wtorek, 20 maja 2014

Ropa, gaz, wegiel

Ropa, gaz, wegiel

 W długim horyzoncie czasowym ceny surowcow energetycznych mierzone w dolarach na rynkach swiatowych wyznaczaja :
- Wielkosc konsumpcji surowcow oraz liczebnosc konsumentow i pojawianie sie nowych konsumentow i trendy tej konsumpcji
- Wielkosc zasobow i ich geograficzne rozmieszczenie. Nowe technologie pozwalajace na eksploatacje trudnych do wydobycia zasobow. Wydajnosc pracy w gornictwie
- Stopien rozwoju swiatowej infrastruktury transportowej surowcow
- Wzajemna konkurencja roznych surowcow miedzy soba
- Wielka polityka (na przyklad kartelu OPEC i USA ktore obnizajac swiatowe ceny ropy rozłozyly ZSRR ) a zwlaszcza regulacje ekologiczne
- Inflacja i kurs dolara w stosunku do innych poteznych walut
- Istotne zaistnienie nowych rodzajow  zrodel energi

W srednim i krotkim horyzoncie ceny wyznaczaja
- Swiatowa koniunktura gospodarcza
- Warunki pogodowe wplywajace na zuzycie (takze posrednie) surowcow przez urzadzenia grzewcze i klimatyzacyjne
- Stan zapasow wielkich konsumentow
- Generowane przez rynki finansowe i spekulantow zaklocenia na rynku

Czlowiek prymitywny milion lat temu konsumowal energie wylacznie w pozywieniu.
Mysliwy sprzed 100 000 lat dodatkowo uzytkowal energie do gotowania , pieczenia i ogrzania sie
Prymitywny rolnik sprzed 5 000 lat uzywal juz w gospodarstwie sily zwierzat.
Rolnik sprzed 500 lat uzywal tez energii zwierzat do transportu.
W erze przemyslowej po 1750 roku uzywamy sily wody i pary w przemysle i transporcie.
Obecnie zuzycie energi w stosunku do czlowieka prymitywnego wzroslo okolo 30 razy per capita.

Gaz ziemny jest znakomitym paliwem i surowcem dla przemyslu chemicznego. Dosc powiedziec ze kilowat mocy zainstalowanej w nowej elektrowni gazowej kosztuje zaledwie 850-1000 dolarow a elektrownie taka mozna postawic w ciagu zaledwie dwoch lat. Jest znakomitym paliwem do ogrzewania domow jednorodzinnych. Nowe boilery kondensacyjne maja sprawnosc ponad 100% Uzytkownik o dzialanie automatycznego systemu ogrzewania domu i podgrzewania wody uzytkowej dowiaduje sie tylko z rachunkow na gaz.
Do ogrzania domu jednorodzinnego mozna alternatywnie uzyc tanszego wegla kamiennego ale jest on brudny a po doliczeniu wlasnej pracy i roznych kosztow na obsługe okazuje sie drozszy niz gaz.
Nawet w ponurych czasach Zimnej Wojny jednak ZSRR nie zrywal zawartych kontraktow na dostawe surowcow. Mimo rozpalajacej sie obecnie wojny domowej na Ukrainie zainicjowanej prawdopodobnie dzialaniami USA, Gazprom zapewnia ze w zadnym razie intencjonalnie nie przerwie dostaw gazu na Zachod Europy i zrobi wszystko aby z kontraktow sie wywiazac. Nic tez nie slychac o zaburzeniach w dostawach ropy naftowej.
Jak widac Portugalia , Hiszpania , Francja i Wielka Brytania importuja gaz terminalami do odbioru LNG.
Terminal do odbioru gazu LNG jest urzadzeniem tanim i malo klopotliwym w eksploatacji. Moze budzic zdumienie opoznienie z budowa terminala w Swinoujsciu. Jego przeciwienstwo stanowi terminal do skrapalnia gazu. Sa to skomplikowane inwestycje miliardowe !
Rysunek ponizej pokazuje producentow i odbiorcow gazu LNG oraz przeplyw skroplonego gazu miedzy nimi.

Publiczny jazgot i ujadanie w Polsce o bezpieczenstwie energetycznym jest wypaczony by nie rzec niepowazny. Rosja nigdy nie zabraniala nam budowy terminalu do odbioru cieklego gazu.
 Rzecz w tym ze bedzie on znacznie drozszy od gazu dostarczanego rurociagami co szybko moze polozyc na łopatki nasz przemysl chemiczny, ktory stanie sie niekonkurencyjny. Zauwazyc nalezy ze jesli Rosja rozbuduje swoje moce produkcyjne dla skraplania gazu to gazowcami mozemy zakontraktowany "katarski gaz" otrzymac od dostawcy, bez naszej wiedzy i zgody, z Rosji bowiem dostawcy z Rosji i Kataru moga przeciez dojsc do wniosku z nalezy skrocic linie transportowe. Dostawcy wymienia sie kontraktami dla Polski i krajow Azji a pieniadze z optymalizacji transportu wloza do swoich kieszeni. Za cala zabawe zaplaci polski obywatel. Nieznane sa szczegoly kontraktu na katarski gaz i mozna w tej mierze jedynie spekulowac.

3 komentarze:

  1. Za gazoport obywatele zapłacą, ale ta inwestycja jest absolutnie niezbędna. Rosja jest obecnie rządzona przez bandę szaleńców znacznie mniej odpowiedzialnych i przewidywalnych niż wszystkie ekipy po Stalinie. Jeśli będą mogli kogoś szantażować, prędzej czy później to zrobią. A brak możliwości skutecznego powstrzymania szantażu to jest osłabianie woli działania społeczeństwa- po prostu ekonomicznie gazoport jest bez sensu, ale politycznie być musi, niestety.
    A długoterminowo pojedynczym najważniejszym czynnikiem na rynku gazu skroplonego jest sytuacja energetyki w Japonii. Oszczędnościami udało im się uniknąć blackoutów. Z obecnym tempem rozbudowy OZE szacuję, że zastąpią całą wyłączoną energetykę atomową w 5-7 lat- wtedy ceny LNG spadną do poziomu 2010 r., czyli będą porównywalne z cenami rosyjskimi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja uwazalem i uwazam ze gazoport nalezalo zbudowac ponad 10 lat temu i utrzymywac go okazjonalnymi zakupami spotowymi w gotowosci aby miec bat w reku ale kupowac gaz od Rosji bowiem cena LNG zabije nam przemysl chemiczny i obciazy spoleczenstwo rachunkami.

      Co do OZE to nie jestem niestety optymista. Dopiero nowej generacji ogniwa fotovoltaiczne dokonaja przelomu.
      Wiatraki bez elektrowni pompowo szczytowych i poteznej sieci paneuropejskiej przy wiekszej ich ilosci stana sie zagrozeniem dla stabilnosci systemu a ponadto doprowadza do zamykania elektrowni konwencjonalnych i problemow.

      Usuń
    2. Cóż, doświadczenia sieci niemieckiej, hiszpańskiej, włoskiej i obecnie japońskiej pokazują, że przy nowoczesnej sieci nie ma problemów ze stabilnością nawet przy dużym udziale OZE. Duńskie sieci (obie) pokazują, że przy dużym udziale OZE stabilność rośnie. Nie wiem o jakie ogniwa fotowoltaiczne chodzi? Obecne sa tak tanie i niezawodne, że w wielu miejscach na świecie bez żadnego wsparcia są tańsze od tradycyjnej energetyki, wiatraki tym bardziej.
      Odnoszę wrażenie, że autor posiada sporą wiedzę, ale w wypadku OZE jest ona nieaktualna o co najmniej kilka lat. Sytuacja dziś jest zupełnie inna niż 10 lat temu i cała ekonomia tradycyjnej energetyki jest do góry nogami. Co oczywiście powoduje nieopłacalność tradycyjnej energetyki. Generalnie hurtowe ceny prądu spadają, ale inwestycje w przebudowę sieci rosną, elektrownie cieplne na tym tracą najwięcej.

      Usuń