niedziela, 25 czerwca 2017

Wzrost 14

Wzrost 14

 Prace badawczo - rozwojowe mają miejsce praktycznie tylko w przemyśle.
Sporządzane corocznie przez Komisje Europejską opracowanie, EU Industrial R&D Investment Scoreboard, poświęcone jest nakładom biznesu na badania i rozwój.
Pięćdziesiątkę europejskich  liderów R&D  stanowią  koncerny motoryzacyjne, farmaceutyczne oraz działające w przemyśle elektromaszynowym a także firmy tworzące oprogramowanie. Nowoczesność przelewa się z koncernów do współpracujących z nimi firm  firm. Daremnie szukać wśród liderów D&R banków czy instytucji ubezpieczeniowych. Taki stan rzeczy jest w całym świecie. Bez koncernów nie ma rozwoju intensywnego czyli nie ma długofalowego  rozwoju wcale. 

Jak już podniesiono motywem do mechanizacji czy automatyzacji produkcji jest droga siła robocza i jej brak. 
W Chinach od lat dynamicznie rosną wynagrodzenia pracowników. Robotnicy zmieniają także prace na lepiej płatną. Firmy muszą się mechanizować i automatyzować Z danych International Federation of Robotics wynika, że w 2015 roku w Chinach zakupiono 68 tysięcy robotów przemysłowych, czyli o 20 % więcej niż rok wcześniej. To więcej, niż w we wszystkich krajach UE łącznie !

Nie wszystkie prace badawcze i realizacje kończą się sukcesem.
Zbankrutowany system telefonii satelitarnej Iridium miał zapewniać komunikacje z każdego miejsca na Ziemi za pomocą jednego urządzenia. Firma na rozpoczęcie działalności wydała pięć miliardów dolarów. W kosmos wystrzelono 66 satelitów mających zapewnić łączność. Na Ziemi zbudowano odpowiednią infrastrukturę. Pozyskano ledwie  10 tysięcy klientów gdy prognozowano ze będą ich miliony. Minuta rozmowy kosztowała 5 dolarów ! Z telefonów Iridium nie można było rozmawiać podczas jazdy samochodem, wewnątrz budynków oraz w wielu zurbanizowanych obszarach. Ostatecznie sieć bankruta została za grosze przejęta w 1999 roku przez rząd USA. Jej satelity, i sama telefonia, działają.

W przeszłości wynalazki w różnych miejscach świata były dokonywane wielokrotnie - ale brak było komunikacji, uniwersytetów i bibliotek aby zostały szerzej poznane i zastosowane.
Warto zauważyć że dopiero systemowa  likwidacja poważnych niedoborów żywności przyniosła znaczny wzrost gospodarczy. Dawniej umierało się szybko i nie mogło być mowy o kumulacji wiedzy i doświadczenia.

Postęp w niektórych dziedzinach produkcji  jest bardzo powolny. W przemyśle ciągle używane są maszyny sprzed 50 i więcej lat. Są całkiem dobre bowiem nie wynaleziono nowych technologii produkcyjnych w danym obszarze.

Niemcy jako globalna "fabryka fabryk" mają bardzo dobrze rozwinięty przemysł środków produkcji.

W dziedzinie energii używano siły zwierząt, kół wodnych, wiatraków, silników parowych a potem  spalinowych, turbin parowych, elektryczności, energii jądrowej, ogniw fotovoltaicznych a teraz znów wiatraków. Inwestycje w energetyce jądrowej są kosztowne.
Toshiba musi podać kwoty odpisów związanych z przeceną jej aktywów w spółce specjalizującej się w budowaniu instalacji nuklearnych CB&I Stone & Webster, która od 2015 roku należy do firmy Westinghouse Electric. Straty Toshiby mogą sięgnąć 9 mld dolarów.

Wydaje się że technologia zaczyna popadać w stagnację. Od dawna nie było żadnego ważnego wynalazku.  Robi się coraz większy szum i raban z coraz mniej istotnych odkryć i ulepszeń.

Technologia, przemysł i nauka ( oraz kultura białego człowieka zachodu ) przyniosły zachodowi spektakularny dobrobyt o czym teraz zidiociali lewacy zdają się zapominać. Europa ma 7 % światowej populacji, 25 % światowego PKB i aż połowę globalnych wydatków socjalnych. Wydatki na ochronę socjalną w Unii Europejskiej stanowią 29,5% wartości PKB Unii !
Zyciu UE ponad stan towarzyszy szalejące zadłużenie. Państwa członkowskie UE wytwarzają dziennie około 1,4 mld euro nowego długu.
Szaleństwa z imigrantami z Afryki i ekscesy poprawności politycznej  oraz miłośników wielofunkcyjnego odbytu mogą Europie poważnie zaszkodzić.

Wydaje się że globalna strefa wzrostu i bogactwa migruje do Azji.
W Chinach strefa ekonomiczna Xiongan ma odegrać kluczową rolę w planie scalania Pekinu, pobliskiego miasta przemysłowego Tianjin oraz prowincji Hebei w monstrualne megalopolis o liczbie mieszkańców szacowanej na ponad 130 mln !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz