sobota, 26 stycznia 2013

Pułapka Sredniego Dochodu P3

Pułapka Sredniego Dochodu P3

  Ekonomiści z Uniwersytetów w Berkeley i Seulu w raporcie NBER z marca 2011 roku
"When Fast Growing Economies Slow Down: International Evidence and Implications for China. Barry Eichengreen, Donghyun Park, Kwanho Shin
http://www.nber.org/papers/w16919

pokazują ze w przeszłości szybko rozwijające się kraje wpadły w w pułapki rozwojowe i nie osiagneły one wysokiego poziomu zamożności społeczeństwa.
Autorzy raportu analizowali dane z okresu 1957-2007. Za kraje ktore wpadły w „middle-income trap“ uznali te które najmniej siedem lat notowały średnioroczny wzrost PKB przekraczający 3,5% , który w nastepnym siedmioletnim okresie był niższy od 2%.
Ustalili ze w momencie gdy konczy sie przeplyw siły roboczej z rolnictwa do przemyslu i maleją zyski z napływu inwestycji zagranicznych obliczonych na eksploatowanie taniej siły roboczej kończy sie tez szybki rozwój.

Wyczerpuja się korzyści z zagranicznego transferu niskiej i sredniej technologii, niskich kosztów pracy i łatwego podnoszenia wydajności pracy.
Ominiecie pułapki wymaga akumulacji WŁASNEGO kapitału technologicznego i przejścia do modelu gospodarczego wysokiej wydajności i wysokich wynagrodzen.
Autorzy uwazaja że jesli Chiny nie podejma szybko poważnych reform instytucjonalnych to niedługo znajdą sie w „middle-income trap“ .
Chińskie przywództwo wprowadza zmiany strukturalne. Zachodzi jednak pytanie czy wykaże dużo uporu i determinacji aby postawic na swoim. Oprócz beneficjentów reform beda też bowiem pokrzywdzeni nimi co stworzy powazny opor materii.

Światowe Forum Ekonomiczne wyróżnia aż 12 czynników konkurencyjności gospodarek.
Czynniki podstawowe
-Instytucje
-Infrastruktura
-Równowaga makroekonomiczna
-Zdrowie i edukacja na poziomie podstawowym
Czynniki poprawiające efektywność
-Wyższe wykształcenie i doskonalenie zawodowe
-Efektywność rynku dóbr
-Efektywność rynku pracy
-Poziom rozwoju rynku finansowego
-Gotowość techniczna
-Rozmiar rynku
Czynniki innowacyjności i rozwoju
-Jakość środowiska biznesowego
-Innowacyjność

Trzeba jednoczesnie dbać o poprawe wszystkich tych czynników.
Patrzac pod tym kątem przyszłosc gospodarki chińskiej jest o niebo lepsza niż polskiej. Polską gospodarkę czeka średnio i długoterminowe załamanie wzrostu

Tania sila robocza jako jedyna przewaga konkurencyjna prowadzi do budowy gospodarki prymitywnej. Jest to peryferyjna droga donikąd.




Tymczasem Komisja Europejska opublikowała kolejny raport poświecony innowacyjności gospodarek.
http://forsal.pl/artykuly/660222,polska_maruderem_innowacji_nasze_regiony_sa_wsrod_najgorszych_w_europie.html
Cytat "Niekwestionowanymi liderami pod względem innowacyjności w Europie są regiony z północnych krajów UE, a także z krajów niemieckojęzyczne, krajów Beneluksu, Francji, a także region stołeczny Portugalii oraz południowo-zachodnia Wielka Brytania."


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz