poniedziałek, 1 lipca 2013

Biegunka legislacyjna

Prokuratura Generalna
ul. Barska 28/30
02-315 Warszawa



                             Wniosek o udzielenie informacji publicznej 

 Uprzejmie prosze o udzielenie nastepujacej informacji publicznej.

1. Ile Aktow Oskarzenie kieruja rocznie wszystkie prokuratury o "przestepstwa" z martwych przepisow Kodeksu Karnego.

2. Jakie dzialania podejmuje Ministerstwo Sprawiedliwosci lub Prokuratura Generalna zmierzajace do nowelizacje Kodeksu Karnego celem eliminacji martwych przepisow lub ich zmiany.

3. Jakie srodki podjeto dotychczas aby zapobiec kierowaniu martwych Aktow Oskarzenia przez prokuratorow.

4. Ile wszczeto postepowan dyscyplinarnych i karnych w stosunku do prokuratorow winych kierowania martwych Aktow Oskarzenia.

5. Jakie inne srodki, kary i sankcje (w jakich ilosciach) sa stosowane w stosunku do prokuratorow winych kierowania martwych Aktow Oskarzenia

Jesli informacje sa zawarte w dostepnych publikacjach prosze tylko o ich wskazanie. Informacje prosze przeslac najlepiej na podany adres Email.

                                       Uzasadnienie Wniosku

  Jakosc stanowionego w Polsce prawa jest bardzo niska. Sejm wydala w procesie biegunki legislacyjnej kolejne ustawy. Martwe przepisy szkodza praworzadnosci, anarchizują i kompromituja Polske.
Przepis niejasny, sprzeczny i niespojny z innymi przepisami, niemożliwy do wykonania lub po prostu głupi jest powszechnie lekceważony, ignorowany jako szkodliwy, zbyt uciążliwy albo wręcz niepotrzebny staje się prawem martwym.

Zasada nullum crimen sine lege (nie ma przestępstwa bez ustawy) jest najważniejszą zasadą współczesnego prawa karnego, chroniącą jednostkę przed arbitralnym posługiwaniem się represją karną przez organy państwowe. Została sformułowana w art.8 Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela z 1789r i jest przyjeta w calym swiecie. Zasada ta jest składnikiem idei państwa prawa. W prawie polskim zasada ta została sformułowana w art. 42 Konstytucji RP

Najnowsze szczegolowe statystyki Ministerstwa Sprawiedliwosci "Ministerstwo Sprawiedliwości Departament Organizacyjny Wydział Statystyki INFORMACJA STATYSTYCZNA o ewidencji spraw i orzecznictwie w sadach powszechnych oraz o więziennictwie Cz. III Sprawy karne w 2011 r. Warszawa 2012 r."
podaja na stronie 95 ze (przykladowo) art 267 i 276 Kodeksu Karnego nie sa stosowane i nie skazano nikogo.
Faktycznie wiec nie ma artykulow 267 i 276 w ustawie karnej jako ze czyny opisane w tych artykułach sa dokonywane powszechnie.
Artykuł z "Dziennika" http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/423083,niekompetencja-a-wspinanie-sie-po-szczeblach-kariery.html przedrukowało kilkadziesiat czasopism.
"Za nieudany kodeks karny z 1997 r. odpowiedzialność ponoszą przede wszystkim jego dwaj główni współtwórcy. Jeden z nich był przewodniczącym, a drugi wiceprzewodniczącym komisji ds. reformy prawa karnego. To oni podsunęli ustawodawcy źle napisany projekt kodeksu karnego"
Martwych pozostaje duza czesc artykułow ustawy - "Nieudany kodeks karny z 1997 roku" [w:] W kręgu teorii i praktyki prawa karnego. Lublin 2005.
Przyjmuje sie ze niestosowane moga byc tylko artykuły KK , nie pozostajac martwymi, dotyczace zdarzen zupelnie unikalnych jak przykladowo zabojstwo prezydenta.
Konstytucja gwarantuje rownosc wszystkich wobec prawa. Trybunał Konstytucyjny wprowadzil do polskiego prawa karnego zasade Ultima Ratio stanowiacą ze m.in błache lub kontrowersyjne wypadki nigdy nie sa przestepstwem. Nauka i Sad Najwyzszy w pełni akceptują zasade srodka ostatecznego Ultima Ratio w zwalczaniu zachowan spolecznie niepożadanych.

Wynika wiec z tego ze skierowanie do Sadu Aktu Oskarzenia o czyny z martwych przepisow ustawy karnej jest ciezkim przestepstwem połaczonym z defraudacja srodkow publicznych i ponizeniem autorytetu RP.

Z powazaniem

Jerzy Matusiak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz