czwartek, 14 grudnia 2023

Czy bedzie kryzys w Chinach 184

Czy bedzie kryzys w Chinach 184

 Pierwsze publikacje w światowych mediach ( = grzmiące tuby propagandowe USA ) wieszczące poważny systemowy kryzys w Chinach i ich upadek pojawiły się pod koniec lat osiemdziesiątych. Wulgarna , oszukańcza propaganda przystrojona była i nadal jest w piórka obiektywizmu a nawet naukowości. Wyssane z palca argumenty traktowano jako poważne i pewne.   

Tymczasem nowoczesna produkcja i technologia znika na Zachodzie i w USA. W okresie 2000-2021 udział USA w światowym eksporcie elektroniki spadł z 16 % do 4 %.

Bezpodstawnie łudzono się że obroniony zostanie sektor motoryzacyjny.
Obecnie najważniejsze patenty pochodzą z Chin. Zachód słabnie w oczach.
 Chiny dominują w produkcji wiatraków i paneli fotowoltaicznych. A wielkie nadzieje pokładali w tym eurokołchoźnicy a szczególnie Niemcy.

 Światowy udział gospodarki europejskiej maleje i maleje. Polska na tle Europy Zachodniej nieźle się rozwija. Ale jak rzucimy okiem na to co się dzieje w świecie...
Rocznik GUS. Dział - Przegląd międzynarodowy. Udział i miejsce Polski w świecie. Udział Polski w światowej  produkcji energii elektrycznej:
 1970-1.3%,
 1980-1.5% (14 miejsce w świecie),
 1993-1.1%,
 2010-0.7%
a od 2020-0.6% i 28 miejsce  świecie.
Spadek udziału do 0.5% z pewnością nastąpi.  

 Propaganda na rzecz jedzenia owadów, larw i robaków chyba ma przygotować Europejczyków do powolnego stoczenie się na pozycje III Światowe z problemami żywnościowymi i energetycznymi.

 Nadzieją Zachodu i USA ma być znów energetyka jądrowa. Ale przecież nawet propaganda przyznaje że faktycznie  buduje tylko Rosja, Chiny i Korea.

2 komentarze:

  1. Aktualnie trwają dostawy 12 koreańskich samolotów FA-50 w podstawowej konfiguracji szkoleniowej, faktycznie bez możliwości bojowych, za 705 mln dolarów.
    W przeszłości, wyszło na jaw, iż Koreańczycy potrafią ładnie podziękować zamawiającym za zawarcie intratnego kontraktu. Ciekawe ile teraz pisowcy otrzymali?

    OdpowiedzUsuń
  2. Globalnie w 2022 r. do użytku oddano 86 GW nowych mocy wiatrowych – 15 proc. mniej niż rok wcześniej. Co istotne, 49 GW przypadło na Chiny. Większość nowych farm powstała na lądzie (89 proc.), a instalacje na morzu spadły o blisko połowę – do 9,1 GW.

    OdpowiedzUsuń