piątek, 9 lutego 2018

Informacja i Komunikacja 1988.

Informacja i Komunikacja 1988.

Pod koniec lat osiemdziesiątych kończyła się Zimna Wojna ze Związkiem Radzieckim w roli przegranego. Pewne było że obroża zostanie demoludom poluzowana. Ale raczej nikt nie myślał że ZSRR niebawem się rozpadnie. Niemniej nastroje były optymistyczne.  Autor był wśród osób które uważały że Polska może się rozwijać technologicznie.
Wstrząs stanowił Okrągły Stół odebrany w środowisku autora jako podłą zmowę i oszustwo. Marzenia nagle prysły.

Autor goły komputer PC-AT "miał" od września 1987 roku. "With a little help of my friend" szybko na komputerze było sporo programów tak że brakło na wszystko miejsca na HD.  
Warto czasem zachować stare dyskietki i pliki. Czego tam nie ma ? Problem jest z plikami do których nie ma obecnie programów.
Blisko trzydziestoletni plik z tekstem autora "Informacja i Komunikacja 1988" uzupełniono o ogonki i zamieniono w PDFa. Fragment poniżej a całość:
https://drive.google.com/open?id=1hTs4VwmGHXU3JDd1WB3kYyjFLIWuWU5m

W III RP nie produkuje się mikroelektroniki. Nie produkuje się samodzielnie poważnej elektroniki i w ogóle niczego nowoczesnego. Stąd głęboka wiedza tak naprawdę nie jest potrzebna.
Po przypadkowym wybraniu kilkunastu fragmentów z tego tekstu sprawdzamy obecny stan wiedzy z pomocą wyszukiwarki Google.
W świecie owszem jest sporo wiedzy w Internecie. W Polsce jest w zasadzie Zero wiedzy. Polska stała się krajem kolonialnym.

Wydaje się że Internet jest cenzurowany !
 

Informacja i Komunikacja 1988.

Współczesna fala wzrostu gospodarczego jako uchwytnego statystycznie zjawiska bierze swój początek w połowie XVIII wieku.
Wymiana informacji czyli komunikacja pozytywnie wpływa na rozwój gospodarczy i rozwój społeczny. Rozwojowi cywilizacji towarzyszy od zarania dziejów komunikacja. Nauce i technologii sprzyja wymiana informacji i urbanizacja koncentrująca duże zespoły ludzkie zdolne do podjęcia poważnego wysiłku naukowo - techniczno -modernizacyjnego.

Obecnie komunikacja powoli wchodzi w erę cyfrową. Dotychczas sygnały audio a głos ludzki w szczególności i obraz telewizyjny z kamery lub magnetowidu transmitowano jako sygnał analogowy. Sygnałem cyfrowym wymieniano pliki między komputerami i komunikaty na przykład w systemie automatyki. Gdy sygnał audio i video staje się cyfrowy komunikacja się unifikuje !

USA i Europa Zachodnia od prymitywnego modelu niewydajnego i uciążliwego środowiskowo przemysłu ciężkiego z dominacją górnictwa węgla kamiennego i przestarzałego hutnictwa zaczęła odchodzić pod koniec lat sześćdziesiątych. Kraje zachodu stawiają na gospodarkę wiedzy, informacji ( docelowo zunifikowanej cyfrowej ) i komunikacji też cyfrowej.  Kraje RWPG z dużym opóźnieniem podążają ścieżka rozwoju zachodu. Czy tego chcemy czy nie czeka nas to samo.
W systemie socjalistycznym rutynowa łączność elektroniczna ( Telefon / Telex / Telefax) jest przedsiębiorstwom mniej potrzebna niż firmom w kapitalistycznej gospodarce rynkowej. Mało znany u nas Telefax nadawczy ( Telefax ma funkcje nadawania i odbioru ) dokonuje optycznego skanowania nadawanego dokumentu a zakodowany sygnał jest przesłany łączem telefonicznym. Telefax odbiorczy drukuje przesłany obraz. Telefax jest bardzo użyteczny jako że na zachodzie przesłany nim dokument jest uważany za oryginał co ma wielkie znaczenie ułatwiające prowadzenie  biznesu. Nie trzeba dokumentów przesyłać pocztą a można je przefaksować.
Macierz cen rynkowych jest dla kapitalistycznych ( prywatnych i państwowych ) firm rynkowych niezastąpioną informacją w procesie alokacji inwestycyjnej i w codziennej rutynowej działalności. W socjalizmie urzędnicy Centralnej Komisji Planowania faktycznie arbitralnie określają ceny i zadania produkcyjne dla firm.
Duże znaczenie ma w systemie rynkowym giełda na której między innymi wyceniane są publiczne firmy należące do akcjonariuszy. System giełdowy jest od lat skomputeryzowany. Czynione są próby automatyzacji spekulacji giełdowej !  Algorytm do spekulacji może potencjalnie być nie tylko lepszy od człowieka ale bez porównania szybszy.

Wielkie znaczenie ma komunikacja i informacja w wojnie. Wojna jest stanem ciągłego chaosu nad którym usiłuje się zapanować a szybka wymiana informacji ma w takiej sytuacji kluczowe znaczenie. Czołgi i wozy piechoty III Rzeszy miały radiostacje a ich komunikacja funkcjonowała dobrze. Marną komunikacje miała Armia Czerwona gdzie radiostacje miały tylko niektóre czołgi dowódcze. Słabość komunikacji Armii Czerwonej na równi z wielkimi czystkami stalinowskimi osłabiała potencjał obronny i ofensywny ZSRR. Dopiero ogromna pomoc USA Lend -Lease w postaci milionów lamp elektronowych i setek tysięcy kilometrów przewodów i innych elementów i urządzeń pozwoliła rozwinąć produkcję sprzętu łączności. ZSRR licencje na lampy i sprzęt radiowy kupił w 1932 roku od potężnego amerykańskiego koncernu RCA. Licencje odnowiono i rozszerzono w 1936 roku.  
N.B. Zrozumienie roli techniki, informacji, dyscypliny, rozkazu i chaosu  w wojnie było kluczem do znakomitych reform pruskiego generała Gerharda von Scharnhorsta. Jako doświadczony dowódca doskonale rozumiał czym jest wojna. Reforma z 1813 roku skończyła z drylem czyli bezsensowną musztrą na rzecz praktycznych ćwiczeń poligonowych jak najbardziej zbliżonych do warunków prawdziwej wojny. Zniesiono kary cielesne. Zniesiono przywilej szlachty na pełnienie funkcji oficerskich i wprowadzono obowiązkową służbę wojskową dla wszystkich bez żadnych wyjątków. W armii liczyły się tylko umiejętności. Funkcjonująca selekcja pozytywna pomogła Prusom a póżniej Rzeszy w rozwoju. Zmieniono model dowodzenia i ulepszono dowodzenie. Każdy dowódca musiał znać ogólne zamierzenia operacji i zadania sąsiadów. Taktyka została uelastyczniona a inicjatywę przekazywano na jak najniższe szczeble armii. Rozkaz to rozkaz ale w fazie wypracowania planu nie wolno było pomijać głosów krytycznych i alternatywnych propozycji. Fala klęsk III Rzeszy zaczęła się gdy Hitler przestał słuchać swoich generałów i wszedł w ich buty !
Jak silna i niebezpieczna jest nowocześnie i dobrze wyposażona, wyćwiczona i dowodzona armia przekonała się upokorzona pod Sadową w 1866 roku  Austria. Mimo tej lekcji głupiec Napoleon III wypowiedział w 1870 roku, beż zadnej istotnej przyczyny, wojnę Prusom. Na przegraną i upokorzoną Francje nałożono potężne reparacje i kontrybucje.
W I Wojnie Światowej sytuacje radykalnie zmieniło dopiero przystąpienie USA do Wojny.
USA były faktycznie jedynym zwycięzcą II Wojny. Wojnę wygrały w laboratoriach i fabrykach płacąc znikomą ofiarę z krwi żołnierzy.   
USA pod wodzą Ronalda Reagana prowadzą bardzo kosztowne programy militarne w szczególności dotyczące automatyzacji wojny. Dystans w tej mierze między armią USA a Układem Warszawskim jest duży i błyskawicznie narasta.
Amerykański "pocisk" samosterujący Cruise Missile z głowicą jądrową koncernu Boeing jest napędzany silnikiem odrzutowym jak samolot i ma skrzydełka. Ma w pamięci komputera sterującego mapę terenu nad którym leci. Lecąc z prędkością poddźwiękowa na niskiej wysokości jest niewidoczny dla radarów. Cel trafia z dokładnością 10m. Ma nawigacje bezwładnościowa i satelitarną oraz link satelitarny do łączności.
System informacji i komunikacji ma też najnowszy czołg amerykański.

Postęp technologiczny istnieje w każdej dziedzinie. Nawet tam gdzie sytuacja wydaje się ustalona i ustabilizowana postęp jednak istnieje. Przykładowo coraz lepsze są różne stale. Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można założyć że za ćwierć wieku karabiny Kałasznikow i amerykański M16 nadal będą używane. W użyciu będą zmodernizowane czołgi. Produkowane będą kolejne wersje Volkswagena i Toyoty. Podstawowymi materiałami w budownictwie nadal będą cement i stal. Najważniejszym surowcem i towarem międzynarodowym będzie nadal ropa naftowa. Podstawowymi materiałami do budowy samolotów nadal będą stopy aluminium i tytanu ale pewnie będą już szerzej stosowane materiały kompozytowe.
Ale w dziedzinie mikroelektroniki działa prawo Gordona Moore’a stanowiące o eksponencjalnym przyroście liczby tranzystorów w opłacalnym ekonomicznie układzie scalonym. Liczba tranzystorów podwaja się szybciej niż co dwa lata. Dodatkowo tranzystory są coraz szybsze i wyższa jest częstotliwość taktowania procesorów. Nieprzekraczalną  granice zmniejszania tranzystorów stanowi  fizyka czyli rozmiar atomów. Tranzystory nie mogą mieć rozmiarów mniejszych niż parę nanometrów. Czas przełączania tych tranzystorów będzie rzędu pikosekund. Szybkość pracy najlepszych procesorów będzie tak wielka że dziś niewyobrażalna a jednego dolara będzie kosztował prosty procesor o wydajności dzisiejszego superkomputera.
Na razie nie potrafimy tworzyć przestrzennej wielowarstwowej struktury tranzystorów ale pomysłowość ludzka jest nieograniczona i wynalazek nie jest wykluczony.
Wiemy jak pracują w mózgu neurony i synapsy. Ale nie wiemy jak pracuje mózg - ten stan rzeczy prędko się nie zmieni. Niemniej komputery będą w stanie błyskawicznie wykonywać przeróżne algorytmy stworzone przez człowieka a może w końcu same zaczną myśleć i stwarzać niesamowite algorytmy.

Wydaje się że kierownictwo ZSRR i państw bloku wschodniego nie rozumie roli mikroelektroniki i tego jak zmienia ona świat. Od początka dekady w ramach agresywnej II Zimnej Wojny USA skutecznie blokują eksport mikroelektroniki i technologi do jej produkcji do krajów RWPG a zwłaszcza Związku Radzieckiego. Blokada była już stosowana wcześniej ale nie tak agresywnie i zawzięcie. Szmuglem mikroelektroniki i komputerów PC zajmują się w bloku służby bezpieczeństwa cywilne i wojskowe, które jednocześnie zrobiły sobie z tego źródło potężnych zarobków, jakże szkodliwych dla gospodarki. Cena średniego komputera PC produkcji dalekowschodniej wynosi około 1000 dolarów. Jest więc biorąc pod uwagę realia USA czy Europy Zachodniej niska. Ale szmuglowany komputer w Polsce jest 5-8 razy droższy licząc po szalonej cenie czarnorynkowej dolara. Jest to paranoja. Ponad 80% pamięci produkuje Japonia, aksamitnie okupowana przez USA a w dodatku będąca w stanie wojny z ZSRR.
O ile zastosowanie komputerów PC do księgowości, magazynu czy kadr niewiele pomoże naszym firmom to czołg i samolot bez systemu cyfrowej łączności i skomputeryzowanego systemu kierowania ogniem na polu bitwy będzie przeznaczony do zniszczenia przez nowoczesnego wroga. Coraz większą role odgrywa w przemyśle automatyka z mikroprocesorami i i pamięciami. Coraz bardziej skomputeryzowany jest sprzęt medyczny. Coraz więcej mikrokontrollerów jest używanych w sprzęcie RTV i AGD i w samochodach.
Bez mikroelektroniki wymienione produkty widziane są jako nienowoczesne czy wręcz prymitywne. Albo na rynku światowym w ogóle ich nie można sprzedać lub można sprzedać za nędzną cenę. Sprawa mikroelektroniki i komputerów jest więc sprawą naszego miejsca w światowym podziale pracy i pieniędzy z tej pracy.
Kupowane hurtowo w ilościach przemysłowych układy scalone są tanie. Koszt układów scalonych w cyfrowym regulatorze przemysłowym to tylko 12-18% ceny gotowego regulatora. Większy jest w jego cenie udział stworzonego oprogramowania ! Ale nie produkując tego regulatora nie możemy dołożyć swojego oprogramowania i dać dobrej pracy naszym inżynierom-programistom.

Podawana w roczniku statystycznym w dziale międzynarodowym ilość przyłączonych do sieci publicznej telefonów na 1000 mieszkańców pokazuje skalę naszego zapóźnienia cywilizacyjnego w tej mierze. W Europie Zachodniej jest to około 500 telefonów ale w krajach nordyckich czy USA blisko 800 telefonów przy czym popyt od lat jest nasycony. Polski wynik 95 telefonów jest najgorszy w całym RWPG i sytuuje nas raczej w III Świecie. Jeszcze gorszy jest stan polskiej łączności międzymiastowej.
 Pierwsze automatyczne centrale telefoniczne w USA powstawały na początku wieku. U nas archaiczne mechaniczne - wybierakowe systemy Strowgera 32AB są ciągle w użytku.
Ponieważ na zachodzie popyt na łączność stacjonarną jest od lat nasycony koncerny produkujące sprzęt telekomunikacyjny pracują nad nowymi wynalazkami. Autor podziela pogląd że świetlana przyszłość czeka telefonie komórkową ( w materiałach Philipsa i Motoroli jest to Mobile Phone ale nazwa telefonia komórkowa zdaje się lepiej określać istotę sprawy ). Montowane obecnie w samochodach czy przenośne telefony komórkowe - radiotelefony są ciągle dość dużą i bardzo drogą zabawką dla bogaczy. Telefonia komórkowa będzie tak jak linia abonencka służyła do obsługi ostatniej mili połączenia. Reszta toru połączenia będzie realizowana cyfrowo światłowodami i radiowymi liniami mikrofalowymi.
Do czasu rozpowszechnienia się telefonii nośnej połączenia długodystansowe były prohibicyjnie drogie i makabrycznie złej jakości. Wykorzystywano je tylko w dużym i wielkim biznesie. W USA potężny wizjonerski technologiczny koncern AT&T załżony przez Bella ( ale też i inne koncerny ) widząc ogromny interes zainwestował w prace badawcze i konstrukcyjne w Bell Laboratories a następnie pokrył całe USA siecią telefonii nośnej. Ceny usług zaczęły spadać ale potężny był ich wolumen. Henry Ford będąc wizjonerem motoryzacji postawił Amerykę na kołach samochodów. Dał Amerykanom wolność przemieszczania się czyli też w jakiś sposób komunikacji. Ford rozumiał że aby zarobić miliardy trzeba dobre samochody produkować masowo milionami a ich cena musi być dostępna dla każdego.
Ta historia na 100% powtórzy się z telefonią komórkową ! Gdy zacznie się popularyzować i spadną ceny połączeń każdy będzie miał w kieszeni telefon komórkowy ! Do wzięcia jest ogromny pieniądz. Ale wcześniej trzeba zainwestować.

Z czego wynika telefoniczny standard pasma przepustowego 300-3400 Hz zbliżony do pasma audycji na zakresach radiowych AM ? Zrozumiałość mowy spada zarówno przy obcinaniu pasma sygnału mowy od dołu a także od góry. Pasmo telefoniczne 300-3400 wyznaczono pół przypadkowo a było także granicą dawnych możliwości technologicznych i pewnym optimum techniczno-ekonomicznym. Przy takim paśmie zrozumiałość sygnału mowy nie powinna być niższa niż 90% sygnału mowy o pełnym paśmie. Zrozumiałość ta jest zresztą osobniczo zróżnicowana. Mowa o szerszym pasmie jest nie tylko lepiej zrozumiała ale też przyjemniejsza w odbiorze. Rozszerzenia pasma sygnału mowy ponad 7 KHz jest bezcelowe i przy zaszumionych pomieszczeniach gdzie przebywają rozmówcy telefoniczni może spowodować zmniejszenie zrozumiałości mowy. 
Z amerykańskich badań opinii publicznej wynika ze zainteresowanie drogimi usługami videotelefonem jest niewielkie i dotyczy ograniczonych kręgów wielko-biznesowych do przeprowadzenia videokonferencji. W wielu sytuacjach użytkownicy nie bardzo są zainteresowani aby rozmówca ich oglądał. Popularyzacja techniki DSP oraz tanich kamer CCD spowoduje że obraz video o małej rozdzielczości da się skompresować do przepływności umożliwiającej masowe przesłanie go liniami światłowodowymi.  
Teoretycznie na mowie, obrazie i plikach komputerowych komunikacja się nie kończy. Można na przykład zanalizować i odtworzyć zapach ! Ale zapach jest raczej ważniejszy w świecie zwierząt niż ludzi chociaż drogie perfumy dla kobiet są jednak kupowane i to masowo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz