niedziela, 17 grudnia 2023

"Gnija w brudzie i nedzy". Tak 250 lat temu wygladali chłopi panszczyzniani

 "Gnija w brudzie i nedzy". Tak 250 lat temu wygladali chłopi panszczyzniani
Wedle standardów  prawa XX wieku ( prawa człowieka ) każdego szlachcica RON i klechę trzeba by skazać na dożywocie lub śmierć.

https://www.onet.pl/informacje/wielka-historia/gnija-w-brudzie-i-nedzy-tak-250-lat-temu-wygl adali-chlopi-panszczyzniani/vfxxsj2,30bc1058?utm_campaign=cb
"Gniją w brudzie i nędzy". Tak 250 lat temu wyglądali chłopi pańszczyźniani

Nieludzki i wprost niewyobrażalny wyzysk. Praca tak ciężka, że do podobnej nie zmuszano nawet zwierząt. Żałosne zarobki, brak jakiejkolwiek opieki i horrendalne warunki życia. Polscy chłopi pańszczyźniani nie byli wcale zdrowi, silni i zahartowani. W przededniu upadku Rzeczypospolitej przedstawiali obraz nędzy i rozpaczy.
Zagraniczni podróżnicy mieli jak najgorsze zdanie o wyglądzie polskich chłopów (polona).
O wyglądzie zewnętrznym mieszkańców polskich wsi pod koniec XVIII w. możemy się przekonać, sięgając po "Historię chłopów polskich" Aleksandra Świętochowskiego. Autor, na kartach opasłego, klasycznego dzieła przytoczył między innymi relację Williama Coxe’a.
"Są niewolniczo uniżeni"

Brytyjski podróżnik i historyk zjeździł pół Europy. W trakcie swych licznych wojaży trafił także nad Wisłę. Opis, który wyszedł spod jego pióra, uchodzi za wyjątkowo wartościowy, ponieważ trudno zarzucać mu stronniczość.
Coxe przedstawiał to, co zobaczył i nie miał żadnego interesu w koloryzowaniu polskiej rzeczywistości. Dodatkowo potrafił odnieść wygląd polskich chłopów do tego, jak prezentowali się włościanie w innych rejonach kontynentu. Pisał:"Nigdy nie mógłbym wystawić sobie w myśli okolic tak smutnych i pustych. (…) Przez 45 mil spotkaliśmy tylko 2 powozy i 12 wozów (…) Widok nędznych wsi zgadzał się zupełnie z mizerną okolicą, która je otacza".

Brytyjczyk relacjonował wrażenia ze spotkań z mieszkańcami zapadłych wiosek, przez które przejeżdżał w drodze z Warszawy do Krakowa. W pierwszej kolejności w oczy rzuciła mu się plaga żebractwa:

"Wieśniacy w tym kraju są biedniejsi i posępniejsi, niż w innych, które zwiedziliśmy. Gdziekolwiek zatrzymaliśmy się, przybiegli do nas gromadami żebracy i prosili o jałmużnę z najpodlejszym natręctwem".
"W porównaniu z chłopami szwajcarskimi, którzy są grzeczni, ale również wymagają grzeczności, polscy są niewolniczo uniżeni: kłaniają się do ziemi, zdjąwszy kapelusz, trzymają go w ręku dopóty, póki im człowiek nie zejdzie z oczu".
Niscy, wychudzeni i obdarci

Coxe nie miał również nic dobrego do powiedzenia o wyglądzie zewnętrznym napotkanych ludzi:

"Chłop polski ma wygląd dziki, spaloną, ciemną, prawie czarną twarz, chude policzki, zapadnięte oczy, wzrost niski; porusza się wolno, ogólna apatia czyni go niezdolnym do odczucia zarówno wielkiej radości, jak cierpienia".

"Zimą w prostym kożuchu, latem w koszuli i spodniach ze zgrzebnego płótna, boso, wlecze się leniwie za swoim chudym, kudłatym koniem, ciągnącym sochę, którą rozdziera zachwaszczoną rolę, ażeby z niej zebrać zapas na zimę, niewystarczający mu na wyżywienie rodziny i dobytku".
"Gniją w brudzie i nędzy"

Podróżnik z Wysp nie był odosobniony w swych opiniach. Również cytowany przez Świętochowskiego Francuz, który w tym samym czasie trafił nad Wisłę, miał bardzo złe zdanie o tym, co zobaczył na polskiej wsi:

"Włościanie, których liczbę do sześciu milionów rachują, zwani chłopami, stanowili przed podziałem 2/3 narodu. Mało się różniąc od bydła, nie mają żadnej własności, żyją z dnia na dzień, gniją w brudzie i nędzy.

Dla braku światła i środków do życia połowa ich potomstwa przepada, któraby ludność powiększyła (… ). Trzeba przyznać, że jakikolwiek los spotka Polskę, stan ich pogorszyć się nie może".
"Mało czują i mało myślą"

O tym, że powyższe komentarze wcale nie odbiegały od rzeczywistości, świadczą także słowa Stanisława Staszica. W "Przestrogach" słynny oświeceniowy działacz i katolicki ksiądz w jednej osobie z goryczą pisał:

Pięć części narodu polskiego stoi przed mymi oczyma. Widzę miliony stworzeń, z których jedne wpół nago chodzą, drugie skórą albo ostrą siermięgą okryte; wszystkie wyschłe, znędzniałe, obrosłe, zakopciałe; mając oczy głęboko w głowie zapadłe, dychawicznemi piersiami i bezustannie robią.

Posępne, zadurzałe i głupie, mało czują i mało myślą — to ich największą szczęśliwością. Ledwie w nich dostrzec można duszę rozumną. Ich zwierzchnia postać z pierwszego wejrzenia więcej podobieństwa okazuje do zwierza, niźli do człowieka.

Właśnie tak ledwie 250 lat temu prezentowali się przodkowie większości z nas. Z ich zachowaniem i wyglądem współgrały również warunki, w jakich mieszkali. Przedstawiały się one wprost tragicznie. Jednak to już temat na inny artykuł." 

9 komentarzy:

  1. Czyli rozbiory były błogosławieństwem dla 95%.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale kościół był bogaty !

    OdpowiedzUsuń
  3. "Mercator
    4 października 2023, 17:10

    Polska niestety (podobnie jak Ukraina) jest państwem niekoniecznym dla Europy. Od Kongresu Wiedeńskiego do I WŚ Polski nie było i był to w Europie Środkowej jeden z najspokojniejszych okresów w dziejach. Był to równocześnie okres błyskawicznego rozwoju Niemiec i Rosji. Brak Polski w tym okresie nikomu poza samymi Polakami jakoś nie przeszkadzał."

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Ale tereny dawniej Polskie też doznały wtedy ogromnego awansu cywilizacyjnego. Poza Galicją gdzie był polski samorząd !

      Usuń
    2. Waszmość to lubi sobie - jak widzę - pofilozofować. Tylko dodam, że poza Polską i Ukrainą jest w Europie dużo więcej państw nikomu do niczego nie potrzebnych. Natomiast "na pewno" są bardzo potrzebne takie twory, jak IV Rzesza, tudzież jej "odwieczny" partner, czyli Russland. Że też Gospodarz toleruje takie wybryki.

      Usuń
  4. "Trzeba przyznać, że jakikolwiek los spotka Polskę, stan ich pogorszyć się nie może" - brawo, doskonały cytat, sam się Pan "zaorał". Toż to była "padgatowka" pod rozbiory

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Dla większości rozbiory były dobrodziejstwem.

      Usuń
    2. No pięknie! Nic tylko to powtórzyć!! Za bardzo Pana cenię za inne teksty, by się znęcać za takie coś. Sam Pan dobrze wie jakie popularne "odzieżowe", bardziej "obuwnicze" określenie jest stosowane na taka "przypadłość".

      Usuń
  5. No ale kościół miał dostatek.

    OdpowiedzUsuń