poniedziałek, 2 września 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 129

Czy będzie kryzys w Chinach 129

  Władze Chin szeroko propagują inicjatywę Pasa i Szlaku starając się zawierać z rządami państw różne umowy, często mało zobowiązujące i będące raczej deklaracją dobrych intencji a przynajmniej nie wrogości stron upatrujących wzajemnych korzyści z możliwych inwestycji i handlu. Wrogie temu projektowi stanowisko zajmują Stany Zjednoczone, Europa Zachodnia oraz Australia.
Za https://i.redd.it/89pr4wa0jnj31.png
Społeczeństwo Chin mające w pamięci biedę i niestabilność życiowej sytuacji za dużo oszczędzało a za mało konsumowało co dawało nierównowagi w gospodarce. Zachęty rządu do konsumpcji nie dawały za wiele. Wystarczyło zaczekać aż siłę nabywcza zyska nowe pokolenie.
Sprawę w wydaniu z 29.08.2019 roku omawia dziennik „Wall Street Journal”
Obecnie circa jedna czwarta nabywców samochodów w Chinach to osoby przed 30 rokiem życia ale do 2025 roku odsetek ten według Volkswagena wzrośnie aż do około 60 %.
Dla pokolenia moich rodziców znalezienie stałej pracy jest wystarczające, a potem oszczędzają, kupują domy i wychowują dzieci … My uznajemy pieniądze za coś, co się wydaje” - powiedziała „WSJ” 25-letnia mieszkanka Szanghaju. Rodzice często pytają ją, ile zdołała zaoszczędzić. „Przykro mi, prawdopodobnie nic. Wszyscy moi znajomi tak mają. Nie mamy oszczędności i tak naprawdę się tym nie przejmujemy”
Głownie młodzi konsumenci stanowią klientele firm Tencent, Alibaba, Huawei...

System gospodarczy dostarcza do konsumpcji indywidualnej i zbiorowej wszelkie towary i usługi.
W czasie wolnym od pracy konsumuje się między innymi usługi związane z podróżami i turystyką. Klasa średnia najchętniej poznaje bliższy i dalszy świat. Od sześciu dekad podróże i turystyka to niezawodny motor światowego rozwoju, z wyższą dynamiką wzrostu niż wynosi przeciętna dynamika gospodarcza. Światowa Rada Podróży i Turystyki (WTTC) zrzeszająca ponad 170 liderów przedsiębiorstw ogólnoświatowych, podaje (2018) że branża podróży i turystyki tworzy już 10,4 % globalnego PKB dając w zatrudnienie 319 mln pracowników. Rynek turystyczny wzrósł w 2018 roku o 3,7 % w porównaniu z rokiem poprzednim.
W Chinach produkt branży podróży i turystyki przekracza poziom 1,5 bln dolarów dając 11,0% udział w PKB. Sektor usług w Chinach był niedorozwinięty ale obecny udział tej branży jest właściwy i zdrowy. Udział ten w krajach o dużych walorach turystycznych i nastawionych na turystykę jest znacznie większy.
W krajach bogatych w turystyce zarabia się ponad przeciętne wynagrodzenie a w bogatych mniej niż przeciętne.
Wykres za obserwatorfinansowy.pl
Majątek mieszkańców chińskich miast szybko rośnie ale listę najbogatszych miast tradycyjnie otwierają miasta USA oraz Londyn i Tokyo.

Bogactwa miast (biliony $ )
New York City: 3
London: 2.7
Tokyo: 2.5
San Francisco: 2.3
Beijing: 2.2
Shanghai: 2
Los Angeles: 1.4
Hong Kong: 1.3
Sydney: 1
Singapore: 1
Chicago: 0.98
Mumbai: 0.95
Toronto: 0.94
Frankfurt: 0.91
Paris: 0.86
(New World Wealth)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz