sobota, 27 kwietnia 2019

Czy będzie kryzys w Chinach 16

Czy będzie kryzys w Chinach 16

 Chiny mają duże osiągnięcia w likwidacji nędzy i marginalizacji biedy. Ale jeszcze sporo pracy przed nimi. Odsetek obywateli świata (za World Poverty Clock 2017 ) żyjących w ekstremalnej nędzy w:
Nigeria: 15.7%
Congo: 10%
India: 8%
Ethiopia: 4.6%
Tanzania: 3%
Bangladesh: 2.3%
South Africa: 2.3%
Indonesia: 2.1%
Yemen: 1.6%
Brazil: 1.1%
China: 0.9%
Pakistan: 0.3%
US: 0.3%
Mexico: 0.3%
Zauważmy ze skutkiem rosnącego rozwarstwienia dochodowego i majątkowego sporą armie nędzarzy mają nawet USA
Interregnum czyli międzykrólewie to okres między śmiercią lub abdykacją króla a wstąpieniem na tron / koronacją jego następcy. Okresy zmian światowych hegemonów są bardzo niebezpieczne dla światowego pokoju.
USA przegrywają ze światem w pokojowej rywalizacji gospodarczej i udział amerykańskiej gospodarki w świecie maleje od dekad. Ponieważ USA są potężne militarnie to stawiają na wielopłaszczyznowy konflikt między innymi z pretendującymi na pozycje hegemona Chinami.

Upłynie jeszcze dużo czasu zanim produktywność chińskiego pracownika zbliży się do poziomu Niemiec co pokazano na wykresie.
Zauważmy jednak że dane dotyczące produktywności pracy w niemieckim przemyśle są zawyżone. Wyprodukowany w Polsce silnik samochodowy figuruje w pozycji eksport za 2500 Euro. Po włożeniu do produkowanego samochodu Mercedes silnik nagle wart jest 6000 Euro. Ten schemat dotyczy wszelkich dostaw z fabryk w Polsce na rzecz finalnej produkcji niemieckich firm. Na niemiecką produktywność pracują gospodarki skolonizowanych krajów postkomunistycznych.
Wszędzie wysokie koszta pracy zmuszają do produkcji o wysokiej produktywności o wysokim stopniu przetworzenia.
Chiny mają spore zasoby naturalne ale ich import surowców jest ogromny i kosztowny.
Własne wydobycie ropy w 2018 roku wyniosło 189 mln ton ale powoli spada już trzeci rok. Chiny zaimportowały w 2018 roku 415 mln ton ropy naftowej. Chińskie rafinerie i kompleksy petrochemiczne w 2018 roku. przerobiły 604 miliony ton ropy, poprawiając wynik o prawie 7%. Moce przerobowe w ubiegłym roku powiększono o 32 mln ton ropy rocznie.
Chińskie wydobycie gazu ziemnego dynamicznie wzrosło o 7,5% do 161 miliardów m3. Chiny wydobywają też niekonwencjonalny gaz ziemny i ropę naftową.

Według Ipsos 2018 Chińczycy najbardziej ze wszystkich narodów świata martwią się o zmianę klimatu:
China: 26%
Canada: 20%
Germany: 17%
Australia: 16%
France: 15%
Japan: 15%
India: 14%
Sweden: 14%
US: 13%
UK: 11%
Italy: 8%
Saudi Arabia: 8%
Mexico: 7&
South Korea: 7%
Israel: 4%
Turkey: 4%
Brazil: 2%
South Africa: 2%
Russia: 1%

Panuje zgodnie przekonanie co do tego że globalna gospodarka i globalna polityka zostaną ukształtowane przez raczkujące dopiero technologie jak sztuczna inteligencja ( AI – Artificial Inteligence ), komputery kwantowe i syntetyczna biologia. Każde państwo, które osiągnie wysoki poziom w tych nowych technologiach będzie miało miażdżącą przewagę nad konkurentami.
W 1996 roku publikacje naukowców USA generowały 50% światowych cytowań w obszarze nowych technologii. Obecnie jest to poniżej 35% z tendencją spadkową. Natomiast udział Chin wzrósł od zera do ponad 20% i ma tendencje rosnącą.
Dane na temat poziomu prac badawczych w Chinach nie są jednoznaczne. Oprócz opinii że w dziedzinie AI Chiny są światowym liderem spotyka się opinie że są przeciętniakiem.
Szczególnie niebezpieczne dla światowego pokoju może okazać się zastosowanie AI w uzbrojeniu i dowodzeniu rodzące pokusę podstępnego ataku na wroga co może zakończyć się błyskawicznie przebiegającą wojną termojądrową i zagładą życia człowieka na Ziemi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz