wtorek, 7 marca 2017

Rynek, ceny i biznes

Rynek, ceny i biznes

 Popularyzacja i spadek cen komputerów PC spowodowały że bardzo chętnie zostały one użyte w przemyśle. Opracowanie i małoseryjna produkcja komputerów były bowiem bardzo drogie.
Dawniej problemem z komputerem PC był kiepski system operacyjny. Sytuacje zmieniła sie po pojawieniu sie w 1996 roku systemu operacyjnego Windows NT 4. System ten pochodzi od systemu OS/2  wspólnie opracowanego przez IBM i Microsoft.
Od 2000 roku wszystkie systemy Windows należą do rodziny NT.
Windows NT 4.0 1996
Windows NT 5.0 (Windows 2000)
Windows NT 5.1 (Windows XP)
Windows NT 5.2 (Windows XP Professional x64 Edition i Windows Server 2003)
Windows NT 6.0 (Windows Vista i Windows Server 2008)
Windows NT 6.1 (Windows 7 i Windows Server 2008 R2)
Windows NT 6.2 (Windows 8 i Windows Server 2012)
Windows NT 6.3 (Windows 8.1 i Windows Server 2012 R2)
Windows NT 10.0 (Windows 10 i Windows Server 2016)
Począwszy od Windows XP zmiany są niewielkie a to dlatego ze Microsoft traci kluczowych pracowników i nadciągaja czarne chmury  nad niego !  Do rodziny NT nie należały nieudane Windowsy 3, '95, '98 i Me.

Nieliczne koncerny produkują udane systemy do sterowania numerycznego wszelkich maszyn a w tym robotów. Siemens na przelomie wieków wypuścił pierwszą rodzine sterowań CNC  SINUMERIK 840Di opartą o komputer PC pracujący pod kontrola systemu Windows NT 4.
W konstrukcji programów całego bardzo rozbudowanego systemu CNC "nienormalny" jest tylko ciągle pracujacy w tle od uruchomienia do zamkniecia systemu NT 4, program interpretera-interpolatora-sterownika do sterowania napedów servo i innych interfejsow. Cykl wołania programu był rzedu 2ms. Poniewaz program ten obsługuje przerwania i dedykowany sprzęt na karcie MCI to musi byc wykonany jako "nienormalny" bowiem Windows z załozenia odcina uzytkownika ( dla bezpieczenstwa i stabilnosci systemu ) bezpośrednio od sprzętu.

 W teminologi Siemensa komputery PC nazywały sie PCU 50 i nowszy 70. PCU to Personal Computer Unit. W dacie ukazania sie systemów na rynku już były one troche przestarzałe. Zreszta Siemens - Nixdorf był słaby jak na gigantow z branzy hardwaru PC. PCU maja "przemyslowa" obudowe i zasilane sa z napięcia 24Vdc  a to dlatego ze zasilacz bezprzerwowy Siemensa to po prostu akumulator na napięcie 24V ! 
Siemensowa płyta głowna to cały komputer PC. W porownaniu z płyta Intela była słaba.
Rysunek pokazuje PCU w calym systemie w maksymalnej okazałosci. Realne systemy nie maja oczywiscie wszystkich mozliwych komponentów.
OPxx to nierewelacyjny monitor LCD z klawiaturą i myszką ale swietnie zabudowany i pasujący do zastosowania. 
PCU kupiony u Siemensa czy na rynku wtórnym był i jest szokujaco drogi ! Bardzo drogi jest nawet sprzet uzywany czy naprawiany w sytuacji gdy komputery PC tamtej generacji juz dawno zostały zezłomowane !
Siemens w dokumentacjach zastrzega ze zamowiony komputer PCU nie ma karty MCI ( ze złączem PCI ) a to jest przecież serce systemu !
Karta ta ma interfejs komunikacyjny Profibus DP, którym łączone sa wszystkie serva oraz interfejs MPI, uzywany głownie do programowania przez uzytkownika. Karta ma takze wbudowaną funkcjonalność PLC: SIMATIC S7 CPU 315-2DP. Karta ma takze podtrzymywane bateryjka pamieci statyczne SRAM, przechowujace wszelkie parametry systemu CNC a jest ich bez liku. Przy normalnym zamknieciu systemu NT 4 zawartosc pamieci jest zapisywana na dysk. Pamiec ta okazuje sie ratunkiem gdy system Windows sie zawiesci z niebieskim ekranem co moze sie zdarzyc. 
O ile komputer PCU kupimy bez żadnych problemów to z pomoca Yahoo znajdujemy kilku oferentów karty MCI z wprost zabójczą ceną.
Natomiast wyszukiwarka Google z frazą "sinumerik "MCI board"" podaje "Czy chodziło Ci o: sinumerik "NCU board" " bez mozliwosci wyboru wpisanej pierwotnie frazy. Lepiej i latwiej jest kupic komputer PCU z karta MCI niż karte osobno.

 Co z tego wszystkiego wynika ?

1. Synergia dobrej i rozbudowanej oferty. Siemens jak i inne potęzne koncerny potrzeby nabywcy załatwia w 100%. Nie w 20%, 85% czy 99% ale własnie w 100%.  Producentowi maszyn CNC czy robotów oferuje absolutnie wszystko - sterowanie CNC, serwonapedy włącznie z silnikami na cały spotykany zakres mocy, z wbudowanymi sensorami polozenia, rozne ekstra sensory. Wszystko do siebie pasuje. Wystarczy to wszystko połączyc gotowymi kablami i sparametryzowac system i to działa aż miło. Mozna wykonać testy i obejrzeć na przykład charakterystyke częstotliwosciową i fazową odpowiedzi servonapedu. Klient Siemensa, który produkuje maszyny CNC czy roboty nie bedzie się zastanawiał dlaczego komputer jest szokujaco drogi skoro dostaje gotowe rozwiązanie sprawdzone w setkach tysięcy lub milionach egzemplarzy ! Producent maszyn CNC czy robotów nie musi miec poteżnego zespołu elektroników i programistów. Każdy zajmuje się tym w czym sie specjalizuje i w czym jest dobry. 
W Polsce wymaga sie aby nastawianiem i obsługą maszyn CNC zajmował sie kwalifikowany personel. Na zachodzie edycje G-code na maszynie CNC wykonują ślusarze, którzy dawniej dekadami stali przy konwencjonalnych obrabiarkach.
2. Na kluczowej dla systemu karcie MCI znajdujemy układy scalone wykonane na zamowienie Siemensa jak choćby ten duży w górnym lewym rogu wyprodukowany przez Texas Instruments. Bez karty MCI w ogóle nie da sie skorzystać z wyników pracy Siemensa !  Nie da sie łatwo skopiować systemu.
Podałem kiedyś ze zdjęciami przykład systemu sterujacego bardzo drogiej supernowoczesnej rakiety tez z takim układem zrobionym na zamowienie. NB. Całkowicie zbędnym z systemowego punktu widzenia. Użyto go tylko po to aby nikt nie probował skopiować systemu. 
Układy na karcie MCI są potrzebne.
3. Łapówkarski Siemens jest narodowym koncernem elektrotechnicznym Niemiec. Rząd Niemiec doskonale zdaje sobie sprawe z tego jaką role pełnią w jego gospodarce Siemens, Volkswagen, BMW, Bosch, Bayer ... Bez tych koncernów gospodarka Niemiec jest nic nie warta. To one organizują wokół siebie wszystkie nowoczesne firmy. One opracowują i skupują innowacje i je popularyzują.  One ciągna z uporem cały bajzel do przodu.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz