niedziela, 11 maja 2014

Podatek od aktywow - Kataster

Podatek od aktywow - Kataster

1. Historyczne doswiadczenia wskazuja ze kataster niezle sprawdza sie w rozwinietych i bogatych krajach. Jest popularny na Zachodzie. Zastepuje nonsensowne podatki od nieruchomości, rolny i leśny, których wymiar obliczany jest od powierzchni a nie od wartosci. Polacy już są nadmiernie opodatkowani i kataster nie powinien byc szybko u nas dodatkowo wprowadzany. Przy jego wprowadzeniu musza byc zlikwidowane inne podatki i parapodatki. Niemniej jednak nalezy spokojnie myslec o budowie jednego solidnego rejestru nieruchomosci, ktory rowniez moze sluzyc do poboru podatku katastralnego.

2. Pierwsze rejestry opodatkowanych nieruchomosci  powstały we Francji w 1850 roku, ale eksperymenty z katastrem trwały tam od poczatku XIX wieku. W Austro-Węgrzech rejestry powstały w 1881 roku

3. Podatek od aktywow jakim jest kataster to element szeroko rozumianej sprawiedliwości dziejowej czyli cos znacznie szerszego niz podatek dochodowy.

4. Kataster sprzyja porzadkowi przestrzennemu w miastach. Zniecheca posiadaczy pustych dzialek budowlanych w miastach do ich jalowego trzymania. Dziala chłodzaco na rozgrzany spekulacjami rynek nieruchomosci. Gdyby w Polsce funkcjonował podatek katastralny nie było by takiego szkodliwego wzrostu cen nieruchomosci w latach 2005-2007. Kataster zniecheca starsze wdowy do okupowania duzych mieszkan w centrach miast. Kataster podnosi bezpieczenstwo transakcji na rynku nieruchomosci i zmniejsza mozliwosci naduzyc. Poprawia plynosc rynku nieruchomosci. Sa kraje gdzie nieuprawiana ziemia jest karnie opodatkowana katastrem. Chodzi o to zeby martwy kapital zmobilizowac do pracy i pognebic pasozytniczych rentierow.

5. Po stu latach funkcjonowania katastru ogolnie wiadomo jak wyceniac nieruchomosci i warto skorzystac z obcych doswiadczen a nawet systemow informatyczncyh aby nie wylamywac otwartych drzwi. Nie jest bynajmniej konieczne nagłe powolywanie tabunu rzeczoznawcow od nieruchomosci i przeplacanie za ich usługi. Do rejestru poczatkowo wpisujemy faktyczna zrewaloryzowana wartosc nieruchomosci z aktow notarialnych transakcji z ostatnich 20 lat. Tam gdzie powstana geste bazy danych nie ma zadnego problemu z identyczna wycena takich samych mieszkan w tym samym bloku. Wycena powstanie jako decyzja administracyjna, ktora mozna zakwestionowac. Jesli wycena rzeczoznawcy jest conajmniej 10% nizsza niz urzedowa to za wycene placi urzad. Aby zapobiec naduzyciom po otrzymaniu decyzji administracyjnej z wycena odsylamy do urzedu zalaczony tam formularz oprotestowania wyceny, wpisujac tam tylko nasza wycene i podpisujac. Urzad masowo zleca w ciagu kilku lat anonimowym bieglym wycene tak aby w zadnym razie bieglemu nie placil bezposrednio klient. Zawsze tez mozemy konwencjonalnie decyzje administracyjna zaskarzyc do sadu ale postepowanie raczej powinno byc maksymalnie ulatwione i odformalizowane. Koszt wykonania seryjnej ekspertyzy wyceny mieszkania w sredniej wielkosci miescie nie powinien przekroczyc 400-500 złotych. Dane z bazy danych winny byc udostepniane na stronach WWW co polepszy plynnosc na rynku nieruchomosci a przede wszystkim ułatwi prace rzeczoznawcom.
Dane z bazy danych pokaza konkretnie jak atrakcyjne sa poszczegolne tereny kraju i dzielnice miast i juz samo to ma spora wartosc dla gospodarki. Pozwoli na dobra orientacje kupujacemu i sprzedajacemu co ulatwi skrystalizowanie decyzji.

6. Kataster nie moze byc antyspoleczny i antydemograficzny. Powierzchnia calkowicie wolna od podatku do 18-20 metrow kwadratowych na osobe umozliwia normalne fukcjonowanie rodzinom z dziecmi. Z drugiej strony kataster obciazy jezdzcow na gape czyli starych kawalerow i stare panny bez dzieci.

7. Kataster to bardzo pozadana społecznie metoda na placenie biednym emerytom przez bogatych emerytow i odciazenie młodego pokolenia.

8. Rejestr nieruchomosc nalezy budowac spokojnie a nie na hurra. Przyklady ze swiata pokazuja ze praktycznie nie zatrudniano do obslugi katastru nowych urzednikow a konsolidowano dzialy zajmujace sie nieruchomosciami po urzedach i sadach.

9. Szczegoły systemow podatku katastralnego sa rozne ale jest on znacznym zrodlem podatkow.
http://nczas.com/wazne/podatek-katastralny-na-swiecie-czy-wprowadzac-w-polsce/

"W Niemczech podstawą opodatkowania podatku gruntowego jest wartość rynkowa nieruchomości przemnożona przez specjalne wskaźniki, które różnią się w zależności od rejonu kraju i rodzaju nieruchomości, a wynoszą od 2,6 promila do 1 procenta (ziemia rolna i zalesiona – 6 promili). Ostatecznie podatek jest przemnażany przez specjalne wskaźniki, różne w zależności od gminy, i w rezultacie efektywna wysokość stawki podatkowej waha się między 0,98 proc. a 2,84 proc., dając średnią 1,9 proc. wartości nieruchomości. Jednak występuje również szeroki katalog zwolnień podatkowych dla instytucji publicznych, społecznych czy religijnych.

Wprowadzonym w 1993 roku brytyjskim council tax, zbieranym przez władze lokalne, opodatkowana jest nieruchomość mieszkalna. Jest to podatek progresywny – w Anglii nieruchomości podzielone są na osiem grup w zależności od wartości. Im nieruchomość jest więcej warta, tym wyższy jest podatek. Przeciętna stawka dla nieruchomości znajdującej się w środkowym przedziale wartości wynosi około 1 procent. W 2011 roku średni council tax w Anglii wyniósł 1196 funtów. Występują ulgi w tym podatku dla nieruchomości, w których mieszkają osoby niepełnosprawne, studenci lub gdy mieszka jedna osoba, a ponadto wprowadzono zasiłek podatkowy, który może wynieść nawet 100 procent wartości tego podatku. Drugi podatek – non-domestic rate – to podatek od nieruchomości wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. W Anglii stawki tego podatku wynoszą około 48 proc., a w Walii około 44 proc. rocznej wartości czynszu za daną nieruchomość.

W Stanach Zjednoczonych podatek od wartości nieruchomości, z którego dochody czerpią władze lokalne, jest zróżnicowany i w każdym stanie jest inny. W 2009 roku wyniósł średnio 1,04 proc. wartości rynkowej nieruchomości. Najwyższy był w stanie New Jersey – 1,89 proc. i w New Hampshire – 1,86 proce., a najniższy w Luizjanie – 0,18 proc. i na Hawajach – 0,26 procent. W latach 2004-2009 średnio najniższy podatek katastralny w USA płacili mieszkańcy hrabstwa Bethel na Alasce (105 $), a najwyższy – mieszkańcy hrabstwa Hunterdon w New Jersey (8216 $). W połowie czerwca w Dakocie Północnej przeprowadzono referendum w sprawie zniesienia tego podatku, ale ponad 3/4 głosujących opowiedziało się za pozostawieniem status quo. Jednak propozycje reformy podatków katastralnych nabrały tempa również w innych stanach, jak Pensylwania czy Teksas. Co ciekawe, właściciel nieruchomości w USA może podać w wątpliwość wysokość ustalonego przez władze lokalne podatku katastralnego lub ustaloną wartość nieruchomości, skarżąc się do sądu. Zwolnieniami lub ulgami od tego podatku mogą się cieszyć weterani, instytucje religijne czy w szczególnych przypadkach podmioty prowadzące działalność gospodarczą. W stanie Pensylwania występuje także podatek od wartości ziemi."

13 komentarzy:

  1. Nie widze mozliwosci wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce.

    Po pierwsze, normalny rynek nieruchomosci w zasadzie nie istnieje.
    Po drugie, juz widze, jak i w jaki sposob oraz kto bedzie ustalał ceny nieruchomosci na danym terenie.
    Przy obecnym stanie infrastrktury i sposobu dzialania parazyta urzędniczego przyniosloby to wiecej chaosu i zniszczenia niz korzysci.

    Poza tym podatek katastralny w powiazaniu z rejonizacja szkół prowadzi do tworzenia sie gett i obszarow biedy.
    Widac to dobrze na przykladzie USA. Im wiecej warte są nieruchomosci na danym terenie, tym wiecej gmina zbiera podatku. Z tego podatku finansowane sa m. in. szkoly i policja. Mechanizm sprzezenia zwrotnego - bogate okolice staja sie jeszcze bogatsze, bo rodzice wypruwaja sobie zyly, zeby splacac kredyt za milionowa nieruchomosc, bo tam jest dobry dystrykt szkolny;
    Z drugiej strony biedniejsze okolice zamieniaja sie powoli w slumsy - niskie ceny nieruchomosci, wiec malo pieniedzy na lokalne szkoly, malo na policje - wiec wieksza przestepczosc, szanse dzieci na lepsza przyszlosc zadne, bo lokalna szkola to dno, wiec dołączają do grona lokalnych gangów... i tak to się toczy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mamy niestety deficyt w budzecie i trzeba go jakos zalatac lub znacznie obnizyc emerytury i zlikwidowac swiete krowy emerytalne.
      Problem bedzie sie nasilal i kataster za 10 lat zostanie wprowadzony , lub wczesniej.
      Ja uwazam ze kataster ma wiecej zalet niz wad , ktore precyzyjnie wypunktowałas i sa on jak najbardziej zasadne i powazne.
      Pozytywem wydawanego lokalnie podatku katastralnego jest to ze placacy posiadacze nieruchomosci od razu widza ze za ich pieniadze buduje sie droge , szkole itp.

      Usuń
    2. Dziura w budżecie bedzie jeszcze wieksza - czy to znaczy, ze nalezy wprowadzac nastepne podatki? Nie wydaje mi sie.
      To będzie jeszcze jeden argument do emigracji.

      Powtorze raz jeszcze - kataster bez przejrzystego rynku nieruchomosci, publicznej bazy danych i przejrzystosci dzialania organow urzędniczych to bedzie jeszcze jedna rzecz szalenie zwiększająca korupcje, ktorej juz teraz w Polsce jest az nadto.

      Brak perspektyw w kraju (poza nielicznymi) to jedna przyczyna emigracji, a to, jak dziala pseudopanstwo polskie - druga.

      Bez naprawy tego, co sp* Polacy nie beda wracac do ojczyzny bo i po co, skoro poza nia wiekszosci zyje sie lepiej?

      Usuń
    3. @ futrzak
      Moim zdaniem najwiekszym problemem Polski i upadlej Ukrainy jest straszliwa wprost niewyobrazalna korupcja w Polsce. I bez radykalnych srodkow nadal bedzie wielki syf. W skorumpowanych Chinach sedzia ktiory usilowal przesladowac osbe walczaca z korupocja dostal kulke w leb na stadionie ! To sa konkrety. Partia powiedziala ze korupcja jest zla i jest kulka w lebe.
      A u nas mamy Lex Sawicka !

      Usuń
    4. Palantów na świecie nie brakuje, wolę już tę straszną korupcję niż samozwańczych naprawiaczy świata biegających z karabinami. A jak Twoja wizja 'dobroci' nie będzie się zgadzać z moją to co, kulkę w łeb mi poślesz?

      Usuń
  2. Po wprowadzeniu podatku od dochodów kapitałowych mieliśmy hossę na giełdzie, a po likwidacji ulg budowlanych i podwyższeniu VATu w budownictwie mieliśmy boom w nieruchomościach.
    Nie ma prostej korelacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bańka finansowana tanim kredytem to nie boom. Związku z podwyższeniem VATu i likwidacją ulg nie ma żadnego.

      Usuń
    2. Prawie kazda sprawa ma dwa oblicza. Uwazam ze pod naciskiem Uni nie uniknimy katastru i dlatego trzeba to zrobic w sposob rozumny aby skorzystac z zalet a jak najmniej polec na wadach.

      Usuń
  3. @Jerzy Matusiak

    Bardzo lubię Pańskiego bloga. Niestety nie zgadzam się z tym, że podatki majątkowe są w porządku. Podatki powinny służyć zapewnieniu środków w budżecie, a nie "równaniu dołów".

    A kataster w Polsce tylko przyspieszy ucieczkę ludzi z kraju.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziekuje za mily komplement. Cale szczescie ze nikt nie ma 100% monopolu na racje. Byloby nudno i zle. W dyskusji mozna przedstawic swoje racje.
      Co do ucieczki ludzi z Polski to sytuacja jest katastrofalna a kataster dobrze sprofilowany odciazy mlodych ludzi !

      Usuń
    2. Witam ponownie. Mam nadzieję, że nigdy nie straci Pan zapału do prowadzenia swojego bloga. Szczególnie podobają mi się wpisy na temat energetyki. Nie ukrywam, ze podoba mi się też to, że konsekwentnie wylicza Pan błędy wszystkich ekip rządzących, co pokazuje, że dla Pana istotniejsze jest to jak rządzą Polską a nie kto rządzi. Fakty i zdrowy rozsądek to podstawy Pana bloga.

      Wracając do energetyki. Ciekawi mnie jaka jest Pańska opinia na temat LFTR. Artykuł na wikipedii wydaje się być dość wyczerpujący. Wykłady Kirka Sorensena w tym temacie są bardzo optymistyczne i obiecujące. Zastanawia mnie co Pan o tym wszystkim myśli.

      Pozdrawiam!

      Usuń
  4. BTW.
    Podoba mi się argumentacja: `Na­ra­żam się na prze­kro­cze­nie ter­mi­nów usta­wo­wych, myślę jed­nak, że jest to zbyt po­waż­na spra­wa, aby­śmy sztyw­no trzy­ma­li się za­pi­sów usta­wo­wych'

    http://www.satkurier.pl/news/100654/mux-8-emitel-grozi-sadem-za-brak-konkursu-teraz.html

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawa sprawa z podatkiem katastralnym. Podam swój własny przykład;

    Mieszkając w Kanadzie zainwestowałem w akcje ponad million dolarów. Gdybym kupił za te pieniądze dom, płacił bym pewnie ok. $10K rocznie podatku od nieruchomości, a w USA być może $15K. Ja jednak płacę jedynie ulgowe podatki od dywidend i zysków kapitału (gdy coś sprzedam z zyskiem). Płacę ZERO podatku od samego faktu posiadania czegoś. Wiem że Francja podatkuje cały majątek, z wyjątkiem dzieł sztuki i wina. Taki stan rzeczy jest korzystny dla mnie, ale zdaję sobie sprawę jak niemiłosiernie skubie się klasę średnią, bez której trudno wyobrazić sobie zdrowe społeczeństwo.

    OdpowiedzUsuń