Pare korupcyjnych grzeszkow
Kilka miesięcy temu komisja śledcza amerykańskiego senatu opublikowała raport gdzie opisano jak bank Credit Suisse pomagał swoim zamożnym klientom w ucieczce przed podatkami. Agencja Reuters donosi, że bank zamierza przyznać się do przewinień i zapłacić w ramach ugody 2,5 mld dolarów.
Główne zarzuty stawiane bankowi dotyczą bezprawnej działalności na terytorium USA, czynnej pomocy udzielanej klientom chcącym ukryć majątek przed IRS czyli tamtejszym urzedem skarbowym oraz nieskutecznej kontroli wewnętrznej. Bankierzy zachęcali amerykańskich klientów do wizyty w Szwajcarii, gdzie wszelkie zlecenia załatwiano bez zbędnych papierowych śladów.
A jednak oszusci zostali wytropieni przez podsłuchujace i szpiegujace wszystkich mocarstwo.
Hewlett Packard
Firma HP przyznała się do praktyk korupcyjnych. Chodziło o trzy przypadki przekupywania funkcjonariuszy państwowych w Rosji, Polsce i Meksyku w celu uzyskania kontraktów. Jak poinformowała amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), HP Polska wniosła "korupcyjne płatności" łącznie na ponad 600 tys. dolarów w formie łapówek pieniężnych i upominków, podróży i rozrywek "dyrektorowi technologii informatycznych i komunikacyjnych KGP".
Koncern ma zapłacić ok. 108 milionów dolarów w ramach ugody.
Johnson & Johnson
Amerykański koncern Johnson&Johnson przyznał się do wręczania łapówek w Polsce. Dostawali je lekarze i pracownicy administracji w szpitalach publicznych.
W 2011 roku koncern zawarł ugodę w USA z Departamentem Sprawiedliwości i Komisją Papierów Wartościowych i Giełd. Zgodził się zapłacić 70 mln dolarów grzywny. Amerykanie podali, że dzięki łapówkom z okresu siedmiu lat 2000-2006 koncern podniósł sprzedaż swoich produktów w Polsce o 4,3 mln zł. Takie same praktyki koncern stosował w Grecji i Rumunii
Afera CPI
W listopadzie 2013 roku CBA zatrzymało 18 osób podejrzanych ws. dot. zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych byłego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendy Głównej Policji. Wśród zatrzymanych było wielu przedstawicieli firm informatycznych. Zarzuty postawiono ośmiu osobom. Przeszukano 48 różnych firm i mieszkań.
O całej sprawie mówi się, że jest rozwojowa i że to może być największa afera korupcyjna na linii biznesu i polityki w historii Polski. Badane są zamówienia publiczne na kwotę 1,5 mld złotych.
Zeszłoroczne zatrzymanie nie było pierwszym związanym z prowadzonym dochodzeniem. W styczniu 2012 roku aresztowano dwóch byłych dyrektorów sprzedaży dwóch koncernów - IBM i HP. Obaj usłyszeli zarzuty korupcyjne, związane z wręczaniem łapówek.
Siemens
Siemens znany jest z uczestnictwa w różnych aferach korupcyjnych na całym swiecie. Jedną z najnowszych historii jest kwestia przekupywania menedżerów rosyjskiego, państwowego koncernu Gazprom.
Siemens Industrial Turbomachinery opłacała "wysokiej rangi urzędników w rosyjskiej państwowej firmie gazowej" w zamian za kontrakty przy budowie gazociągu Jamał - Europa.
Szwajcarska spółka Siemensa w ramach ugody zgodziła się zapłacić prawie 11 mln dolarów grzywien, w zamian za umorzenie postępowania prokuratury. 10,6 mln dolarów rekompensaty za nielegalnie uzyskane zyski trafi do Szwajcarii, a 36 tys. dolarów grzywny na konto Czerwonego Krzyża.
W 2008 r. niemiecki koncern zapłacił w USA 1,6 mld dolarów grzywny, aby zamknąć postępowanie w sprawie korumpowania przez wiele lat urzędników państwowych aż na czterech kontynentach.
Siemens przekupywał urzędników i polityków, którzy w różnych krajach decydowali o podpisaniu kontraktów na inwestycje infrastrukturalne, dzięki czemu miał zapewnione zwycięstwo w przetargach. Do korumpowanych między innymi należał argentyński prezydent Carlos Menem
Total
W 2013 roku wybuchła afera związana z koncernem paliwowym Total. Francuzi mieli nieuczciwie zdobywać kontrakty w Iranie. Według dochodzenia SEC, paliwowy gigant na łapówki służące w zdobyciu lukratywnych kontraktów na irańskim rynku ropy i gazu wydał około 60 mln dolarów.
Francuzi zgodzili się na ugodę pozasądową, w ramach której wypłacą 398 mln dol.
Shell
Na ugodę w celu uniknięcia procesu w 2010 r. zdecydowali się również Royal Dutch Shell, szwajcarska firma transportowa Panalpina World Transport Holding Ltd. oraz pięć innych firm naftowych.
Koncerny te wolały zapłacić 236 milionów dolarów w ugodzie cywilnej i w sprawie karnej niż wikłać się w procesy, w który oskarżone mogły być o wypłacenie tysięcy łapówek urzędnikom w Afryce, Azji i Ameryce Południowej w imieniu klientów z branży naftowej i gazowej.
Daimler
Na szeroką skalę działał również niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler, który w ramach ugody zapłacił 185 mln dolarów.
Na firmę spadły oskarżenia o wypłacanie łapówek za kontrakty w 22 państwach świata. Pieniądze z ekstra kont dostawać mieli urzędnicy m.in.: w Rosji, Chinach, Turcji, Nigerii, Austrii, na Węgrzech i Łotwie. Milionowe łapówki załatwiały kontrakty na dostawy samochodów Daimlera, czasem po zawyżonych cenach.
I Tak Dalej.......
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz