niedziela, 7 lipca 2013

Energetyka i prywatyzacja

Energetyka i prywatyzacja

 Brytyjczycy sprywatyzowali energetyke. Starzejace sie elektrownie budzily i budza niepokój rzadu jako ze na odleglym horyzoncie majaczy juz blackout. Poniewaz rzad nie mogł sie doprosic u prywatnych wlascicieli elektrowni dokonania inwestycji postanowił sam zagwarantowac sfinansowanie inwestycji.

W 2010 roku brytyjski rzad oglosił ze Hinkley Point C [ponizej] w hrabstwie Somerset w południowo-zachodniej Anglii, jest rozpatrywany jako jedna z 8 mozliwych lokalizacji elektrowni jadrowej. Istnieja tam juz elektrownie Hinkley Point A i Hinkley Point B. Electricité de France (EDF) zglosil swoj akces do budowy w 2011 roku.



EDF (a dokladniej spolka corka NNB Generation Company) planuje uzycie dwoch European Pressurised Reactor czyli EPR Areva o mocy 1600 MWe netto. Pierwszy komercyjny reaktor EPR budowany jest w Olkiluoto Nuclear Power Plant w Finlandi. Drugi bedzie budowany w Flamanville Nuclear Power Plant we Francji. Pozytywnie blok energetyczny EPR oceniaja chinczycy i beda tam budowane elektrownie Taishan 1 i Taishan 2.
W pretach paliwowych bedzie uzyty tlenek uranu wzbogacony do 5% lub paliwo z uzyciem 50% (rowniez pomilitarnego) plutonu MOX - Mixed Uranium Plutonium Oxide
EPR jest ewolucyjnym rozwinieciem reaktora Framatome N4 ale przede wszystkim reaktora KONVOI Siemens Power Generation Division. Wycofanie sie Niemiec i Siemensa z energetyki jadrowej jest zlym sygnalem dla tego projektu a to glownie dlatego ze ich obecnosc wplywa dyscyplinujaco na scenariusz realizacji projektow a zwlaszcza nieprzekraczanie budzetow projektu.

Koszty budowy elektrowni EDF szacuje na kwote 14 miliardow funtow. Obecnie hurtowa cena energii na rynku brytyjskim wynosi około 45 funtow za megawatogodzine energi przy koszcie (jednak bez opłat srodowiskowych za CO2) generacji w elektrowniach weglowych na poziomie 33 funtow. EDF zadal jednak aby rzad brytyjski zagwarantowal przyszla cene 95 funtow za megawatogodzine bowiem dopiero przy tej cenie inwestycja w elektrownie zwroci sie za 25 lat ! W kwietniu tego roku negocjacje miedzy EDF a rzadem zostaly zawieszone bowiem rzad nie byl przygotowany na az tak wysoki poziom ceny energii. Wszystko jednak wskazuje ze politycy zakceptuja ta cene. Niedawno podano ze rzad zagwarantuje EDF 15 miliardow funtow na inwestycje.
Tak wysoka cena jest glownie skutkiem spoznionych decyzji brytyjskiego rzadu, ktory jednak łudził sie ze prywatni inwestorzy sfinansuja elektrownie. Inwestorzy prywatni nie maja tak wielkich srodkow a dodatkowo w niestabilnej od 2008 roku sytuacji kryzysowej wykluczone jest pozyskanie z rynku kapitału na rozsadny procent. Poza tym prywatni inwestorzy nie chca slyszec o 25 letnim okresie zwrocie kapitalu. Ich interesuja spekulacje tu i teraz.
W nadchodzacych latach rzad zamierza płacic ladowym wiatrakom 100 funtow a wiatrakom morskim 155 funtow ale z perspektywa opadajaca. Elektrowniom fotovoltaicznym rzad nie zapalci wiecej niz 125 funtow za megawatogodzine.

Elektrownie jadrowe w zasadzie nie maja zdolnosci regulacyjnych. Z kolei generacja energi z wiatru i slonca jest nieobliczalna. Obecnie brytyjczycy z wegla generuja 28% energi a z gazu 35% energii Zielona energetyka dostarcza 2% energii. Przerzucenie coraz wiekszej funkcji regulacyjnej na elektrownie weglowe i gazowe z pewnoscia spowoduje ze inwestorzy porzuca wszelkie mysli o przyszlych inwestycjach w elektrownie jako ze gleboka regulacja pograza ekonomie elektrowni. Albo wiec rzad zaplaci regulacyjnym elektrowniom za potencjal generacyjny albo sam bedzie musial budowac wszelkiego rodzaju elektrownie.

Tak wiec za rzadowe mrzonki o prywatyzacji energetyki, efektywnych prywatnych inwestycjach za kapital zebrany z rynku juz niedlugo slono zaplaca wszyscy brytyjczycy. Gdyby nie zdrowy rozsadek brytyjskiego rzadu to juz niedlugo brytyjczycy mogliby w ciemnosciach rozmyslac o wadliwosci rynku i prywatyzacji. Z drugiej jednak strony prazrodlem problemow bylo tez ostre sponsorowanie zielonej energetyki czyli dyskryminowanie tradycyjnej energetyki.

Oczywiscie im dluzej polski rzad bedzie zwlekal z budowa elektrowni gazowych, weglowych i nuklearnych tym wiecej polacy zaplaca w przyszlosci za energie elektryczna.

7 komentarzy:

  1. No właśnie dałeś przykład jak rząd brytyjski wydaje pieniądze podatników na nierentowne inwestycje w energetykę. Co za różnica czy za prąd zapłacą w rachunku z elektrowni czy w podatkach - i tak będą płacić 2 razy tyle co by płacili gdyby rząd nie podjął się poprawiania rzeczywistości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mysle ze dalem przyklad tego ze liczene na prywatnych inwestorow i magiczne siły rynku moglo sie zakonczyl Black Outem.
    Naszmu rzadowi tez zapaliła sie czerwona Lampka i chca finansowac i wymusic budowe blokow w Opolu !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co najlepsze, rozbudowa Elektrowni Opole stała się medialna w roku 2009, więc plany musiały być snute dużo wcześniej. Nawet rozpoczęto prace przygotowawcze, z tego co wiem, polegające na wyburzeniu starych fundamentów znajdujących się w miejscu planowanej budowy bloków 5 i 6(bodajże 400MW każdy). Tylko prace przygotowawcze przerwano lub zakończono niebawem po rozpoczęciu, czyli przełom 2009/2010 i sprawa zdechła. Niestety Elektrownia Opole jest mocno upolityczniona, a po włączeniu w struktury GKPGE polityka wchodzi coraz szerszym frontem. Ale sama elektrownia modernizuje się, dostosowuje do nowych norm IEC - z jakim skutkiem ocenią zatrudnieni tam.
      Jeszcze jednym fantastycznym przykładem na próbę zepchnięcia inwestycji w infrastrukturę w prywatne ręce jest kolej. W GB zdaje się infrastruktura kolejowa krótko była w prywatnym posiadaniu/nadzorze, tylko po wzroście liczby wypadków szybciutko kontrolę przejęło państwo.

      Usuń
  3. Faktem jest ze brytyjscy prywatni wlasciciele linii kolejowych zaniedbujac je doprowadzili do wielu wypadkow. Tak wiec po prywatyzacji nastapila z powrotem nacjonalizacja

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ten sam scenariusz nastapil w Argentynie. Za czasow Menema "sprywatyzowano" koleje (a raczej wydano koncesje prywatnym firmom pod okreslonymi warunkami). Firmy zaniedbaly tabor i inna infrastrukture, pare spektakularnych wypadkow i rzad znowu kladzie reke na kolei. Efekty widac w wymianie torow i elektryfikacji oraz stopniowym remontowaniu taboru...

      Usuń
  4. Menem byl zasadnie krytykowany za za ułaskawienie Jorge Videli i wielu innych zbrodniarzy. Skutki prywatyzacji z tego okresu sa czesto oplakane.

    OdpowiedzUsuń
  5. "Elektrownie jadrowe w zasadzie nie maja zdolnosci regulacyjnych."

    Ależ nieprawda. Można je tak samo regulować jak elektrownie węglowe. I tu i tam nośnikiem energii jest para wodna.

    OdpowiedzUsuń