piątek, 30 sierpnia 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 128

Czy będzie kryzys w Chinach 128

  Zasada „jeden kraj, dwa systemy” przewiduje zwierzchnictwo Pekinu, ale gwarantuje Hongkongowi szeroki zakres autonomii i swobody obywatelskie. Rząd ChRL stanowczo potępia protesty w Hongkongu i zarzuca obcym siłom sianie niepokoju.
W Hongkongu nadal trwają masowe protesty, które często przeradzają się w starcia radykalnych grup demonstrantów z policją. Zgodnie z przepisami władze Hongkongu mogą poprosić o pomoc Armie Ludowo Wyzwoleńczą Chin w utrzymaniu porządku publicznego lub w przypadku katastrofy. Okazało się że kolumny chińskiego wojska który wjechały 29.08.2019 roku do Hongkongu były rutynową rotacją składu tamtejszego garnizonu Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Niektórzy oceniają to jednak jako próbę zastraszenia protestujących Hongkończyków. Hongkoński garnizon liczy 8-10 tysięcy żołnierzy, rozlokowanych w bazach w południowych Chinach i w pobrytyjskich koszarach w centrum Hongkongu.
Media i światowa opinia publiczna są już zmęczone trwającym od 41 tygodni protestami "żółtych kamizelek" we Francji mimo iż są ofiary śmiertelne i setki rannych. Nikt nie pisze o trwającej wojnie we wschodniej Ukrainie. Rząd Chin ma racje nie podejmując tam emocjonalnie interwencji. Czas gra na jego korzyść.

Ponad 50% udziałów w dość nowoczesnej ukraińskiej firmie Motor Sicz przejęło chińskie przedsiębiorstwo Skyrizon. Według „Wall Street Journal” Stany Zjednoczone uznają takie inwestycje Pekinu w ukraińskiej zbrojeniówce za zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa.
Firma założona w 1907 roku produkuje silniki samolotowe, śmigłowcowe i bloki energetyczne oparte na turbinach gazowych. Szerzej znana jest z unikalnych silników do gigantycznych samolotów transportowych An-124 Rusłan.
Naciski USA na Kijów w sprawie MS przypominają działania USA w ograniczaniu ekspansji Chin na polu nowych technologii a zwłaszcza telekomunikacji.
Niedługo okaże się czy USA mają dość realnych sił i wpływów na zablokowanie tej transakcji.
Być może w przyszłości powstanie wspólny polsko-ukraiński helikopter, który pod względem jakościowym nie będzie ustępował tym produkowanym na Zachodzie” – mówił w październiku 2016 r. ówczesny minister obrony Antoni Macierewicz. „Projekt” ten miał realizować właśnie firma Motor Sicz.

Ofiarami wojny handlowej są też firmy amerykańskie. Tesla masowo sprzedawała w Chinach Model 3 po 328 tysięcy juanów czyli około 180 tysięcy złotych. Produkcja w Chinach jest tańsza niż w USA o około10 tysięcy dolarów i stąd niska cena sprzedaży samochodów w Chinach.

Im więcej problemów ma Imperium dobra tym mniej energii może poświęcić na wojnę z Chinami.
Sprawiająca kłopoty Imperium dobra Turcja ma drugą najsilniejszą armie w NATO i ciągle nominalnie jest członkiem paktu. Zakup ( większość systemu już została dostarczona do Turcji a tureckie załogi przeszkolono w Rosji ) przez Turcję dość nowoczesnego rosyjskiego systemu obrony powietrznej i balistycznej S-400 zirytował Imperium dobra, które jednostronnie ogłosiło represyjnie skasowanie udziału Turcji w programie myśliwca F-35.
Tureckie media informowały, że władze w Ankarze oceniają propozycję Rosji w sprawie zakupu wielozadaniowych myśliwców Su-35. Napisała o tym gazeta „Yeni Safak”
Prezydenci Putin i Erdogan odwiedzili międzynarodowy salon lotniczy MAKS-2019, które rozpoczęły się w Żukowskim pod Moskwą. Prezydenci przeprowadzili także dwustronne rozmowy.
Prezydent Erdogan zainteresował się rosyjskimi myśliwcem. „Nie chodziło tylko o współpracę wojskową lub współpracę w dziedzinie wojskowo-technicznej, ale także w obszarach cywilnych, w przestrzeni kosmicznej i w lotnictwie. W zakresie lotnictwa wojskowego rozmawialiśmy o współpracy w dziedzinie Su-35” - powiedział dziennikarzom Władimir Putin.
Dlaczego nie? Nie przyjechaliśmy na marne. Po tym, jak poznamy ostateczną decyzję USA (w sprawie F-35 ), podejmiemy własne kroki. Nie martwimy się tym, co się stanie, jeśli to nie wyjdzie. Wszystko będzie dobrze. Rynek, gdzie możemy zapewnić sobie to, czego potrzebujemy, jest duży” – powiedział Erdogan tureckim dziennikarzom, odpowiadając na pytanie o możliwość zakupu rosyjskich myśliwców.
Zakup militariów w Rosji wcale nie jest nonsensem zwłaszcza po minionych zamachu stanu wspomaganym lub przez siły USA.W możliwym konflikcie Turcja – Izrael Imperium dobra na pewno zdalnie wyłączyłoby tureckie samoloty i systemy wyprodukowane w USA.
Imperium płaci Turcji za używanie swoich baz wojskowych na jej terenie. Broń jądrowa prawdopodobnie została już z Turcji wycofana.
Wydaje się że po kolejnych militarnych zakupach Turcji od „wrogiej” USA Rosji powinna ona formalnie opuścić struktury polityczne i wojskowe paktu NATO. Oczywiście istotnie osłabi to pozycje USA na Bliskim Wschodzie.

Firmy rosyjskie jako nieliczne w świecie potrafią dość szybko zbudować elektrownie jądrową co po okresie kompletnego rozkładu systemu i rozkradzeniu gospodarki w epoce degenerata Jelcyna jest sporym sukcesem.
W 2006 roku rząd Białorusi postanowił zbudować dwublokową siłownie jądrową o mocy elektrycznej około 2000 MW. W sierpniu 2008 roku swoje oferty złożyło 4 producentów: Atomstroyexport (Rosja), Westinghouse-Toshiba (USA), Areva (Francja), i CGNPC (Chiny). Ostatecznie wybrano ofertę rosyjską jako że ze czas realizacji pozostałych był zdecydowanie za długi. W marcu 2011 podpisano porozumienie międzyrządowe między Białorusią a Rosją w sprawie budowy elektrowni i powołany został Dyrektoriat Budowy Elektrowni Jądrowej. Umowa zakładała budowę dwóch bloków AES-2006 z reaktorami wodnymi ciśnieniowymi V-491
Pierwszy blok uruchomiono w połowie 2019 roku a pierwszy prąd z Białoruskiej Elektrowni Atomowej w Ostrowcu popłynie w grudniu.

Prezydent Trump właśnie bezceremonialnie odwołał wizytę w Polsce. Pierwotnie miał wizytować Polskę i Danie. Przy kategorycznej odmowie sprzedaży przez Danię Grenlandii i silnym wpływie na prezydenta środowisk żydowskich żądających od Polski monstrualnego okupu wizyta stałą się bezcelowa.
Podczas wizyty w Warszawie Donald Trump miał wziąć udział w uroczystościach związanych z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej. Możliwe było podpisanie m.in. memorandum dotyczącego bezpieczeństwa wojskowego oraz porozumienia energetyczne. Prezydent USA miał odnieść się także do kwestii zniesienia wiz.
Prysznic zimnej wody a może klaps na oczach całego świata powinien polskim politykom uświadomić jak silne są w USA wpływy lobby Izraela i jak mało ważna jest dla USA Polska.
To jeszcze jeden dowód tego że Polacy powinni liczyć wyłącznie na siebie i grać na wielu fortepianach.
Do wszelkich rankingów podchodzić należy z ostrożnością ale faktem jest że rządowi Chin bardzo zależy na innowacyjności i to tej rzeczywistej a nie pozorowanej – korupcyjnej. Czas biegnie szybko a nikt się nie łudzi że kryzys demograficzny będzie łagodny
Najbardziej innowacyjne kraje swiata, 2019.
1. South Korea
2. Germany
3. Finland

5. Israel
6. Singapore
8. US
9. Japan
10. France
15. Netherlands
16. China
18. UK
19. Australia
20. Canada
26. Malaysia
27. Russia
33. Turkey
45. Brazil
54. India
56. Saudi
59. Mexico
(Bloomberg)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz