niedziela, 14 czerwca 2020

Sady, prokuratury - relikty i dziedzictwo komunizmu 2

Sady, prokuratury - relikty i dziedzictwo komunizmu 2

 W 2009 roku ambasador USA w Warszawie 8 depesz ( za Wikileaks ) poświęcił korupcji w polskim sądownictwie i prokuraturze.

(…) w Polsce największą słabością jest nieskuteczny - i żałośnie “zatkany”- system karny, a sam system jest podejrzany o korupcję (…) a jedyną sankcją dostępną są media, ponieważ “systemu” sąd nie skaże (...)

(…) 72% respondentów w sondażu z kwietnia 2009 r. wciąż wierzy, iż urzędnicy najwyższego szczebla przyjmują łapówki, nasz … i kontakty biznesowe sugerują, iż praktyka jest mniej rozpowszechnione niż to było dziesięć lat temu, a największym wyzwaniem jest korupcja związane z nepotyzm i konfliktem interesów

(…) brak uczciwości wśród polskich prokuratorów i sędziow - choć trudne do udowodnienia, a korupcja jest powszechna. W Polsce, (sądownictwo ) relikt komunizmu… powolne postępowania sądowe i długie śledztwa i długie areszty tymczasowe… niedoświadczeni nowoprzyjęci sędziowie tworzą zwartą grupę, która cieszy się niemal całkowitą bezkarnością i brakiem nadzoru(…)

(…)Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia jest „grupą quasi-lobbingową”(…)

(…) jest coraz bardziej oczywiste dla większości Polaków, że reforma sądownictwa jest konieczna, aby Polska zostawiła prawne dziedzictwo komunizmu za sobą (…)

(…) Postrzeganie korupcji - opublikowane w kwietniu badania wykazały powszechną nieufność do polskiego sądownictwa: 44 procent ankietowanych ma negatywną opinię, przede wszystkim z powodu postrzeganej korupcji. Zdaniem ankietowanych, najbardziej skorumpowane grupy są prokuratorzy (56 procent) …i sędziowie (50 proc.) Inne najczęstsze zarzuty to: skomplikowane procedury, nadmierna biurokracja i opóźnienia, stronniczośc sądu i niesprawiedliwe orzeczenia.
Według obiegowych opinii, celem sędziego jest awans, aby sądzić “grubsze” sprawy i brać większe łapówki, jednak nie można tych pogłosek obiektywnie potwierdzić. (…) Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski podkreśla, że ze korupcja nie jest największym problem sądownictwa, ale przyznaje, że w wielu przypadkach mogą istnieć wątpliwości co bezstronności sędziów.

(…) Oprócz zbadania zarzutów dotyczących sprawy Olewnika, Czumę czeka zamieszanie w sądownictwie - w tym wiele lat zaległości – przepełnione więzienia, przestarzałe struktury administracyjne i korupcja.(…)


Panstwa gdzie sedziowie NIE MAJA immunitetu w sprawach karnych:
Francja, Niemcy, Dania, Hiszpania, Węgry, Szwecja, Irlandia, Włochy, Grecja, Cypr, Finlandia, Austria, Szwajcaria, Wielka Brytania. Pozaeuropejskie - USA, Kanada, Australia...

Panstwa gdzie sedziowie MAJA immunitet w sprawach karnych:
Białorus, Federacja Rosyjska, Estonia, Słowenia, Serbia, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Albania, Chorwacja. Pozaeuropejskie - Korea Pólnocna

Czy sa jeszcze jakies pytania co do tezy ze "Postkomunizm jest rakiem tkanki spolecznej" ?

Stronniczy to kierujący się tylko określonym interesem, pozbawiony obiektywizmu. Synonimami do stronniczy są: nieobiektywny, niesprawiedliwy, subiektywny, tendencyjny, uprzedzony, uznaniowosc , faworyzm, wyróżnianie, względy.

Art. 339 niemieckiego kodeksu karnego, stanowi, że
"Sędzia, inny urzędnik publiczny lub arbiter, który prowadząc lub rozstrzygając sprawę prawną, wypacza bieg wymiaru sprawiedliwości na korzyść lub na szkodę strony, podlega karze pozbawienia wolności od roku do pięciu lat".
Prawo francuskie w Art. 10 ustawy o statusie sądownictwa, który doprecyzowuje kwestię apolityczności sędziów. Jest w nim wpisany min. zakaz "rozważań politycznych", "okazywanie wrogości zasadom lub formie rządu Republiki", "działań natury politycznej, niedających się pogodzić z nakazem zachowania powściągliwości, nałożonym na sędziów z racji ich funkcji" czy "zorganizowanych działań mogących uniemożliwić lub utrudnić funkcjonowanie sądownictwa".
2/3 sędziów i prokuratorów NRD od razu usunięto po unifikacji Niemiec. W Polsce środowisko miało się Strzemboszową metodą magiczną "oczyścić się samo". Do dzisiaj płacimy ogromną cenę, jako kraj i społeczeństwo, za brak działań. Co najmniej 36 dzisiejszych sędziów SN orzekało już w czasach PRL.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. PiS obiecał reformę sądów a jest gorzej niz było

    OdpowiedzUsuń