10 SPOSOBÓW MANIPULACJI SPOŁECZEŃSTWEM, O KTÓRYCH MUSISZ WIEDZIEĆ!
https://www.odkrywamyzakryte.com/10-sposobow-manipulacji-spoleczenstwem-o-ktorych-musisz-wiedziec/
"W latach osiemdziesiątych Noam Chomsky, amerykański profesor lingwistyki, krytyk polityki zagranicznej i przemysłu medialnego opracował listę „10 strategii manipulacji medialnych” dokonywanych przez władzę polityczną i korporacje biznesowe. Jego praca po upływie wielu lat wciąż jest aktualna. Poznajcie 10 sposobów powszechnie wykorzystywanych manipulacji społeczeństwem.
Władza może wszystko
Nie od dziś wiadomo, że głównym założeniem władzy w dążeniu do osiągnięcia założonych celów jest manipulowanie naiwnym społeczeństwem, oszukiwanie, mamienie, opowiadanie barwnych historyjek i uśpienie ich czujności.
Wraz z kolejnymi latami to zaślepianie się pogłębia i przybiera na sile.
Noam Chomsky wybitny amerykański filozof, działacz polityczny i profesor lingwistyki, medioznawca i krytyk amerykańskiego systemu korporacyjnego w mediach, analizując rozwój największych koncernów informacyjnych w Stanach Zjednoczonych, w latach osiemdziesiątych ujawnił strategie manipulacji, jakimi posługują się “elity” władzy, aby kontrolować społeczeństwo.
Rzekomo wolne media są w rzeczywistości sterowane przez władzę polityczną, ekonomiczną i gospodarczą.
W związku z tym stosują skuteczne strategie manipulacji, które działają nawet na społeczności wysoko wykształcone i inteligentne.
Chomsky uważa, że w głównej mierze za taki stan rzeczy odpowiadają media prywatne, które promują najlepszych dziennikarzy, obiecują im wysokie wynagrodzenia i sami mimochodem podsuwają im interesujące kąski, plotki, historie i przecieki.
W rzeczywistości chodzi o odwrócenie uwagi od prawdziwego przedstawienia stanu rzeczy.
Media pod pręgierzem rządowych władz filtrują informacje, stosują prywatną cenzurę i selekcję, którą potem karmią naiwnego obywatela.
10 sposobów manipulacji
W toku swoich analiz Noam Chomsky opracował 10 strategii manipulacji, które stosują media w omamianiu społeczeństwa.
Wiele z nich obecnych jest w naszym codziennym życiu.
Odwracanie uwagi – jeśli chcesz odwrócić społeczeństwo od zainteresowania podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki, oddalić ich od spraw istotnych i wszelkich zmian wprowadzanych przez rząd, odwróć ich uwagę. Ta strategia to klucz do manipulowania społeczeństwem. Jej celem jest zaprzątanie myśli obywatela informacjami błahymi, nieistotnymi – takimi, które „wypełnią głowę” i nie pozwolą na myślenie.
Jest problem, jest rozwiązanie – „problem – reakcja – rozwiązanie”, czyli strategia, w której tworzony jest problem (np. kryzys ekonomiczny), mający na celu wywołanie u odbiorców określonych oczekiwań i reakcji (sprzeciw, obawy, protesty). Następnie podawane jest gotowe rozwiązanie (obniżenie zasiłków itp.). W taki oto sposób władza się usprawiedliwia i jest bez winy, bo przecież problem trzeba było jakoś rozwiązać.
Stopniowanie zmian – zmiany należy wprowadzać stopniowo, krok po kroku, długotrwale, przez lata. Jednoczesne zaostrzenie przepisów, wzrost kar, odebranie świadczeń, podniesienie wieku emerytalnego itp. byłoby szokiem i wywołało bunt oraz rewolucję. A tak – powoli i do celu.
Odraczanie, czyli wszystko będzie dobrze – jeśli jakaś zmiana jest niemile widziana przez społeczeństwo, należy ją odroczyć i wprowadzić w przyszłości. Wówczas ludzie przyzwyczają się myśli, że „jakoś to będzie”, „przetrawią” to co ma im do zaproponowania rząd i bezboleśnie przyjmą wprowadzane zmiany.
Traktowanie dorosłych jak dzieci – infantylne słownictwo, uproszczony język, łagodność komunikatów, wypowiedzi w tonie skierowanym do dzieci i osób chorych umysłowo, stosowane w większości reklam i komunikatów przekazywanych opinii publicznej są sposobem na skuteczną manipulację. To proste działanie w myśl zasady: „Jeśli będziesz mówić do osoby, jakby miała ona 12 lat, to po wpływem sugestii prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat”.
Przywoływanie emocji – kolejną strategią jest manipulowanie emocjami i odrzucenie racjonalnego podejścia do życia. Emocjonalnie nacechowane komunikaty, budzące lęki, pragnienia, niepokoje itp. i odrzucające trzeźwość racjonalnej analizy i myślenia, sprzyjają wywoływaniu u odbiorcy określonych, pożądanych przez władzę zachowań.
Ignorowanie społeczeństwa – w dążeniu do celu należy skupić się na obniżeniu poziomu inteligencji społeczeństwa. Obywatel musi stać się niezdolny do zrozumienia technik oraz metod stosowanych kontroli i zniewolenia.
Przeciętność mile widziana – kim się najlepiej manipuluje? Ludźmi przeciętnymi. Dlatego też media muszą promować wulgaryzmy, głupotę, brak wykształcenia oraz przeciętność jako elementy bycia „na topie”, „cool”, „ekstra” itd.
Bunt kontra poczucie winy – jeśli ludzie zaczną się buntować, zmień ich agresję w poczucie winy. Taka strategia pozwala wytworzyć w jednostce poczucie bycia winnym za wszelkie niepowodzenia, obniżyć jej poczucie własnej wartości, a w konsekwencji doprowadzić do depresji i zahamowania podejmowania jakiejkolwiek aktywności w kierunku zmian.
Poznaj bliźniego swego lepiej, niż on zna siebie samego – współczesna, zaawansowana technologia i postęp w każdej dziedzinie nauki pozwoliły systemowi poznać jednostkę lepiej, niż ona sama zna siebie. Dzięki temu władza w większości przypadków wie o swoich społeczeństwach więcej i może sprawować większą kontrolę.
Ile z tych technik jest stosowanych współcześnie?
Ile razy dajemy się tak łatwo zmanipulować systemowi?
I wreszcie – czas najwyższy na koniec takiego traktowanie ludzi!"
Dziękuję za przypomnienie.
OdpowiedzUsuńSztuka manipulacji jest stara jak swiat
OdpowiedzUsuń