Ofiary neoliberalizmu
Rzady USA i Japoni walcza z kryzysem stosujac metody Keynesa - drukuja góry pieniadza. W sytuacji znacznego niewykorzystania mocy produkcyjnych w gospodarce i duzego bezrobocia nie ma mozliwosci powstania inflacji. W USA utrzymuje sie wzrost gospodarczy. Natomiast rzady panstw strefy Euro szeroko wdrozyły tragiczne oszczednosciowe recepty neoliberalne. Strefa Euro pograza sie coraz bardziej w kryzysie. Nawet oredownicy i piewcy metod oszczednosciowych w osobie MFW otwarcie przyznały ze oszczednosci nakrecaja spirale recesyjna i dramatycznie pogłebiaja kryzys.
Jaka polityke w tej mierze prowadzi Polska. Kompetentna odpowiedz znajdujemy w swiezym Raporcie o inflacji wydanym przez NBP.
http://nbp.pl/polityka_pieniezna/dokumenty/raport_o_inflacji/raport_lipiec_2013.pdf
Polska stosuje obłedna metode neoliberalna.
Wykres 2.11 na stronie 26 zatytułowany "Spożycie indywidualne, dochody do dyspozycji brutto i sprzedaż detaliczna (r/r, ceny stałe)" pokazuje spadek konsumpcji, dochodów rozporządzalnych oraz sprzedaży detalicznej.
Wykres 2.24 na stronie 37 zatytułowany "Dynamika (r/r) przychodów i kosztów przedsiębiorstw" pokazuje dramatyczny spadek przychodów przedsiębiorstw.
Wykres R.2.1 na stronie 33 zatytułowany ""Dostosowania fiskalne dokonane w latach 2011-2012 i planowane na 2013 r. w krajach OECD (zmiana pierwotnego salda strukturalnego)" [ponizej] sytuuje nas w scislej czołowce panstw neoliberalnych. Gorsza polityke w OECD stosuja tylko Grecja , Portugalia, Hiszpania i Irlandia.
"W Polsce, podobnie jak w wielu innych państwach, w ostatnich latach dokonano istotnego zacieśnienia fiskalnego.Po wzroście deficytu sektora finansów publicznych do poziomu 7,9% PKB w 2010 r., podjęto działania, których celem było zmniejszenie deficytu pierwotnego finansów publicznych i ograniczenie narastania długu publicznego. Utrzymanie tak wysokiego deficytu groziłoby bowiem przekroczeniem konstytucyjnego limitu długu publicznego, a także negatywną reakcją rynków finansowych i w konsekwencji wzrostem kosztów obsługi zadłużenia. Skala zacieśnienia fiskalnego w Polsce była jedną z większych wśród państw OECD (Wykres R.2.1). Zacieśnienie to – choć niezbędne dla długookresowej stabilności finansów publicznych – stanowiło jeden z czynników leżących u źródła
obserwowanego obecnie spowolnienia gospodarczego. Rozważając wpływ zacieśnienia fiskalnego na polską gospodarkę, należy przy tym uwzględnić jego strukturę, która zmieniała się w czasie. Dostosowanie zrealizowane w 2011 r. było w znacznym stopniu oparte na działaniach po stronie dochodowej oraz ograniczeniu wydatków bieżących, podczas gdy wydatki na inwestycje publiczne, którym przypisywane są najwyższe wartości mnożnika, wzrosły w ujęciu nominalnym o prawie 10%. W 2012 r. zacieśnienie fiskalne w większym stopniu dotyczyło strony wydatkowej i obejmowało ograniczenie inwestycji publicznych, które spadły o ponad 15%. "
Gdyby nie zadluzenie publiczne wywołane powołaniem pasozytniczych Otwartych Funduszy Emerytalnych mozliwe byłoby obecnie prowadzenie polityki monetarnej i fiskalnej pozwalajace na znaczne ograniczenie glebokosci zjawisk kryzysowych. Co gorsza wyglada na to ze kryzys dopiero sie u Nas zaczyna na powaznie.
Rzady USA i Japoni walcza z kryzysem stosujac metody Keynesa - drukuja góry pieniadza.
OdpowiedzUsuńPolska podobnie jak Irlandia, Grecja itd. nie ma możliwości "duku góry pieniądza". Irlandia i Grecja po prostu nie mają swojej waluty, więc nie mogą nic drukować. Polska z kolei ma konstytucję, której zapis zabrania rządowi RP zadłużać się w NBP.
Po drugie Polska w odróżnieniu od tych co drukują - ma zadłużenie w walutach obcych (ok 1/3 całości). W razie czego (druku góry pieniądza) nagle wzrosnąć może wartość tego zadłużenia (dewaluacja) i jego obsługa zwyczajnie nas zadusi.
Pomarzyć można. Ale polityka porusza się w obszarach możliwości a nie fantazji.
Nie wolno sie zadluzac za granica w nie swoim pieniadzu ! Jakie to proste.
OdpowiedzUsuńNawet bez zmiany Konstytucji mozemy "drukowac" pieniadz via Bank Gospodarstwa Krajowego. Zmiana Konstytucji to tylko podniesienie reki przez posłow , nic wiecej. Konstytucje zmieniano juz ad hoc wielokrotnie.
Trzeba skonczyc z niemoca i kolonializmem !