czwartek, 11 sierpnia 2016

Budownictwo

Budownictwo

 Jak na Europe warunki mieszkaniowe na wsi i w miescie II RP byly zawstydzajaco zle. Niemcy wojną zrujnowali Polske. Zycie po wojnie w Polsce bylo bardzo trudne. W planie 6 letnim realizowano glownie inwestycje w przemysle ciezkim i zbrojeniowym zaniedbujac przemysl lekki , budownictwo i rolnictwo.
Stosowano metody przywleczone niczym zaraza z ZSRR.  Duże przedwojenne mieszkania dzielono często między kilka obcych sobie rodzin. Mieszkanie mial zajmowac sowiecki  kolektyw ! Polacy patrzyli na te eksperymenty ze wstretem.
Aby uniknac scisku i wiecznych konfliktow ludzie mieli czesciej przebywac poza domem. Mieli przebywac w  świetlicach i domów kultury, tworzonych przy zakładach pracy, szkołach, kółkach rolniczych, organizacjach społecznych. Nic to nie dalo.

Nowy I sekretarz PZPR po 1956 roku, Władysław Gomułka przywrócił spółdzielczość mieszkaniową, zwrócił zarekwirowane domy o powierzchni do 110 m2, wprowadził kredyty dla budowniczych domów jednorodzinnych.
Mieszkania budowano w bardzo niskim standarzie. Male pokoje , ciemna kuchnia. Budownictwem mieszkaniowym mialy sie zajac spoldzielnie mieszkaniowe. Te ulegly szybko korupcji czy wrecz zrakowaceniu. W domach wybudowanych w duzej mierze za srodki spoldzielcow mieszkania przydzielano osobom obcym - funkcjonariuszom partyjnym, milicjantom i esbekom oraz wojakom sowieckiego LWP. Nikt bez lapowki nie otrzymal mieszkania. W wielu miastach na mieszkanie spółdzielcze czekać trzeba było kilkanaście lat.
Wieksze srodki na budownictwo  mieszkaniowe przeznaczono dopiero  w epoce Gierka. W 1978 roku wybudowano szczytowe 284 tysiace mieszkan. Do konca meczarni PRL uzyskanie mieszkania bylo bardzo trudne lub wrecz niemozliwe.
Po 1978 roku ilosc budowanych mieszkan caly czas spadala z roznym natezeniem by osiagnac absolutne dno w 1996 roku juz w III RP, gdy wybudowano 60 tysiecy mieszkan.

17 sierpnia 1980  Międzyzakładowy Komitet Strajkowy  zgłosił slynna liste 21 postulatów. Postulat 19 brzmial "Skrócić czas oczekiwania na mieszkanie."
Oto inne postulaty z tego okresu
"Punkt 15. Umożliwić częściowy zwrot pożyczki mieszkaniowej z funduszu socjalnego. Wynikał z postępującej pauperyzacji społeczeństwa, którego wielu przedstawicieli nie mogło spłacić pożyczki mieszkaniowej.  
Punkt 30. Równolegle z oddawaniem do użytku nowych osiedli mieszkaniowych oddawać mieszkańcom do użytku przychodnie, apteki i żłobki. Był to skutek oszczędności przy budowach. Z planu skreślano punkty usługowe tak, by osiedla kosztowały jak najmniej, ale kosztem komfortu mieszkańców. W rezultacie na najprostsze zakupy musieli poświęcać wiele czasu."

"26. Żądamy przedstawienia przez rząd programu rozwiązania kwestii mieszkaniowej, z zagwarantowaniem, aby okres oczekiwania na mieszkanie nie trwał dłużej jak pięć lat"

W krajach europy zachodniej w czasach PRL budowano w przeliczeniu na ludnosc PRL 300-500 tysiecy mieszkan. Tak wiec nawet szczyt polskiego budownictwa z 1978 roku byl mierny jak na wyniki gospodarek zachodnich. Najpozniej zaleglosci mieszkaniowe odrobily Hiszpania i Irlandia gdzie budownictwo mieszkaniowe osiagnelo ogromne i przesadne rozmiary.
Pierwszy rzad ( ulica - ten rzad to sami Zydzi i jeden Syryjczyk ) powstaly po simulacrum okraglego stolu, mieszkaniowe potrzeby spoleczenstwa mial w glebokim powazaniu. Naklady na budownictwo mieszkaniowe spadly z 2% PKB do 0.08% ! 

1 komentarz:

  1. W końcu nadchodzi czas na stawianie własnego domu to wtedy tak naprawdę nic innego nas nie interesuje. W moim przypadku bardzo chętnie czytam artykuły https://motobudowa.pl/category/budowanie-domu/ czego potrzebuję, aby wybudować wymarzony dom. W moim przypadku takie porady się sprawdziły i aktualnie mogę powiedzieć, że wiem już więcej na temat budownictwa.

    OdpowiedzUsuń