Roboty i wnioski dla nas 6
W funkcjonującym systemie społeczno-gospodarczym podział wytworzonego tortu i przesunięcie dochodów w strone warstw upośledzonych materialnie odbywa się za pomoca podatków CIT i PIT oraz podatków majątkowych. W mniejszym stopniu służy temu podatek VAT i akcyzy. Choć formalnym podatnikiem VAT-u są przedsiębiorstwa to cięzar podatku ponoszą konsumenci.
Z inspiracji, za wiedzą i zgodą hegemona obecnej fali globalizacji funkcjonują dla bogaczy raje podatkowe i jurysdykcje offshore. Służą one do dokonywania oszustw podatkowych w giga skali nazywanych kolokwialnie optymalizacją podatkową. Koncerny oraz finansowi oligarchowie w zasadzie nie płacą podatków. Przy funkcjonowaniu systemu podatkowego temat opodatkowanie robotów i zautomatyzowanej produkcji w ogóle nie powinien się pojawić. Jest to temat zastępczy majacy odwrócić uwage od oszustw podatkowych oraz koncentracji majątku w nielicznych rękach. Zamiast podniecać się sztuczną inteligencją czy buntem maszyn lepiej jest pomyśleć o pustkach w budzecie i stagnujących płacach.
Raje podatkowe w dużej skali zaczeły funkcjonować gdy firmy amerykańskie przenosiły produkcje z USA do krajów III Swiata. Nie chciały wysoko opłacac Amerykanów i dzielić się tortem. Zysk z brutalnego wyzysku pracowników III Swiata należało ukryć przed podatkiem.
Opodatkowanie robotów lub ich "pracy" będzie wymagało pokręconego czy wręcz paranoicznego ustawodawstwa i wydanych na podstawie ustaw niejasnych rozporządzeń wykonawczych. Potrzebny będzie nowy aparat biurokratyczny, kontrolny i represyjny czyli nowi urzędnicy i urzędy. Skończy się tylko wzrostem wielkiej korupcji. Neoliberalizm jest bowiem z definicji i natury wielką korupcją. Roboty mogą być opodatkowane ryczałtowo od ich parametrów - od udzwigu, zasięgu i szybkości pracy. Można nałożyc podatek od długości spawów i ilości zgrzein czy od pomalowanej powierzchni lub od przeniesionego ciezaru. Roboty mogą sortować odpady i demontować rzeczy przeznaczone na złom. Jak je opodatkowac ? Jak opodatkować robota który zastąpi pracowników w magazynach Amazon ? Amazon chce opracować zrobotyzowany system, który będzie mógł samodzielnie kompletować zamówienia. Wdrożenie takiego systemu to kwestia kilku lat, może dekady. Polscy niewolnicy nie bedą w końcu eksploatowani przez Amazona. Będą bezrobotnymi.
Roboty przemysłowe są tylko jednym z elementów zautomatyzowanej produkcji i to wcale nie najważniejszym. Produkcja elementów robotów też jest coraz bardziej zautomatyzowana. Produkcje silników elektrycznych automatyzuje sie od lat dwudziestych XX wieku.
Elementy przekładni i lóżyska powstają na maszynach sterowanych komputerowo CNC. Skomputeryzowane są wycinarki laserowe, plazmowe i wodne. Automatyzuje się odlewnictwo. Automaty montują elementy SMD na płytkach drukowanych PCB systemu elektronicznego robota. Póki co niezastąpieni są projektanci i konstruktorzy. Systemy CAD i CAM powoli ale cały czas się rozwijają.
Transformacja ustrojowa polegała na jawnej peryferyzacji Polski i rozwoju zależnym. Teraz byłoby bardzo trudno zejść z wybranej 30 lat temu ścieżki, którą konsekwentnie dalej podążamy niczym ćma do ognia - Path dependancy.
W Polsce nie produkuje się w zasadzie niczego co stosowane jest w nowoczesnej automatyzacji. W ogóle nie produkujemy mikroelektroniki i komputerów. Coraz ważniejsze jest oprogramowanie systemów. Ale koncerny zazdrośnie kluczową wiedze i doswiadczenia trzymają u siebie pod kluczem. W Polsce obserwuje się tragiczne odchodzenie z branż fachmanow znających przy okazji programowanie do programowania ogólnego czyli nawijania makaronu na uszy bo w istocie do tego służy Jawa czy PHP.
Gdy stwierdzono przydatność EtherCAT, czyli ulepszonego Ethernetu, w automatyce to Infineon jako PIERWSZY koncern rzucił na rynek mikrokontroler rodziny ARM z interface EtherCAT. Aktualny cytat ze strony Infineon:
"XMC4800 and the new XMC4300 are the industry’s first-ever microcontrollers with integrated EtherCAT® node on an ARM® Cortex®-M processor with on-chip flash and analog/mixed signal capabilities."
Zrobienie systemu na tych mikrokontrolerach jest rzeczywiscie dość łatwe i nie ma wcale przesady w podawanych informacjach.
Nic nie dzieje sie w prózni. Eksportowe sukcesy i kolosalne nadwyżki Niemiec nie biorą się znikąd. Są efektem cieżkiej pracy koncernów. Eksport to niby pokojowy podbój cudzych rynków i społeczeństwa. Dopiero zobaczymy do kogo docelowo trafi majątek zadłużonych zagranicznie Greków i innych dłużników. W Grecji zaczynają się masowe licytacje nieruchomości, których właściciele nie spłacają bankowych kredytów. Trzeba sprzedać domy i nieruchomości dłużników za 105 mld Euro !
Z tego co wiadomo nie funkcjonują cenniki robotów przemysłowych. Firmy odpowiadają na indywidualne zamówienie oferując też często transport, instalacje i przeszkolenie 1-2 pracowników. Za sam mały robocik o udzwigu 5-15 kg trzeba zapłacić w granicach 120-170 tysięcy złotych. Większe jednostki są oczywiście droższe.
Roboty nie chorują i nie mają wakacji. Naprawde jednak nie są aż tak bardzo zapracowane. Na wyprodukowanie przeciętnego Mercedesa trzeba zużyć 3.5 MWh ( czyli 3500 KWh ) energii elektrycznej. Część energii angażuje spawanie wykonywane przez roboty. Badając sprawę zużywanej energii Mercedes zbadał tez jak wygląda praca robotów, co przedstawia wykres.
Roboty jałowo spedzają czas na weekendzie, czekając na usunięcia awarii na linii produkcyjnej i pauzując czekając na rozkaz od PLC.
Polskie firmy są dość mocne w usługach. Cytat ze strony firmy Dramat, https://www.dramat.eu
"Nasi pracownicy brali udział przy realizacji projektów w Europie jak i Azji dla:
Mercedes
BMW
Ford
Audi
VW
Fiat
Naszym klientom oferujemy usługi w zakresie programowania robotów online jak również offline przy użyciu narzędzi Robcad oraz Process Simulate. Oferujemy również usługi związane z początkową instalacją i uruchomieniem robotów oraz optymalizacją procesów produkcyjnych.
Nasi pracownicy posiadają doświadczenie w zakresie programowania:
walcowania
spawania punktowego
spawania MIG/MAG
klejenia
paletyzacji
klinczowania
wizyjnych systemów kontroli jakości "
Firma oferuje tez warty polecenia program !
"W Polsce nie produkuje się w zasadzie niczego co stosowane jest w nowoczesnej automatyzacji. " Nowoczesne firmy w Polsce są niemieckie, duńskie, francuskie... Tylko nie Polskie. Będzie kryzys.
OdpowiedzUsuńWitam. Faktycznie cały nowoczesny eksport z Polski produkują firmy zachodnie.
Usuń