wtorek, 18 listopada 2014

OECD: Polski rynek pracy jednym z najgorszych

OECD: Polski rynek pracy jednym z najgorszych

"Prawda jest to pies, którego korbaczem wyganiają do budy; gdy tymczasem jaśnie wielmożnej bonońskiej suczce wolno przy kominie leżeć i cuchnąć."
William Szekspir, "Król Lear", sc. VI, akt. I.

 Rozwinięte europejskie gospodarki oraz wspólny rynek blokuja powstawanie na peryferiach narodowych koncernow zaawansowanych technologicznie. Potezne zachodnie koncerny niszcza peryferyjna konkurencje w zarodku korzystając zarowno z mechanizmow rynkowych jak i z korupcji. Na peryferiach trwaja niskomarzowe stagnacyjne branże niezaawansowane technologicznie.
 Poczatkowo kraje peryferyjne odnosza z europejskiej integracji korzysci (o tym kto jest beneficjentem decyduje znow korupcja co umilowanym przywodcom bardzo sie podoba bowiem czerpia z niej rozliczne korzysci ) z udzielanej im pomocy. Na dluzsza mete bez awansu technologicznego wszystkie kraje po kolei wpadaja w pulapke sredniego rozwoju. W pulapce znalazly sie juz kraje poludnia Europy. Murowanymi kandydatami sa Słowenia, Czechy i Slowacja. Pozostale kraje postkomunistyczne w pulapke wpadna pozniej w miare podnoszenia dochodow. Polska w pulapce sredniego rozwoju znajdzie sie za circa 15 lat.
Według danych Komisji Europejskiej Polska znajduje się na ostatnim miejscu wśród krajów UE pod względem procentowego udziału w eksporcie wyrobów wysokiej techniki.

Smutna czy tez przerazajaca prawda jest taka ze wedlug ostroznych szacunkow Polska wymaga nakładów rzędu 5.5 bln złotych na środki trwałe, aby osiągnąć poziom gospodarczy porównywalny z krajami Zachodu.
Polska ma fatalny system instytucjonalny. Dla przykladu Bank Światowy sklasyfikował polski system podatkowy na 151 pozycji na 183 możliwych. Jest to jeden z najbardziej wrogich systemów wobec gospodarki. Jest skomplikowany, nieefektywny i niebywale marnotrawny.

Podsłuch prawde ci powie. Racje ma obecny prezez NBP. Marek Belka : "Praca w Polsce jest ale podła"

Profesor Andrzej Nowak „ Flet Szczurołapa „ ….”Zajrzałem na stronę Banku Światowego „...”Patrzę pod rubrykę” Polska”. W roku 2008 ( pierwszy rok rządów Tuska ) PKB naszego kraju wynosiło 529 mld dol. W roku 2013 to 517 mld dol. „..” mnie się wydaje ,że to o 2 procent mniej „...” w tym samym czasie ( 2008 – 2013 według tego samego Banku Światowego Niemcy zanotowały jednak niewielki wzrost (o 15 mld dol. ) , inny nasz sąsiad – Białoruś – powiększył swój produkt krajowy brutto o 40 procent , a Rosja , także nasz sąsiad o 27 procent „....” dla porównania w latach 2008 – 2013 Chiny podwoiły produkt swoje gospodarki , a w liczbach bezwzględnych dogoniła nas w tym czasie pod względem wielkości PKB Nigeria .”...”W Polsce próg rocznego dochodu oznaczającego granice ubóstwa wynosi 15.5 tysiąca złotych , szacuje się ,że obecnie poniżej tego progu znajduje się ok 2 mln Polaków . Nasz kraj jest drugim w Unii po Słowacji , gdzie doszło do najsilniejszego rozwarstwienia

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/831448,oecd-polski-rynek-pracy-jednym-z-najgorszych.html
"OECD: Polski rynek pracy jednym z najgorszych.
Eksperci OECD przyjrzeli się rynkom pracy w krajach należących do tej organizacji. Wnioski, jakie płyną dla Polski nie są dobre. Pod względem zarobków znajdujemy się na jednym z ostatnich miejsc, a zadowolenie jakie czerpiemy z pracy bardzo niskie.
OECD zbadała kilka różnych czynników. Wśród najważniejszych znajdują, się zarobki, ilość osób zatrudnionych na umowie czasowej, bezrobocie ( w tym bezrobocie wśród młodych), stres i zabezpieczenie na wypadek utraty pracy. W większości Polska wypada bardzo źle. Nasz rynek pracy został oceniony jako jeden z najgorszych wśród krajów rozwijających się na równi z Turcją, Grecją i Słowacją.

Pod względem zarobków Polska została sklasyfikowana na 26. miejscu (spośród 32. Krajów). Polska znalazła się wśród krajów z największym rozwarstwieniem społecznym, dlatego ogólne dane statystyczne rosną, ale patrząc na zarobki mediany widać lepszy obraz sytuacji. Zdaniem OECD spowolnienie tempa wzrostu mediany realnych zarobków było najbardziej widoczne w Czechach, na Węgrzech, w Hiszpanii, Grecji, Korei, Wielkiej Brytanii i Polski.
Dużym problemem Polski jest wysokie bezrobocie wśród młodych. Według OECD blisko co trzeci młody Polak nie ma pracy. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Podobnie źle wypadamy jeśli chodzi o aktywność zawodową najstarszych – tu pracy nie ma blisko 40 proc. osób.

Ci młodzi, którym udało się zdobyć pracę pracują głównie na umowach terminowych – aż 55 proc. To drugi najwyższy wynik spośród wszystkich państw OECD. Gorzej wypadły tylko Chile. Ogólnie na tego rodzaju umowach jest zatrudniony co czwarty Polak. Jednocześnie OECD zauważyła niepokojący trend – liczba umów zawieranych na czas określony rośnie. 80 proc. umów zawartych w 2012 r. to były właśnie umowy terminowe. OECD podkreśla, że umowy terminowe, które uealastyczniają czas pracy są potrzebne w gospodarce, ale ich nadużywanie może prowadzić do niekorzystnych zjawisk. Pracownicy zatrudnieni na tego typu umowach mają do czynienia z wyższym stopniem niepewności zatrudnienia niż pracownicy na stałych umowach, co nie sprzyja ich wydajności. Poza tym firmy rzadziej inwestują w pracowników terminowych, przez co spada ich produktywność.
Ponadto polski pracownik jest narażony na bardzo duży stres w miejscu pracy – nieco ponad połowa pracowała w stresujących warunkach (średnia dla OECD to 36 proc.). Gorzej jest tylko w Turcji i Grecji. Polska została zaliczona do grupy państw o najsłabszej jakości pracy."

Wykres (dane Eurostatu) pokazuje ilości ofert pracy w stosunku do całości dzialajacych miejsc pracy w gospodarce.

Polska ma przedostatnie miejsce w Europie pod względem ilości ofert pracy wobec całości miejsc pracy. Jest jedna oferta pracy na 200 istniejacych miejsc pracy ! Sytuacja Polski jest katastrofalnie zla na tle krajow zachodniej Europy totez Polacy glosuja nogami i uciekaja z polskiego piekła.

1 komentarz:

  1. Zależy gdzie się szuka pracy. Nie jest tak, że jej znaleźć się nie da czy że ogłoszenia nie są godne uwagi. Zobaczcie na praca pomorskie gdzie poszukują obecnie pracowników. W budowlance, gastronomii, produkcji, logistyce czy w sprzedaży. Nie tylko na terenie pomorskiego województwa mają ogłoszenia. Można w całym kraju wyszukać.

    OdpowiedzUsuń