niedziela, 21 czerwca 2020

Czy bedzie kryzys w Chinach 172

Czy bedzie kryzys w Chinach 172
  Po szkodliwych mikro starciach zbrojnych ( „kije i kamienie” ) na granicy Chin i Indii w Himalajach płoną flagi Chin i mnożą się żądania zablokowania handlu z Chinami. Wydaje się że rządy Chin i Indii powinny wyśledzić i skazać tych którzy zainspirowali i zaaranżowali te zbrodnicze starcia. Wysokonakładowy „Indian Express” twierdzi że bojkot handlu byłby przede wszystkim bardzo szkodliwy dla Indii a nie dla Chin. Przedstawia 6 konkretnych argumentów i ma racje.
https://indianexpress.com/article/explained/india-china-trade-ban-explained-6465949/
Emocje są bardzo złym „doradcą”. W Indiach dla podgrzania emocji zorganizowano uroczyste pogrzeby 20 poległych żołnierzy zostawiając rodziny poległych na lodzie bez środków do życia. W Chinach rodziny po poległych żołnierzach dostały renty ale obyło się bez uroczystych pogrzebów i potrząsania szabelką. Chiny są jednak rozumniejsze od Indii i wiedzą kto za tym stoi. Nie podano nawet ilości zabitych. Chiny nie grają na emocjach narodu i ich podejście jest chłodne. Chcą to wyciszyć.
Tuby światowej propagandy już głoszą że Indie stają się sojusznikiem USA.
Znawcy” gospodarki twierdza że niektóre państwowe chińskie firmy są nierentowne i rząd sztucznie utrzymuje je przy życiu jawnymi i tajnymi dotacjami. Ma to sprawić że niedługo będzie potężny kryzys i nastąpi upadek chińskiego kolosa.
(Łk 6,39-42): „Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Jak możesz mówić swemu bratu: Bracie, pozwól, że usunę drzazgę, która jest w twoim oku, gdy sam belki w swoim oku nie widzisz? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka swego brata.”

Amerykański bank centralny FED za pomocą tworzonych, dedykowanych do zadań wehikułów pośredniczących, może w zasadzie kupować wszystko.
Skupowanie długu nierentownych firm, nie spłacających zaciągniętych kredytów, prowadzi do sztucznego utrzymywania przy życiu i na rynku firm, które powinny dawno upaść. Ich majątek powinien zasilić efektywnie działające firmy, zwłaszcza nowo powstałe firmy innowacyjne. Firmy Zombie zajmują się głównie rolowaniem swojego zadłużenia i stwarzaniem fałszywego wrażenia. Spółki Zombie stanowią już 20% amerykańskiego rynku !
Światowa wojna gospodarcza trwa cały czas.
Ronald Reagan: „Jesteśmy w stanie wojny, a przegrywamy ją dlatego, bo nie chcemy zdać sobie sprawy, że ją toczymy”

W niemieckim niekonfliktowym ustrojowym modelu kapitalizmu Praca i Kapitał negocjują swoje interesy.
W amerykańskim modelu kapitalizmu konfliktowego nie ma na to miejsca.
Na początku lat siedemdziesiątych Praca osiągnęła w USA przesadnie silną pozycję w stosunku do Kapitału. Robotnicy przemysłowi dostawali bardzo wysokie wynagrodzenie za osiem godzin pracy i extra płace za nadgodziny wywalczone przez awanturnicze związki zawodowe. Robotnik miał zagwarantowaną ochronę zdrowie, płatne wakacje, wysoką emeryturę i inne profity. Drugą stroną tego stanu rzeczy była niska rentowność lub wręcz zadłużanie się nierentownych firm. W efekcie firm nie modernizowano i zamykano je przechodząc na import zaopatrzeniowy lub przenoszono produkcję do krajów III Świata a w tym Chin z tanią siłą roboczą bez litanii przywilejów robotników. Mówiąc o chciwości i egoizmie Kapitału trzeba przyznać że do działań tych Kapitał został przymuszony. Bronią Kapitału był też stworzony do cna fałszywy neoliberalizm dla uprawiania ogłupiającej i wrogiej propagandy .
Większość zwolnionych robotników w USA znalazła zatrudnienie w prymitywnych usługach gdzie zarabiają 1/3 -1/2 tego co dawniej pracując nawet po 12 godzin bez wakacji, ochrony zdrowia i wielu innych świadczeń.
Prosty pracownik fizyczny czyli były górnik uważał że poniżej jego godności jest praca za ułamek tego co dostawał w kopalni i duża część górników do końca życia pozostawała – pozostaje bez pracy.
To w ogromnym skrócie geneza dezindustrializacji USA i rozrostu sektora usług.
W całym świecie popyt na usługi zależy od ich ceny i skutkiem tanich usług w USA popyt na nie jest duży.
W Europie mocne państwa obroniły swój nowoczesny przemysł a słabe przekształciły gospodarkę w taką w której udział usług jest przesadnie duży przy słabym przemyśle i bardzo dużym imporcie towarów za zagraniczny kredyt oczywiście niemożliwy do spłacenia.

Chiny na tle gospodarek zachodu mają za „mały” udział sektora usług w PKB.
Geneza rozrostu sektora usług jaka zaszła na zachodzie w związku z dezindustrializacją nie nie przesłanek do zajścia w Chinach ponieważ bezrobocie jest tam małe a firmy przemysłowe nie upadają dając wolnych pracowników dla sektora usług. Ale gdy będą z przemysłu zwalniani pracownicy rozbudowa sektora usług zatrudniającego pracowników jest do wykonania jako że potężny przemysł Chin jest w stanie dość szybko zbudować bazę materialną do wielu usług. Baza materialna dla wielu usług jest tania ale na przykład dla części nowoczesnego lecznictwa sprzęt diagnostyczny jest bardzo drogi.

Pojęcie „usługa” jest bardzo pojemne i szerokie. Sprawa wymaga rozebrania na czynniki pierwsze i wymaga ilustracji przykładami. Za Wikipedia:
Podział usług według Europejskiej Klasyfikacji Działalności:
Usługi dla konsumentów:
materialne
handel i naprawy
hotele i restauracje
transport pasażerski i łączność
usługi osobiste
działalność komunalna
niematerialne
edukacja
ochrona zdrowia i opieka społeczna
działalność związana z rekreacją, kulturą i sportem
Usługi dla producentów i biznesu:
transport i gospodarka magazynowa
pośrednictwo finansowe
obsługa nieruchomości
wynajem maszyn i sprzętu
informatyka i działalność pokrewna
prowadzenie prac badawczo-rozwojowych
pozostała działalność związana z prowadzeniem biznesu
Usługi ogólnospołeczne:
administracja publiczna i obrona narodowa
działalność organizacji członkowskich
organizacje i zespoły narodowe

Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług usługi dzielą się na:
usługi produkcyjne – czynności będące współdziałaniem w procesie produkcji, ale nietworzące bezpośrednio nowych dóbr, wykonywane przez jedną jednostkę gospodarczą na zlecenie innej jednostki gospodarczej,
usługi konsumpcyjne – wszelkie czynności związane bezpośrednio lub pośrednio z zaspokojeniem potrzeb ludności,
usługi ogólnospołeczne – czynności zaspokajające potrzeby porządkowo - organizacyjne gospodarki narodowej i społeczeństwa jako całości.

Współczesny niewolnik jest niewydajny w pracy. Koncern Renault już po dwóch tygodniach od zajęcia Francji przez III Rzesze produkował części do niemieckich czołgów. Ale Francuzi i ich firmy były coraz gorzej traktowane przez Niemców. Wskutek konfiskaty w rolnictwie koni i braku paliw do ciągników rolniczych produkcja rolnicza spadła o połowę a plony i zwierzęta i tak Niemcy konfiskowali. Jedynym sposobem otrzymania Kartki Zaopatrzeniowej było podjęcie pracy. Artykuły żywnościowe z kartki dawały ledwie 1100 kalorii dziennie czyli mniej niż połowę wymaganą do do egzystencji. Bez kartki umierało się w mieście z głodu. Budziło to rosnący opór. Skutkiem tego biernego oporu, w części francuskich firm wydajność pracy była wprost znikoma. Te firmy które dobrze pracowały bombardowali Anglicy podobnie jak firmy w Rzeszy. Wydajność pracy była też bardzo słaba w okupowanej Generalnej Guberni oraz Holandii i Belgii.
Krótko mówiąc trzeba dobrze płacić aby pracownik przyłożył się do pracy.
System gospodarczy jest od tego aby zapewnić pożądane przez nabywców towary i usługi.
Niemało pieniędzy wydaje się na wakacje i turystykę.

Elitarna turystyka religijna uprawiana była już w starożytnym Egipcie i Grecji.
Według Światowej Organizacji Turystyki w 2019 roku międzynarodowy ruch turystyczny osiągnął w sumie 1,3 mld turystów z całego świata. Zostawili oni w goszczących państwach około 1100 mld dolarów.
Najczęściej odwiedzane przez turystów kraje to Francja, USA, Hiszpania, Chiny, Włochy. Największe przychody z zagranicznej turystyki osiągnęły USA, Hiszpania, Tajlandia, Chiny, Francja. Wniosek z tego że turyści per capita zostawiają we Francji mało pieniędzy. Najwyższe wydatki na zagraniczną turystykę mają Chiny (!), USA, Niemcy, Wielka Brytania, Francja.
Za monokultury turystyczne uchodzą Makau (35% PKB stanowią dochody z turystyki), Malediwy (34%), Seszele (30%), Anguilla (25%), Antigua i Barbuda (24%), Aruba (23%), Brytyjskie Wyspy Dziewicze (23%), Vanuatu (20%).

Turystyka jest wieloaspektowa. Za Wikipedia:
Podstawowym kryterium podziału turystyki jest główny motyw podróży osoby wyjeżdżającej. Przy tym kryterium wyróżnia się następujące rodzaje turystyki:
turystyka poznawcza
turystyka wypoczynkowa
turystyka kwalifikowana
turystyka zdrowotna
turystyka biznesowa
turystyka religijna

Poza głównym motywem wyjazdu, stosowanych jest wiele innych kryteriów podziału turystyki np.:
liczba uczestników (turystyka indywidualna, turystyka zbiorowa),
wiek uczestników (turystyka szkolna, turystyka studencka, turystyka seniorów),
środek transportu (podobnie jak przy szlaku turystycznym – turystyka samochodowa, turystyka rowerowa, turystyka autokarowa, turystyka kolejowa, turystyka lotnicza, turystyka piesza, turystyka konna),
czas pobytu (turystyka krótkoterminowa, turystyka długoterminowa),
miejsce zakwaterowania (turystyka hotelowa, turystyka parahotelowa),
pora wyjazdu (turystyka zimowa, turystyka letnia),
sposób organizacji wyjazdu (turystyka zorganizowana, turystyka niezorganizowana),
używany sprzęt turystyczny (turystyka narciarska, turystyka kajakowa, turystyka wspinaczkowa)

Wybrane rodzaje turystyki
Wybrane formy turystyki poznawczej
turystyka przyrodnicza – podróże mające na celu obserwowanie i poznawanie przyrody: roślin, zwierząt, form geologicznych, obszarów wodnych,
birdwatching – obserwowanie ptaków w ich naturalnych siedliskach,
turystyka polarna – podróże na obszary podbiegunowe, samotne wyprawy w Arktyce i na Antarktydzie, rejsy statkami po Morzu Arktycznym i wokół Antarktydy,
geoturystyka – wyjazdy mające na celu poznawanie form geologicznych (wulkany, jaskinie itd.) i terenów górniczych; w Polsce od 2006 roku funkcjonuje Małopolski Szlak Geoturystyczny,
ekoturystyka – forma turystyki, która wykształciła się jako alternatywa w stosunku do turystyki masowej, minimalizowanie negatywnego wpływu turystów na środowisko przyrodnicze i społeczności lokalne,
safari – podróże, najczęściej samochodem, których celem jest obserwowanie i fotografowanie dzikich zwierząt, szczególnie popularne w Afryce,
turystyka krajoznawcza – wyjazdy, których głównych motywem jest chęć zwiedzenia określonego obiektu, miejscowości lub regionu; szczególnie popularna w szkołach, gdzie organizowane są wycieczki przedmiotowe, zielone szkoły, biwaki itp.,
turystyka kulturowa – odwiedzanie miejsc, w których znajdują się walory materialne i niematerialne ważne ze względów kulturowych, artystycznych i historycznych; ruch turystyczny koncentruje się przede wszystkim w miastach, w których zlokalizowane są zabytki, instytucje i wydarzenia kulturalne; istnieją także specjalne szlaki turystyczne np. szlak cysterski,
turystyka filmowa – podróże do miejsc, w których realizowano znane produkcje filmowe np. wycieczki śladami miejsc zaprezentowanych w filmach Kod da Vinci czy plenerów Władcy Pierścieni,
turystyka etniczna – wyjazdy mające na celu poznanie grup społecznych odmiennych kulturowo,
turystyka sentymentalna – podróże do miejsc urodzenia i pochodzenia, które przybywający do tych miejsc musieli opuścić ze względów politycznych lub ekonomicznych,
turystyka kulinarna – podróże do miejsc, w których wytwarzane są określone produkty żywnościowe lub w których organizowane są festiwale kulinarne; jednym z rodzajów turystyki kulinarnej jest enoturystyka, w której przedmiotem zainteresowania turystów jest wino,
turystyka festiwalowa – wyjazdy na festiwale filmowe, festiwale muzyczne, festiwale teatralne, wystawy kulturalne, parady, koncerty rozrywkowe itp.
fanoturystyka – wyjazdy związane z chęcią uczestnictwa w wydarzeniach sportowych,
turystyka lingwistyczna – podróże zagraniczne, których celem jest nauka języka obcego,
turystyka wolontariuszy – stanowi połączenie poznawania świata i dobrowolnej pomocy społeczności odwiedzanej, która może polegać na walce z ubóstwem, pomocy w ochronie środowiska przyrodniczego lub wzięciu udziału w badaniach naukowych.

Wybrane formy turystyki wypoczynkowej
agroturystyka – wypoczynek w gospodarstwach rolnych oferujących produkty własnego wyrobu oraz dające możliwość zapoznania się z systemem produkcji rolnej,
turystyka handlowa – głównym celem wyjazdu jest nabywanie produktów i usług w miejscu pobytu; szczególną formą turystyki handlowej jest turystyka przygraniczna,
turystyka rozrywkowa – wypoczynek w miejscach zapewniających spędzanie wolnego czasu w formie różnego rodzaju zabaw np. parki rozrywki, parki tematyczne i kasyna,
clubbing – wyjazdy trwające kilka dni, mające na celu uczestnictwo w imprezach odbywających się w klubach,
turystyka morska – wypoczynek na jachtach, statkach pasażerskich i promach morskich; jedną z form turystyki morskiej jest cruising, czyli wycieczka morska, w ramach której zwiedza się kolejne porty morskie, natomiast podczas rejsu korzysta się z bogatej oferty rozrywkowej,
turystyka seksualna – najważniejszym celem wyjazdu jest nawiązywanie kontaktów seksualnych z przedstawicielami społeczności lokalnej; turystyka seksualna powoduje wiele negatywnych skutków społecznych takich jak m.in. wzrost zachorowań na AIDS, rozwój alkoholizmu i prostytucji.
turystyka militarna – wypoczynek w miejscach o ciekawej historii militarnej
turystyka LGBT – wypoczynek osób ze środowisk LGBT na specjalnie zorganizowanych turach (np. wycieczki statkiem) lub w ośrodkach turystycznych o tolerancyjnym i przyjaznym nastawieniu (np. Puerto Vallarta).

Wybrane formy turystyki kwalifikowanej
turystyka piesza – obejmuje poznawanie środowiska i kultury odwiedzanego obszaru bez wykorzystywania środków transportu; duże znaczenie mają szlaki turystyczne oraz baza noclegowa (zwłaszcza schroniska turystyczne, kempingi, hotele),
turystyka przygodowa – podróże podejmowane w celu przeżycia przygody,
tramping turystyczny – uczestnicy sami organizują wyprawę, często poruszają się autostopem lub lokalnymi środkami transportu i korzystają z tanich noclegów,
backpacking – głównym motywem jest poznawanie odmiennych kultur z wykorzystaniem lokalnych środków transportu oraz noclegami poza typowymi obiektami bazy noclegowej,
trekking – wyprawy na obszary niezamieszkane lub słabo zaludnione,
survival – celem wypraw jest doskonalenie umiejętności pozwalających na przetrwanie w różnych warunkach środowiska,
turystyka ekstremalna – podróże w celu uprawiania sportów ekstremalnych,
turystyka rowerowa – turysta przemieszcza się wykorzystując do tego celu rower; w Europie funkcjonuje sieć szlaków Eurovelo obejmująca 12 szlaków biegnących przez niemal wszystkie kraje europejskie,
turystyka narciarska – obejmuje narciarstwo biegowe i narciarstwo zjazdowe; dla rozwoju narciarstwa zjazdowego niezbędna jest odpowiednia infrastruktura m.in. wyciągi narciarskie,
turystyka speleologiczna – eksploracja jaskiń turystycznych (przystosowane do zwiedzania, oświetlone, wyposażone w barierki) i jaskiń nieturystycznych (wymagają odpowiedniego przygotowania i sprzętu turystycznego),
turystyka jeździecka – rekreacyjna jazda konna w specjalnych ośrodkach jeździeckich lub na terenach otwartych,
turystyka żeglarska – żeglowanie po jeziorach naturalnych i sztucznych,
turystyka nurkowa – nurkowanie w morzach lub jeziorach z użyciem specjalistycznego sprzętu, istnieje wiele rodzajów nurkowania np. snorkeling (pływanie w masce i płetwach z twarzą w wodzie), wreck diving (nurkowanie we wrakach), cave diving (nurkowanie w jaskiniach), ice diving (nurkowanie pod lodem),
turystyka kajakowa – turysta przemieszcza się wykorzystując kajak lub kanadyjkę, wyróżnia się także kajakarstwo górskie i kajakarstwo morskie.
turystyka motocyklowa – forma spędzania wolnego czasu łącząca poznawanie nowych miejsc i przemieszczanie się motocyklem

Wybrane formy turystyki zdrowotnej
turystyka uzdrowiskowa – najważniejsze motywy wyjazdu do uzdrowisk to chęć poprawy ogólnego stanu zdrowia oraz leczenie różnego rodzaju schorzeń,
turystyka medyczna – podróże poza granice kraju w celu skorzystania z opieki medycznej kraju odwiedzanego; jednym z rodzajów tego typu turystyki jest tzw. turystyka aborcyjna,
turystyka spa i wellness – wyjazdy do specjalnych ośrodków, mające na celu poprawę kondycji fizycznej i psychicznej,

Wybrane formy turystyki biznesowej
podróże służbowe – podróże pracowników w celu nawiązania lub utrzymania kontaktów z partnerami biznesowymi, najczęściej odbywane indywidualnie,
turystyka targowa – wyjazdy na różnego rodzaju targi organizowane w kraju i za granicą,
turystyka motywacyjna – podróże organizowane przez przedsiębiorstwa dla swoich pracowników, mające na celu zmotywowanie pracowników do lepszej pracy na rzecz swojej firmy lub będące nagrodą za osiągane wyniki,
turystyka kongresowa – obejmuje uczestnictwo w konferencjach, kongresach, seminariach, sympozjach itp.
turystyka korporacyjna – podróże organizowane przez firmę dla określonych osób, którym zapewnia się darmowe uczestnictwo w wypoczynku lub wydarzeniach o charakterze rozrywkowym; stanowi jedno z narzędzi public relations.

Wybrane formy turystyki religijnej
turystyka religijna – wyjazdy, w których motyw poznawczy przeważa nad motywem religijnym, dotyczy turystów, którzy odwiedzają miejsca święte ich własnej religii.
turystyka pielgrzymkowa – wyjazdy podejmowane z motywów religijnych, których podstawowymi celami są modlitwa i prośby o łaski.
turystyka poznawcza (jako forma turystyki religijnej) – dotyczy turystów którzy odwiedzają miejsca święte innej religii, a ich podstawowym motywem jest motyw poznawczy.”

Czyli turyści przybywają ze względu na unikalne cechy natury ( woda, góry.. ) lub aby obejrzeć zabytki i muzea lub współczesną cywilizacje i w niej uczestniczyć.
Turyści muszą dotrzeć do swojego celu samolotami lub kolejami i autobusami a rzadziej swoim samochodami. Na miejscu powinny na nich oczekiwać wycieczki przeszklonymi autobusami i przeszklonymi kolejami do sycenia się krajobrazem i widokiem przedmiotów. Dużo turystów może przybyć na koncert znanego zespołu muzycznego.
Na jeden elegancki pokój hotelowy przypada nawet kilkanaście miejsc pracy w całym otoczeniu biznesowym ! Im lepszy hotel tym większy jest zakres oferowanych usług. Obsługa kuchni ( zaopatrzenie w świeże artykuły, kucharze ) i restauracji oraz sprzątaczki to podstawa funkcjonowania. Na basenie hotelu może pracować instruktor pływania. Salony masażu i kosmetyki. Fryzjerzy. Obsługa Sal Konferencyjnych. Obsługa Kasyna. Dyskoteka. Technicy od naprawiania i zlecania napraw uszkodzonych sprzętów. Recepcja. Organizacja całego przemysłu. Ochroniarze.
Zlecane prace mają przewodnicy i firmy od wycieczek, artyści malarze i rzeźbiarze, muzycy oraz taneczne zespoły folklorystyczne. Sklepy dla turystów z pamiątkami a w tym z przewodnikami i innymi książkami dla turystów. Zarabiają też prostytutki i to często bardzo dużo. I tak dalej.
Miejscowość winna mieć wypożyczalnie adekwatnego sprzętu dla turystów oraz samochodów. Warto stawiać nawet współczesne rzeźby dla podniesienia atrakcyjności obrazu miejscowości.
Obłożenie hoteli powinno zmierzać do idealnego modelu 365/365 dni w worku. Tam gdzie ruch jest mocno sezonowy hotele mogą być wspomagane wynajmowanymi sezonowo mieszkaniami. Znakomicie wykonanie zadania najmu ułatwia Internet.
Kraj goszczący musi być stabilny politycznie i bezpieczny bowiem inaczej masowi turyści nie przybędą do niego.
Ruch turystyczny organizują Biura Podróży. Turystom trzeba dać wszystko to czego oni oczekują aby byli zadowoleni.
Od dobrego zdiagnozowania ich potrzeb zależy celność dokonanych inwestycji. W restauracji czy barze trzeba podawać „światowe” piwa, drinki, alkohole takie jakich oczekują gości ale także ( a czasem przede wszystkim ) i dobrej klasy miejscowe wyroby. Trzeba „iść za ciosem” i optymalizować ofertę. Obsługa turystyki musi do efektywnej komunikacji co najmniej znać język angielski.
Ceny jakie uzyskuje się za usługi turystyczne zależą głównie od poziomu usług. Oczywiście budowa dobrych hoteli sporo kosztuje ale zwraca się stosunkowo szybko. Gorzej jest z infrastrukturą komunikacyjną.

Sektor usług turystycznych ( ale nie tylko tych usług ) jest podatny na niebezpieczeństwo wystraszenia turystów destabilizacją państw i akcjami terrorystów. W czasie kryzysu mocno też maleje ilość turystów i ich skłonność do wydawania pieniędzy.
Oczywiście jeśli poczynione inwestycje były nonsensowne to strata kapitału jest czynnikiem silnie nasilającym kryzys.
Chiny w budownictwie są bardzo mocne i rozbudowa bazy materialnej przemysłu „turystycznego” ewentualnie angażującego zwolnionych w przemyśle pracowników powinna być całkiem łatwa.

Do PRL na wakacje przyjeżdżali Niemcy i Szwedzi jako że było dla nich bardzo tanio. Super okazją były ładne i niedrogie oraz zdrowe ( obowiązkowe okresowe badania lekarskie organizowała Milicja Obywatelska ) prostytutki. Oczywiście SB i WSW figle z prostytutkami wybranych osób tajemnie fotografowały i filmowały oczywiście przekazując materiały do szantażu obyczajowego dotyczące Niemców Zachodnich Stasi !

Z uwagi na braki żywności w PRL dochodziło to takich paranoi jak zamykanie domów wczasowych gdy ponoszona strata wynosiła około 20 przy braku surowców rolnych i przetworzonych wartości 1.
Słabe było też zaopatrzenie restauracji gdzie zagraniczni goście mogli zostawić dużo dewiz.

Organizowaniem wypoczynku pracowników zajmowały się w PRL głównie zakłady pracy. W III RP porzuciły one to zadanie i duża część bazy materialnej turystyki i wypoczynku uległa po prostu zniszczeniu. Zadanie zdjęto prawdopodobnie ze względów ideologicznych i dla poprawy opłacalności w oczach nabywców prywatyzowanych firm z zachodu. Świadczenia pracownikom i ich rodzinom liczono po kosztach co słabo przekładało się na statystycznie liczone PKB.
Niejedną osobę będącą w delegacji w Japonii zaskoczyło to że często najlepsze koncerny w świecie organizują różne usługi dla pracowników !

Z uwagi na obecne ograniczenie w ruchu międzynarodowym bary na Bałtykiem radykalnie podniosły sobie ceny oferowanych turystom posiłków. Dodatkowo rząd polski zapowiedział prezent wakacyjny w postaci bonu dla każdego dziecka co jeszcze bardziej napompuje ceny dla turystów.
Przykłady żądanych w barach cen: Piwo 9 złotych. Kilogram smażonej ryby kosztuje do 138 zł.

Bardzo poważnym zagrożeniem dla wielu rodzajów usług jest nadchodząca automatyzacja. Ale akurat w dziedzinie turystyki wielu prac nie da się jeszcze zautomatyzować.
Obecnie nie opłaci się mocno rozbudowywać programów komputerowych związanych z obsługą działalności przedsiębiorstw. Taniej jest w tanim kraju otworzyć centrum usług gdzie proste zadania wykonują tani pracownicy biurowi korzystając z komputera i telefonu.

W ogólności trudno jest wskazać w jaki sposób przyszła automatyzacja usług może zaszkodzić chińskiej gospodarce. Wręcz odwrotnie – może jej raczej pomóc. Na przykład w automatyzacji opieki ( brak jest chętnych ludzi do tej pracy ) nad ludźmi starszymi.

Firma McKinsey podaje ( czerwiec 2020 ), że w ciągu dekady w wyniku postępujących procesów automatyzacji i robotyzacji w Europie zlikwidowanych może zostać 51 mln miejsc pracy. Do 2030 roku 22 % czynności obecnie wykonywanych w pracy przez ludzi zostanie zautomatyzowanych.
Około 40% czyli 90 mln europejskich pracowników będzie zmuszonych do zdobycia nowych umiejętności.
Robotyzacja ma spowodować, że skurczy się liczba pracowników w przemyśle i rolnictwie natomiast zwiększy w niektórych usługach. Natomiast w biznesie jak obsługa klientów, gastronomia i wynajem budynków automatyzacja rzekomo zwolni wielu pracowników. Więcej osób ma pracować w ochronie zdrowia, opiece socjalnej, nauce, serwisie technicznym urządzeń i edukacji.

Co do edukacji.
Powszechna edukacja w Chinach jest na przyzwoitym poziomie. W USA jest na niskim poziomie.
W najgorszym rządzie wszechczasów Buzka, ministrem edukacji był Handtke. Zadanie powołanych do życia gimnazjów ( słusznie zlikwidowanych przez rząd PiS w 2016 roku ) zdefiniował on w krótkich żołnierskich słowach – Poczytać, popisać, porachować.
Ogromnemu wzrostowi liczby Polaków z wyższym wykształceniem towarzyszył drastyczny spadek poziomu studiów.
Niektórzy twierdzą że obecnie maturę z matematyki o stopniu trudności z lat siedemdziesiątych / osiemdziesiątych zdało by kilka procent przystępujących.
Władze komunistyczne awansowanym działaczom wyciągniętym z zapadłej wsi dawały dyplom. „Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie inżyniera”.
I Sekretarz PZPR Edward Gierek był „inżynierem bez matury” z czego kpiła ulica.
Aby obecnie otrzymać dyplom „Wyższej Szkoły tego i Owego” trzeba po prostu zapłacić. Ale mimo tych ułatwień wysokopłatne synekury w spółkach skarbu państwa obsadzają na polecenie rządzącej Partii nawet ludzie po szkołach podstawowych.
Polska płaciła już straszną cenę za selekcje negatywna do aparatu władzy i pieniądza. Przy rządach agenturalno – mafijnych szansa na kolejną tragedie jest niemała.

7 komentarzy:

  1. " Powszechna edukacja w Chinach jest na przyzwoitym poziomie. W USA jest na niskim poziomie.
    W najgorszym rządzie wszechczasów Buzka, ministrem edukacji był Handtke. Zadanie powołanych do życia gimnazjów ( słusznie zlikwidowanych przez rząd PiS w 2016 roku ) zdefiniował on w krótkich żołnierskich słowach – Poczytać, popisać, porachować.
    Ogromnemu wzrostowi liczby Polaków z wyższym wykształceniem towarzyszył drastyczny spadek poziomu studiów. "

    Pamiętam, jak w mizerii PRL-u, porównując Polskę z USA pokpiwano z Ameryknaów m.in. w stylu: "...ale w sumie głupi i niedouczeni są ci Amerykanie". Chyba pora przestać pokpiwać. "Nie te czasy" - i Polska "dorównuje w dół" Hameryce.

    Pamiętam również, jak ok. 1995 rozmawiałem ze znajomymi asystetami na AGH i narzekali oni (już wtedy!) na poziom nowych roczników studentów, w porównaniu do uprzednich. Że dla wielu z nich trzeba organizować "rok zerowy", bo inaczej po prostu nie będą w stanie studiować (w każdym razie co najwyżej "Organizację i Zarządzanie"). O, paradoksie - to właśnie ówczesny rektor AGH zorganizował "reformę", która jeszcze przyśpieszyła ów proces "zjazdu". Wprawdzie twierdzi on dzisiaj, iż to dlatego, że jakoby "nie wdrożono tej reformy właściwie".

    "Organizowaniem wypoczynku pracowników zajmowały się w PRL głównie zakłady pracy. W III RP porzuciły one to zadanie [..] prawdopodobnie ze względów ideologicznych[..] Niejedną osobę będącą w delegacji w Japonii zaskoczyło to że często najlepsze koncerny w świecie organizują różne usługi dla pracowników !"

    Wie Pan: nie wiem, jak z tym jest w Japonii - może i naprawdę tak dobrze, skłonny jestem w to wierzyć - ale doskonale pamiętam te peerelowskie "wczasy z FWP". Owszem, zdarzały się "rodzynki" - ale większość z nich to było coś na strasznie przeciętnym poziomie, i jechało się na nie na zasadzie "bo dali; bo przepadną". Z mojego punktu widzenia: nie ma czego specjalnie żałować, lepiej, żeby pracownik dostał pieniądze - zamiast "serwitutów" na tak żenującym poziomie - i żeby sam sobie wybrał, w jaki sposób (i gdzie) chce spędzić urlop. Taka jest moja opinia.

    "Z uwagi na obecne ograniczenie w ruchu międzynarodowym bary na Bałtykiem radykalnie podniosły sobie ceny oferowanych turystom posiłków. [..] Przykłady żądanych w barach cen: Piwo 9 złotych. Kilogram smażonej ryby kosztuje do 138 zł." - no widzi Pan? I niech Pan wyobrazi teraz sobie, że "dali" Panu "wczasy z FWP" w jakimś, powiedzmy, Dźwirzynie - i musi Pan wcinać te raczej paskudne, a drogie rybki.
    Akurat w owym Dźwirzynie miałem okazję pod koniec lat 70-tych być na takich wczasach - nic ciekawego tam nie było (ot, zatłoczona plaża) i wspominam te wczasy jako naprawdę "byle jakie".

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzień Dobry
    Jako uczeń ani jednych wakacji nie spędziłem w domu choć nie raz nalegałem aby w domu zostać. Kolonie a potem obozy i rodzina w Polsce wraz z póżniejszą wymianą osób. "Kochane pieniądze przyślijcie rodzice"
    A tuż przed studiami to już z koleżeństwem na Węgry. Oczywiście przy okazji handelek aby tanio pozyskać forinty....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też pamiętam te "kolonie i obozy". I naprawdę WIĘKSZOŚĆ z nich wolałbym po prostu spędzić w domu rozwijając swoje zainteresowania, niż np. będąc (czasem przymusowo!) gonionym na beznadziejne "dyskoteki" na tych koloniach z nakazem, że mam się dobrze bawić. No, ale rodzicom też pasowało, że sobie na dwa tygodnie "odpoczną od dzieci".

      Tak, zdarzały się i tu "rodzynki" - ale niewarte utrzymywania całego tego systemu, że tam przeciętnie raz na dziesięć razy coś lepszego się trafi.

      Usuń
    2. Trudno mi jest obiektywnie ocenić jak była jakość tych koloni i obozów.
      Podczas jednego obozu pojechaliśmy autobusem do Pragi - była ładna. Ale chodzenia po górach było zdaniem większości za dużo i nie było zmiłuj się. Przed wieczorem już padaliśmy jak muchy ze zmęczenia.
      Wszystko zależało od organizatorów i ich chęci do pracy.

      Usuń
  3. Artykuł jest doskonały ale straszny tasiemiec. To broszura jest.

    OdpowiedzUsuń
  4. Co do matur: selekcja zaczynała się już po szkole podstawowej. Jakieś 20-25% absolwentów podstawówek szło do liceów ogólnokształcących, 30-35% do techników lub liceów zawodowych, reszta do zawodówek lub OHP.
    Były to proporcje odpowiadające planowanym potrzebom gospodarki.
    Matura była zróżnicowana poziomem, w zależności dla kogo. Matura z matematyki dla klas mat-fiz to było wyzwanie. Na maturze z polskiego przy 3-ch błędach ortograficznych dostawało się dwóję.
    Po maturze były jeszcze cholernie trudne egzaminy na wyższe uczelnie.
    Studia wyższe stacjonarne kończyło ledwie kilka procent danego rocznika.

    OdpowiedzUsuń