środa, 29 listopada 2023

Powszechna rezygnacja mlodziezy z katechezy

 Powszechna rezygnacja mlodziezy z katechezy
 
 Przestępca arcybiskup Michalik o pedofilii mówił, że dziecko "lgnie, ono szuka, i zagubi się samo, i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga".

 Rezygnacja młodzieży z katechezy w szkole jest odbiciem szybko postępującej w Polsce laicyzacji. Według spisu powszechnego z 2021 roku, tylko 71 % obywateli ogólnie zadeklarowało przynależność do Kościoła katolickiego. Dziesięć lat wcześniej było to 87,6 %, więc spadek jest wyraźny.
Zbyt duża presja na wiarę ( wywoływana przez katoliban i rzadko przez rodziców )  rodzi bunt i zwykle negatywnie wpływa na chęć uczestnictwa młodzieży w katechezie. Promowane w mediach  wzorce zachowań ośmieszają religijny styl życia. Istotny wpływ  negatywny ma tu również sposób prowadzenia lekcji religii w szkołach, do których uczęszczają uczniowie. Nuda, ogłupianie, ziewanie, strata czasu.

Wyniki przekazane przez 791 warszawskich szkół pokazują, że w bieżącym [2023] roku na zajęcia tego typu zapisało się 42 proc. młodych warszawiaków, rok wcześniej odsetek ten wyniósł 45 proc. W szkołach branżowych pierwszego stopnia zaobserwowano szczególnie widoczny spadek zainteresowania. W tych placówkach odsetek uczniów uczęszczających na zajęcia z religii zmalał z 23 proc. do 18 proc..

W tym roku szkolnym w Szczecinie zapisało się na religie tylko 10,9 proc. uczniów liceów, techników i szkół branżowych, czyli 1935 z 17 822 uczniów.
Najmniej chętnych do udziału w katechezie jest w szkołach zawodowych, gdzie w religii uczestniczy zaledwie 5,5 procenta uczniów i uczennic, w technikach ta liczba jest niewiele wyższa i wynosi 7,7 procenta, a w liceach 13,4 procent.  Statystycznie w szkołach ponadpodstawowych na religię chodzi już tylko trzech uczniów w każdej klasie. Statystycznie, bo są klasy, w których nie chodzi nikt.
Przepis Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. z 2020 r. poz. 983) stwierdza, że lekcje religii organizowane są w przedszkolach oraz szkołach na życzenie rodziców lub opiekunów prawnych.
Kościół odwraca kota ogonem fałszywie twierdząc że trzeba dziecko wypisać a nie wpisać. Aby wypisać dziecko ( poniżej 18 lat ) z religii, wystarczy proste pisemne oświadczenie woli rezygnacji w dowolnym formacie. Rezygnacji z lekcji religii w szkole można dokonać na każdym etapie nauczania i w dowolnym momencie w trakcie roku szkolnego.

2 komentarze:

  1. Trwa publiczna debata o rozliczaniu bandy PiS. Jedni apelują o powściągliwość i zakopywanie, a nie pogłębianie społecznego podziału (m.in. prof. Marcin Matczak), inni argumentują, że nierozliczenie jest niemoralne i demoralizujące. Jeszcze inni po prostu chcą kar za zniszczenie praworządności i wizerunku Polski oraz zadośćuczynienia za krzywdy ludzi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nałęcz: Komisje śledcze pokażą wyborcom PiS, że wierzyli nie w Boga lecz w bałwana.

    OdpowiedzUsuń