środa, 27 kwietnia 2022

Mieszkanie i ogrzewanie: Produkcja kontrolerow

 Mieszkanie i ogrzewanie: Produkcja kontrolerow

 W efekcie wadliwosci systemu spoleczno – gospodarczego Polska przestala sie rozwijac juz w XVI wieku. Nastawiony na eksport folwark nie byl przezytkiem systemu feudalnego ale skrajnie  sprymitywizowanym przedsiebiorstwem kapitalistycznym. Efektem zapasci gospodarczej, cywilizacyjnej i demograficznej byly rozbiory dokonane przez trzy niemieckojezyczne dwory. Wczesniejsza proba rozbioru z traktatu w Radnot nie zostala zrealizowana skutkiem slabosci rozbiorcow. Zabor pruski mocno awansowal cywilizacyjnie. Mniej awansowal zabor rosyjski a samorzadowy zabor austriacki Galicja – Glodomeria byl jednym z najbiedniejszych obszarow swiata. Kapitalistycznymi przedsiebiorcami i nosnikami modernizacji byli obcy – Zydzi, Niemcy, Rosjanie, Holendrzy. Zbankrutowana szlachta polowala u zaborcow i obcych kapitalistow na posady. Pasozytnicza szlachta odrodzila sie na panstwowych posadach w pasozytniczej miedzywojennej Polsce, w ktorej nie powstala ani jedna duza polska firma. Na progu wojny mielismy Dochod Narodowy PC w wysokosci 1/5 Brytyjczykow i mniej niz 1/3 Niemcow.

Warunkiem koniecznym podjecia skutecznego procesu  leczenia jest poprawne zdiagnozowanie pacjenta.
Udany poscig za Zachodem wykonaly wpierw Stany Zjednoczone. Na nich z powodzeniem wzorowali sie Niemcy Bismarcka i Japonczycy wzieci do galopu przez dynastie Meiji. Elity tych krajow z grubsza wiedzialy na czym polega ich slabosc i jak wyjsc ze slabizny i biedy.
Tamte recepty nie pasuja do obecnej sytuacji Polski bowiem swiat w miedzyczasie zmienil sie nie do poznania.
Stalinowski Zwiazek Radziecki technologie kupowal od koncernow USA i Niemiec. Kopiowal ja na swoje potrzeby do nasladowczych zakladow ale nie byl w stanie efektywnie jej modernizowac. W czasie wojny otrzymal ogromna pomoc materialna od USA. Sporo technologii wywieziono tez do ZSRR z pokonanej III Rzeszy.
PRL do dekady Gierka przestarzala technologie kupowal glownie w ZSRR z prozaicznego powodu braku dewiz. Podjeta przez ekipe Gierka dziwna proba modernizacji Polski za pozyczone miliardy dolarow, frankow, marek zakonczyla sie potwornym kryzysem zagranicznego zadluzenia.
Zatem modernizacji nie mozna zakupic !
Kto na Zachodzie wytwarza technologie ? Powstaje ona w glowach wynalazcow, innowatorow i przesiebiorcow a fizycznie rozwijaja ja i produkuja koncerny. Nie tworza jej robotnicy, rolnicy, urzednicy, piekarze, taksowkarze, fryzjerzy... i male firmy.
Zatem opoznione w rozwoju kraje socjalistyczne  poza NRD i CSRS probujac sie rozwijac quasi -  imitacyjnie ( ale bez rozwoju wlasnej  technologii, ktora jest przeciez jadrem rozwoju ) droga zakupu zachodniej technologii utknely w stagnacji.
W bloku wschodnim technologia dotad nie powstawala !
Rozwoj technologii jest bardzo kosztowny.  Do czasu podjecia w ZSRR nasladowczej produkcji maszyn IBM S360-370 i nowszych nazwanych Riad powstawaly tam komputery ( jedna rodzina calkiem szybka ) z systemami programowania. Produkcje Riadow i SM ( = DEC PDP11 ) podjeto po to aby nie wydawac duzych srodkow na oprogramowanie czyli system operacyjny ale przede wszystkim programy uzytkowe. Rzekomo kierownictwo radzieckie bylo oburzone slyszac jak ogromne srodki trzeba kierowac na tworzenie oprogramowania wlasnych maszyn. Uznalo ze lepiej bedzie zlecic wywiadowi kradziez programow oraz budowac kopalnie i huty a nie wydawac ogromne srodki na "jakies tam  programy".
Tymczasem w gotowym systemie naklad pracy na oprogramowanie przekracza czasem 90% calosci kosztow. Nadzieja ze uda sie ukrasc programy na maszyny IBM i DEC  systemow jednostkowych czy maloseryjnych okazala sie calkowicie plonna.
Obecnie gdy sprzet tanieje  najwazniejsza jest wlasnie praca inzynierow programistow !
W wielu dziedzinach bez komputerow mozna sie obyc ale wielkie lotnisko obslugujace rocznie kilkadziesiat milionow pasazerow musi byc skomputeryzowane. Prezydent Ronald Reagan w reakcji na w istocie terrorystyczny strajk kontrolerow lotow wyrzucil ich zastepujac ich czasowo wojskowymi kontrolerami. Powstala tez motywacja automatyzacji wielu czynnosci z zakresu przyjmowania i odprawiania samolotow na lotnisko. W Polsce ruch lotniczy ma poziom trzecioswiatowy ale jesli w koncu wyjdziemy z kryzysu trzeba bedzie system informatyczny z nowoczesnym radarem na lotnisko w Warszawie drogo kupic.   

Trzecia rewolucja przemyslowa ( po 1960 roku ) to glownie komputery i elektronika. Rewolucja ta kraje RWPG w duzej mierze omija. Dopiero po 1980 roku NRD zaczela duzo i  z powodzeniem  inwestowac w mikroelektronike.
Fasadowa, pozoracyjna  prostacka "komputeryzacja kraju" polega na zbednym zastosowaniu komputerow i mikrokomputerow w biurokracji firm i panstwa.
Zatem bez szerokiego zastosowania mikroelektroniki nie weszlismy nawet porzadnie w III rewolucje przemyslowa !
Komputery i mikrokontrolery na Zachodzie zarabiaja pieniadze a my nie potrafimy wejsc na ten etap rozwoju.
 
Rozwazmy masowa produkcje kontrolera do wtrysku paliwa i zaplonu silnika samochodu ECU  i kontrolera do  prefabrykowanego wezla CO-CWU. Tematy dotycza krytycznej dla gospodarki energooszczednosci. Zatem w gruncie rzeczy z opoznieniem nasladowalibysmy Zachod.
Silnik spalinowy o ulepszonej konstrukcji ( m.in zwiekszony stopien sprezania) z wtryskiem paliwa i elektronicznym zaplonem zuzywa do 15% mniej paliwa niz stara jednostka. Oszczednosc super drogiego i deficytowego paliwa jest wiec ogromna. Oprocz masowej produkcji dla polskich samochodow mozliwy jest tez wielki eksport !
Polska moze sie rozwijac tylko nasladowcza droga dalszej urbanizacji a oszczednosc ciepla droga ulepszenia izolacji budynkow i optymalnego dzialania systemu elektrocieplowni z prefabrykowymi wezlami CO-CWU jest takze krytyczna.  

Co do przemyslowej automatyzacji w ogolnosci. Polska jest liczacym sie producentem statkow do ktorych kupuje bardzo droga zachodnia elektronike wspomagajac zachodnich naukowcow i inzynierow  

Zimna Wojna zdaje sie wygasac i mozliwe ze embargo na produkty mikroelektroniki zostanie zlagodzone lub wycofane. Duze sukcesy odnosi w mikroelektronice NRD majac juz dobrze rokujaca oferte.     

 Tylko czesc produkcji jest konsumowana. Szybko rozwijajace sie gospodarki duzo inwestuja. Dochod Narodowy PC jest przede wszytkim proporcjonalny do sredniego poziomu technologii gospodarki.
Nadwyzki jakimi moga dysponowac gospodarki narodowe sa niewielkie.
Niemcy zostaly po I  Wojnie obciazone wysokimi reparacjami wojennymi ktore stanowily okolo 2.4% ich owczesnego GNP. Rzad Republiki Weimarskiej nie zbierajac w podatkach wystarczajacych nadwyzek do wyplaty reparacji drukowal w nadmierze pieniadz co doprowadzilo do znanej z historii hiperinflacji.

 Zainicjowane wysokimi wzrostami cen ropy naftowej kryzysy energetyczne poskutkowaly na Zachodzie stagflacja. Pokazuja one  jako wazna role odgrywaja w gospodarce paliwa, surowce i energia. Zdarzenia te moga budzic zdumienie jako ze import ropy kosztowal panstwa Zachodu mniej niz 3% ich PNB. Pewna role odgrywaly tez przerwy w dostawach. Odpowiedzia Zachodu byla modernizacja technologiczna zmniejszajaca energochlonnosc produkcji. Wielka Brytania, Norwegia i Dania eksploatujace zloza ropy naftowej  i gazu ziemnego  pod Morzem Polnocnym dosc szybko stanely na nogi.
Amerykanie woleli nabywac oszczedniejsze europejskie i japonskie samochody zamiast swoich krazownikow szos. Byl to jeden z powodow zapasci w przemysle ciezkim Ameryki i powstawania "pasa rdzy"
Efektem dobrej alokacji inwestycyjnej srodkow jest rozwoj. Efektem zlej alokacji, marnotrwastwa i zlodziejstwa jest kryzys.  
Realnie wysoko dotowana energia w Polsce jest bardzo droga. Sila rzeczy gospodarka energochlonna nie moze sie rozwijac.    

W Polsce elektroniczna regulacje ciagla (glownie licencyjna, licencyjna automatyke pneumatyczna Siemensa produkowano juz wczesniej wczesniej  ) zastosowano dopiero w latach siedemdziesiatych. Czyli nasze  zapoznienie w tej mierze jest nowej daty. "Znaj proporcje Mocium Panie " Elektronika rozwija sie szybko podczas gdy w innych dziedzinach nadal pracuja maszyny 40 - letnie.
Szczegolnie szybko rozwijaja sie mikroelektronika cyfrowa. Rodzaj implementacji automatyki ciaglej analogowy lub cyfrowy ma jeszcze dla koncowego rezultatu niewielkie znaczenie. Wazniejsze jest to czy obiekt w ogole sie nadaje do automatyzacji ciaglej !  O tym trzeba juz myslec na etapie projektowania obiektu.

W zlozonym przedsiewzieciu badawczo - produkcyjnym mozna wyroznic  Fazy: Koncepcyjna, Definicyjna, Rozwojowa, Test i integracja.
Elektronike mozna podzielic na konsumpcyjna i profesjonalna. Elektronika profesjonalna to szeroko rozumiana telekomunikacja, sprzet medyczny, urzadzenia laboratoryjne, sprzet biurowy i wreszcie elektronika przemyslowa a w niej energolektronika i systemy sterowania oraz regulacji.  
Projektowaniem i produkcja zlozonej elektroniki i mikroelektroniki na Zachodzie zajmuja sie glownie koncerny. One tez gromadza umiejetnosci, wiedze i doswiadczenie. W Europie, nie tylko wschodniej,  naukowcy niestety coraz czesciej bardziej zajmuja sie  jalowym produkowaniem sie w czasopismach "naukowych" gdzie jest coraz wiecej miernosci i wiecej  szumu informacyjnego. W istocie sa biurokratami a nie naukowcami.   

Zatrudniajacy okolo czterystu tysiecy pracownikow Siemens ( to okrywca i przedsiebiorca ) jest narodowym koncernem elektrotechnicznym Niemiec Zachodnich ( niejawnie zaopatrujacym w technologie NRD ) co juz wyjasniono. Siemens wokol siebie zorganizowal ogromna siec firm srednio - duzych, srednich ale tez i malych.
Podobna role mial zalozony w 1892 roku  przez wynalazce Edisona potezny koncern General Electric. GE produkuje kompletne elektrownie a w tym atomowe  i kompletne wyposazenie infrastruktury elektroenergetycznej. Produkuje  wyposazenie do zakladow chemicznych. Produkuje elektronike profesjonalna w duzym asortymencie. Produkuje silniki lotnicze i satelity oraz inne elementy technologi militarnej i kosmicznej. Produkuje rozne  lokomotywy ale takze sprzet AGD. GE jako pionier wprowadzil w 1985 roku do sprzedazy tranzystory IGBT, w ktorych pokladane sa wielkie nadzieje jako energoelektronicznym kluczu bliskiej przyszlosci. IGBT sa dzielem Japonczykow podobnie jak warystory ale takze dojrzale warystory MOV na rynek wprowadzil GE.
  Siemens czy GE nie musza troszczyc sie o wejscie na rynek ze swoja nowa elektronika profesjonalna nawet jesli jest to osobny, samodzielny sprzet a nie wyposazenie duzej calosci. Siemens i GE maja wlasne fabryki mikroelektroniki. W niektorych dziedzinach sa swiatowymi liderami. Gdy takim koncernom czegos brakuje do ich produkcji w duzej skali moga sobie dokupic nawet duza firme i przestawic ja na potrzebna sobie produkcje. Zbedny juz dzial produkcji mozna odwrotnie - usamodzielnic i sprzedac jako samodzielna firme.
Automatyke przemyslowa produkuje tez potezny wielobranzowy, glownie elektrotechniczny  koncern Honeywell, ktory w 1975 roku jako pierwszy wprowadzil rozproszony  cyfrowy system sterowania TDC 2000. Pierwszy zastosowal standard szeregowej komunikacji cyfrowej w swoich systemach. Zalozony w 1906 roku ( rozpoczynal od systemow ogrzewania ! ) zatrudnia ponad 100 tysiecy pracownikow. Jako pierwszy zastosowal standard petli pradowej 4-20 mA korespondujacy ze wspolpracujacym ale wypieranym standardem pneumatycznym 3-15 psi. Tak jak kazdy wielki koncern ma bujna historie przejec dolaczanych i sprzedawanych  firm.
Poniewaz koncerny opracowuja nowe technologie i ciagna do przodu cala gopodarke, jako niezastapione, ciesza sie wzgledami politykow i panstwa. Gospodarka USA jest bardziej innowacyjna i sprezysta  niz europejska ( zachodnia a juz zwlaszcza wschodnioeuropejska ) i ciagle powstaja tam szybko rosnace fimy ktore czasem wyrastaja na koncerny !

Proces stworzenia czegos zupelnie nowego jest trudny i przede wszystkim bardzo kosztowny. Jest wieloetapowy. Gdy Intel a po chwili Motorola wyprodukowaly pierwsze 8 bitowe mikroprocesory z ukladami peryferyjnymi, oferowaly tez koncernom elektronicznym system uruchomieniowy i rozne programy oraz szkolenie. Pracownicy koncernow obeznani juz z produkcja i uzyciem mikroelektroniki nierzadko przechodza do innych firm lub zakladaja wlasne firmy i znajomosc technologii sie rozplywa po calej gospodarce. Rzad USA widzac w tym dyfuzje najnowszej, bardzo cennej wiedzy, ktorej nie ma w zadnych ksiazkach  i umiejetnosci, nie popiera pozwow koncernow o wynoszenie od nich informacji do innych amerykanskich (!) firm. Nalezaloby przeciez kazac pracownikom zapomniec to co pamietaja co jest niewykonalne. Identycznie jest w Europie Zachodniej. Bez poteznego Siemensa, Boscha, AEG... Volkswagena, Mercedesa, BMW... nie istnieje zachodnioniemiecka gospodarka.  
Potezny holenderski Philips produkuje mikroelektronike dla swoich fabryk masowych urzadzen rynkowych na calym swiecie  ale tez zestawy ukladow scalonych oferuje innym duzym firmom. Sytuacja duzych firm jest o wiele latwiejsza niz malych firm. Koncerny mikroelektroniczne planuja produkcje na podstawie zamowien innych wielkich firm i wyprodukowane elementy dostaja one po cenach znacznie mniejszych niz male firmy kupujace elementy z magazynu z polki.
Koncerny czesto prowadza rownolegle produkcje cywilna i militarna. Dzialy badawcze i projektowe bywaja wspolne a w firmie przeplywaja tez pracownicy. Stad radar cywilny jest w zasadzie  taki sam jak radar wojskowy ale wojskowy ma byc bardziej odporny na czynniki srodowiskowe. Uzyto w nim ukladow scalonach w obudowach ceramicznych a w cywilnym w obudowach plastikowych. Inaczej urzadzenia cywilne i wojskowe moga byc obudowane.
Szczegolowane dane na temat kosztow opracowan rzadko sa podawane ale przykladowo koszt zaprojektowania finalnych plyt drukowanych to mniej niz 2% calosci ponoszonych kosztow w calym procesie.
Gro informacji dla konstrukcji elektronicznych urzadzen bez wbudowanego lub osobnego  "komputera" to schemat, algorytm do selekcji elementow i strojenie oraz testowanie calosci. Dla urzadzenia z procesorem dochodzi caly program.  
 
Poniewaz w koszcie urzadzen produkowanych w malych seriach dominuja koszty opracowania stosuje sie rozne metody ochrony przed kopiowaniem tych urzadzen. Metody te sa na tyle skuteczne ze skopiowanie produktu jest czesto niemozliwe:
-Dokumentacja dysponuje tylko producent  i tylko on naprawia urzadzenia
-Stosuje sie swoje uklady hybrydowe. Elementy nazywane dawniej do "ukladow hybrydowych" obecnie nazywane sa do "montazu powierzchniowego SMD". Uklad hybrydowy jest latwy i tani do wykonania. Uklad na PCB lub na ceramicznej plytce alundowej z naniesionymi opornikami i przylutowana reszta jest zalany zywica epoksydowa niemozliwa lub trudna do usuniecia. Uklady hybrydowe sa czesto stosowane w  sensorach. Zastosowano jej w regulatorze krokowym produkcji  NRD !
-Stosuje sie uklady monolityczne sredniej komplikacji produkowane tylko dla siebie. Dokumentacja ukladow jest tajna. Program mikrokontrolera obsluguje tylko ta peryferie.
-Urzadzenie stosuje skomplikowany uklad scalony wyprodukowany przez producenta lub wyprodukowany  tylko dla niego. Hewlett Packard 16 bitowy procesor w technologii CMOS wyprodukowal juz w 1976 roku i stosowal tylko w swoich komputerach i najdrozszych przyrzadach. Potezny japonski Fanuc w swoich sterowaniach do maszyn CNC i robotow stosuje swoj interface do resolverow w obudowie DIL40. Uklad nie jest sprzedawany i nie wiadomo nawet co w nim jest.
-Nie mozna skopiowac chronionej zawartosci pamieci programu ROM mikrokontrolera. Rzekomo mozna zeskanowac powierzchnie chipa.
-Logike dekodowania adresow i sterowania buforami ale takze rzadziej generowania sekwencji sterujacych wykonuje sie na programowanej ukladzie logicznym. Jesli uklad pelni role State Machine jego skopiowanie jest bardzo trudne lub nawet niemozliwe. Mozna natomiast na podstawie testu opracowac potrzebna zawartosc
-Stosuje sie standardowe elementy ale z nic nie mowiacymi oznaczeniami zamawiajacego. Tak postepuje HP. Usuwa sie oznaczenia z obudow elementow
-Stosuje sie elementy nietypowe
-Stosuje sie polrynkowe elementy na przyklad mikrofalowe lub o niesamowicie wysokich parametrach jak rezonator kwarcowy w zegarze atomowym
-Stosuje sie w zegarze atomowych nierynkowy "physical package" Taka sama ogolna nazwe ma na przyklad jadrowa czesc wykonawcza glowicy termojadrowej
-Stosuje sie mocno selekcjonowane elementy rynkowe bez zadnej informacji o tym
-Urzadzenie ma interface do systemu danej firmy i z inna infrastruktura jest nieprzydatne lub malo przydatne
-Stosuje sie embargo czyli zakaz eksportu mikroelektroniki do krajow RWPG
-Program na komputer PC mozna zabezpieczyc przed bezprawnym, bezplatnym uzyciem prostym "kluczem" dolaczonym jako przejsciowka z gniazdem/ wtykiem  do drukarki. Poniewaz interface jest dwukierunkowy mozna czytac szeregowa pamiec Eeprom z danymi identyfikacyjnymi i fragmentem programu lub jego danych. Aby uniemozliwic "rozgryzienie" i  skopiowanie klucza oznaczenie pamieci jest usuniete, stosowana jest nietypowa pamiec  a klucz zalany jest silnym klejem epoksydowym.

Koncern Sony do kompletu przed odtwarzaczem CD wypuscil "cyfrowy" wzmacniacz TAN-88 w istocie pracujacy z modulacja PWM. Urzadzenie to wyprzedzilo swoje czasy o wiele lat. Bramki przelacznikowych  tranzystorow mocy V-Mos sa bardzo szybko sterowane sporym pradem komplementarnymi wtornikami na szybkich tranzystorach bipolarnych. W tranzystorach bipolarnych napiecie Uceo jest z reguly odwrotnoscia czestotliwosci granicznej Ft. Tranzystory we wtornikach driverow pracuja powyzej katalogowych napiec Uceo  tych tranzystorow ! Stosowane sa wyselekcjonowane a przynajmniej sprawdzone tranzystory !    

W zachodnich miesiecznikach dla elektronikow - hobbystow oraz polprofesjonalych sa cenniki elementow elektronicznych firm wysylkowych. Nowosci tam nie ma. Sa to ceny detaliczne a nie hurtowe - przemyslowe. W omowieniach nowosci producentow mikroelektroniki podawane sa poczatkowe ceny w ilosciach przemyslowych  proponowane przez producentow ale ceny te dosc szybko spadaja. Rzadko ofertowe "Price list " dodawane sa do katalogow ale realne wynegocjowane ceny sa znacznie nizsze. Realne ceny placone przez przemysl elektroniczny figuruja na BOM czyli wydrukach uzytych w danej produkcji elementow elektronicznych i  innymi danymi. Sa to jednak dokumenty poufne i rzadko dostepne, czasem jako makulatura.  Poniewaz zlotowka nie jest wymienna trudno o porownania ale sila nabywcza polskiego wynagrodzenia w szeroko rozumianej mikroelektronice jest bardzo mala na tle tego na Zachodzie. Gdyby Polska miala wymienna walute Cemi jako przestarzale, niewydajne i totalnie niekonkurencyjne musialoby prawodopodobnie od razu upasc.
W warunkach Zachodu w przypadku uniwersalnego cyfrowego regulatora PID koszt uzytej mikroelektroniki wynosi 12-18% ceny kompletnego regulatora. Najwazniejszym skladnikiem ceny jest koszt opracowania a w tym koszt programu.

Kontroler systemu wbudowanego wspolpracuje z sensorami i aktuatorami, wyswietlaczem (jesli jest stosowany ) oraz moze sie komunikowac z komputerem operatora lub tylko monitora.

Jedna z odpowiedzi Zachodu na wzrost cen paliw bylo i jest doskonalenie silnikow spalinowych wszelkich pojazdow. Kolejne generacje samochodow osobowych sa coraz lepiej wyposazone i sa coraz  ciezsze. Musza miec zatem mocniejsze silniki. Zatem musza miec one lepsza sprawnosc niz poprzednia generacja. Jednoczesnie zada sie aby emitowaly mniej toksyn. Ulepszono sama konstrukcje silnika optymalizujac spalanie w nim oraz zastosowano wtrysk paliwa i optymalny elektroniczny zaplon.
Oszczedne silniki spalinowe maja do odegrania ogromna role w Polsce poniewaz rope kupujemy za dolary z eksportu wegla, ktory bardzo drogo wydobywamy.
 Sterownik do silnika samochodowego ma sensor przeplywu powietrza, sensory temperatury, sensor polozenia walu korbowego, sensor polozenia pedalu gazu i inne sensory. Wykonawcami sa wspolny wtryskiwacz lub wtryskiwacze indywidualane sterowane tranzytorami mocy Darlingtona i cewka zaplonowa sterowana wysokonapieciowym Darlingtonem.  Kontroler jest integralnym elementem wiekszej calosci bloku silnika lub nawet zintegowanego ze skrzynia biegow.
Pierwszy elektroniczny wtrysk paliwa koncernu Bosch zastosowano w samochodzie Volkswagen w 1967 roku ! Uzyto w kontrolerze  tranzystorow krzemowych i germanowych tranzystorow mocy. Literatura podaje schemat i opis dzialania tego urzadzenia. Przyznac trzeba ze zastosowano w nim  bardzo pomyslowe, innowacyjne rozwiazania.  Stopniowo wzbogacano funkcjonalnosc a funkcje w polowie drogi monolitycznie scalono w wyspecjalizowanych niekomercyjnych ukladach  ( dla Boscha produkuje je Siemens ) i w koncu  zastosowano mikrokontroler i wyspecjalizowane uklady interfejsow!  Konstrukcja ukladu kontrolera z mikrokontrolerem tez nie jest tajemnica. Philips propozycje kontrolera ze swoim ukladem 80552 omawia nawet w swoim wydawnictwie. Zatem znacznie polepszajacy parametry silnika, elektroniczny wtrysk paliwa i zaplon, nie jest zadna nowoscia. Przyklad ten ilustruje jak nauka i technologia rozwijaja sie ewolucyjnie. Zrodla nie podaja ile roboczo - lat trzeba poswiecic na konstrukcje dojrzalego ECM silnika ale z pewnoscia sporo. Ale przeciez Polska jest sredniej wielkosci krajem z populacja 37 mln oosb. Nawet gdyby to bylo 300 roboczo - lat to jest to malenka, niewidoczna  kropelka w naszych zasobach pracy.  Temat coraz lepszych ECU bedzie trwal tak dlugo jak bedzie zyl silnik spalinowy a na razie nie widac dla niego konkurenta. Optymizm w dziedzie akumulatorow do samochodu elektrycznego na razie prysl.
Mimo tego, elektronicznego wtrysku paliwa nie ma zaden samochod produkowany w krajach RWPG. Zreszta poza Skoda, Trabantem i Syrena oraz  nie - masowa produkcja ZSRR sa to wszystko stare produkcje licencyjnych zachodnich samochodow. Skoda zas zapatrzona jest w Volkswagena i czerpie z niego przyklady. Panstwa socjalistyczne nie sa nawet w stanie wyprodukowac wysokonapieciowego tranzystora Darlingtona do elektronicznego zaplonu. W obecnym stanie rzeczy gdy nie usilujemy sami tworzyc technologii sprawe rozwiaze dopiero zakup licencji oraz maszyn i urzadzen co z uwagi na obecny stan ekonomii bloku i embargo technologiczne nie wchodzi w rachube. Zatem czekamy az wszystko sie zawali. Cale szczescie ze nie ma chetnych do rozbioru Polski
Fiat 125 juz jest nieeksportowalny a niedlugo czeka to samo Poloneza. Wymaga on co najmniej prostszej i lepszej  jednostki z przednim napedem.

Kontroler do prefabrykowanego wezla cieplnego tez jest czy moze raczej powinien byc elementem wiekszej calosci.  Na biezaca dekade potrzeba ich okolo 80 tysiecy sztuk a wiec nie malo.  

Proces testowania wyprodukowanych produktow zalezy od ich stopnia komplikacji, skali produkcji  oraz wymaganej szczelnosci testow. Oczywiscie byle jakie testy przekladaja sie na zwroty i reklamacje klientow. Na rynku producenta firmy lekcewaza jakosc i praktycznie wszystkie wyprodukowane w Polsce samochody osobowe dostarczone klientom sa wadliwe.   

Cemi produkuje procesor zgodny z 8080 Intela z 1974 roku i rzekomo ( nie wiadomo w czym jest stosowany i czy w ogole ) mikrokontroler 8048 Intela z 1977 roku. Obecnie na Zachodzie popularny jest 8051 Intela z 1981 roku i wszystko wskazuje na to ze szybko nie zejdzie z rynku.
Wydajnosc mikrokontrolerow 8 bitowych nie jest rewelacyjna ale mocniejsze modele 16 bitowe stanowia tylko 3% obecnej produkcji mikrokontrolerow.  
Philips swoje mikrokontrolery w technologii NMOS i CMOS buduje wokol licencyjnych mikrokontrolerow 8048 i nowszego 8051 Intela. Najbardziej rozbudowy mikrokontroler 80552 ( licencja od Intela ) w obudowie PLCC68 ma jadro takie jak '51. Ma okolo okolo 130 tysiecy tranzystorow a wiec liczbe juz bliska procesorowi Intel 80286 pracujacemu w komputerach PC AT.
Na podanych juz rysunkach pokazano jest schemat blokowy i zastosowanie w ECU do silnika samochodu osobowego.
Intel w "Microcontroller Handbook, 1983" (ponad 700 stron objetosci ) dal "Advanced Informaction" o mikrokontrolerach 16 bitowych 8096 ( 8396 z pamiecia ROM ) w obudowach PLCC68. Wydajnosc samego procesora mocno podniesiono w stosunku do 8051. Maja m.in. rozkazy mnozenia 16 x 16 bitow i dzielenia 32/16 bitow. Maja az 224 bajty rejestrow. Nowa architektura dobrze nadaje sie do kompilatorow bardzo oszczedzajacych czas pracy inzynierow – programistow.  Z ich uzyciem szybkosc programu moze byc tylko 20-30% mniejsza niz napisanego w asseblerze.  Mikrokontrolery te maja wydajne, rozbudowane peryferia a w tym ADC z multiplexerem i wsrod nich Watchdog.  
Cytat: "In industrial application , the 8096 can be used for process control, robotics, numerical and motor control, and instrumentation" Krotko mowiac ta maszyna sluzy do zarabiania pieniedzy !  Czyli jest to cos dla nas !
Na mikrokontrolerze tym wykonano juz amerykanski ECU ( Wylacznie dla Forda EEC-IV  produkowany jako  nierynkowy Intel 8061. Wczesniej Ford uzywal w EEC mikrokontrolerow 8 bitowych ) i wedle informacji z czasopism takze uzyje go w swoim nowym ECU Bosch.
Wydajnosc procesora 8096 jest znacznie nizsza niz wydajnosc procesorow DSP TI i NEC ale widac wyraznie ze wydajnosc mikrokontrolerow idzie w ich kierunku.    

 Wykonanie na ten mikrokontroler skomplikowanego programu jest duzo latwiejsze niz na maszyne 8 bitowa.

IBM liste rozkazow rodziny S360 i zgodnosc programow uparcie dalej eksploatuje i nic nie wskazuje na to aby chcial porzucic "kure ktory mu znosi zlote jajka". Oczywiscie caly czas dodawane sa nowe instrukcje nowym procesorom. Dokladnie tak samo robi HP trzymajac sie listy "2100" pod nowymi nazwami maszyn z dodawaniem nowych instrukcji. Ta sama idee chwycil Intel ze swoim procesorami 86, 286, 386 oraz modelami pobocznymi jak 186-188 do zastosowan wbudowanych. Intel ma wiec monopol na procesor komputera PC !

Wchodzac teraz ostro w 8096 w zasadzie bedzie sie go mozna trzymac przez 20 lat. Oczywiscie Intel podniesie czestotliwosc taktowania i wypusci kolejne, silniejsze bardziej rozbudowane wersje.  

Maszyne jak 8096 mozna uzyc do zbudowania czolgowego  "Systemu Kierowania Ogniem". System taki radykalnie podnosi skutecznosc czolgu  na polu walki i pewnie moglibysmy czolgow z nim za lepsze pieniadze sporo sprzedac.
Doskonale nadaje sie tez do sterowania pocisku manewrujacego. Liste zastosowan zarabiajacych pieniadze mozna ciagnac i ciagnac.
Sa wiec liczne cywilne i militarne tematy do zarabiania duzych pieniedzy.

Wraz z zakonczeniem sie ery Fordyzmu w I Swiecie przestalo sie dobrze zarabiac rekami i pora przyjac to do wiadomosci.

Polska po porozumieniu sie z zachodnimi wierzycielami moze wyjsc z kryzysu stosujac normalne rynkowe ceny w gospodarce bez niszczacych dotacji  i wymienialny pieniadz. Trzeba skonczyc z szalenstwem druku pieniadza i inflacja. Trzeba po cichu zakonczyc z oglupianiem marksizmem – leninizmem. Ale to sa tylko warunki konieczne funkcjonowania kazdej gospodarki – takze naszej. Ogromna wiekszosc krajow swiata ma gospodarki III Swiatowo kapitalistyczne i jest przerazliwie biedna.
Skupianie sie w dyskusji nad slowami "kapitalizm" i "socjalizm" prowadzi na jalowe manowce. Chodzi o nasze miejsce w swiatowym podziale pracy. Znanych jest sporo nisz rynkowych gdzie mozemy zaczac dobrze prosperowac.
Dopoki jednak nie bedziemy miec nowoczesnych koncernow zdolnych wytwarzac technologie ( dla naszej specjalizacji ) mozemy zapomniec o nominalnych wynagrodzeniach wyzszych niz 1/3 zachodnioniemieckich.

Wartosc programowi komputerowemu daje jego inteligencja czyli jego algorytm. Programy kadrowe,  ksiegowe i magazynowe... zadnej inteligencji – algorytmu  nie maja i nie pozwalaja zarabiac pieniedzy.
W odroznieniu od tego kazdy program mikrokontrolera ma swoje algorytmy czyli inteligencje.
Nawet prosty i tani mikrokontroler TMS1100 sterujacy pralke automatyczna ma niebanalny program rozkladu bielizny w szybkim wirowaniu, ktore pozwala o wiele lepiej usunac wode niz konwencjonalne wirowanie 300-400 obr/min. Algorytmu tego nie da sie wykonac na mechanicznym programatorze bebnowym.

W budynku wielorodzinnym - bloku jest tez miejsce dla mikrokontrolera w innych inteligentnych systemachu. Skala produkcji tych urzadzen moze byc podobna jak wezlow cieplnych.
Urzadzenia maja zarabiac pieniadze – strzec przed kradzieza, napadem, pozarem i wybuchem gazu oraz oszczedzac czas i pieniadze mieszkancow.      
Nowoczesna winda jest droga i zuzywa w ekspolatacji sporo energii elektrycznej. Algorytm – inteligencja windy tez jest niebanalny i bazuje na analizie danych zdarzen ze swojej pamieci.
Wysoka zabudowa ( duza gestosc zamieszkania w miastach ) w trendzie urbanizacji ma liczne zalety ale wymaga wlasnie drogiej windy.

2 komentarze:

  1. Polska wybrała inną drogę. Produkcja palet, ogórków kiszonych, kiełbasy. Korupcja , kościół i ciemnota.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam "Wungiel jest w wiosce..." A teraz wungiel drogi niesamowicie.

    OdpowiedzUsuń