sobota, 13 kwietnia 2013

Wolny Rynek

Wolny Rynek

1. Wolny rynek to neoliberalny ekwiwalent socjalizmu utopijnego.
Konkretny w sensie geograficznym i czasowym rynek to ukształtowany historycznie zespół mechanizmów umożliwiający kontakt producentów z konsumentami.
Warunki efektywności rynku sa bardzo restrykcyjne Aby rynek dobrze działal musi spełniać szereg wymogów. Najwazniejsza dla ukształtowania dobrego rynku jest jakosc i skutecznosc własciwej polityki panstwa. Dobre instytucje to dobry rynek. W rzeczywistości przedsiębiorcy bardzo rzadko konkurują z korzyscia dla klientów.
Rynek mozna analizowac w aspekcie historycznym, socjologicznym, kulturowym i komunikacji publicznej. Stworzenie i utrzymywanie całej infrastruktury dobrego rynku jest kosztowne. Totez rządy krajów Centrum nie wpuszczaja byle kogo na swój rynek. Za bezcen w żadnym razie nie oddadza nawet rąbka swojego rynku czy jednego konsumenta.

2. Porozumienia antykonkurencyjne i zmory cenowe, kartele, monopole, dotacje, dopłaty, dofinansowania, wsparcia, zwolnienia podatkowe, publiczne współfinansowane, ustawiane zamowienia publiczne i fikcyjne przetargi, podstepne wykanczanie konkurencji rekami urzedów, potezna korupcja - to jest wolny polski rynek imienia LB

3. Media bez przerwy donoszą o zmowach cenowych. To jest narastajaca epidemia i plaga. Zmowy cenowe są bardzo szkodliwe dla długookresowej racjonalnosci i efektywnosci rynku. Niemiecki urząd ds. konkurencji nałożył w marcu 2013 roku ponad 60 mln euro kary m.in na koncerny spożywcze Nestle, Ritter i Kraft za zmowę cenową i sztuczne zawyżanie cen czekolady. W nielegalne ustawianie cen słodyczy zamieszane były też inne koncerny Bahlsen, Zentis i Storck. Jak zawsze okradani byli konsumenci.




5. Globalny szwajacarski koncern Nestle (Główna siedziba w Vevey na zdjeciu) w ciągu 20 lat obecności w Polsce przejał w procesie prywatyzacji i zainwestował w byle polskie firmy lacznie 1,6 mld zł. Nestle posiada wiele popularnych marek - Gerber, Nescafe, Nesquik, Princessa, Lion, Kit Kat, Cortina, Winiary. Produkuje karmy dla zwierząt Purina, Friskies i Gourmet.
Prezes firmy zakomunikował ze Nestle Polska zainwestuje w naszym kraju w tym roku 164 mln zł i powstanie sto dodatkowych miejsc pracy. Czy jedno "rozbudowywane" miejsce pracy w przemysle spozywczym kosztuje az 1.64 miliona złotych ? Nestle jak kazdy koncern prowadzacy dzialalnosc na peryferiach stosuje "ceny transakcyjne" czyli prowadzi ksiegowosc w rajach podatkowych. Nowe faktury z rajow podatkowych przyjezdzajacego do Polski sprzetu sa zawyzone po 5 a nawet 10 razy. Skutkiem tego nie trzeba bedzie w Polsce płacic żadnych podatków.
Nestle w odzywkach dla małych dzieci "Gerber" sprzedawał MOM czyli Mięso Oddzielane Mechanicznie
Agencja Reutera ujawniła że Nestle zakupuje i zakłada fałszywe profile firm, uzytkownikow i konsumentow na portalach społecznościowych oraz wdrażył zespół ludzi dla szybkiego reagowania na negatywne opinie mediów. W ciągu kilku minut “cyber armie” odpowiadają na pytania i krytykę w całej sieci.
Nestle Digital Acceleration Team (DAT) to cyber komandosi Nestle. Jednostka DAT to dobrze opłaceni informatycy, marketingowy oraz PR’owcy. Celem DAT jest zapewnienie szeroko rozumianego “dobrego wizerunku” firmy w Internecie. Tak wiec natychmiast po ujawnieniu ze odzywki Gerber sa toksycznym smieciem DAT zaciekle bronił marki Nestle i atakował krytyków.
Nestle zyski uzyskuje dzięki redukcjom kosztów - wyzysk, mobbing, oszustwa podatkowe.

4. Zastanawiajac sie dlaczego wynagrodzenia Szwajcarow sa siedmiokrotnie wyzsze niz Polakow zjedz sobie na sniadanie Corn Flakesy. W pracy do Nescafe przegryz sobie batonik Lion. Na obiad ugotuj zupkę Winiary. Kiedy myslenie cie zmeczy siegnij po łyk wody Nestle.

5. Placimy podatki na utrzymanie juz 12 instytucji kontrolnych wyposazonych w uprawnienia słuzb specjalnych. Tymczasem instytucje markuja prace lub są przezarte korupcją

6.W kwietniu każdego roku koncern Porsche wypłaca swoim wykwalifikowanym pracownikom premię od zysku firmy. W tym roku premia wyniesie 8111 euro i w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła o 911 euro ze względu na obchodzony właśnie przez Porsche jubileusz powstania tej legendarnej "911" marki samochodowej
Taki maja kaprys wlasciciele ze uwazaja ze sukcesy firmy to jednak w zdecydowanej wiekszosci efekt pracy całego zespołu firmy a nie tylko zarzadu.

7. Wystarczy spojrzec za miedze do kraju Porsche. Niemcy nie maja duzo zasobow naturalnych. Niemcy nie sprzedaja za lapówke swojego rynku i konsumentow. Potezny eksporter płaci 4-5 razy wyzej niz zarabiaja polacy. Nie kradna i dbaja o swoj kraj. Cupiditas mater omnium malorum co sie wykłada jako - chciwość matką wszelkiego zła.

8. Aby zdyskredytowac wizerunek konkurentów z europy wschodniej, próbujących ekspansji na zachodzie, w oczach potencjalnych klientów prowokuje i podsyca sie niepokoje. Kiedy siec Netto usiłowała wprowadzic do sprzedazy w ojczystej Dani produkty z Polski od razu podniosła sie krytyka. Minister rolnictwa zaćwierkała: „Netto będzie kupować polskie produkty. Hm. To oznacza więcej pestycydów, gorsze traktowanie zwierząt i niższe płace. Wybór należy do was”.
Pod ostra krytyka szef sieci Netto stwierdził: „Klienci chcą duńskich produktów, a to od nich zależy, co wstawimy na półki w naszych sklepach"
Czy wiecie juz po co w Danii są służby specjalne ?

9. Polska polityka prywatyzacyjna od poczatku zorientowana była na zachodnich inwestorow czyli obcy kapital. Zagraniczne firmy gratisowo przejmowały tez rynek. Oczywiscie uniemożliwiały tym samym powstanie i rozwój konkurencyjnych firm polskich. Wytwarzana przez wyzyskiwanych polskich pracownikow wartosc dodana jest ewakuowana do krajow macierzystych koncernow co gwarantuje brak kapitału inwestycyjnego w polsce i uzaleznienie polski od zachodnich inwestorow.
Polscy politycy, ale tez spoleczenstwo, chciało szybkiej konsumpcji po latach komunistycznych postów. Tym motywowano pospieszna sprzedaz roznych zakładów za psi grosze. Tu i teraz , po nas chocby potop. Autor od 1989 roku prezentuje poglad ze zachodni inwestorzy przyniosa nam krotkotrwała poprawe konsumpcji kosztem przyszłych 100 lat biedy. Dopiero teraz ten jakze oczywisty wniosek dociera do politykow i spoleczenstwa.

10. Firmy ktore sprzedano były rozne. To prawda ze wiele firm bylo niedoinwestowanych i zaniedbanych czy nierentownych. Nalezalo jednak po neutralizacji wplywow nomenklatury i bezpieczniactwa zaprowadzic w dobrze rokujacych firmach normalny zarzad , dokupic pare maszyn i firmy ewentualnie sprzedac 10 razy drozej niz to uczyniono.
W wielu wypadkach firmy nalezalo po prostu oddac za darmo ale w zamian za egzekwowalne zobowiazania inwestora. Czesi za swoja Skode wzieli 1 korone ale uzyskali powazne, egzekwowalne zobowiazanie Niemcow. Produkuja swietne samochody. FSO nalezało po prostu dac powaznemu koncernowi motoryzacyjnemu.

11. Kaliskie Zakłady Koncentratów Spożywczych "Winiary" zatrudnialy ponad 1600 osób skupujac od rolnikow produkty rolne. Oferta handlowa miała 176 pozycji. Tylko w latach 1958-1960 państwo zainwestowało w rozwój Winiar astronomiczną wówczas sumę 85 mln zł
Zaklady miały w 1994 roku 70% rynku koncentratów spożywczych i żywności instant w Polsce. Firma osiagała wysokie zyski planujac z wlasnych srodkow w okresie 5 lat inwestycje na 100 mln dolarow. Zarzad i załoga Winiar proponowała spółkę pracowniczą. Bez podania przyczyn propozycje odrzucono. Ponoc znacznie wiecej niz Nestle oferował norweski koncern Toro. Rozne szacunki wzkazywały ze Winiary i rynek warte sa ponad 1 mld dolarow. Nestle zapłaciło zalosne 70 mln dolarow. Obecnie Winiary sa linia do konfekcjonowania obcego towaru i magazynem. Ciekawe czy aresztowany w zwiazku z prywatyzacjami Gromosław Czempinski wie cos o tej prywatyzacji. A moze "kasjer od szwajacarskich kont lewicy" jest kompetentny w temacie. W koncu Nestle jest szwajcarskie.

12. Dobre wyniki miała Polfa Poznań. Zarzad koncernu Glaxo ocenił wykonany w Polfie audyt i zebrał dane o rynku. Przedstawiciele Glaxo (vide ich afery korupcyjne ) negocjujacy z ministem Kaczmarkiem mogli od reki zapłacic 1 mld dolarow a przy wyzszej cenie mieli uzyskac wytyczne zarzadu do dalszych targow. Polfe sprzedano za 270 mln dolarow czyli za mniej niz wartosc gotowych lekow w magazynie firmy.

13. W latach 1999-2006 pracownicy Philipsa korumpowali dyrektorów polskich szpitali kwotami od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych, za ustawianie przetargów na sprzęt medyczny. W 2008 roku ABW zatrzymała w związku z tą sprawą dyrektorów dziewięciu szpitali.
Obecnie 4,5 mln dolarów kary nałożyła na firmę Philips Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Firma została ukarana za... łapówkarstwo w polskim oddziale koncernu.


8 komentarzy:

  1. Fajnie, tylko odpowiednie polskie służby są głuche i ślepe na takie informacje.
    Co dalej? Wyprzedaż za łapówki nie będzie skutkować niczym?
    Czy to jest jeszcze nasz kraj?

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobre przykłady - pokazują jak decyzje polityczne/administracyjne, jak brak wolnego rynku - niszczą kraj.

    Szkoda,że nie skorzystano z wolnorynkowego systemu sprzedaży jakim jest licytacja.
    Widocznie ktoś musiał coś zyskać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jest cala ksiazka gruba takich przykladow. "IV rozbior Polski". I autor czesto nie rozpisuje sie na poszczegolne przyklady. Czasami jest to np pol strony an zaklad.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tylko wnioski mylne - państwowy majątek jest rozkradany przez skorumpowanych zarządców, a ludki płaczą że za mało kontroli.... Nie martwcie się tak, państwowe to nie znaczy 'Wasze', państwowe jest 'Ich', należy do stada świń które mianowały się zarządcami folwarku i cudzej własności. Prywatyzacja to nie jest kradzież, kradzieżą zwykle była wcześniejsza nacjonalizacja...

    OdpowiedzUsuń
  5. "Polska" prywatyzacja nie miala nic wspolnego z jakimkolwiek rynkiem. Była tylko i wylacznie czysta korupcją. W praworzadnym panstwie taka gigantyczna kradziez jest nie do pomyslenia.
    Prywatyzacja przeprowadzona pod kierunkiem zmarłej brytyjskiej premier - baronessy w latach osiemdziesiatych była wzorem rozsadku i przezroczystosci. Taka sama prywatyzacja ogromnie pchnełaby nasza gospodarke do przodu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proponuje najpierw obejrzec serie BBC http://en.wikipedia.org/wiki/The_Mayfair_Set

      a potem wypowiadac sie na temat praworzadnosci i metod dzialan M. Thatcher.

      Usuń
  6. Oczywiscie to, ze w GB byla korupcja i tluste koty oblowily sie kosztem zwyklych ludzi nie znaczy, ze w Polsce jest lepiej :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja jestem ostatnia osoba ktora mogla byc wykazac sympatie dla neoliberalizmu i jego wstretnych metod. Niemniej jednak prywatyzacja w GB była prowadzona w sposob przejrzysty. Rzad nikomu za lapowke noca nie sprzedawał firm za 10% wartosci. Wyceny byly do wgladu podobnie jak cala dokumentacja transakcji. W wielu wypadkach na drodze sadowej kwestionowano wyceny. Biorac pod uwage skale tej akcji musialy wystapic rozne naduzycia i przestepstwa - to jest jasne.
      Natomiast u nas, tak jak zreszta w rosji, prywatyzacja byla zwyklym, bezczelnym zlodziejstwem.

      Usuń