wtorek, 14 listopada 2023

Fikcja SMR

 Fikcja SMR

W konwencjonalnej energetyce cieplnej, jądrowej i hydroenergetyce szeroko wykorzystywany jest efekt skali polegający w ogólności na tym że kilogram jednostki mocy maszyny większej mocy waży mniej niż w mniejszej maszynie. Generator synchroniczny bloku o mocy 500 MW wydaje się niewiele większy od generatora mocy 200 MW !

Piekielnie długie czasy budowy dużych bloków jądrowych wynikają z ciągłego, bezrozumnego zaostrzania przepisów pozornego bezpieczeństwa czyli zmiany reguł gry w czasie gry. Budowany blok jest ciągle przeprojektowywany. Koszt przewlekłego zaangażowania kapitału inwestycyjnego staje się bardzo wysoki co przekłada się na cenę generowanej energii.

Bloomberg pisze o fiasku projektu małych, modułowych reaktorów jądrowych (SMR - Small Module Reactor ) amerykańskiej firmy NuScale. Były on raczej hasłem marketingowym niż realnym projektem. Pierwsza elektrownia o mocy 462 MW miała zostać zrealizowana do 2029 roku w Idaho. Nie udało się jednak znaleźć wystarczającej liczby klientów na odbiór energii ( zbyt droga ) z tego projektu i w ostatnich dniach podjęto decyzję o jego zakończeniu. Wydarzenie to zachwiało nadziejami na renesans energetyki jądrowej w USA. Już w styczniu 2023 ogłoszono, że planowany koszt energii wzrósł o 53 % do 89 dolarów za MWh. W połączeniu z inflacją i wysokimi stopami procentowymi dodatkowe obawy dotyczyły również finalnych kosztów inwestycji.
Lista firm, która chcą "sprzedawać" SMR, jest stosunkowo długa, jednak reaktor NuScale był najbardziej zaawansowany w procedurze zatwierdzania przez amerykańską Komisję Dozoru Jądrowego. Żaden komercyjny SMR jeszcze nigdzie nie powstał, więc wszystkie koszty i harmonogramy bazują na zgrubnych szacunkach. Jedyne pracujące SMR jak na złość są w Rosji ale nie są specjalnie ekonomiczne i rząd nie jest nimi zachwycony.
Co gorsza z przecieków informacji wynika ze SMR-y produkują na jednostkę energii koszmarnie dużą ilość odpadów promieniotwórczych których boją się społeczeństwa !

Duże projekty a szczególnie duże projekty jądrowe mają tendencję do mocnego przekraczania harmonogramów i budżetów. Według niedawnej analizy Benta Flyvberga, duńskiego profesora specjalizującego się w badaniu tzw. megaprojektów, średnio tego typu przedsięwzięcia przekraczają pierwotnie planowane budżety o 120 %.

Technologia SMR-ów "miała" być oparta na masowej, modułowej, dobrze zorganizowanej i kontrolowanej produkcji fabrycznej. Miało to skutecznie minimalizować ryzyko wzrostu kosztów i terminów.

Obecnie SMR-y muszą zmagać się z rosnącą konkurencją odnawialnych źródeł energii oraz magazynów energii. Tania energia odnawialna w USA wypycha z rynku energię z droższych, konwencjonalnych jednostek. Tymczasem bloki jądrowe praktycznie bez regulacji mocy, aby były opłacalne, powinny pracować cały czas z pełną mocą jako podstawa systemu elektroenergetycznego. Tymczasem Zielona Energetyka bardzo regulacji mocy pożąda !

11 komentarzy:

  1. Przecież premier Morawiecki obiecał setki reaktorków !

    OdpowiedzUsuń
  2. https://www.orlen.pl/pl/zrownowazony-rozwoj/projekty-transformacyjne/smr
    ORLEN Synthos Green Energy to spółka odpowiedzialna za przygotowanie i komercjalizację w Polsce technologii MMR i SMR, czyli mikro i małych reaktorów jądrowych. To jedna z najbardziej efektywnych, najtańszych i bezpiecznych technologii produkcji energii. Inwestycja będzie kolejnym ważnym elementem dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii przez ORLEN, zwiększającym bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski oraz regionu.

    SMR to technologia, która otwiera przed ORLEN szereg możliwych synergii. Biorąc pod uwagę dotychczasowe kierunki rozwoju i realizowane inwestycje, które zakładają między innymi dynamiczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej i fotowoltaiki, SMR mogą stanowić bezemisyjną alternatywę dla obecnych aktywów energetycznych Grupy ORLEN.

    OdpowiedzUsuń
  3. Uważam że należało by natychmiast wywalić wszystkich Pislamistow ze spółek skarbu Państwa zajmujących się energetyką jądrową. Dość już szkód wyrządzili. Proponuje mianować ministrem od energetyki pana Rafała Trzaskowskiego. Zarządzał największym miastem ma doświadczenie i kompetencje a co najważniejsze posiada ZESPÓŁ kompetentnych sztabowców. Nie jak Jarosław.Były różne projekty unijne np. otwarcie nowej linii metra, oczyszczalnia Czajka itp. słowem duże projekty budowlane nie straszne. Ciemnogród Polski zasługuje na świetlaną przyszłość. Katolikom należy wytłumaczyć że to jedyna droga i przypomnieć słowa Ewangelii,, Lud który siedział w ciemnościach ujrzał światłość wielką. I mieszkańcom krainy śmierci wzeszło światło zbawienia." Przecież już katolicka mistyczka Kowalska przepowiadała że z Polski wyjdzie ISKRA która rozpali cały świat. Niechże więc Pan Rafał Trzaskowski stanie się tym współczesnym Prometeuszem który nam tą iskrę skrzesze.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Wcześniej 8 lat przez PIS-lamem elektrowniami atomowymi zajmował się Platforma Oszustów. Poszedł na to miliard zyli.

      Usuń
    2. Witam.Ale teraz mówią że są nowi, lepsiejsi, bardziej demokratyczni i praworządni. Ludzie przy urnie orzekli że godni oni są drugiej szansy. Tylko oni Teraz chcą 2 miliardy zyli. Znaczy dwa razy lepiej będzie.

      Usuń
  4. W punktach:
    1. Poza efektem skali istnieje również efekt serii i SMR ma na tym bazować
    2. Małe reaktory jądrowe – sporo okrętów wojennych ma napęd jądrowy i działa w tej skali
    3. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. Dzisiaj to raczej jest potrzebna jakakolwiek moc bo OZE dość marnie (https://www.pse.pl/home - można sprawdzić aktualne a jak trochę pogrzebać to i historyczne dane) – pewność pracy OZE i ewentualne koszty to temat na inną rozmowę.
    4. SMR dla Synthosu miał zasilać instalacje syntezy chemicznej – stałe zapotrzebowanie, przynajmniej część reszty planowanych reaktorów duże zakłady pracy o pracy ciągłej, reszta teoretycznie (patrząc po lokalizacji) mają być elektrociepłowniami więc spełnia warunki stałego, ciągłego obciążenia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystkie podane "informacje" są nieprawdziwe.
      Na przykład - "mają być elektrociepłowniami więc spełnia warunki stałego, ciągłego obciążenia." Zapotrrzbowanie na moc cieplną z elektrociepłowni zmienia się w zakresie 14-100 % a wiec fałsz jest oczywisty.

      Usuń
    2. Przy stałej czasowej układu cieplnego rzędu 1-2 dni? (parociągi itd.) i wykorzystaniu zasobników na ciepło (znacznie tańsze i efektywniejsze niż na energię elektryczną)? 14% to pewnie woda użytkowa w lecie a 100% grzanie po 3-4 dniach silnych mrozów?

      Usuń
    3. Witam. Również zdaniem podane "informacje" są nieprawdziwe.

      Usuń
  5. Czy można wszystkie pisowskie guziki do głosowania w Sejmie i Senacie podpiąć pod guzik Kaczyńskiego i Tłuste Koty wysłać na urlop ?

    OdpowiedzUsuń