piątek, 4 stycznia 2013

Niemiecka Uczciwość Siemensa Part2

Niemiecka Uczciwość Siemensa Part2

Siemens, jako jedna z pierwszych wielkich firm niemieckich, wspierał finansowo i propagandowo Adolfa Hitlera w jego drodze do władzy od początka lat trzydziestych. Siemens był jedną z trzech głównych firm niemieckich korzystających z niewolniczej pracy więźniów obozów pracy przymusowej.

W 1914 roku Japończycy dowiedzili się , że dowództwo Imperialnej Floty Państwa Wschodzącego Słońca pobiera do swej kieszeni rękami Siemensa 15-20% prowizji od przyznanych Siemensowi monopolistycznych kontraktów na wyposażenie i osprzęt statków.




W 1992 roku skazano dziewięciu menedżerów Siemensa, za łapówki wręczane urzędnikom przy ustalaniu lokalizacji [zdjęcie] oczyszczalni ścieków w Monachium, gdzie mieści się głowna (druga w Berlinie) siedziba centrali Siemensa. Siemens zawsze stara sie ograniczyc dynamikę sledztw wciągając jako podejrzanych wysokich urzędników Jest to strategia bardzo skuteczna bowiem prokuratorzy korumpowanych krajów boją się złąpać za ręke swój własny rzad i zawsze umarzają śledztwa.
W 1992 roku skazano więc także urzednika.

W 1996 roku sąd w Singapurze stwierdził , że Siemens przekupił ministra odpowiedzialnego za energetykę kraju i zakazał koncernowi udziału w jakichkolwiek dostawach państwowych przez okres conajmniej pięciu lat.
Prasa twierdziła ze Siemens korumpował wstrętnego nigeryjskiego dyktatora Sani Abache. Obecne śledztwa potwierdziły ze zbrodniarz wziął 70 -100 mln dolarów łapówek. Udowodniono że fundusz łapówkowy Siemensa wypłacił w latach dziewięćdziesiątych conajmniej 426 mln euro dla zagranicznych klientów. Naprawdę było to miliardy.

W 1994 roku prasa oskarzała Siemensa że łapówką wygrał wielki lukratywny kontrakt dostaw sprzętu i technologii dla Italtel, włoskiego państwowego monopolisty w telekomunikacji. Giuseppe Parella, były generalny inspektora włoskiej poczty i telekomunikacji wziął 7 mln dolarów łapówki.

Rok w rok, cały czas trwały afery łapówkarskie z Siemensem. Pomijam więc kolejne 10 lat prawdziwej historii Siemensa..

W 2003 roku okryto w Liechtensteinie dziwne transakcje finansowe Siemensa za pośrednictwem spółek off-shore. Ponieważ powstało podejrzenie ze może chodzic o finansowanie międzynarodowego terroryzmu sprawie nie można było ukręcić łba, jak to zawsze czyniono, bowiem wzbudziło by to wsciekłość węszących amerykanów. Nikt nie chciał się kopać z amerykańskim koniem.

Od 2004 roku trwały poważne, niejawne postępowania w Liechtensteinie i Szwajcarii dotyczące wielkiej korupcji Siemensa. Pranie brudnych pieniędzy, malwersacje , oszustwa podatkowe i korupcja. Jak sie pożniej okazało Siemensa miał przecieki z tych śledztw.

W marcu 2006 roku śledczy przeprowadzili rewizje w szwajcarkim oddziale Siemensa i zamrozili na kontach ponad 200 mln Euro z podejrzanych transakcji.
Siemens natychmiast zamknął cały oddział mimo iż miał on dobre wyniki ekonomiczne. Sledczych upewniło to że chodzi o korupcje korporacyjną a nie prywatne defrauacje i zaanagażowany jest w korupcje zarząd Siemensa.

W ramach operacji AMIGO 15 listopada 2006 roku około trzystu prokuratorów i policjantów oraz urzędników skarbowych przeprowadziło równoczesny nalot w 35 biurach, firmach zależnych i mieszkaniach kierowników Siemensa. Zabezpieczono 36 tysięcy dokumentów Zatrzymano sześciu członków firmy, w tym dwóch szefów wydziału antykorupcyjnego (!) i prezesa Klausa Kleinfelda.

Trudno jest nawet pobieżnie streścić opisane w mediach łapówki Siemensa. Afera korupcyjna Siemensa rozwijała się lawinowo. Rząd niemiec i jego sądy zrozumieli w końcu ze walcząc z eksportowa korupcją rozmontują kraj. Od 2008 roku niemcy tylko udają ze walczą z korupcją Siemensa. Siemens zawsze ma najlepszych i najdroższych prawników a sądy dziwnie idą na wymyślane przez nich kruczki prawne.

Oskarżony w 2006 roku Reinhard Siekaczek (pracował przez 40 lat u Siemensa), jeden z dyrektorów handlowych centrali koncernu organizowal przekazywanie łapówek.
Najmniejsza afrykańska łapówka to 2000 Euro największa 2.2 mln Euro.
Sąd udowodnił 39 łapówek w Rosji, 33 łapówki w Nigerii i 6 w Libii.

Według sądu Siemens na przestępstwach zyskał 200 mln Euro. Według oskarżonych 15 tysiecy pracowników wypracowało 4 mld Euro PKB. Jak widać sprawa jest wieloaspektowa.
Oskarzeni broniąc się twierdzili że łapówki było zwyczajowo przyjętym elementem biznesu Siemensa oraz ze dokładnie tak samo postępowali francuzi , amerykanie i brytyjczycy. Po prostu panuje kultura korupcji i w takiej Afryce , Ameryce południowej i Grecji bez łapówki niczego sie nie załatwi.
Za naruszenie etyki w 2007 roku zwolniono 150 pracowników a w tym 20 z oddziału Siemensa w Szanghaju. Aż 480 pracowników ukarano. Daje to pogląd o strategi działania Siemensa w której korupcja jest najważniejsza.
Media zareagowałuy kpinami na początkowe twierdzenia zarządu Siemensa ze były to prywatne defraudacje zorganizowanej grupy przestepczej a zarząd nic nie wiedział o łapówkach.

Do 1999 roku prawo niemieckie pozwalało normalnie księgować łapówki płacone za granicą jako koszty operacyjne. Potem w firmie utworzone zostały specjalne fundusze, które miały byc przykrywką dla korupcji przy załatwianiu zagranicznych kontraktów. W 2008 roku Siemens potwierdził, że na cele korupcyjne poszło conajmniej 1,3 mld euro. Suma ta cały czas rośnie.

Łapówki wykryte podczas śledztwa w pionie urządzeń telekomunikacyjnych w 2007 roku wynosiły 450 mln Euro.
W końcu zatrudniona przez kierownictwo międzynarodowa firma prawnicza D&P LLP wykazała, że podejrzenia o korupcję mogą dotyczyć transakcji koncernu z 65 krajami. Korupcja była we wszystkich pionach koncernu. Czyli korupcja była biznesem Siemensa.

Grecka komisja parlamentarna oszacowała w 2011 roku , że zawyżone ceny kontraktów kosztowały Grecje ponad 2 mld euro w latach dziewiećdziesiątych
Komisja obciążyła 15 ministrów obecnych albo byłych dwóch głównych partii, PASOK i Nowa Demokracja, które zamieniały się władzą w ostatnich 30 latach.
Greccy politycy i urzędnicy wzięli w sumie około 100 milionów euro łapówekod Siemensa. Na mocy umowy Siemens ma zapłacić rządowi Grecji kwotę 270 mln Euro odszkodowania

Były menadżer wysokiego szczebla państwowej firmy telekomunikacyjnej China Mobile został w 2011 roku skazany na śmierć za przyjmowanie łapówek od Siemens AG

Amerykańska "The Securities and Exchange Commission" w grudniu 2011 oskarzyła 6 byłych członków kierownictwa Siemensa oraz dwóch agentów o udział w procederze korupcyjnym, związanym z produkcją dowodów osobistych w Argentynie.

http://www.sec.gov/news/press/2011/2011-263.htm

Cytat - "Siemens was previously charged with FCPA violations and paid $1.6 billion to resolve the charges with the SEC, U.S. Department of Justice, and Office of the Prosecutor General in Munich."

Co ma USA do Argentyny ?
Siemens fałszował w USA dokumenty że niby firma płaciła za usługi konsultingowe. Wyprowadzone w ten sposób z firmy środki zostały następnie wyprane i zanomizowane przez szereg spółek w rajach podatkowych. Przy użyciu kurierów pieniężnych zostały przerzucone walizkami do Argentyny i wręczone tamtejszym oficjelom.

Gdyby ktoś chciał aplikować do Siemensa to dobrze widzieć jakie tam panują stosunki i jaki jest podział zadań. Cytat:

"The former Siemens and Siemens Argentina executives charged by the SEC each had a role in authorizing, negotiating, facilitating, or concealing bribe payments in connection with the DNI contract:

Uriel Sharef – A former managing board member at Siemens from July 2000 to December 2007. He met in the United States with payment intermediaries and agreed to pay $27 million in bribes to Argentine officials in connection with the DNI contract.

Ulrich Bock – Former Commercial Head of Major Projects for Siemens Business Services (SBS) from October 1995 to 2001. As the officer responsible for the DNI contract, he authorized bribe payments to Argentine government officials.

Stephan Signer –Replaced Bock as Commercial Head of Major Projects for SBS and later became Head of Business Operations and Finance at Siemens IT Solutions and Services. He authorized the payment of bribes to government officials in Argentina.

Herbert Steffen –CEO of Siemens Argentina from 1983 to 1989 and again in 1991, and Group President of Siemens Transportation Systems from 1996 to 2003. Due to his longstanding connections in Argentina and Latin America, Steffen was recruited by Sharef and met directly with Argentine officials and offered bribe payments on behalf of Siemens.

Andres Truppel –CFO of Siemens Argentina from 1996 to 2002. He regularly communicated with Argentine government officials regarding illicit bribe payments and participated in U.S.-based meetings where bribes were negotiated and promised.

Carlos Sergi –A former board member of Siemens Argentina and a business consultant for Siemens Argentina. His primary role was to serve as a payment intermediary between Siemens and Argentine government officials in connection with the DNI contract.

Bernd Regendantz –CFO of SBS from February 2002 to 2004. He authorized two bribe payments totaling approximately $10 million on Siemens' behalf.
"

Temat można kontynuowac w nieskończoność.
Oczywiscie jednym z wymienionych 65 krajów była Polska. W Polsce też są dowody osobiste i to nie jest nasze ostatnie słowo.




1 komentarz:

  1. Witam, temat dobry w świetle standardowych opinii o uczciwości Polaków i Niemców. Największy skandal łapówkowy na świecie przypisany samorządowcom (tu socjaldemokraci z SPD) przypada Niemcom, czyli u siebie też nie tacy czyści i biorą:
    "Bogatym materiałem poglądowym mogą być też niemieckie skandale łapówkarskie: w procesie o korupcję, dotyczącym budowy kolońskiej spalarni śmieci chodziło o ponad 11mln euro łapówek, z czego milion skasowała kolońska SPD. Koszty budowy spalarni wyniósł ok. 400 mln euro."
    http://www.dw.de/skorumpowany-%C5%9Bwiat/a-15231292

    http://wiadomosci.onet.pl/raporty/deutsche-welle-w-onecie/korupcja-w-niemczech-straca-250-mld-euro,1,5061398,wiadomosc.html

    http://biznes.interia.pl/news/dac-w-lape,603079,,strona,3,s,0,f,a

    OdpowiedzUsuń