sobota, 20 kwietnia 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 11

Czy będzie kryzys w Chinach 11

W przeszłości w Chinach dokonano mnóstwa wynalazków ale poza wyjątkami nie podjęto ich masowej produkcji – pieniądz papierowy, liczydło, zegar słoneczny i mechaniczny, sejsmograf, soczewka, zapałki, latawiec, proch, rakieta, papier, druk, kompas, system dziesiętny, żeliwo, żelazny most wiszący, śluza kanałowa, kusza, tusz, lak, herbata, makaron, lody, jedwab,parasol, wachlarz... Brak był jednak bodźców ekonomicznych i kulturowych do szerokiej produkcji w stagnującym społeczeństwie. Chiny miały wadliwy ustrój państwa. Papier i proch do Europy dotarły drogą lądową co zajęło kilkaset lat
Produkowano jednak dla rolników chomąto dla konia, taczki, pług skibowy, siewnik i wialnie. Wykorzystano energie produkowaną przez koło wodne. Tworzono przyrządy naukowe dla astronomów. Wynaleziono dla elit papier toaletowy. Medycyna chińska ( w tym akupunktura ) od wieków znała środki znieczulające i mnóstwo całkiem skutecznych leków ziołowych i wykonanych z organów zwierząt.
Rozbudowana biurokracja cesarska mogła bez istotnego powodu zabronić określonego rodzaju aktywności. Dla przykładu zabroniono dalekomorskich wypraw za czasów dynastii Ming mimo iż w Chinach odkryto ster i budowano okręty wielogrodziowe odporne na zatonięcie.

Trwająca już blisko 4 tysiące lat Chińska cywilizacja nigdy nie była specjalnie agresywna. Od dawna Chińczyków cechuje długofalowe myślenie strategiczne. Wojna ma zasłużenie złą opinie w Chinach, które teraz nie dążą do siłowej konfrontacji. Postępują inaczej. Stawiają na powolne osłabianie przeciwnika i podporządkowywanie rywala ale bez upokarzania go. Są konsekwentni i elastyczni. W chińskich sztukach walki wykorzystuje się inteligencje, siłę przeciwnika przeciwko niemu samemu i jego ujawnione słabości. Tam gdzie nie ma szans na zwycięstwo unika się bezsensownej konfrontacji.
Chińczycy są wymagającymi partnerami w biznesie i w negocjacjach z nimi trzeba zachować trzeźwość umysłu aby sobie nie zaszkodzić. Pragmatyczni Chińczycy stawiają na długoterminowe relacji i w imię ich budowy potrafią pójść na spore ustępstwa.

Chiny uczą się i po dostosowaniu do swoich potrzeb, wdrażają u siebie najlepsze wzory z zachodu, Japonii i Korei.
Stosują idee Gospodarki wielkiej skali. Opracowanie nowego innowacyjnego smartfona jest kosztowne zwłaszcza jeśli połączone jest z opracowaniem części nowych układów scalonych i oprogramowania. Toteż wysoce zyskowna jest dopiero produkcja w wielkiej skali. Udział koncernu Huawei w światowej produkcji smartfonów znacznie wzrósł: 2012: 4.6%, 2018: 16.1% !
Mimo agresji USA i jego przybocznych koncern Huawei dynamicznie się rozwija. Rząd USA naciska na kraje na całym świecie by odrzucały „szpiegowską” ofertę Huawei i innych chińskich dostawców w rozwijanych sieciach 5G, w których Huawei posiada znaczną przewagę konkurencyjną nad amerykańską konkurencją. Założyciel Huawei nadal odgrywający w koncernie dużą rolę powiedział, że „Huawei prędzej się zamknie niż stanie się narzędziem rządu Chin do szpiegowania Zachodu”. 16 kwietnia 2019 roku Huawei podał że podpisał 40 nowych kontraktów w sprawie wdrożenia technologii 5G na całym świecie, w tym 23 umowy podpisano z firmami telekomunikacyjnymi w Europie. Wśród partnerów są Vodafone, Deutsche Telekom i Telecom Italia.
W Shenzhen gdzie koncern ma główną siedzibę oraz w innych miejscach w Chinach Huawei pracuje nad takimi zastosowaniami jak sztuczna inteligencja w transporcie publicznym, przemyśle i energetyce oraz autonomiczne samochody bez kierowcy.
Miasto Shenzhen jest pierwszym miastem na świecie, gdzie sztuczna inteligencja pomaga w organizacji ruchu ulicznego ograniczając korki w ogromnym mieście. Elektryczne są w Shenzhen miejskie autobusy i wszystkie taksówki.

Chińskie firmy produkują coraz więcej coraz lepszych smartfonów i coraz lepszy sprzęt infrastruktury telekomunikacji. Chiny mocno stawiają na rozwój Sztucznej Inteligencji - AI. Rozwijają własne firmy programistyczno - informatyczne i przedsiębiorstw Internetowe. Następujące duże obce firmy internetowe i informacyjno – dywersyjne są w Chinach zablokowane:
- Google Search
- Yahoo
- Facebook
- YouTube
- Wikipedia (Chinese)
- Twitter
- Netflix
- Reddit
- Instagram
- Tumblr
- WhatsApp
- BBC
- New York Times
- The Independent
- Amnesty International
 
Chińczyk oczekuje od swojego rządu dobrobytu, tak jak każdy Ziemianin. Chce cieszyć się życiem. Chce poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Skoro rząd dobrze rządzi to po co się buntować ? W imię czego ? Bo nazwa "partia komunistyczna" się komuś nie podoba na zachodzie !
Bezpiecznie czują się w swoich społecznościach obywatele:
Canada: 75%
United States: 71%
China: 69%
India: 66%
Saudi Arabia: 65%
Australia: 64%
Germany: 64%
United Kingdom: 62%
Malaysia: 61%
Serbia: 60%
Spain: 58%
Sweden: 58%
Hungary: 57%
Belgium: 56%
(Ipsos)

Autorzy pracy „The Return to Protectionism”, https://www.nber.org/papers/w25638.pdf , zbadali dotychczasowe rezultaty wojny handlowej wypowiedzianej światu przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Cła importowe na 12 007 produktów wzrosły z 2,6% do 17% dotycząc towarów wartych 303 mld dolarów. Była to najwyższa podwyżka ceł w USA od 1971 roku.
W drodze odwetu partnerzy handlowi USA podnieśli cła na 2.931 amerykańskich produktów eksportowych, których eksport w 2017 roku był wart 96 mld dolarów. Import produktów objętych cłami zmniejszył się o 31,5%, podczas gdy amerykański eksport, którego dotyczyły te cła, spadł o 11%. Producenci i konsumenci w USA skutkiem wojny handlowej stracili w 2018 r. 68,8 mld dolarów. Natomiast wzrosły przychody państwa z tytułu ceł. Amerykańscy producenci zyskali na wyższych cenach. Po uwzględnieniu tego całkowita strata wyniosła 7,8 mld dol., czyli 0,04% amerykańskiego PKB. "Góra urodziła mysz"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz