Czy bedzie kryzys w Chinach 2
Chiny w spektakularny sposob pokonaly powszechną niedawno nedze. Mieszkancy chińskich miast mają przeciętnie do dyspozycji blisko 4700 dolarów dochodu rocznie na osobe podczas gdy w polskim gospodarstwie domowym w 2013 roku kwota ta wynosiła około 5200 dolarów. W Chinach bardzo rozpowszechniony jest obrot gotowka i duza jest szara strefa z czego wynika ze statystyczna kwota jest silnie zanizona. Dochod rozporzadzalny na bogatym wschodnim wybrzezu przekracza 7 tysiecy dolarow ale w biednych czesciach Chin wynosi tylko okolo 3500 dolarow. Podobne dysproporcje istnieja tez w Polsce gdzie liderem dochodow jest bogata Warszawa jako metropolia kolonialna. Konsumpcja energi elektrycznej w Chinach per capita jest zblizona do polskiej.
W Chinach trwaja wielkie inwestycje infrastrukturalne. Dlugosc najwiekszej na swiecie sieci autostrad dochodzi do 114 tysiecy kilometrow. Ogromna ilosc samochodow w miastach, przy wielkiej koncentracji ruchu generuje zanieczyszczenia powietrza a nawet smog. Okresowo ogranicza się ruch samochodów, zamyka szkoły i urzędy oraz zakłady przemysłowe.
Funkcjonuje tam największa na świecie siatka połączeń szybkich pociagów ktorej długosc przekroczyła 15 tysiecy kilometrow. Tabor wyprodukowano w duzej czesci samodzielnie podgladajac istniejace w swiecie rozwiazania ale takze tworzac wlasne. Mimo udogodnien jakie stwarza szybka kolej przewozy pasazerskie koleja maleja na rzecz samochodow.
Chiny sa najwiekszym globalnym emitentem CO2. Ale juz 16.9% energi wyprodukowane jest z czystych zrodel. W 2013 roku naklady na zielona energetyke wyniosły ponad 56 miliardów dolarów czyniac Chiny absolutnym swiatowym liderem w tej mierze. Rzad Chin chce conajmniej trzykrotnie zwiekszyc produkcje energi w elektrowniach jadrowych W Chinach działają obecnie 23 elektrownie atomowe. W budowie jest 27 kolejnych elektrowni jadrowych a w zamierzeniach kolejne.
Silny prezydent Xi Jinping i jednoczesnie szef partii jest zdeterminowany prowadzic calosciowe reformy, ktore maja dac chinom dlugofalowa pomyslnosc.
Na Ogolnochinskim Zgromadzeniu Przedstawicieli Ludowych prezydent ogłosił "cztery całościowe zmiany"
Pierwsza ambitna zmiana to zbudowanie "społeczeństwa umiarkowanego dobrobytu", czyli masowej klasy średniej. Gospodarke przestawia sie z proeksportowej na popyt wewnetrzny. Chinczycy maja konsumowac swoj ciezko wypracowany sukces gospodarczy. W okresie 2012-2020 dochody każdego Chińczyka mają wzrosnąć conajmniej dwukrotnie. Dodatkowo wprowadzany jest przemyslany system emerytalny i rentowy, ktorym maja byc objeci wszyscy.
Druga zmiana to "yi fa zhiguo" czyli "rządy oparte na prawie". Chinczycy nie błaznuja, nie prawia jalowych banalow i komunalow o magicznym zachodnim fasadowym panstwie prawa. Rząd oparty na prawie ma po prostu byc uczciwy i nieskorumpowany. Tylko tyle i az tyle. Stopniowa chcą do tego dojsc. Przywodcy Chin uwazaja korupcje za bardzo powazne zagrozenie dla przyszlosci Chin
Kazdy kto nie wzial do siebie powaznie zapowiedzi bezwzglednej walki z korupcja moze tego bardzo zalowac.
Przedstawiciele chińskich władz pod grozba sankcji muszą od niedawna deklarować swoje wynagrodzenia i wszystkie źródła dochodu. Musza deklarowac majątek swoich małżonków i dzieci a takze swoje inwestycje. Trzeba podac informacje o rodzinie mieszkającej za granicą. Rownolegle dla oslody urzednicy dostali podwyzki.
Chiny wykonują najwięcej wyroków smierci na świecie. Kara śmierci cieszy się tam ogólną akceptacją miedzy innymi dlatego ze sad ktory ja orzeknie musi miec zelazne dowody winy. Wydaje sie ze chinskie procesy kryminalne sa bardziej uczciwe niz amerykanskie. Mimo tego w Chinach z roku na rok zmniejsza sie ilosc wykonywanych wyrokow smierci. Choc kara smierci zagrozonych jest wiele przestepstw to orzekana jest tylko w najciezszych przypadkach - wielokrotnych morderstw, terroru , wielkich defraudacji, handlu narkotykami i ostatnio korupcji.
Chiny znaja destruktywna role narkotykow ze swojej tragicznej XIX wiecznej historii . Zachodni kupcy kupując w chinach w dużych ilościach herbatę, jedwab, ryż i wytwory rzemiosła, musieli płacić za te towary srebrem. Po przegranych z brytyjczykami wojnach opiumowych kupcy angielscy zaczęli do Chin dostarczać w dużych ilościach opium z upraw w Indiach Brytyjskich co przynosilo im ogromne zyski a z drugiej strony prowadzilo do kompletnego rozkladu narkotyzowanych Chin. Wojny Opiumowe to chyba najpodlejsza z kart wojen kolonialnych.
W Chinach kara śmierci grozi za posiadanie conajmniej 500 gramów narkotyków. W zdecydowanej wiekszosci skazanym udowodniono wprowadzenie do obrotu duzych ilosci narkotykow. Egzekucje na skazanych za handel narkotykami często odbywały się w czerwcu, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Narkotykami. W Chinach kara śmierci wykonywana była publicznie przez pluton egzekucyjny strzałem w tył głowy ale stopniowo sie od tego odchodzi. To chyba wlasciwa kara dla przestepcy ktory zabil i zrujnowal zycie setkom cpunow.
RPA wielokrotnie bezskutecznie prosiła Chiny o laske dla 35-letniej Janice Linden zlapanej podczas próby wjazdu do Chin z trzema kilogramami metamfetaminy. Jest to jedna z najgroźniejszych znanych substancji psychotropowych, silnie uzależniająca i szybko wyniszczająca organizm pochodna amfetaminy, znanej również pod nazwami "ice" i "crystal meth" Stanowisko Chin wobec handlarzy narkotykami jest spójne i jasne: czy są obcokrajowcami, czy Chińczykami, będą w Chinach traktowani zgodnie z prawem a rzad Chin nie bedzie podejmowal bezprawnych naciskow na sądy.
W 2013 roku telewizja chinska pokazala [na zdjeciu] droge do celi śmierci gdzie skazancowi podano smiertelny zastrzyk. Wielokrotni mordercy i hurtowi handlarze narkotykow blagaja o litosc !
W Chinach kara śmierci grozi za przyjęcie łapowki powyżej 100 tysięcy juanów, co stanowi równowartość 60 tysięcy złotych.
Sad skazujac oskarżonego o przekupstwo, nadużycie władzy i korupcję na smierc moze zawiesic wykonanie kary i wyznaczyc okres proby. W przypadku dobrego zachowania, kara może być zamieniona na dożywotnie więzienie. Dobre zachowanie oznacza szczerą wspolprace ze sledczymi czy tez sprowadzenie do kraju przestepczo wyprowadzonego majatku.
Na karę śmierci z zawieszeniem jej wykonania, skazał chiński sąd byłego ministra kolejnictwa. Za modernizację chińskich kolei minister żądał łapówek. Udowodniono mu ponad wszelka watpliwosc przyjęcie 10 mln dolarów łapowek, choć media spekulują, że było to ponad dziesięciokrotnie więcej. Skazaniec miał 374 domy i 18 kochanek !
Tuz przed obradami OZPL podano do wiadomosci ze postawiono w stan oskarżenia 29 delegatów i zostali oni wykluczeni z obrad. Deputowanych jest 3 tysiace. Media nieomal codziennie podaja informacje o aresztowaniu byłych ministrow, gubernatorow prowincji, wysokich urzednikow czy płotek. W calej histori komunistycznych Chin armia nigdy dotychczas nie była przedmiotem postepowan antykorupcyjnych. Ostatnio bardzo powazne zarzuty przedstawiono 12 wysokim generałom. Komunikat jest czytelny - armia ma sie modernizowac, za szwindle kula w łeb.
W stan oskarżenia postawiono Zhou Yongkanga odpowiedzialnego za służby mundurowe i tajne służby w poprzedniej ekipie. Nawet Mao Zedong nie zdecydowal sie oskarzyc "chińskiego Berii", Kang Shenga. Oskarzenie szefa bezpiek jest wiec bezprecedensowe i jest czytelnym sygnalem ze bezpieki ma sie skutecznie zajac swoja praca (zwlaszcza wykrywaniem wielkiej korupcji) a od biznesu i polityki trzymac sie z daleka.
Nowe wladze Chin nie robia z procesow o korupcje teatru majac swiadomosc ze ujawniane informacje moga poderwac zaufanie do Parti a poza tym odciągaja uwage od wyzwań przed którymi stoją Chiny To media naglasniaja sprawy korupcji.
Czasy łatwego sięgania do prostych zasobów i rezerw sa skonczone. Chiny z gospodarki ekstensywnej i proeksportowej stopniowo przechodza na zrównoważony rozwój, technologie i innowacje oraz rynek oparty na wewnętrznej konsumpcji. Nie bedzie co prawda corocznych dwucyfrowych wzrostow PKB ale Chinczykom zyje sie coraz lepiej i widac to juz na pierwszy rzut oka.
Xi Jinping przestawil koncepcje budowy dwóch Nowych Jedwabnych Szlaków. Sa konkretne plany, sa pieniadze, sa moce wykonawcze, sa zawarte pierwsze kontrakty na budowy. Zgromadzonych rezerw Chiny na potezne inwestycje maja az nadto.
O tym czy Chiny zbudują najdłuższą szybką kolej świata Pekin - Moskwa zadecyduje polityka i wzgledy ekonomiczne. Nie ma watpliwosci ze projekt jest wykonalny mimo poteznych kosztow. Czas calej podrozy mialby sie miescic w 48 godzinach ale wiekszosc pasazerow oczywiscie nie pokonywalaby calej trasy.
Rozwazajac silne i słabe strony polityki chinskiej transformacji trudno w tej chwili ocenic czy Chiny nie wpadna w pułapke średniego dochodu. W kazdym razie kierownictwo chinskie doskonale zdaje sobie sprawe z tego ze uczynienie z Chin kraju wysokorozwinietego nie bedzie wcale proste a sciecie lba hydrze korupcji jest po prostu konieczne dla dalszego rozwoju. Mowy byc nie moze o poblazaniu handlarzom narkotykow czy innym szkodnikom.
W Chinach zaczyna powoli brakowac rak do pracy. Niby jest 4,5% bezrobocie ale firmy nie moga znalezsc pracownikow i musza swoim pracownikom dawac spore podwyzki aby ich zatrzymac. Prawdopodobnie istnieje tam teraz sytuacja „punktu zwrotnego Lewisa”. Noblista Artur Lewis tak nazwal moment rozwoju gospodarki uprzemysłowionej której brakuje już taniej niewykwalifikowanej siły roboczej pochodzącej ze wsi. Sytuacja ta wymusza trudna modernizacje technologi firm. Do 2017 roku Chiny będą mieć więcej robotów pracujących przy taśmach produkcyjnych niż jakikolwiek kraj na świecie a nawet wiecej niz Unia Europejska . Większość z nich będzie pracować przy taśmach produkcyjnych w fabrykach samochodów i elektroniki.podała Międzynarodowa Federacja Robotyki.
Obecnie chinskie firmy korzystają z 200 tysiecy robotów przemysłowych. Za dwa lata ma ich być ponad 400 tysiecy a nie wykluczone ze pol miliona. Wtedy w pięciu największych gospodarkach Europy ilosc robotow wzrosnie do 340 tysiecy a w USA do 280 tysiecy. Chiny sa najbardziej perspektywicznym rynkiem robotow przemyslowych w swiecie.
Japońscy producenci robotów nadal okupuja blisko 60% chinskiego rynku robotow, ale szybko rosną chińscy dostawcy z bardzo nowoczesna oferta.
Chinscy konstruktorzy radza sobie niezle - stworzyli robota grajacego w tenisa stolowego czy robota kelnera. Ale maja tez uzyteczne prototypy robotow bojowych.
W ubiegłym roku wydatki na badania i rozwój stanowiły 2,09% chinskiego PKB co dało kwote 210 mld dolarow. Naklady rosna o co najmniej kilkanaście procent rocznie. Sa tylko nieliczne kraje gdzie na badania i rozwój naklady przekraczaja 4% PKB. Przed 2020 rokie naklady na ten cel w Chinach przekrocza naklady USA.
Niepokoj USA budzi zarowna szybka modernizacja technologiczna Chin jak i zaciesnienie wspolpracy wojskowej z Rosja. Chiny i Rosja potępiają "kolorowe rewolucje" i wszczynanie wojennych awantur przez USA. USA moga powstrzymac rozwoj Chin tylko droga destabilizacji lub wywolujac wojne.
Zachodni znawcy twierdza ze sytuacja w chinskim budownictwie i nieruchomosciach jest groźna z powodu rzekomej nadprodukcji mieszkan. Opiniami tych ekspertow nie nalezy sie przejmowac bo oni nic nie wiedza i niczego nie rozumieja. Kracza tak jak im kazano. Przy taniejacych mieszkaniach ( poprzednio ceny byly napompowane i przesadzone ) straca wszyscy inwestorzy i deweloperzy. Zadluzenie podmiotow zwiazanych z budownictwem jest ogromne i dochodzi do 9 bln dolarow. Tak wiec fala bankructw roznych podmiotow a w tym bankow moze wyzwolic systemowy kryzys.
Nie sposob jest nie dostrzec jasniejszej strony problemu (?) spadajacych cen mieszkan - zadowoleni sa z tego nabywcy mieszkan ! Rzad poki co nie widzi powodu do twardej interwencji. Moze tamtejszy rzad w odroznieniu od polskiego rzadu reprezentuje rowniez punkt widzenia przecietnego chinczyka a nie tylko interes bankow i inwestorow.
Czas pokaze jak rzad i bank centralny poradza sobie z problemem. Moim zdaniem Chiny po prostu wzorem zachodu "nadrukuja" pieniedzy, jesli zajdzie taka potrzeba.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz