Kreowanie patologi dotacjami, przywilejami i korupcja
W przeliczeniu na jednostke generowanej w calym zyciu energi do budowy wiatraka potrzeba zuzyc kikanascie razy wiecej betonu niz do budowy elektrowni jadrowej ! Cementownie produkujac cement emituja potezne ilosci dwutlenku wegla i wielu innych toksyn.
Praca przewozowa zuzywa paliwa do transportu betonu. I tak dalej.
Wpływy z wysokiego podatku od energii elektrycznej wprowadzonego w Dani w 1998 roku byly kierowane do wspierania budowy farm wiatrowych. Rzad Dani rozwaza obecnie zniesienie tego podatku, ktorym silnie obciazeni byli obywatele i przemysl.
Jawna niesprawiedliwosc, dyskryminacja i nierownosc podmiotow wobec prawa.
W zwiazku z powyzszym Duńskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przewiduje, że moc elektrowni wiatrowych, które będą instalowane w latach 2017-2020 wyniesienie mniej niz 50 megawatów rocznie. Srednio w latach 2013-2016 z dotacjami budowano elektrownie wiatrowe o łącznej mocy około 215 megawatów rocznie. Teraz beda tylko konczone rozpoczete projekty.
Inwestycje w OZE niemal zamarły w Hiszpani ktora wczesniej ograniczyla potezne dotacje do OZE. Z taryf stałych wycofała się ponad dwa lata temu Słowacja i w 2015 Bułgaria. Rząd Czech opodatkował produkcję zielonej energii a w 2013 roku zniósł FiT, ktory spowodował sztuczny boom inwestycyny. Nowe inwestycje spadly nieomal do zera.
Z dostepnych danych wynika ze w calej Europie bez wielkich państwowych dopłat i grabienia gospodarki, zwrot z inwestycji zarówno w wiatraki jak i PV jest silnie ujemny.
Budowe elektrowni fotovoltaicznych i wiatrakow wspieraly bardzo wysokie i gwarantowane taryfy FIT (feed-in-tariff). Spółka energetyczna jest ustawą zobowiązana do odkupienia po określonej przez ustawodawcę absurdalnie wysokiej cenie wyprodukowanej przez producenta zielonej energii elektrycznej niezaleznie od jej aktualnej ceny gieldowej. Roznice doplaca panstwo czyli obywatel.
Ustalenie zbyt wysokich taryf FIT powoduje przegrzanie rynku i kończy się pozniej pęknięciem bańki inwestycyjnej.
Dotacje i taryfy FIT w Niemczech, gdzie zainstalowano około 40GW mocy fotovoltaicznej, wsparły 85% mocy fotowoltaicznej oraz 45% mocy wiatrakow.
Przyjęta w ubiegłym roku ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) zakładała wprowadzenie taryf FIT od 1 stycznia 2016 roku ale przesunięto wejście w życie przepisu do 1 lipca 2016 roku i jednocześnie rozpoczęto prace nad nowelizacją ustawy o OZE. Projekt noweli, który trafił w maju do Sejmu, nie przewiduje już taryf FIT.
Pierwsze czytanie projektu odbyło się 20 maja. Podczas prac Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa zgłoszono dotychczas ponad 50 poprawek.
Biznesy dotacyjno - korupcyjno - biurokratyczne istnieja dopoki istnieją specjalne regulacje i dotacje. Przyszli beneficjenci rekami lobbystow korumpuja legislacje i zeruja potem na calej gospodarce i spoleczenstwie.
Te korupcyjne biznesy niszczą podstawy dzialania całej reszty zdrowego biznesu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz