Panele fotowoltaiczne - przyklad przekretu
Energa uruchomiła największą w Polsce farmę fotowoltaiczną o mocy szczytowej brutto 3.7 MW w gminie Czernikowo koło Torunia.
Roczna produkcja brutto energii elektrycznej w Czernikowie jest szacowana na poziomie 3 500 MWh.
Całkowity koszt projektu wyniósł 81,6 mln zł, z czego ponad 19,5 mln zł pochodzi z dofinansowania od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Instalacja składa się z blisko 16 tysiecy paneli fotovolaticznych, każdy o mocy 240W.
Gdyby panele pracowaly z pelna moca rocznie wytworzylyby 365 dni x 24 godziny x 3.7 MW = 32412 MWh
Czyli efektywnie pracuja srednio z moca 3500 / 32412 = 10.8 % mocy szczytowej.
To jest wartosc zawyzona w stosunku osiagalnej w naszym klimacie i w tej lokalizacji. Ale raczej bedzie to okolo 8.5-9%.
Aktualnie jedna megawatogodzina kosztuje na gieldzie okolo 172 zlotych.
Zakladajac sprawnosc inwertera DC/AC na 95% i 3% na zuzycie wlasne energi do sieci zostanie wprowadzone rocznie 3220 MWh o wartosci 553840 zlotych. Zatem sam kapital wylozony na budowe splaci sie po 148 latach !
Przy rynkowych stopach procentowych od kapitalu "inwestycja" nigdy sie nie splaci.
Pominelismy koszty napraw, mycia, dozorowania, stopniowy spadek sprawnosci ogniw, koszt utylizacji zużytych paneli, koszt rozbiorki i tak dalej.
Kompletny bezsens i karalna niegospodarnosc.
Jeden megawat mocy szczytowej kosztuje tu az 81.6/3.94=21,25 miliona zlotych - to jest obled ! Jeden panel kosztuje zas 5100 złotych. Wielokrotnie powyzej ceny rynkowej. Niezle sie kolesie z Platformy obłowili.
Dane co do stopnia wykorzystania mocy szczytowej sa zblizone do innej "elektrowni" slonecznej. Ale dane ekonomiczne sa jeszcze bardziej tragiczne i wiekszy musial byc przekret kolesi przy budowie.
http://matusiakj.blogspot.com/2015/10/panele-fotowoltaiczne-przyklad.html
tak wlasnie dzialaja te wszelkie dofinansowania
OdpowiedzUsuńzawyzaja tylko koszty
ale czy NFOS nie sprawdza czy koszty sa zawyzone?
a gdzie prokuratura? jaki posrednik wzial kase za te panele?
Pisze Pan:
OdpowiedzUsuń"Zakladajac sprawnosc inwertera DC/AC na 95% i 3% na zuzycie wlasne energi do sieci zostanie wprowadzone ...."
-sprawnosc przetwornicy z napiecia stalego na zmienne wynosi 80%
-sprawnosc calkowita oblicza sie poprzez mnozenie przez siebie poszczegolnych stopni sprawnosci, i tak jesli ma Pan trzy stopnie o sprawnosci 0.8 (80%) to sprawnosc calkowita wynosi 0.8 x 0.8 x 0.8 = 0.512.
-w bateriach Paneli Fotowoltanicznych musi Pan najpierw napiecie zmienic na zmienne, pozniej musi Pan je podniesc do 500 V, pozniej do 3000V, pozniej do 22 000 V i tu juz mozna mowic o jakiejs lokalnej sieci w rejonie miasta, jesli jednak mowic o sieci krajowej to jest to 220 000 V lub 360 000 V. Kazde podnoszenie napiecia to sprawnosc na poziomie srednim 0.8.
-sprawnosc w podnoszeniu napiecia z PV jest niska, dlatego ze napiecie nie jest stabilne, rzadko bowiem zdarza sie w miare chlodny a bezchmurny dzien. Przypominam ze dla PV wysoka temperatura zewnetrzna (upaly) wplywa niekorzystnie na poziom mocy(rezystancja zrodla)
-przypominam ze aby napiecie podwyzszac, potrzebuje Pan ciagle jednakowej mocy na wejsciu. Jesli Slonce na chwilke przykryje chmura Pana uklad zamiast napiecia wyjsciowego bedzie mial potezne straty termiczne-bedzie sie strasznie grzal.
-Wprowadza Pan celowo ludzi w blad, przyjmujac tak wysokie wskazniki sprawnosci
-Napiecie produkowane przez tego typu farmy destabilizuje cala siec wokol (niewiadomo kiedy farma zasili nam siec i jaka moca) jesli w sieci pojawi sie za duzo mocy z turbin elwktrowni konwencjonalnych para natychmiast jest puszczana w powietrze narazajac tym samym elektrownie na wielkie straty.
-wnioski koncowe: w rejonie Torunia nastapia podwyzki energii elektrycznej aby zaplacic za pare wypuszczana w powietrze i zrekompensowac elektrowniom straty. Patrz wyniki RWE czy EON iumotywowanie osiaganych strat.
Aha zapomnialem dodac, ze te Panele, ktore dzisiaj maja dziesiec lat to ich sprawnsc wynosci 50% sprawnosci deklarowanej przez producenta w dniu zakupu. Dzisiaj kupione Panele tak szybko jednak mocy nie traca, 50% uzyskujemy nie po 10 a po 15 latach (wg danych producentow).
OdpowiedzUsuńSprawa z trwaloscia paneli fotovoltaicznych jest zlozna i wieloaspektowa. Trwalosc zalezy od technologi i starannosci wykonania przez producenta. Szkodzi panelom zanieczyszczone powietrze czyli agresywna atmosfera. Szkodzi im zamarzanie wody i oblodzenie. I tak dalej. Czasem juz po kilku latach traca sprawnosc i ulegaja uszkodzeniu.
OdpowiedzUsuń@ Crazy Martin
OdpowiedzUsuńPolska jest strasznie skorumpowana a kradiez publicznego grosza prawie bezkarna
Panie Myszkin według mnie Pan Matusiak chciał tylko pokazać że nawet w idealnych warunkach przy niepsującym się sprzęcie to zielonoenergetyczne przedsięwzięcie I TAK NIEMA SENSU wiec niema co wytykać błędów bo gdy uświadomimy sobie że realia są o wiele bardziej niesprzyjające to fotowoltanika w Polsce niema sensu jeszcze bardziej.
OdpowiedzUsuńZ atomem sprawa ma się dokładnie tak samo zamiast inwestować w przyszłość czyli Tor to my albo damy ostatni raz zarobić francuzom kupując starą technologię albo nic nie zbudujemy i zarobią tylko bubki w już istniejącym zarządzie, notabene to jest tańsza opcja.
Ktoś mógłby powiedzieć że jeszcze krok i dojdziemy do ściany gdzie taniej będzie już jawnie pozwolić tym złodziejom ukraść te 20% niż pozwolić im czymś "zarządzać" by mogli sobie te 20% zajumać wydając kilkukrotnie więcej na jakiś projekt....afryka
Chciałem zamontować instalację fotowoltaiczną na dachu swojego domu. Wybrałem elektroSłonecznych i polecam.
OdpowiedzUsuńFotowoltaika jest nieocenioną i bardzo przyszłościową technologią. W Polsce dopiero zaczynają być montowane, ale kwestia kilku lat, aż staną się standardem. Sam montowałem panele w tym roku, żeby obniżyć koszta użytkowe domu. Wziąłem pożyczkę z https://taktofinanse.pl/Internetowa-pozyczka-gotowkowa-juz-od-18-lat-Sprawdz-kalkulator-online na pokrycie kosztów paneli, ale jestem pewien, że szybko się zwrócą
OdpowiedzUsuńCiekawy i bardzo przydatny artykuł. Dużo informacji, które warto znać.
OdpowiedzUsuńInteresujący temat. Fotowoltaika to bardzo przyszłościowe rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność.
OdpowiedzUsuńSuper wpis. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńSuper artykuł. Pomocne informacje
OdpowiedzUsuńTo przykre, że zawsze musi być jakaś "ciemna" strona przedsięwzięcia.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie to zosatło opisane.
OdpowiedzUsuńInteresująca sprawa. Fotowoltaika jest świetnym rozwiązaniem
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy wpis! Dużo przydatnych informacji, które warto znać.
OdpowiedzUsuńWszystkie informacje jak najbardziej przydatne. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńMiło się czytało. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńTo może niestety być prawda, fotowoltaika to bardzo dobry i opłacalny system ale trzeba oszacować czy wszędzie i dla każdego. Dlatego warto skontaktować się z polecaną firmą która prowadzi działania w tym zakresie.
OdpowiedzUsuńOczywiście, że tak. Dlatego warto szukać informacji, korzystać z tego typu analiz https://isokolka.eu/kraj-swiat/38382-lokata-w-banku-czy-fotowoltaika-zobacz-nasz-kalkulator . Aczkolwiek w większości przypadków jest to rozwiązanie bardzo dobre
OdpowiedzUsuńOby jak najmniej takich sytuacji. Panele to bardzo dobre rozwiązanie i dla osób prywatnych i dla firm, wiele osób decyduje się na instalacje stąd też pewnie próby oszustw. Ale jeśli powierzymy montaż pewnej firmie, będzie wykonywać serwis fotowoltaiki trójmiasto to nie powinno być żadnych problemów.
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł. Według mnie fotowoltaika gdańsk to świetna inwestycja na lata, która szybko się zwroci. Przez długi czas uważałam, że to wymysł i nie chciałam się zgodzić na montaż fotowoltaiki, ale ostatnio trochę na ten temat poczytałam, pogadałam ze znajomymi, którzy się tym zajmują i stwierdziłam, że chyba się na to zdecydujemy.
OdpowiedzUsuńDlatego tak wazne jest, aby korzystać z usług sprawdzonych firm, któe od lat działają na polskim rynku. Przykładem takiej firmy w Częstochowie jest https://passive-instal.pl/
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe spostrzeżenia, jestem ciekawy jak rozwinie się ta sytuacja.
OdpowiedzUsuńWitam. Utopione pieniądze. Niestety.
UsuńMoże jeszcze się to wyjaśnić i cała farma będzie działać dobrze.
OdpowiedzUsuńZdecydowanie polecam Wam sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę profesjonalnej firmy - https://voltaicsystem.pl/kontakt/ , która specjalizuje się we wszelkich sprawach i pracach związanych z instalacjami fotowoltaicznymi. Jakis czas temu sam skorzystałem z ich usług i jestem naprawdę bardzo zadowolony.
OdpowiedzUsuńZastanawiam się nad zmianą instalacji na solarną, gdyż może ona zapewnić ogromne oszczędności na kosztach energii. Przeszukując internet trafiłam na firmę https://fiberlink.pl/fotowoltaika/ , która jest bardzo polecana w Małopolsce, więc na pewno się z nimi skontaktuję.
OdpowiedzUsuńSkoro już jesteśmy w temacie takich ekologicznych rozwiązań, to trzeba przyznać, że obecnie sporym powodzeniem cieszą się pompy ciepła kartuzy . Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie i inwestycję, od czasu, kiedy różne formy ogrzewania poszły w górę. A tutaj nie dość, że inwestujemy w oszczędność, to jeszcze w ekologię.
OdpowiedzUsuńStrona internetowa Ekover (https://ekover.pl/) to platforma oferująca rozwiązania z zakresu energii odnawialnej. Znajdziesz tam informacje dotyczące fotowoltaiki, mikroinwerterów, pomp ciepła i wielu innych technologii związanych z ekologicznym wykorzystaniem energii. Ekover to miejsce, gdzie można znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące energii słonecznej oraz skorzystać z usług profesjonalistów, aby wdrożyć przyjazne środowisku rozwiązania energetyczne.
OdpowiedzUsuńOsobiście staram się korzystać z usług specjalistów, aby nie marnować swojego czasu i pieniędzy. Jeżeli zastanawiacie się nad inwestycją w pompy ciepła lub instalacje fotowoltaiczne, to polecam Wam sprawdzić stronę https://fotonlab.pl , gdzie znajdziecie ofertę profesjonalnej firmy Foronlab.
OdpowiedzUsuńWłaśnie rozmawiałam z sąsiadem, który zainstalował instalacje fotowoltaiczne olsztyn od voltaicsystem.pl. Mówi, że oszczędza na rachunkach za prąd!
OdpowiedzUsuń