"Babilon. Kryminalna historia kościola" Zlodziejstwo purpuratow
"Babilon. Kryminalna historia kościoła" , Artur Nowak, Stanisław Obirek, Agora, 2022
Perfidia tego systemu polega na tym, że żywi się człowiekiem. Nie chodzi tylko o wyzysk i pazerność. Kościół żywi się poczuciem winy jednostki zazdrośnie strzegąc jedynej recepty na życie. Ma nią być ślepe posłuszeństwo – by odwołać się do języka wiecznie aktualnego Boya Żeleńskiego – wobec „naszych okupantów”.
O ile Sodoma i Gomora to miasta zepsucia i moralnej degrengolady, Babilon to symbol zniewolenia. Na kartach tej książki, trzymając się przerażających faktów, autorzy kreślą kryminalną historię kościoła, który łupił i mordował ofiary kolonialnej opresji w Kanadzie. Który przyuczał kobiety w Irlandii do kultury gwałtu. Który cynicznie wmawiał ustami „świętej” Matki Teresy, że cierpienie uświęca więc nie należy go uśmierzać. Który prześladował gejów dehumanizującym ich głosem uciekających często przed własną tożsamością seksualną kościelnych liderów.
Babilon pokazuje też kościół stojący po stronie latyfundystów, kościół, który przerażała prosta prawda głoszona przez teologię wyzwolenia, kościół skorumpowany przez władców, uwikłany w wojny polityczne, kościół zalękniony wizją synodu, w którym wierni na równi z kapłanami będą decydować o jego kształcie. Wreszcie Kościół, który nienawidzi kobiet.
Jednak to nie jest książka antykościelna ani antyreligijna. Podobnie jak Frederic Martel w Sodomie, a wcześniej Obirek i Nowak w Gomorze, autorzy piętnują przede wszystkim zakłamanie kościelnych urzędników w przekonaniu, że pomoże to oczyścić sam kościół i pozwoli mu odzyskać wiarygodność”.
W Watykanie w sobotę 16.12.2023 zakończył się proces stulecia, jak media nazwały sprawę dotyczącą finansowych przestępstw, w której jednym z głównych oskarżonych jest bardzo wpływowy kardynał Giovanni Angelo Becciu. Purpurat usłyszał karę 5,5 roku więzienia wymierzoną przez trybunał Państwa Watykańskiego. Becciu został ukarany między innymi za sprzeniewierzenie pieniędzy i nadużycie urzędu.
Głównym wątkiem procesu była sprawa zakupu dla korzyści rodziny ze środków Sekretariatu Stanu luksusowej kamienicy w Londynie za ponad 300 mln euro. Gdy ujawniono sprawę tej transakcji, nieruchomość została sprzedana przez Watykan z ogromną stratą.
Choć sprawa londyńskiej kamienicy znajdowała się w centrum procesu, to pochodzący z Sardynii kardynał został też oskarżony o to, że dokonywał przelewów ze środków Sekretariatu Stanu na konta spółdzielni, prowadzonej na tej wyspie przez jego brata.
dzień dobry, czy czytał pan 'Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą' Jana Sowy, jeśli tak to co pan myśli o tej książce
OdpowiedzUsuńWitam. Musze ją przeczytać nie po łebkach.
UsuńWiększość księży to ATEISCI.
OdpowiedzUsuń