System instytucjonalny 1
Najsłabszymi elementami polskiego systemu instytucjonalnego jest pokraczna i skrajnie skorumpowana prokuratura i sadownictwo.
We wszystkich podbitych krajach bloku wschodniego wprowadzono po II Wojnie Swiatowej stalinowską Leninowska Prokuratura Nowego Typu. Jałowym zajeciem jest wyszczegolnianie jest cech definicyjnych bowiem prokuratura byla cialem fasadowym podobnie jak fasadowa była konstytucja ZSRR, rzekomo najlepsza w swiecie.
W instytucjach stalinowskich oficjalne cele i zasady dzialania instytucji byly pozorne a nieoficjalne cele i zasady byly zas realne.
Zadania aparatowi represji wyznaczal Stalin i Biuro Polityczne KC KPZR. Ustalano kwoty aresztowan i deportacji. Jesli lokalny naczelnik NKVD nie wywiazal sie z planu aresztowan to sam stawał sie ofiara. Prokuratura i sady dopelnily tylko formalnosci i niby - legitymizowały morderstwa i przesladowania.
W Polsce w latach osiemdziesiatych (po stanie wojennym) do PZPR nalezało 86% sedziow i 91% prokuratorow. Nie było ani jednego funkcyjnego sedziego i prokuratora ktory nie był czlonkiem PZPR. Partia leninowska nowego typu, jaka był PZPR, jest z definicji mafia. Tak wiec sady i prokuratury widzialy na czym stoja i skad wyrastaja im nogi. Reguła była serwilistyczna wspołpraca funkcyjnych sedziow i prokuratorow ze Słuzba Bezpieczenstwa i Wojskowa Słuzba Wewnętrzna. Wyroki wydawała partia i funkcjonariusze SB i milicji. Czasami wyrokowała WSW.
Milicjanci i funkcjonariusze SB dopuszczali sie rozbojow, gwałtów, kradiezy i szeroko pojetego bandytyzmu w duzej skali. Zdarzało sie ze sady nie dawały wiary zeznaniom bandytow w mundurach. W takiej sytuacji skrajnie sprostytuowany i serwilistyczny Sad Najwyzszy twiedził ze milicjanci zawsze mówią prawde i stawiał nieposłusznych sedziow na bacznosc przed Milicja Obywatelska.
Leninowskie sady i prokuratury PRL z dnia na dzien stały sie sadami i prokuratorami "demokratycznej" III RP. Nie dokonano zadnego oczyszczenia, zadnej lustracji i dekomunizacji. Leninowskie prokuratury i sady nalezalo zlikwidowac a ich funkcjonariuszy skoszarowac na czas utworzenia nowej prokuratury i sadownictwa. Po tym zbrodniarzy nalezalo sądzic.
Obecnie rocznik statystyczny GUS nie podaje ile mamy sedziow i prokuratorow mimo iz jeszcze calkiem niedawno podawal te liczby. GUS podaje ile sedziow zatrudnia Sad Najwyzszy i ilu mamy sedziow sportowych. Nie ma sie czym chwalic. Według danych Komisji Europejskiej w 2008 było w Polsce 6281 prokuratorów co daje nam pierwsze miejsce w UE. Dalej Niemcy 5084 , Anglia 2868.
Francuski prokurator ma rocznie 2674 spraw, Niemiec 967, Anglik 397 a Polak ..... 179 spraw.
Polacy nie sa wystepnym narodem. Na 100 tysiecy mieszkancow wplywa 2949 spraw podczas gdy Dania to 10774, Francja 7978, Włochy 5486 spraw.
Wynagrodzenie prokuratorów najwyższego szczebla wynosi statystycznie 6.7 przecietnego miesiecznego wynagrodzenia co daje polsce bezapelacyjnie 1 miejsce w Europie. Zreszta wynagrodzenia prokuratorow sa szokujaco wysokie w calym byłym bloku wschodnim. Widac tak KGB i GRU zaplanowały transformacje ustrojowe w bloku wschodnim. Za to rekordowo czesto Polska jest pozywana przez obywateli przed Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Tylko w 2009 roku ambassador USA w Warszawie 8 depesz wysłanych do Waszyngtonu poświęca korupcji w Polsce, w polskim sądownictwie i zapaści polskiego wymiaru sprawiedliwości.
(…) w Polsce największą słabością jest nieskuteczny – i żałośnie “zatkany”- system karny, a sam system jest podejrzany o korupcję (…) a jedyną sankcją dostępną społeczeństwu są media, ponieważ “systemu” sąd nie skaże (…)
(…)72% respondentów w sondażu z kwietnia 2009 r. wciąż wierzy, iż urzędnicy najwyższego szczebla przyjmują łapówki, … i kontakty biznesowe sugerują, iż praktyka jest mniej rozpowszechnione niż to było dziesięć lat temu, a największym wyzwaniem jest korupcja związana z nepotyzm i konfliktem interesów (..).
(…) brak uczciwości wśród polskich prokuratorów i sędziow – choć trudny do udowodnienia, to jednak korupcja jest powszechna. W Polsce, (sądownictwo to) relikt komunizmu… powolne postępowania sądowe, długie śledztwa i długie areszty tymczasowe… niedoświadczeni entry-level sędziowie tworzą zwartą grupę, która cieszy się niemal całkowitą bezkarnością i brakiem nadzoru(…)
(…)Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia jest „grupą quasi-lobbingową”.)
(…)jest coraz bardziej oczywiste dla większości Polaków, że reforma sądownictwa jest konieczna, aby Polska zostawiła prawne dziedzictwo komunizmu za sobą
(…)Postrzeganie korupcji – opublikowane w kwietniu badania wykazały powszechną nieufność do polskiego sądownictwa: 44 procent ankietowanych ma negatywną opinię, przede wszystkim z powodu postrzeganej korupcji. Zdaniem ankietowanych, najbardziej skorumpowane grupy to prokuratorzy (56 procent) …i sędziowie (50 proc.) Inne najczęstsze zarzuty to: skomplikowane procedury, nadmierna biurokracja i opóźnienia, stronniczośc sądu i niesprawiedliwe orzeczenia.
Według obiegowych opinii, celem sędziego jest awans (dosł. stać się na tyle ważnym), aby sądzić “grubsze” sprawy i brać większe łapówki, jednak nie można tych pogłosek obiektywnie potwierdzić. Według Grażyny Kopińskiej, dyrektor Projektu Antykorupcyjnego w Fundacji Batorego, polska opinia publiczna ma tendencję do kojarzenia każdej nieprawidłowości lub niedoboru w systemie z korupcją. Ci, którzy przegrywają sprawy sądowe często niesłusznie oskarżają sędziego lub adwokata o korupcję. Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski podkreśla, że korupcja nie jest największym problem sądownictwa, ale przyznaje, że w wielu przypadkach mogą istnieć wątpliwości co bezstronności sędziów.
(…)Oprócz zbadania zarzutów dotyczących sprawy Olewnika, Czumę czeka zamieszanie w sądownictwie - w tym wiele lat zaległości – przepełnione więzienia, przestarzałe struktury administracyjne i korupcja.(…)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz