poniedziałek, 15 stycznia 2018

Roboty i wnioski dla nas 45

Roboty i wnioski dla nas 45

Z najnowszych badań firmy Work Service wynika że w najbliższym roku automatyzacje planuje wcielać tylko 6,7% badanych" przedsiębiorstw. Generalnie o automatyzacji luźno i niezobowiązująco myśli co piąta firma. Aż 6 na 10 firm w ogóle nie planuje inwestycji w automatyzację pracy. Polacy nie powinni bać się robotów bowiem są one niekonkurencyjne do taniej pracy Polaka. Jeszcze tańsi są Ukraińcy uciekający ze swojego skorumpowanego kraju.
Badanie "Postawy pracodawców wobec automatyzacji pracy" zostało przeprowadzone przez firmę Work Service na celowej próbie wybranych 105 przedsiębiorstw.

Polska gospodarka  ma poważne problemy strukturalne. Natomiast rządy tak naprawdę nie realizują żadnej strategii gospodarczej. Ogromna ilość "strategi tego i owego" to tylko makulatura, której nikt nie czyta.
Poziom płac w gospodarce każdego kraju wyznacza sektor nowoczesnych eksporterów produkujących towary handlowalne międzynarodowo. Firmy te ciągną za pomocą rynku pracy płace w całej gospodarce.
Jak to wygląda w Polsce ? 
Inwestycja Lotosu EFRA o wartości 2,3 mld złotych mająca dać "pogłębiony przerób ropy", realizowana jest w ramach kontraktów według formuły „pod klucz” przez włoską firmę KT SpA (Kinetics Technology) ! Oczywiście inwestycja ta ciągnie do góry płace we Włoszech czy w Niemczech ( skąd pochodzi sprzęt  i praca ) a nie w Polsce bowiem Lotos praktycznie niczego zyskownie na rynku światowym nie sprzedaje. KT Spa opóżnia się znacznie z oddaniem obiektu. Istoty dwunożne i dwurękie podobne do ludzi z nadania politycznego biorą gigantyczne pieniądze za "zarządzanie" Lotosem nic nie rozumieją. A może wszystko rozumieją i tylko są chciwi ?
Jak tak się dogłębnie przyjrzeć inwestycji Lotosu to ona jest szkodliwa dla Polskiej gospodarki.
Wcześniej Włosi budowali Polsce Gazoport, również się spóźniając. Biorąc pod uwagę cenę kupowanego gazu inwestycja jest z biznesowego punktu widzenia katastrofą pod każdym względem.

Polsce potrzebne są duże  innowacyjne, zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa. Mogą nawet budować instalacje w zakładach petrochemicznych czy produkować wiatraki. Ale ani firmy ani rząd nic nie potrafią zrobić w tym kierunku. Co robili palanci spod ciemnej gwiazdy w poprzednim rządzie to dobrze nam ilustruje sejmowa komisja śledcza do spraw afery Amber Gold.

Rezultaty kosztownych prac naukowo-badawczych są często patentowane aby utrudnić życie konkurencji i ją trochę powstrzymać oraz zyskać na sprzedaży patentów. Wartościowych patentów w świecie jest niewiele. Ogromna większość z nich nie wnosi literalnie niczego nowego do stanu nauki i techniki. Wykres poniżej  ( http://conversableeconomist.blogspot.com/2018/01/the-problem-of-questionable-patents.html ) pokazuje nam ilość patentów w USA, Japonii i Europie.
 Kolejny wykres pokazuje jakość patentów z różnych krajów świata. Jak widać Chiny jeszcze mają mały udział w patentach wysokiej jakości.

1 komentarz:

  1. Tanich Roboli ci u nas dostatek i roboty sie nie przyjęły. Państwo przyfrontowe. Nikt tu naprawę nie inwestuje.

    OdpowiedzUsuń