sobota, 29 czerwca 2013

Likwidacja OFE

Likwidacja OFE

 Za pozyskane od płatnikow, za posrednictwem ZUS, składki Otwarte Fundusze Emerytalne kupuje m.in obligacje skarbu panstwa. O ile dawniej  mozna było komus wytlumaczyc ze jest to kosztowny nonsens o tyle obecnie trud jest daremny - nikt w to juz nie wierzy. O tym że zreformowany w 1999 roku system emerytalny nie sprawdził się wiedza juz wszyscy.
Tym ktorym zalezy na rozwoju rynku finansowego w Polsce goraco polecam wziecie w banku kredytu na 8% i ulokowanie go na 0.5% w tym samym banku. To samo robi rzad i OFE. Mniejsze sa co prawda dysproporcje odsetek ale idea jest dokladnie ta sama. Nalezy wycofujac sie z OFE stopniowo umarzac obligacje Skarbu Państwa znajdujące się w posiadaniu OFE i tyle samo dopisywac na koncie ZUS ubezpieczonych. Sprawa z obligacjami jest prosciutka.

Druga czesc skladki OFE "inwestuja" poprzez gielde w "realna" gospodarke. Co zrobic z tymi akcjami ? Nie mozna ich od razu rzucic na rynek bowiem cena ich bardzo spadnie. Nalezy je sprzedawac stopniowo. Kazdy myslacy czlowiek musi sobie zadac pytanie w jaki sposob wtorne  inwestycje gieldowe maja sluzyc rozwojowi gospodarki. Jasne jest to ze spekulowanie akcjami raczej destabilizuje rynek i szkodzi przedsiebiorstwom.. Nie liczac kosztow operacyjnych spekulacyjna gra ma sume zerowa. Jeden gruby cwaniak zyskuje kosztem lawicy leszczy.

Rządowy przegląd emerytalny dotyczący wpływu OFE na wzrost gospodarczy stwierdza co nastepuje.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/711868,ofe_drenuja_polska_gospodarke_i_traca_racje_bytu.html

"● Prywatyzacja: dobrze już było. Fundusze, stając w kolejce do zakupu państwowych firm, podwyższały ich ceny. Jednak tempo prywatyzacji zależało nie od OFE, ale od woli politycznej kolejnych ekip. Najszybsze w relacji do PKB było w latach 1997–2001, gdy OFE dopiero startowały. Obecnie tempo prywatyzacji spada, więc wpływ OFE także będzie malał.

● Oszczędności w gospodarce: dług większy niż profity. Wzrost oszczędności wynikający z istnienia OFE nie rekompensuje zaciąganego długu (ujemnych oszczędności sektora publicznego) na przekazanie do OFE składki i obsługę zadłużenia z tego tytułu. Koszty sektora publicznego są większe od zysków z inwestycji OFE i reinwestowanych w Polsce zysków PTE.

● Wpływ OFE na rozwój rynku kapitałowego: było dobrze, jest nieźle, będzie tak sobie. OFE stały się katalizatorem rozwoju giełdy. Zwiększały konkurencję, obniżały koszty GPW, zachęcały kapitał zagraniczny do wchodzenia na parkiet. Zyskały OFE i PTE oraz firmy szukające finansowania. Jednak tracili ci, którzy musieli liczyć na banki, bo cena kredytów zależy także od wysokości długu publicznego.

● Wpływ OFE na inwestycje: niejednoznaczny. OFE były rozrusznikiem rynku kapitałowego. „Pozwoliły uniknąć sytuacji błędnego koła, w której rynek jest niedorozwinięty, gdyż nie przychodzą na niego ani emitenci akcji, ani inwestorzy, a nie przychodzą dlatego, że rynek jest słabo rozwinięty”. Jednak koszt pozagiełdowych form – kredyty czy inwestycje zagraniczne – rośnie wraz z długiem publicznym. A gdy OFE zaczną masowe wypłaty emerytur, pozytywny wpływ na indeksy się skończy, bo wypłaty będą wyższe od składek.

● Efektywność inwestowania: brak konkurencji między zarządzającymi OFE PTE. Fundusze oceniane są na podstawie średnich wyników uzyskiwanych przez wszystkie PTE. 80 proc. nowych klientów jest do funduszu losowana. Dlatego OFE działają stadnie i ujednolicają portfele, co obniża efektywność. "


Dr Lawrence E. Mitchell jest autorem wielu interesujacych opracowan a w tym " The Speculation Economy: How Finance Triumphed Over Industry "(2007). Jego prace nagradzano - ForeWord Magazine’s 2007 Gold Medal for the Best Book in Business and Economic and the 2009 “IPPY” Silver Medal for Finance/Investment/Economics), and Corporate Irresponsibility: America’s Newest Export (2001).
Professor Mitchell praktykował prawo korporacyjne w New York w okresie 1981 do 1987. Przedmiotem jego zainteresowania jest zarzadzanie korporacjami, prawo, finanse i ich historia.


 Praca " The Speculation Economy: How Finance Triumphed Over Industry " interpretuje i omawia empiryczne dane z okresu od 1955 roku do 2006 roku dowodzac ze "obrót giełdowy na Wall Street w minimalnym stopniu finansuje rozwój przemysłu”. Jedynym sektorem gospodarczym korzystającym z funduszy generowanych na giełdzie jest segment FIRE = Finanse, Insurance, Real Estate czyli Finanse , Ubezpieczenia , Nieruchomosci. Mitchell sensownie udowadnia, „że gospodarka w coraz większym stopniu opiera się na finansach, które na dodatek jedynie same siebie finansują”. Badania te prowadzą go do wniosku, „kwestionującego zasadność istnienia giełdy, która generuje znaczne społeczne koszta, bez rekompensaty w postaci znaczącego pozytywnego wpływu na realną gospodarkę”. Nie ma czegos takiego jak efektywna i bezpieczna alokacji oszczędności przez rynek kapitałowy. Koniec , kropka. Koniec marzen i złudzen o zysku bez ryzyka i cudownej alokacji srodkow w inwestycje bez łamania sobie głowy i proby przewidywania przyszlosci..
Autor wykonał kawał dobrej i bardzo potrzebnej pracy jasno i przejrzyscie pokazujac roznice miedzy pozytywna praca przedsiebiorcow i pasozytnicza akcja spekulantow destabilizujacych system, prowokujacych bessy i hossy oraz okradajacych akcjonariuszy. Finansjeryzacja odciaga uwage zarzadow firm od potrzebnych realnych dlugofalowych inwestycji w strone spekulacji i krotkiego horyzontu czasowego decyzji. I to jest prawdopodobnie najgorsze. Jedyne co mozna autorowi zarzucic to ponadprzecietne zafascynowanie Keynesem.
Ksiazka pokazuje szczegolowo historyczny proces formowania sie wspolczesnego “American corporate capitalism.”

Elementem spojnosci społecznej jest solidarnosc miedzypokoleniowa. Bez spojnosci spolecznej nie ma nawet co marzyc o dostatku a co dopiero o dobrobycie. Wstretna, falszywa, agresywna krytyka miedzypokoleniowych ubezpieczeń społecznych wyrządziła spoleczenstwu trudne do wyobrazenia szkody. Podważona została sama idea solidarności międzyludzkiej i międzypokoleniowej. Ze spoleczenstwa wielcy zlodzieje chcieli zrobic zantagonizowana i sklocona hołote.
Spojnosc i egalitaryzm przynosza wielorakie korzyści nie tylko osobom najbiedniejszym, ale wszystkim warstwom społeczeństwa. Spojne społeczeństwo cechuje wysoki poziom zaufania społecznego, mała przestępczosc, mala narkomania, lepszy stan zdrowa i większa długość życia obywateli. Po prostu dobrze, beztrosko i szczesliwie sie zyje.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz