piątek, 2 lutego 2018

Mimo lepszego wykształcenia niektórym zawodom płace spadły

Mimo lepszego wykształcenia niektórym zawodom płace spadły
W artykule The Economist ( na blogu ) są dwa świetne interaktywne wykresy. Na jednym pokazano historyczny udział osób z wykształceniem 3 stopnia (w USA Bachelor ) w grupie 25-34 lat w różnych krajach świata. Na drugim wykresie udział osób wykształconych w zawodach  oraz ich realne płace w roku 1970 i w 2015 w realnej wartości dolara w 2015 roku. Warto obejrzeć.
https://www.economist.com/blogs/graphicdetail/2018/02/daily-chart?fsrc=scn%2Ftw%2Fte%2Fbl%2Fed%2F&%3Ffsrc%3Dscn%2F=tw%2Fdc

"Bachelor's degree" to tytuł anglosaski niemający odpowiednika w Polsce. Otrzymuje się go po ukończeniu 3,4,5 letnich studiów wyższych zależnie od profesji. Najczęściej 4 letnich. Bachelor of Arts to nauki humanistyczne i zakres teoretyczny nauk ścisłych i przyrodniczych. Bachelor of Science to nauki ścisłe, przyrodnicze i ekonomiczne w zakresie praktycznym, stosowanym i doświadczalnym. Bachelor of Laws to nauki prawne. Po uzyskaniu tytułu bachelor's degree można  kontynuować studiów na studiach magisterskich (master's degree: Master of Arts, Master of Science, Master of Laws) bądź rozpoczęcie studiów doktoranckich (Doctor of Philosophy, Doctor of Science).


2 komentarze:

  1. W dawnych wiekach majac Bachelor Degree, Master Degree ostrzymywalo sie jak dobrze pamietam 5 lat pozniej

    OdpowiedzUsuń
  2. Sprawdziłem - podałem dobre (aktualne) informacje !

    OdpowiedzUsuń