłowce bojowe, a zdarzały się nawet trafienia samolotów. Do zniszczenia 240 śmigłowców i samolotów ZSRR użyto zaledwie 360 rakiet Stinger. Skuteczna wobec czołgów i transporterów okazała się także nowoczesna lekka bron przeciwpancerna. Przeciw frontalnemu atakowi kolumn czołgów, wydawałoby się niemożliwemu do powstrzymania, partyzanci użyli skutecznie nie tylko lekkiej broni przeciwpancernej oraz taniutkich min i zapór, ale także zalet terenu i wiedzy podarowanej im przez USA! Mina przeciwpancerna kosztuje 1⁄60 000 tego co czołg. . . Partyzanci zastosowali taktykę opracowana w USA, które od dawna pracowało nad tematem wojny partyzanckiej w specyficznych warunkach. Potężne siły operacyjne ZSRR nie były w stanie do końca przełamać oporu partyzantów i opanować terytorium wroga. To był kubeł zimnej wody wylany na marszałków ZSRR i upokorzenie imperium rzuconego na kolana. Doborowe jednostki zostały sparaliżowane, rozbite, a następnie stopniowo unicestwiane. Porażki w Afganistanie szokowały „ekspertów”, którzy pod koniec lat 70. twierdzili, ze czołg T-72 jest nie do pokonania. Równie pozytywna opinie miały rosyjskie śmigłowce szturmowe Mi-24. Podniosły się co prawda głosy przekonujące, ze czołgi i śmigłowce były projektowane pod katem masywnego starcia bloków wschodniego i zachodniego, a zatem nie były optymalne do terytorium i taktyki partyzantów, ale pamiętać trzeba ze mudzahedini  byli prostymi, niewykształconymi, a wręcz ciemnymi ludźmi tylko przeszkolonymi do walki.
Zewnętrze militarne porażki imperium carskiego czy komunistycznego maja ogromny wpływ na sytuacje wewnętrzną. Kompromitujące rozgromienie i likwidacja przez japonska flotę w morskiej bitwie pod Cuszima w 1905 roku floty cesarstwa dowiodło słabości technicznej, taktycznej i logistycznej oraz pokazało skale korupcji i niesprawność całego systemu. Konflikt w pełnej skali, I wojna światowa, pokazała dokładnie to samo. Wybuch rewolucji 1905 roku nie był żadnym przypadkiem. Radzieccy przywódcy z pewnością dostrzegli łudzące podobieństwa sytuacji. Skłoniło ich to do pogodzenia się z myślą o konieczności przygotowania „pokojowego” demontażu imperium zewnętrznego.
Pod koniec lat 70. „niezwyciężona” Armia Czerwona miała największa siłę bojowa względem potencjału USA. Od tego czasu USA zyskało szybko trwała przewagę i dominacje. Marzenia o szybkim zwycięstwie w Afganistanie spełzły na niczym, a wojna momentami  toczyła się na terytorium ZSRR, co budziło w Moskwie poważne obawy o destabilizacje radzieckiej Azji Srodkowej. Wywiad USA intensywnie szkodził interesom politycznym ZSRR w Ameryce Południowej, ale nie tylko tam. Dyplomacja amerykanska prowadziła twarde zakulisowe zabiegi szkodzace sowietom na wszelkie sposoby. Represje gospodarcze, którymi obłozono PRL i inne kraje, sa równie dotkliwe. Rozbudowane i wreszcie egzekwowane postanowienia COCOM18 zwiazane z blokada dostepu do nowoczesnej technologii takze zaczeły odnosic skutek. Radzieckie fabryki miesiacami stały z powodu blokowania zakupu jednej obrabiarki. Imperium miało coraz wieksze problemy z kupowaniem pilnie potrzebnych komponentów. Budowa gazociagów, które miały zapewnic Moskwie lawine dolarów, przewlekała się na skutek blokady dostaw z Zachodu technologii, która nie dysponowała Moskwa. CIA po raz pierwszy w historii doprowadziła do kradziezy przez KGB złosliwie przygotowanych dokumentacji technicznych. KGB kupiło takze wadliwe procesory podstawione przez CIA. Był to poczatek złosliwej akcji dezinformacji technologicznej."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz