Przemysl
Dotychczasowe procesy dezindustralizacji na swiecie pokazuja ze stracic przemysl i udziały w globalnym przemyśle jest nadzwyczaj łatwo. Po prostu głupio i pochopnie zamykamy zaklady ktore maja klopoty i juz. Stracilismy przy tym bardzo kosztowne miejsca pracy a zyskalismy bezrobotnych ktorych musi utrzymac budzet. Co gorsza ci bezroborni byli i czesto nadal sa transformowani we wczesniejszych emerytow i lewych rencistow stanowiacych potezne obciazenie dla jeszcze pracujacych. Z reguly bezpowrotnie tracimy wytworzona latami kompetencje i powiazania kooperacyjne. Zamykane sa zbedne wydzialy szkol wyzszych. Zbedni pracownicy przekwalifikuja sie lub wyemigruja. Likwidowany przemysl droga ewolucyjna wyksztalcił sie w procesie majacym czesto ponad 100 lat. Zamiast pozadanych, drogich i dobrych miejsc pracy w przemysle powstaja tanie i lipne miejsca pracy w uslugach.
Natomiast odbudowa przemyslu jest straszliwie trudna i na dzien dzisiejszy brakuje konkretnych przekonywujacych przykladow ze w ogole udaje sie to zrobic. .
Ostatnia kolumna w tabeli 37 wzietej z rocznika statystycznego GUS 2013 pokazuje dynamike produkcji przemyslowej w cenach stalych w latach 2005-2010.
Jak widac Stany Zjednoczone (wskaznik 99.6% ) zahamowały niebezpieczny proces dezindustralizacji. USA wiele robia aby od-budowac przemysl ale jak juz powiedziano jest to sprawa bardzo trudna.
Twardym jadrem Europy sa Niemcy 112%, Austria 118%, Holandia 106%. Broni sie Finlandia 101%.
Grecki oszust siega dna 78%, nie lepsza jest Hiszpania 82%, Portugalia 90% czy przestajaca byc partnerem dla Niemiec Francja 92%. Francja stracila fundament gospodarczy pod swoim systemem i nie moze byc dluzej powaznie traktowana jako mocarstwo.
Rewelacyjne sa wyniki budowy MittelEuropy - Slowacja 152% , Polska 143%, Czechy 119% Po rozmontowaniu systemu spoleczno - gospodarczego przez alkoholika Jelcyna i zlodziejska oligarchie podnosi sie Rosja - 117.4%.
Osiagajaca spektakularne sukcesy gospodarcze i sukcesy w walce z nedza Brazylia uzyskala wynik 115.4%. Sukces Brazyli nie jest wiec wydumany i pozorny jak to usiluja falszywie przedstawiac neoliberalni komentatorzy i cmokerzy. Przemyslowy sukces jest realny i namacalny.
" Trzy stulecia zajęło nam włączenie walki z nędzą do programu politycznego rządów - mówiła twardo prezydenta Dilma Rousseff. - A to nie biedni mają przychodzić do państwa, tylko państwo winno iść do biednych. Nie zgadzam się z poglądem, że biedni byli u nas zawsze. To cynizm."
GUS nie zauwazyl slonia w skladzie porcelany i w tabeli nie ma najwiekszego przemyslu swiata czyli Chin. W gospodarce swiatowej wystepuje pozorne znaczne zmniejszenie udzialu przetworstwa przemyslowego w PKB z 18.9% w 2000 roku do 17.4% w roku 2012. Spadek ten w istocie jest mniejszy od 1% co wynika z outsourcingu uslug biznesowych w przemysle.
Tymczasem w kregach administracji UE obserwujemy dwoj-myslenie. Z jednej strony padaja gorace deklaracje o koniecznosci budowy przemyslu w Europie zagrozonej utrata swojej swiatowej pozycji a z drugiej strony konkretnymi dzialaniami szkodzacymi przemyslowi.
Badania nad motywami wazacymi nad decyzjami inwestycyjnymi w przemysle wskazuja ze najwazniejszy jest dostep do innowacji i kluczowych kompetencji a nastepnie dostep do dynamicznie rozwijajacego sie rynku. Wazna jest tania energia i dostep do surowcow. Mniej wazna jest tania sila robocza. Poniewaz rynek europejski stagnuje nie trudno zgadnac ze niemieccy (plus ich wymienieni koledzy) kapitanowie przemyslu, korzystajac z wlasnych zasobow kompetencji i kapitalu beda budowac przemysl w Azji bowiem tam rynek wzrasta w sposob imponujacy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz