wtorek, 3 stycznia 2017

Geneza demokratycznego panstwa prawnego

Geneza demokratycznego panstwa prawnego

http://gargangruel.salon24.pl/688384,geneza-demokratycznego-panstwa-prawnego

"Geneza demokratycznego państwa prawnego

We wtorek 29 grudnia będziemy obchodzić 26 rocznicę przemiany Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w Rzeczpospolitą Polską.

Tego dnia uchwalono Ustawę o zmianie Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, której najważniejsze postanowienia pozwolę sobie przypomnieć, zwłaszcza dla osób, które tak zaciekle bronią demokracji i prawa zgodnego z Konstytucją RP.

1) Konstytucja PRL zmieniła nazwę na Konstytucja RP

2) Państwo demokracji ludowej stało się płynnie i bezproblemowo demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.

3) Władza, dotychczas należąca do ludu pracującego miast i wsi, została przekazana Narodowi.

4) BEZ ZMIANY pozostała zasada, że wszystkie organy władzy i administracji państwowej działają na podstawie przepisów prawa. Podobnie jak zasada, że przestrzeganie praw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, od tej chwili zwanych prawami Rzeczypospolitej Polskiej, jest podstawowym obowiązkiem każdego organu państwa.

Natomiast interesy i wola ludu pracującego przestały być źródłem prawa.

5) Trybunał Konstytucyjny otrzymał misję orzekania o sprzeczności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych.

6) Siły zbrojne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stały się w mgnieniu oka siłami zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej, ale nadal NIEZMIENNIE stały na straży suwerenności i niepodległości Narodu Polskiego, jego bezpieczeństwa i pokoju.

7) W art. 85 wyraz "socjalistycznego" zastąpiło się wyrazem "obywatelskiego".

8) Wszelkie dokumenty urzędowe sporządzone na drukach, formularzach i blankietach z napisem "Polska Rzeczpospolita Ludowa" oraz opatrzone godłem lub pieczęciami z godłem dotychczasowego wzoru, a także znaki pieniężne, ordery i odznaczenia zawierające taki napis lub godło zachowały moc.

9) Dokumenty urzędowe na drukach, formularzach i blankietach oraz nadawane ordery i odznaczenia z dotychczasowym napisem lub godłem, mogły być sporządzane do ich wyczerpania, jak również mogły być emitowane znaki pieniężne zawierające ten napis lub godło - nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 1995 r.

10) Znaki sił zbrojnych dotychczasowych wzorów mogły być używane nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 1997 r.

11) Przodownicy pracy przestali być otaczani powszechnym szacunkiem narodu.

12) Coraz pełniejsze wprowadzanie w życie zasady: "od każdego według jego zdolności, każdemu według jego pracy" - przestało być konstytucyjne.

W związku z powyższym ośmielam się zauważyć, że podpisał to wszystko człowiek honoru - gen. Jaruzelski i dlatego przestrzeganie tych zasad obowiązuje wszystkich „ludzi honoru” po wsze czasy. Wysyp tych ludzi obserwujemy ostatnio na ulicach i placach polskich miast. Dręczyła mnie po nocach myśl, że może nie wiedzą – tak do końca – skąd wzięły się ich poglądy na demokrację i prawo i stąd ta notka, którą dedykuję IM - dzieciom 29 grudnia."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz