wtorek, 17 marca 2015

Czy bedzie kryzys w Chinach 3 ?

Czy bedzie kryzys w Chinach 3 ?

 Wlasnie podano ze Chiny wyprzedziły Niemcy stając się trzecim eksporterem broni na świecie. Dane przedstawił Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem
Wedlug SIPRI w ciągu ostatnich 4 lat skala eksportu broni z Chin wzrosła o 143 procent a chińskie władze w ostatnich latach starają się wzmocnić i unowoczesnic rodzimy przemysł zbrojeniowy. Chiny dostarczają broń do 35 państw. Nie jest to specjalnie nowoczesna bron ale Chiny szybko swoja oferte ulepszają.
Chiny nie potrzasaja szabelka. Stosuja inne formy presji. Wola z sasiadami prowadzic handel i cenia sobie dobrobyt do ktorego uparcie daza.

Wydaje sie ze najwiekszym problemem Chin jest sensowne wydanie zgromadzonej latami monstrualnej gory dolarow za nadwyzki eksportowe. Potrzebny jest caly nowy system do swiatowego zagospodarowania astronomicznych kwot.
USA i ich sojusznicy sa stanowczo przeciwko potrzebnej reformie MFW i Banku Światowego. Chiny i inne kraje rozwijające się postulowały, by ich udział we władzach instytucji Bretton Woods wzrósł adekwatnie do ich obecnej roli w globalnej gospodarce.
Powołane przez państwa grupy BRICS Nowy Bank Rozwoju i Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych sa konkurencja do instytucji zdominowanych przez USA. AIIB ma wspierać inwestycje w projekty energetyczne, transportowe i infrastrukturalne w Azji. Chęć przystąpienia do projektu ogłosiło już około 30 państw.
Nieukrywana wscieklosc Ameryki wywołalo przystapienie do inicjatywy jawnie wymierzonej w USA przez Niemcy, Francje oraz Wielka Brytanie mimo iz USA wielokrotnie upominaly swoich sojusznikow iz kategorycznie nie zycza sobie ich obecnosci w nowych instytucjach.
Wiarygodnosci AIIB dodaje fakt iz Chiny z powodzeniem prowadza najwieksze w histori swiata inwestycje infrastrukturalne. Dysponuja wiec pieniedzmi, doswiadczeniem, organizacja i mocami wykonawczymi oraz dobra wola

Zdaniem Warrena Buffeta bardzo dobrym i niezawodnym wskaznikiem stanu gieldy jest historyczna relacja wielkości rynku akcji do PKB danego kraju.


Kolor czerwony na wykresie oznacza uśredniony poziom cen akcji odniesiony do PKB na przestrzeni ostatnich 25 lat. Kolor niebieski przedstawia sytuację obecną.
Według tego wskaznika tylko 4 giełdy na świecie znajdują się dziś niżej niż 50% historycznych ostatnich szczytów: Grecji, Rosji, Chin – 51% oraz Brazylii.
W przypadku Grecji i Rosji sytuacja jest zupelnie jasna. Natomiast co do Chin to nalezy stwierdzic ze gielda nie jest tam przegrzana i jest watpliwe aby z gieldy wyszedl impuls inicjujacy kryzys.

Okładkowe materiały biezacego "The Economist" dotyczą Chin i Azji jako fabryki świata.
http://www.economist.com/news/leaders/21646204-asias-dominance-manufacturing-will-endure-will-make-development-harder-others-made

Wykres pokazuje udzial exportu Chin w globalnym eksporcie. Udzial eksportu z wytworczosci odziezy zatrzymal sie na poziomie 43% globalnego eksportu dlatego ze ten segment niskotechnologicznej gospodarki przestaje powoli Chiny interesowac ale z drugiej strony nie zamierzaja go za szybko opuscic. Chiny korzystajac z taniej sily roboczej krajow z południowo-wschodniej Azji mają ogromną przewagę w produkcji przemysłowej nad rywalami w kazdej dziedzinie. Sa nie do pobicia w zlecaniu biedakom czesci produkcji, ktora dawniej prowadzili u siebie.
Na przykladzie produkcji odziezy, butow czy toreb najlepiej widac mit o tym jakoby zachod zajmowal sie projektowaniem a Chiny produkcja. Wszystkie produkty sa projektowane w Chinach na podstawie sugesti zleceniodawcow ale czesto kupcy korzystaja z gotowych projektow producentow.

Udzial chinskiego eksportu elektroniki szybko zmierza do 40% globalnego eksportu. W 30 milionowych (!) miescie Chongqing produkowany jest co czwarty laptop na swiecie. Chinskie koncerny telekomunikacyjno - komputerowe juz sa globalnymi gigantami i pracuja nad wartoscia swoich marek.
Wielu ekspertow twierdzi ze powrot wytworczosci na zachod i do USA jest juz w wielu wypadkach niemozliwy z powodu utraty kompetencji a gdy jest mozliwy to jest calkowicie nieoplacalny. Chiny maja dobra i coraz lepsza infrastrukture oraz poteznie rozbudowana siec poddostawcow. Sa centrum łańcucha dostaw i czesto opanowują caly łańcuch produkcyjny.
Natomiast przecietne miesieczne wynagrodzenie w chinskiej gospodarce zmierza do 700 dolarow i nie jest ono wyliczone według małpiego GUS-owskiego sposobu a oddaje stan faktyczny w gospodarce. Minimalna płaca wynosi obecnie 270 dolarow miesiecznie. Płaca godzinowa w przemyśle rośnie w tempie 12% rocznie od 2001 roku. Place sa silnie zroznicowane i w rejonach bogatych i wysoko rozwinietych sa znacznie wyzsze niz przecietnie. Dlatego dynamicznie rozwijajace sie firmy otwieraja nowe oddzialy w rejonach gdzie sa nizsze place.
Prowadzac uczciwy biznes w Chinach w ogole nie odczuwa sie pracy urzednikow, celnikow czy portu a ponoszone koszty w tej mierze sa nizsze niz w innych panstwach Azji.

Wykres pokazuje udzial Chin w swiatowej produkcji.
Spoleczenstwa zachodu sa mamione i karmione uspokajajaca papka medialna ze niby Chiny nie stanowia zagrozenia dla nowoczesnej produkcji zachodu. Zachod laczyl wielkie nadzieje z segmentem energetyki odnawialnej. Chiny w ciagu zaledwie paru lat wyrosly na najwiekszego producenta w tym segmencie bezceremonialnie grzebiac nadzieje zachodu.

2 komentarze:

  1. Mysle z jednak przecenia Pan sile Chin.

    "Prowadzac uczciwy biznes w Chinach w ogole nie odczuwa sie pracy urzednikow, celnikow czy portu a ponoszone koszty w tej mierze sa nizsze niz w innych panstwach Azji."

    Pozwole sobie w to powaznie watpic-relacje ludzi ktorzy robia tam biznes na co dzien nie pozostawiaja watpliwosci ze korupcja jest tam potezneZreszta gdyby nie byla to walka z nia nie bylaby priorytetem(przeciez to jeden z "tygrysow" ktore KPCH chce pokonac).To jak to jest?-KPCH chce walczyc z czyms czego nie ma?

    "Wielu ekspertow twierdzi ze powrot wytworczosci na zachod i do USA jest juz w wielu wypadkach niemozliwy z powodu utraty kompetencji a gdy jest mozliwy to jest calkowicie nieoplacalny"

    Skoro Chiny mogly przemysl zbudowac od zera to niby dlaczego Zachod nie mialby odbudowac z ciagle jeszcze jakis tam pozostalosci(chocby w sektorze zbrojeniowym)?Zreszta ze wzgledu na automatyzacje i tania energie przemysl juz wraca do USA.

    "Udzial chinskiego eksportu elektroniki szybko zmierza do 40% globalnego eksportu. W 30 milionowych (!) miescie Chongqing produkowany jest co czwarty laptop na swiecie. Chinskie koncerny telekomunikacyjno - komputerowe juz sa globalnymi gigantami i pracuja nad wartoscia swoich marek."

    Prosze poczytac co ostatnio wyrabialo Lenovo-juz w fabryce trojan na trojanie wrzucany do systemu-zachod tez to robie ale nie na taka skale.NIKT kto ma rozum juz Lenovo nie kupi a czesc roznych powaznych globalnych instytucji juz zabronilo ich uzywania.Ciagle Pan zapomina ze Chiny to jednak twarda dyktatura-znacznie bardziej wscibska niz quasidemokratyczne plutokracje zachodu.Marke mozna budowac lub zrujnowac-Lenovo cofenlo sie wlasnie o 10 lat.

    "Chiny nie potrzasaja szabelka. Stosuja inne formy presji. Wola z sasiadami prowadzic handel i cenia sobie dobrobyt do ktorego uparcie daza."

    Po pierwsze to nie do konca prawda-w stosunku do Tajwanu czy Wietnamu ciagle potrzasaja.W stosunku do Rosji czy innych globalnych potego-fakt-nie potrzasaja.NIe potrzasaja bo mimo potegi gospodarczej ich armia jest slaba-intersuje sie militariami od lat i powiem tak-w razie wojny rosyjsko-chinskiej na DZISIAJ armia rosyjska(mimo kryzysu itp)przejechalaby po Chinczykach jak kosiarka po trawniku a Pekin padlby jak Paryz w 1940.Armia to nie tylko pieniadze ale takze organizacja,doswiadczenie bojowe,morale itp-Rosja choc odstaje tu od USA ciagle jest potega,Chiny to karzel militarny-oczywiscie za 10 lat sytuacja moze byc inna.

    Ogolnie oczywiscie ma Pan racje-Chiny to wschodzacy gigant ale nie kazdy wschodzacy gigant zostal supermocarstwem>Rosja tez wschodzila w 1913 a potem na dwie dekady byla dziura na koncu swiata i pariasem-calkiem mozliwe ze zachod chce Chinom zgotowac podobny los.

    Piotr34

    http://tinyurl.com/pg77tu4



    Piotr34

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. @ Piotr34

      Trudno na razie ocenic czy Chiny nie wpadna w pulapke sredniego rozwoju. Ale wydaje sie ze zagroznie to rozpoznali i czynia co w ich mocy aby sie dalej rozwijac.

      Pozdrawiam

      Usuń