niedziela, 28 kwietnia 2019

Czy bedzie kryzys w Chinach 17

Czy bedzie kryzys w Chinach 17

Centre for Global Higher Education podało niedawno że "44% of academic papers published in English have a Chinese author" czyli że 44% akademickich publikacji w języku angielskim ma Chińskiego autora ! Nawet jeśli te dane są przesadzone to i tak awans Chin jest ogromny.

Decyzje o utworzeniu specjalnych stref ekonomicznych podjął KC KPCh w 1979 roku. Był to początek otwarcia Chin na świat w ramach reform gospodarczych. W sierpniu 1980 utworzono dwie pierwsze strefy we wsiach Shenzhen ( obecnie jest to potężna metropolia ) i Zhuhai leżących naprzeciwko Hongkongu i Makau. Obecnie specjalnych stref jest 10.
Specjalne strefy ekonomiczne są wyłączone administracyjnie z terytorium Chin i oddzielone barierą celną zresztą kraju. W specjalnych strefach ekonomicznych obowiązuje 15% podatek liniowy, prawo transferu zysków za granicę przez inwestorów i możliwość względnie taniej dzierżawy ziemi. Udział kapitału obcego w spółkach mieszanych może przekroczyć 49% podczas gdy w Chinach jest to zakazane. W Chinach idea Specjalnych Stref Ekonomicznych dobrze zadziałała ale na przykład w Polsce nic one nie dają.

Poważnym problemem Chin są zbyt duże nierówności dochodowe i majątkowe – „przyganiał kocioł garnkowi”. Nowy artykuł zespołu współpracowników T. Piketty'ego podaje że wedle ich szacunku Polska ma w Europie największe nierówności ! W Polsce 10% osób o najwyższych dochodach dysponuje 40% dochodu narodowego. Patologiczne poziomy nierówności w Polsce są podobne jak w niektórych stanach USA. Wiadomo od dawna że osoby o wysokich i bardzo wysokich dochodach odmawiają udziału w ankietach GUS i są one zupełnie niemiarodajne do określenia współczynnika Ginniego. Cześć dochodów najbogatszym dzięki rajom podatkowym i optymalizacji podatkowej nie jest wykazywana w deklaracjach PIT
http://wid.world/document/european-inequality-wil-report-2019-en-pdf
Jakie są najważniejsze cele do realizacji dla biednych krajów które chcą awansować ?
Potrzebują pokoju, sprawiedliwości i dekad cierpliwej pracy. Okazuje się że w skali światowej populacji (zbadano 76 krajów ) cierpliwość jest dodatnio skorelowana z ilorazem inteligencji IQ. „Co nagle to po diable”, „Słomiany ogień” Chińczycy są dość cierpliwi.

7 komentarzy:

  1. Drogi autorze,
    Z ogromną ciekawością czytam Pana bloga, a już szczególnie serie o Chinach. Jednak zaczyna razić nadmierne wychwalanie jakby nie bylo zamordystycznych Chin, a powołanie się na badania neomarksisty Pokrytego to juz zdecydowanie za dużo jak dla mnie.
    Otóż, w Chinach wprowadzają system punktacji obywateli, gdzie za źle sprawowanie jest się szykanowanym na każdym kroku. Chińczyk nie skorzysta z fejsbuka i Twittera. Chińczyk nie dowie się prawdy z google i wikipedi. Korupcja jest ogromna. Praca do upadlego. Nie wiem, czy jest czego zazdrościć.

    Co do nierówności majątkowej, a co w tym złego? W dobie internetu można zmienić zawód, nauczyć się nowego języka czy umiejętności niemal za darmo. To socjalizm lubi wyrownywac dochód, z mizernym skutkiem. Zresza prosze porównać taki Hong Kong z Wenezuelą.

    Pozdrawiam,
    Wierny czytelnik

    OdpowiedzUsuń
  2. Nierówności majątkowe i dochodowe - pozycje dziedziczy się po rodzicach. Nie wygrywaja najlepsi ale uprzywilejowani !

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie zgodze sie, prosze zobaczyć jak duża część amerykańskich miliarderów stanowia ci, którzy doszli do bogactwa własnymi siłami.

    OdpowiedzUsuń
  4. niestety, w swoim życiu i obserwacjach, już 55 letnich, zarówno w Pl jak i USA , potwierdzam ,niestety, P. Matusiak ma racje...

    OdpowiedzUsuń
  5. USA pod względem nierówności majątkowych i dochodowych dryfuja w strone III Swiata i moim zdaniem to sie ZLE skonczy dla USA.

    OdpowiedzUsuń
  6. jesli tam ma sie zle skonczyc to jak sie u nas skonczy ? przeciez ze nie wesolym oberkiem, no chyba ze z nadania naszego tfu sojusznika szlachta jerozolimska wszystkich nas wyrowna. swiat zachodni upada ale nie sadze zeby calkowite nasladowanie chin bylo dobrym rozwiazaniem dla nas, owszem czesc rozwiazan mozna przeniesc ale podejscie i mentalnosc spoleczenstwa u nas jest zdecydowanie inne

    OdpowiedzUsuń
  7. @ minkinq
    Rozwarstwienie dochodowe i majatkowe i Chinach razi ! Metropolie olsniewają bogactwem i widac ze zyje sie tam na bogato.
    Ale jadąc piękna autostradą w oddali czasem widać nieukryte nędzne wsie ! Tak nie może być !

    OdpowiedzUsuń